O'zbekiston Respublikasi geologiya sohasi xodimlari kuni munosabati bilan tabrik
Sizlarni kasb bayramingiz – O‘zbekiston Respublikasi geologiya sohasi xodimlari kuni bilan tabriklaymiz!
Ma'lumki, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2018-yil 26-dekabrda imzolangan "O‘zbekiston Respublikasi geologiya sohasi xodimlari kunini belgilash to‘g‘risida"gi qonunga muvofiq, yurtimizda aprel oyining birinchi yakshanbasi geologlar kuni sifatida keng nishonlanib kelinmoqda.
Albatta, Davlatimiz rahbari tomonidan geologiya sohasiga qaratilgan bu e'tibor bejizga emas.
Hech kim bizning jannatmakon Vatanimiz yerlarini geologlardek yaxshi bilmasa kerak. Minglab chaqirim yo‘llarni bosib, kaftlarida tonnalab  ma'dan toshlarni birma bir saralagan, zaminimiz qa'rini burg‘ulab, yuzlab topilmalarni va yangi konlarni kashf etgan ham geologlardir.
Ularning mashaqqatli mehnati bilan qanchadan-qancha foydali qazilmalar, nodir metallar, qurilish materiallari, yer osti suvlari va  konlar topilgan.
Aynan geologlar O‘zbekistonga tabiiy resurslarning eng boy mamlakat maqomini olishiga hamda foydali qazilmalarni qazib olish sohasida yetakchi mamlakatga aylanishiga ko‘mak berib, Respublikamiz iqtisodiy  poydevorini mustahkamlashga asos soldilar.
Shu tufayli bugun biz o‘z kasbiga sodiq bo‘lgan geologiya sohasining peshqadamlarini, geolog degan oliyjanob kasbni tanlagan va O‘zbekistonning ulkan tabiiy boyliklaridan xalqimizga foydalanishni ta'minlashda ko‘makdosh bo‘lgan, nafaqat yaqin o‘n yillikda balki strategik istiqbolda mamlakatimizning mineral xom-ashyo bazasini shakllantiradigan insonlarni sharaflamoqdamiz.
So‘nggi yillarda kombinatning geologiya xizmatiga alohida vazifalar yuklatilib bir qator ijobiy ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, “Kovuldi konining (Markaziy, Janubiy, Janubiy-II uchastkalari) oltin tarkibli ma'danlari zahiralari qidiruv konditsiyalarini texnik-iqtisodiy asoslarini (TIA) ishlab chiqilgandan so‘ng konning zahiralari bir necha barobarga ko‘paytirilgan bo‘lsa, mehnatkash Kovuldi koni mutaxassislari tomonidan Qalmoqqir karyerining shimolida 0,5-1,0 km. masofada joylashgan “Togap” oltin ma'danli uchastkasida dastlabki ma'lumotlar asosida sinov-tajriba amaliyoti usuli va lokal loyiha asosida “Togap” uchastkasining foydali qazilmalarini qazib olish ishlari amalga oshirilmoqda. Shu usul bilan 2025-yil 15 ming tonna ruda qazib olish rejalashtirilgan.
Yana bir kon Qurama tog‘ tizmasining shimoliy yon bag‘irlarida, Qalmoqqir karyeridan 3,5-4,0 km. janubi-sharqda joylashgan “Quyikenjasoy” oltin koni qazib olishga jalb etilmoqda.
Kelgusida ushbu konning yillik qazib olish quvvati 50 ming tn.ni tashkil etadi. Hozirgi vaqtda “Quyikenjasoy” oltin tarkibli konini o‘zlashtirish loyihasi bo‘yicha ishlar jadal olib borilmoqda.
“Olmaliq KMK” AJning oltin ishlab chiqarish hajmini yanada ko‘paytirish maqsadida, hozirgi kunda yiliga 200 ming tonna ma'danni qayta ishlovchi Kovuldi oltin saralash fabrikasi qad rostlamoqda, ushbu fabrika joriy yilning oktyabr oyida ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Chotqol tog‘ tizmasining janubiy yon bag‘irida joylashgan “Qizilolma” konining yangi “Mejdurechye” uchastkasida ham 2025-yilda  konni ochish  ishlarini boshlash rejalashtirilgan bo‘lib, uning yillik qazib olish quvvati 120 ming.tn.ni tashkil etadi.
Yuqorida keltirilgan konlarning ishlab chiqarishga jalb etilishi davlatimizning rivojlanishiga va iqtisodiyotining yanada o‘sishiga ijobiy ta'sir ko‘rsatib xalqimiz uchun bir qancha yangi ishchi o‘rinlarini yaratish imkoniyatini beradi.
Umuman olganda, kombinatimiz geologlari tomonidan geologiya-qidiruv ishlariga oid ko‘plab istiqbolli loyihalar amalga oshirib kelinmoqda.
Zamonaviy geoaxborot texnologiyalarini joriy etishning dolzarbligini hisobga olgan holda kombinatda ushbu soha uchun mutaxassislar malakasini oshirish va tayyorlashga katta e'tibor qaratilmoqda hamda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Ilmiy-tadqiqot faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida kombinat Geologiya fanlari universiteti bilan yaqindan hamkorlik qilib kelinmoqda.

+998 71 619 23 33Dear geologists of Almalyk Mining and Metallurgical Complex, veterans of the industry!
We sincerely congratulate you on your professional holiday – the Day of Geology Workers of the Republic of Uzbekistan!
On 26 December 2018, President Shavkat Mirziyoyev signed the law "On the establishment of the Day of Workers in the Sphere of Geology of the Republic of Uzbekistan". In accordance with the law, the Day of Geology Workers is celebrated annually in our country on the first Sunday of April.
Such attention to the geological industry on the part of the head of our state is not accidental. After all, no one knows the land of our Motherland like geologists. It is you, who walked thousands of kilometers, manually selected tons of rock, drilled hundreds of wells, discovering new deposits and laying the foundation for the future development of the country. Thanks to your selfless work, deposits of minerals, rare metals, building materials and groundwater have been discovered.
Geologists have made an invaluable contribution to the fact that today Uzbekistan occupies one of the leading places in the world in natural resources and continues to strengthen its position in the mining and processing industry. That is why today we pay tribute to those who are devoted to their noble cause – representatives of the geological industry who have chosen the honorable profession of geologist. Those who, through their work, contribute to the rational use of the richest natural resources of Uzbekistan, forming not only the mineral resource base of the country for the coming years, but also laying a solid foundation for its strategic development.
In the recent years, the geological service of Almalyk Mining and Metallurgical Complex has been actively implementing important tasks. In particular, after conducting a feasibility study of exploration conditions for the “Kauldy” sites (Central, South and South-II), the gold ore reserves were significantly increased. At the Togap site base located 0.5-1 km north of the Qalmaqqir quarry, pilot industrial mining has already begun on the basis of a local project. In 2025, it is planned to mine 15 thousand tons of ore here.
The “Kuyikenzhasoy” deposit located 3.5–4 km southeast of the Qalmaqqir quarry, on the northern slopes of the Kuraminsky ridge, is also being actively developed. The annual production volume at this site will eventually amount to 50 thousand tons. The project for its development is currently being implemented in accelerated way.
In order to increase gold production volumes, the plant is building the Kauldy gold extraction plant with a processing capacity of 200 thousand tons of ore per year. The commissioning of the enterprise is scheduled to October of this year.
In addition, in 2025, it is planned to begin mining operations at the “Mezhdurechye” site of the “Kyzylolma” deposit located on the southern slopes of the Chatkal Range. The production capacity will be 120 thousand tons per year.
The launch of these production facilities will contribute to economic growth, the creation of new jobs and the further development of the country.
The Complex's geologists are actively implementing promising geological exploration projects. The introduction of modern geoinformation technologies, advanced training and education of specialized specialists have become priority areas of our work. For these purposes, close cooperation is also conducted with the University of Geological Sciences, and research activities are supported.
I am convinced that your professionalism and dedication will continue to contribute to strengthening the industrial potential of our country, the growth of the national economy and improving the quality of life of the population.
Once again, I congratulate you on your professional holiday! I wish you good health, happiness, well-being, new professional successes, warmth and comfort in your home!