O'zbekiston Respublikasi geologiya sohasi xodimlari kuni munosabati bilan tabrik
Sizlarni kasb bayramingiz – O‘zbekiston Respublikasi geologiya sohasi xodimlari kuni bilan tabriklaymiz!
Ma'lumki, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2018-yil 26-dekabrda imzolangan "O‘zbekiston Respublikasi geologiya sohasi xodimlari kunini belgilash to‘g‘risida"gi qonunga muvofiq, yurtimizda aprel oyining birinchi yakshanbasi geologlar kuni sifatida keng nishonlanib kelinmoqda.
Albatta, Davlatimiz rahbari tomonidan geologiya sohasiga qaratilgan bu e'tibor bejizga emas.
Hech kim bizning jannatmakon Vatanimiz yerlarini geologlardek yaxshi bilmasa kerak. Minglab chaqirim yo‘llarni bosib, kaftlarida tonnalab  ma'dan toshlarni birma bir saralagan, zaminimiz qa'rini burg‘ulab, yuzlab topilmalarni va yangi konlarni kashf etgan ham geologlardir.
Ularning mashaqqatli mehnati bilan qanchadan-qancha foydali qazilmalar, nodir metallar, qurilish materiallari, yer osti suvlari va  konlar topilgan.
Aynan geologlar O‘zbekistonga tabiiy resurslarning eng boy mamlakat maqomini olishiga hamda foydali qazilmalarni qazib olish sohasida yetakchi mamlakatga aylanishiga ko‘mak berib, Respublikamiz iqtisodiy  poydevorini mustahkamlashga asos soldilar.
Shu tufayli bugun biz o‘z kasbiga sodiq bo‘lgan geologiya sohasining peshqadamlarini, geolog degan oliyjanob kasbni tanlagan va O‘zbekistonning ulkan tabiiy boyliklaridan xalqimizga foydalanishni ta'minlashda ko‘makdosh bo‘lgan, nafaqat yaqin o‘n yillikda balki strategik istiqbolda mamlakatimizning mineral xom-ashyo bazasini shakllantiradigan insonlarni sharaflamoqdamiz.
So‘nggi yillarda kombinatning geologiya xizmatiga alohida vazifalar yuklatilib bir qator ijobiy ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, “Kovuldi konining (Markaziy, Janubiy, Janubiy-II uchastkalari) oltin tarkibli ma'danlari zahiralari qidiruv konditsiyalarini texnik-iqtisodiy asoslarini (TIA) ishlab chiqilgandan so‘ng konning zahiralari bir necha barobarga ko‘paytirilgan bo‘lsa, mehnatkash Kovuldi koni mutaxassislari tomonidan Qalmoqqir karyerining shimolida 0,5-1,0 km. masofada joylashgan “Togap” oltin ma'danli uchastkasida dastlabki ma'lumotlar asosida sinov-tajriba amaliyoti usuli va lokal loyiha asosida “Togap” uchastkasining foydali qazilmalarini qazib olish ishlari amalga oshirilmoqda. Shu usul bilan 2025-yil 15 ming tonna ruda qazib olish rejalashtirilgan.
Yana bir kon Qurama tog‘ tizmasining shimoliy yon bag‘irlarida, Qalmoqqir karyeridan 3,5-4,0 km. janubi-sharqda joylashgan “Quyikenjasoy” oltin koni qazib olishga jalb etilmoqda.
Kelgusida ushbu konning yillik qazib olish quvvati 50 ming tn.ni tashkil etadi. Hozirgi vaqtda “Quyikenjasoy” oltin tarkibli konini o‘zlashtirish loyihasi bo‘yicha ishlar jadal olib borilmoqda.
“Olmaliq KMK” AJning oltin ishlab chiqarish hajmini yanada ko‘paytirish maqsadida, hozirgi kunda yiliga 200 ming tonna ma'danni qayta ishlovchi Kovuldi oltin saralash fabrikasi qad rostlamoqda, ushbu fabrika joriy yilning oktyabr oyida ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Chotqol tog‘ tizmasining janubiy yon bag‘irida joylashgan “Qizilolma” konining yangi “Mejdurechye” uchastkasida ham 2025-yilda  konni ochish  ishlarini boshlash rejalashtirilgan bo‘lib, uning yillik qazib olish quvvati 120 ming.tn.ni tashkil etadi.
Yuqorida keltirilgan konlarning ishlab chiqarishga jalb etilishi davlatimizning rivojlanishiga va iqtisodiyotining yanada o‘sishiga ijobiy ta'sir ko‘rsatib xalqimiz uchun bir qancha yangi ishchi o‘rinlarini yaratish imkoniyatini beradi.
Umuman olganda, kombinatimiz geologlari tomonidan geologiya-qidiruv ishlariga oid ko‘plab istiqbolli loyihalar amalga oshirib kelinmoqda.
Zamonaviy geoaxborot texnologiyalarini joriy etishning dolzarbligini hisobga olgan holda kombinatda ushbu soha uchun mutaxassislar malakasini oshirish va tayyorlashga katta e'tibor qaratilmoqda hamda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Ilmiy-tadqiqot faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida kombinat Geologiya fanlari universiteti bilan yaqindan hamkorlik qilib kelinmoqda.

+998 71 619 23 33Уважаемые геологи Алмалыкского горно-металлургического комбината, ветераны отрасли!
От всей души поздравляем вас с профессиональным праздником — Днём работников сферы геологии Республики Узбекистан!
26 декабря 2018 года Президент Шавкат Мирзиёев подписал закон «Об установлении дня работников сферы геологии Республики Узбекистан». В соответствии с законом ежегодно в нашей стране первое воскресенье апреля отмечается День работников сферы геологии.
Такое внимание к геологической отрасли со стороны главы нашего государства — не случайно. Ведь никто не знает землю нашей Родины так, как геологи. Именно вы, пройдя тысячи километров, отобрав вручную тонны горной породы, пробурив сотни скважин, открываете новые месторождения и закладываете основу для будущего развития страны. Благодаря вашему самоотверженному труду были открыты месторождения полезных ископаемых, редких металлов, строительных материалов и подземных вод.
Геологи внесли неоценимый вклад в то, что Узбекистан сегодня занимает одно из ведущих мест в мире по природным ресурсам и продолжает укреплять свои позиции в горнодобывающей и перерабатывающей промышленности. Именно поэтому сегодня мы отдаем дань уважения тем, кто предан своему благородному делу — представителям геологической отрасли, выбравшим почётную профессию геолога. Тем, кто своим трудом способствует рациональному использованию богатейших природных ресурсов Узбекистана, формируя не только минерально-сырьевую базу страны на ближайшие годы, но и закладывая прочный фундамент для её стратегического развития.
В последние годы геологическая служба Алмалыкского горно-металлургического комбината активно реализует важные задачи. В частности, после проведения технико-экономического обоснования поисково-разведочных кондиций по участкам «Каульды» (Центральный, Южный и Южный-II) были значительно увеличены запасы золотосодержащей руды. На базе участка Тогап, расположенного в 0,5–1 км к северу от карьера «Кальмакыр», уже начата опытно-промышленная добыча полезных ископаемых на основании локального проекта. В 2025 году здесь планируется добыть 15 тысяч тонн руды.
Активно осваивается и месторождение «Куйикенжасой», расположенное в 3,5–4 км к юго-востоку от карьера «Кальмакыр», на северных склонах Кураминского хребта. Годовой объём добычи на этом объекте в перспективе составит 50 тысяч тонн. В настоящее время проект по его освоению реализуется в ускоренном порядке.
С целью увеличения объёмов производства золота комбинатом ведётся строительство золотоизвлекательной фабрики «Каульды» мощностью переработки 200 тысяч тонн руды в год. Ввод предприятия в эксплуатацию запланирован на октябрь текущего года.
Кроме этого, в 2025 году планируется начать горные работы на участке «Междуречье» месторождения «Кызылолма», расположенного на южных склонах Чаткальского хребта. Производственная мощность составит 120 тысяч тонн в год.
Запуск этих производств будет способствовать росту экономики, созданию новых рабочих мест и дальнейшему развитию страны.
Геологи комбината активно реализуют перспективные геологоразведочные проекты. Внедрение современных геоинформационных технологий, повышение квалификации и подготовка профильных специалистов стали приоритетными направлениями нашей работы. В этих целях также ведётся тесное сотрудничество с Университетом геологических наук, поддерживается научно-исследовательская деятельность.
Убеждён, что ваш профессионализм и преданность делу и впредь будут способствовать укреплению промышленного потенциала нашей страны, росту национальной экономики и улучшению качества жизни населения.
Ещё раз поздравляю вас с профессиональным праздником! Желаю вам крепкого здоровья, счастья, благополучия, новых профессиональных успехов, тепла и уюта в доме!