13 Yanvar 2023, 18:4 2741
Qadrli O‘zbekiston Respublikasi Qurolli kuchlari safida xizmat qilayotgan mard o‘g‘lonlar, harbiy xizmatchilar va soha fidoiylari!
Sizlarni har yili mamlakatimizda keng nishonlanib kelinadigan 14-yanvar - Vatan himoyachilari kuni bilan muborakbod etaman!
Davlatimiz rahbari tomonidan barcha sohalar kabi Milliy armiyamizda ham o‘tkazilgan islohotlar sabab, bugun Qurolli kuchlarimiz zamonaviy, kuchli harbiy tuzilmaga aylandi.
Joriy yilning 8-yanvar kuni Global Firepower Index tashkiloti tomonidan o‘tkazilgan harbiy salohiyati bo‘yicha davlatlar reytingida O‘zbekiston armiyasi Markaziy Osiyoda birinchi Sobiq ittifoq davlatlari orasida beshinchi, dunyoda esa 145 ta davlat orasida 62-o‘rinda qayd etilganini alohida ta'kidlash joiz.
Bu esa o‘z navbatida davlatimiz tomonidan harbiy sohaga alohida e'tibor qaratilganligini ko‘rsatmoqda. Zero, bugungi kunda dunyodagi murakkab geosiyosiy vaziyat ham sarhadlarimizning mustahkamligini yana kuchaytirishni taqazo etmoqda. Prezidentimiz ta'kidlaganlaridek, «Milliy xavfsizlikni ta'minlash, Qurolli Kuchlarimiz jangovar salohiyatini oshirish borasidagi ishlarimizni yangi bosqichga olib chiqishimiz zarur.
Shu o‘rinda deputat va senatorlarimiz, mahalla, nuroniy, xotin-qizlar va yoshlar faollariga, butun xalqimizga qarata aytmoqchiman: eng bebaho oliy ne'mat — tinchligimiz va osoyishtaligimizning qadriga yetaylik, oilalarimiz, farzandlarimiz, kelgusi avlodlarimizning baxtu kamoli uchun bu ulug‘ boylikni asrab-avaylaylik!
Shu maqsadda biz yoshlarimizni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ularning ona yurtga mehri va sadoqatini oshirishga yanada ko‘proq ahamiyat berishimiz kerak.
Yosh avlodimizni ana shunday barkamol, el-yurt uchun fidoyi insonlar qilib tarbiyalashda biz muhtaram nuroniylarimizga tayanamiz.»
Darhaqiqat, o‘sib kelayotgan yoshlarimizni tarbiyalashda buyuk bobokalonlarimizning ko‘rsatgan jasoratlarini ibrat qilsak arziydi.
Tariximizga nazar tashlar ekanmiz, dunyoni fath etgan, harb ilmining yetuk namoyondalari buyuk sarkarda bobolarimiz Jaloliddin Manguberdi, Sohibqiron Amir Temur, Zahiriddin Muhammad Boburlarning Vatanni sevish va sadoqat bilan unga xizmat qilish kabi fazilatlari yoshlarimizga ibrat maktabini o‘tashi shubhasiz.
Shu o‘rinda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining Mis kompleksida o‘z xizmat vazifalarini o‘tayotgan Mudofaa vazirligining Toifalangan ob'yektlarni qo‘riqlash qo‘shinlari qo‘mondonligi harbiy qismi harbiylarining ham mehnatlarini alohida e'tirof etish zarur.
Shuningdek, kombinat tarkibiy bo‘linmalarida tunu kun xizmat yuritib kelayotgan Idoraviy harbiylashgan qo‘riqlash xizmati mehnat jamoasiga ham tashakkur bildiraman.
Fursatdan foydalanib, Chegaralarimiz daxlsizligi va tinchligimizni ko‘z qorachig‘idek himoya qilib kelayotgan Vatanimiz posbonlariga ezgu tilaklarimni bildiraman.
Tobora keskinlashib borayotgan murakkab sharoitda sharafli burchingizni bajarishda metin iroda tilayman.
Xonadonlaringizga tinchlik,oilaviy xotirjamlik, mustahkam sog‘liq tilab qolaman. Sizlar bor ekansiz, mamlakat osuda, uyimiz tinch. Vatan yo‘lida ko‘rsatayotgan mardliklaringiz tahsinga loyiq. Yana bir bor bayram muborak bo‘lsin!

Поздравление председателя правления ко Дню защитников Родины
Ежегодно 14 января в этот знаменательный день мы чествуем наших военнослужащих, которые посвятили свою жизнь делу защиты Родины, и выражаем глубокую благодарность за службу во имя мира и безопасности нашей страны.
Благодаря проведенным главой нашего государства в национальной армии реформам наши Вооруженные силы превратились в современную, мощную и надежную военную структуру.
Стоит отметить, что в рейтинге стран по военному потенциалу, проведенном организацией «Global Firepower Index» 8 января текущего года, Национальная армия Узбекистана занимает первое место среди государств Средней Азии, пятое место – среди постсоветских стран и 62 место среди 145 государств мира.
Это, в свою очередь, свидетельствует о том, что наше правительство уделяет особое внимание военной сфере. Поскольку складывающаяся геополитическая ситуация в мире на сегодняшний день требует дальнейшего усиления прочности и надежности наших границ. Как подчеркнул наш Президент: «Необходимо вывести на новый уровень работу по обеспечению национальной безопасности, повышению боевого потенциала Вооруженных сил».
Пользуясь случаем хотелось бы обратиться к нашим депутатам и сенаторам, активистам махаллей, пенсионерам, женщинам и молодежи, всему нашему народу: Наше самое бесценное богатство – это мир и спокойствие, беречь его как зеницу ока – священный долг каждого из нас!
И потому так важно воспитывать молодежь в военно-патриотическом духе, прививать чувства любви и верности Родине. Деяния, подвиги и качества наших великих предков, легендарных полководцев – Джалолиддина Мангуберды, Амира Темура, Захириддина Мухаммада Бобура служат примером высокого патриотизма и преданности.
Выражаю благодарность военнослужащим воинской части Войск охраны категорированных объектов Министерства обороны РУз, ведущим службу в медном комплексе Алмалыкского горно-металлургического комбината, а также всему трудовому коллективу ведомственной военизированной охраны, круглосуточно несущему службу в структурных подразделениях АГМК.
Еще раз сердечно поздравляю военнослужащих, сотрудников правоохранительных органов и ветеранов по случаю 31-й годовщины образования Вооруженных сил нашей страны и желаю всем вам крепкого здоровья, благополучия в семье, а в деле защиты нашей любимой Родины, обеспечения безопасности государства и общества, спокойной жизни народа — твердого духа, крепкой воли, успехов и удач.