13 Yanvar 2023, 18:4 2741
Qadrli O‘zbekiston Respublikasi Qurolli kuchlari safida xizmat qilayotgan mard o‘g‘lonlar, harbiy xizmatchilar va soha fidoiylari!
Sizlarni har yili mamlakatimizda keng nishonlanib kelinadigan 14-yanvar - Vatan himoyachilari kuni bilan muborakbod etaman!
Davlatimiz rahbari tomonidan barcha sohalar kabi Milliy armiyamizda ham o‘tkazilgan islohotlar sabab, bugun Qurolli kuchlarimiz zamonaviy, kuchli harbiy tuzilmaga aylandi.
Joriy yilning 8-yanvar kuni Global Firepower Index tashkiloti tomonidan o‘tkazilgan harbiy salohiyati bo‘yicha davlatlar reytingida O‘zbekiston armiyasi Markaziy Osiyoda birinchi Sobiq ittifoq davlatlari orasida beshinchi, dunyoda esa 145 ta davlat orasida 62-o‘rinda qayd etilganini alohida ta'kidlash joiz.
Bu esa o‘z navbatida davlatimiz tomonidan harbiy sohaga alohida e'tibor qaratilganligini ko‘rsatmoqda. Zero, bugungi kunda dunyodagi murakkab geosiyosiy vaziyat ham sarhadlarimizning mustahkamligini yana kuchaytirishni taqazo etmoqda. Prezidentimiz ta'kidlaganlaridek, «Milliy xavfsizlikni ta'minlash, Qurolli Kuchlarimiz jangovar salohiyatini oshirish borasidagi ishlarimizni yangi bosqichga olib chiqishimiz zarur.
Shu o‘rinda deputat va senatorlarimiz, mahalla, nuroniy, xotin-qizlar va yoshlar faollariga, butun xalqimizga qarata aytmoqchiman: eng bebaho oliy ne'mat — tinchligimiz va osoyishtaligimizning qadriga yetaylik, oilalarimiz, farzandlarimiz, kelgusi avlodlarimizning baxtu kamoli uchun bu ulug‘ boylikni asrab-avaylaylik!
Shu maqsadda biz yoshlarimizni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ularning ona yurtga mehri va sadoqatini oshirishga yanada ko‘proq ahamiyat berishimiz kerak.
Yosh avlodimizni ana shunday barkamol, el-yurt uchun fidoyi insonlar qilib tarbiyalashda biz muhtaram nuroniylarimizga tayanamiz.»
Darhaqiqat, o‘sib kelayotgan yoshlarimizni tarbiyalashda buyuk bobokalonlarimizning ko‘rsatgan jasoratlarini ibrat qilsak arziydi.
Tariximizga nazar tashlar ekanmiz, dunyoni fath etgan, harb ilmining yetuk namoyondalari buyuk sarkarda bobolarimiz Jaloliddin Manguberdi, Sohibqiron Amir Temur, Zahiriddin Muhammad Boburlarning Vatanni sevish va sadoqat bilan unga xizmat qilish kabi fazilatlari yoshlarimizga ibrat maktabini o‘tashi shubhasiz.
Shu o‘rinda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining Mis kompleksida o‘z xizmat vazifalarini o‘tayotgan Mudofaa vazirligining Toifalangan ob'yektlarni qo‘riqlash qo‘shinlari qo‘mondonligi harbiy qismi harbiylarining ham mehnatlarini alohida e'tirof etish zarur.
Shuningdek, kombinat tarkibiy bo‘linmalarida tunu kun xizmat yuritib kelayotgan Idoraviy harbiylashgan qo‘riqlash xizmati mehnat jamoasiga ham tashakkur bildiraman.
Fursatdan foydalanib, Chegaralarimiz daxlsizligi va tinchligimizni ko‘z qorachig‘idek himoya qilib kelayotgan Vatanimiz posbonlariga ezgu tilaklarimni bildiraman.
Tobora keskinlashib borayotgan murakkab sharoitda sharafli burchingizni bajarishda metin iroda tilayman.
Xonadonlaringizga tinchlik,oilaviy xotirjamlik, mustahkam sog‘liq tilab qolaman. Sizlar bor ekansiz, mamlakat osuda, uyimiz tinch. Vatan yo‘lida ko‘rsatayotgan mardliklaringiz tahsinga loyiq. Yana bir bor bayram muborak bo‘lsin!

Happy defenders of the motherland day
Dear brave men, military personnel and field workers serving in the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan!
I congratulate you on the occasion of January 14 - Defenders of the Motherland Day, which is widely celebrated in our country every year!
Due to the reforms carried out by the head of our state in our National Army as well as in all areas, today our Armed Forces have become a modern, powerful military structure.
On January 8 of this year, in the ranking of countries by the military potential of the Global Firepower Index, it is worth noting that the army of Uzbekistan was ranked fifth among the former Soviet Union countries in Central Asia, and 62nd among 145 countries in the world.
This, in turn, shows that our country pays special attention to the military sector. After all, today's complex geopolitical situation in the world also calls for strengthening the strength of our borders. As the President noted, "It is necessary to take our work on ensuring national security and increasing the combat potential of our Armed Forces to a new level.
At this point, I would like to say to our deputies and senators, neighborhood, intellectuals, women and youth activists, to our entire nation: let us appreciate the most priceless blessing - our peace and tranquility, let us use this great wealth and take care for the happiness and perfection of our families, children, and future generations!
For this purpose, we should attach more importance to educating our youth in the military-patriotic spirit, increasing their love and loyalty to the motherland.
We rely on our esteemed luminaries to educate our young generation to become such well-rounded, selfless people for the country.
In fact, it is worth imitating the courage of our great grandfathers in educating our growing youth.
Looking back at our history, the virtues of our great grandfathers, Jalaluddin Manguberdi, Sahibqiran Amir Temur, Zahiruddin Muhammad Babur, who conquered the world and were perfect examples of military science, will undoubtedly be a lesson for our youth.
At this point, it is necessary to specially recognize the work of the soldiers of the military unit of the command of the troops for the protection of classified objects of the Ministry of Defense, who are performing their duties in the copper complex of the Almalyk mining and metallurgical complex.
I would also like to thank the labor team of the Departmental Military Guard Service, which is working day and night in the structural units of the combine.
I would like to take this opportunity to express my best wishes to the guardians of our Motherland, who are protecting the integrity of our borders and peace like the apple of an eye.
I wish you good will in fulfilling your honorable duty in the increasingly difficult conditions.
I wish your family peace, family tranquility, and good health. As long as you are there, the country is peaceful, and our house is peaceful. The bravery you are showing in the way of the homeland is worthy of praise. Happy holiday once again!