+998 71 619 23 33Hurmatli Olmaliq kon-metallurgiya kombinati temiryo‘lchilari!
Sanoat temiryo‘l transporti boshqarmasi tashkil etilganining 70 yilligi bilan Sizlarni samimiy muborakbod etaman!
Kombinat temiryo‘l boshqarmasi tarixi 1953-yildan, ya'ni 400 ot kuchiga ega bir necha paravozlardan iborat kichik temiryo‘l sexidan boshlanadi. Ana shu mo‘jaz sex bugunga kelib, uzunligi 500 kilometrdan iborat temir yo‘llar, yirik texnikalar parki, o‘n millionlab tonna yuk tashishni ta'minlashga qodir bo‘lgan, minglab temiryo‘lchilarni birlashtirgan kombinatning asosiy bo‘linmalaridan biriga aylandi.
Mamlakatning qon tomiriga qiyoslanadigan, o‘ta muhim bo‘lgan po‘lat iz sohiblari kechayu kunduz konlardan ma'danlarni tashib, ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun yuklarni qabul qilib, tayyor mahsulotlarni respublika va xorijiy iste'molchilarga o‘z vaqtida yetkazib berayotgan kombinat tarkibiy bo‘linmalarining asosiy zanjiri hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyev tomonidan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatini kengaytirish bo‘yicha qo‘yilgan dolzarb vazifalarni amalga oshirishda Sanot temir yo‘l transporti boshqarmasining mehnat jamoasi faol ishtirok etib kelmoqda.
Xususan, “Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish” loyihasi doirasida 30 kilometrdan ortiq temiryo‘l barpo etildi. 74 juft(komplekt) strelkali o‘tkazgichlar o‘rnatildi. Yangi “Yoshlik” temir yo‘l stansiyasi ochildi. Asosiysi, texnik park turli xildagi zamonaviy vagonlar, maxsus o‘ziyurar temiryo‘l texnikalari, temiryo‘l kranlari, teplovozlar, tortuvchi agregatlar kabi 381 ta yangi texnikalar bilan to‘ldirildi. Shuningdek, ilg‘or axborot texnologiyalari, avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimlari va harakatni raqamlashtirish bo‘yicha ishlar faol olib borilmoqda.
E'tiborlisi, kombinat temiryo‘lchilarning ulug‘vor mehnat an'analari bugungi kunda ham davom etmoqda. Ishonamizki, bu oldimizda turgan ustuvor vazifalar, ya'ni yiliga 200 mln tonnadan ortiq ma'danni qayta ishlash quvvatiga ega bo‘lgan 3-, 4- va 5-Mis boyitish fabrikalarini, yiliga 500 ming tonna mis mahsulotlari ishlab chiqarish quvvatiga ega yangi Metallurgiya majmuasini qurish jarayoniga hamohang ravishda kombinatning temiryo‘l infratuzilmasini yanada rivojlantirish va modernizatsiya qilishda muhim rol o‘ynaydi.
Yangi O‘zbekiston istiqboli yo‘lida kamarbasta bo‘lib kelayotgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining ajralmas bo‘g‘ini bo‘lgan Sanoat temiryo‘l transporti boshqarmasining fidoyi jamoasini Temiryo‘lchilar kuni - kasb bayrami va shonli yubiley sanasi bilan samimiy muborakbod etaman.
Barcha temiryo‘lchilarga Vatanimiz ravnaqi, yurt iqtisodiyoti rivoji yo‘lidagi faoliyatlarida ulkan yutuqlar, sihat-salomatlik, oilalariga farovonlik tilayman!

Поздравление железнодорожникам председателя правления АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат», сенатора Абдуллы Хурсанова
04 Августа 2023, 14:50 1941
Уважаемые железнодорожники Алмалыкского горно-металлургического комбината!
Дорогие ветераны отрасли!
Примите искренние поздравления с 70-летием со дня образования Управления промышленного железнодорожного транспорта.
В 1953 году это был небольшой железнодорожный цех с подвижным составом из нескольких паровозов мощностью 400 лошадиных сил. С развитием комбината, благодаря самоотверженному труду железнодорожников Управление стало одним из ключевых подразделений АГМК, с тысячами работников, более 250 километров железнодорожных путей и огромным парком техники, способным обеспечить десятки миллионов тонн грузооборота.
Работники стальных магистралей являются связующим звеном между подразделениями комбината, круглосуточно обеспечивая транспортировку руды от карьеров до предприятий, приём грузов для производственных нужд и отправку готовой продукции республиканским и зарубежным потребителям.
Сегодня Управление активно участвует в реализации задач, поставленных Президентом Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёевым по масштабному расширению Алмалыкского горно-металлургического комбината.
В частности, в рамках проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I» построено более 30 км железных дорог, установлено 74 комплекта стрелочных переводов, открыта новая станция. Парк пополнился на 381 единицу новой техники – вагоны различных типов, специальная самоходная железнодорожная техника, железнодорожные краны, тепловозы, тяговые агрегаты и другие. Активно ведется работа по внедрению современных информационных технологий, автоматизированных систем управления, цифровизации движения.
Славные трудовые традиции железнодорожников сохранены и сегодня. Мы уверены, что это способствует дальнейшему развитию и модернизации железнодорожной инфраструктуры комбината, которые идут параллельно со строительством медных обогатительных фабрик №3, 4 и 5 по переработке более 200 миллионов тонн руды, нового металлургического комплекса мощностью 400 тысяч тонн медной продукции в год.
Поздравляя трудовой коллектив Управления промышленного железнодорожного транспорта с юбилеем и отмечаемым в эти дни профессиональным праздником – Днём железнодорожника, от всего сердца желаю вам здоровья, счастья, новых достижений и благополучия!