+998 71 619 23 33Hurmatli Olmaliq kon-metallurgiya kombinati temiryo‘lchilari!
Sanoat temiryo‘l transporti boshqarmasi tashkil etilganining 70 yilligi bilan Sizlarni samimiy muborakbod etaman!
Kombinat temiryo‘l boshqarmasi tarixi 1953-yildan, ya'ni 400 ot kuchiga ega bir necha paravozlardan iborat kichik temiryo‘l sexidan boshlanadi. Ana shu mo‘jaz sex bugunga kelib, uzunligi 500 kilometrdan iborat temir yo‘llar, yirik texnikalar parki, o‘n millionlab tonna yuk tashishni ta'minlashga qodir bo‘lgan, minglab temiryo‘lchilarni birlashtirgan kombinatning asosiy bo‘linmalaridan biriga aylandi.
Mamlakatning qon tomiriga qiyoslanadigan, o‘ta muhim bo‘lgan po‘lat iz sohiblari kechayu kunduz konlardan ma'danlarni tashib, ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun yuklarni qabul qilib, tayyor mahsulotlarni respublika va xorijiy iste'molchilarga o‘z vaqtida yetkazib berayotgan kombinat tarkibiy bo‘linmalarining asosiy zanjiri hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyev tomonidan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatini kengaytirish bo‘yicha qo‘yilgan dolzarb vazifalarni amalga oshirishda Sanot temir yo‘l transporti boshqarmasining mehnat jamoasi faol ishtirok etib kelmoqda.
Xususan, “Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish” loyihasi doirasida 30 kilometrdan ortiq temiryo‘l barpo etildi. 74 juft(komplekt) strelkali o‘tkazgichlar o‘rnatildi. Yangi “Yoshlik” temir yo‘l stansiyasi ochildi. Asosiysi, texnik park turli xildagi zamonaviy vagonlar, maxsus o‘ziyurar temiryo‘l texnikalari, temiryo‘l kranlari, teplovozlar, tortuvchi agregatlar kabi 381 ta yangi texnikalar bilan to‘ldirildi. Shuningdek, ilg‘or axborot texnologiyalari, avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimlari va harakatni raqamlashtirish bo‘yicha ishlar faol olib borilmoqda.
E'tiborlisi, kombinat temiryo‘lchilarning ulug‘vor mehnat an'analari bugungi kunda ham davom etmoqda. Ishonamizki, bu oldimizda turgan ustuvor vazifalar, ya'ni yiliga 200 mln tonnadan ortiq ma'danni qayta ishlash quvvatiga ega bo‘lgan 3-, 4- va 5-Mis boyitish fabrikalarini, yiliga 500 ming tonna mis mahsulotlari ishlab chiqarish quvvatiga ega yangi Metallurgiya majmuasini qurish jarayoniga hamohang ravishda kombinatning temiryo‘l infratuzilmasini yanada rivojlantirish va modernizatsiya qilishda muhim rol o‘ynaydi.
Yangi O‘zbekiston istiqboli yo‘lida kamarbasta bo‘lib kelayotgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining ajralmas bo‘g‘ini bo‘lgan Sanoat temiryo‘l transporti boshqarmasining fidoyi jamoasini Temiryo‘lchilar kuni - kasb bayrami va shonli yubiley sanasi bilan samimiy muborakbod etaman.
Barcha temiryo‘lchilarga Vatanimiz ravnaqi, yurt iqtisodiyoti rivoji yo‘lidagi faoliyatlarida ulkan yutuqlar, sihat-salomatlik, oilalariga farovonlik tilayman!

+998 71 619 23 33Dear railroad workers of Almalyk Mining and Metallurgical Complex!
Please accept sincere congratulations on the 70th anniversary of the formation of the Industrial Railway Transportation Department.
In 1953, it was a small railroad shop with a rolling stock of several 400 horsepower steam locomotives. With the development of the combine, thanks to the selfless work of railway workers, the Department became one of the key divisions of AMMC, with thousands of employees, more than 250 kilometers of railway tracks and a huge fleet of equipment capable of providing tens of millions of tons of cargo turnover.
Employees of steel trunks are a link between the divisions of the plant, providing round-the-clock transportation of ore from open pits to enterprises, receiving cargoes for production needs and sending finished products to national and foreign consumers.
Today the Department actively participates in implementation of tasks set by the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev on large-scale expansion of Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
In particular, more than 30 km of railroads were built, 74 sets of railroad switchs were installed, and a new station was opened as part of the Yoshlik I field development project. The fleet was replenished by 381 units of new equipment - railcars of various types, special self-propelled railway equipment, railway cranes, diesel locomotives, traction units and others. Work is actively underway to introduce modern information technologies, automated control systems, and digitalization of traffic.
Glorious labor traditions of railway workers are preserved today. We are confident that this contributes to the further development and modernization of the Complex railway infrastructure, which go hand in hand with the construction of Copper Concentrators No. 3, 4 and 5 to process over 200 million tons of ore and a new metallurgical complex with a capacity of 400 thousand tons of copper products per year.
Congratulating the labor collective of the Industrial Railway Transport Department on the anniversary and the professional holiday celebrated these days - Railway Workers Day, I wish you with all of my heart health, happiness, new achievements and prosperity!