30 Sentyabr 2023, 14:53 2081
“Sen odamlarga bir yil yaxshilik qilmoqchi bo‘lsang bug‘doy ek, umr bo‘yi yaxshilik qilmoqchi bo‘lsang ta'lim-tarbiya ber” degan naql bor xalqimizda. Qachonki ajdodlarimiz qoldirgan bebaho meroslarni eslaganimizda ota-onalarimiz qatori biz uchun eng yaqin bo‘lgan yana bir buyuk zot – ustozlarning olijanob mehnatini hurmat bilan tilga olamiz. Har kim yoshidan, mavqeidan, darajasidan qat'iy nazar, saboq bergan inson oldida mudom ta'zimda.
Bugun mamlakatimizda olib borilayogan islohotlarda Sizlarning o‘rningiz beqiyos. So‘nggi yillarda o‘qituvchilarning, ustoz va murabbiylarning mavqeini oshirish, maktabgacha ta'lim tashkilotlari tarmog‘ini kengaytirish, zamon standatlari asosidagi innovasion o‘quv dargohlari va Prezident maktablarini tashkil etish, nodavlat ta'lim xizmatlari sohasini rivojlantirish bo‘yicha bir qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bularning barchasi kelajagimiz bo‘lgan yosh avlodni bilimli va yetuk bo‘lib voyaga yetishida muhim ahamiyat kasb etadi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan maktabgacha ta'lim tashkilotlari, shuningdek, 80-son maxsus internat maktab, 6-son ixtisoslashtirilgan yordamchi maktab, Piskent tumanidagi maktab-internat, Angren shahridagi maktab-internati kabi muassasalar va ularning tarbiyalanuvchilarining faoliyat va yashash sharoitiga katta e'tibor qaratib kelinadi. Jumladan, joriy yilda Olmaliq shahridagi 33-sonli “Ertak” maktabgacha ta'lim tashkiloti kombinat tomonidan to‘liq rekonstruksiya qilinib, foydalanishga topshirildi.
Kombinatda “Ustoz-shogird” uslubi samarali yo‘lga qo‘yilgan. Bunda yosh mutaxassislar tajribali ustozalar yordamida o‘z bilim va malakalarini oshirib borishadi. Zamonaviy muhandislik maktabining tashkil etilishi esa mutaxasisslarni xorij tajribasi asosida o‘qitish imkonini beradi. Kombinat va dunyoning yetakchi oliygohlari bilan ta'lim sohasida o‘rnatilayotgan o‘zaro manfaatli hamkorlik doirasida Germaniyaning Frayberg texnika universiteti Konchilik akademiyasi Tog‘-kon instituti bilan mutaxassislar tayyorlash yo‘lga qo‘yildi. “GP Günter Papenburg AG” kompaniyasi (Germaniya), Yaponiyaning Akita universiteti professor-o‘qituvchilari kombinatga tashrif buyurishib, kadrlarni tayyorlashga qiziqish bildirishdi.
Hurmatli xalq ta'limi xodimlari, murabbiylar, faxriylar, ustozlar! Ta'limni sanoatga integratsiya qilish borasida amalga oshirayotgan ishlarimizni bundan keyin ham davom ettiramiz va, ishonamizki, bu yaqin kelajakda o‘z mevasini beradi.
Sizlarni yana bir bor kasb bayramingiz bilan tabriklab, zahmatli mehnatingizda muvaffaqiyatlar, yuksak natijalar va ijodiy yutuqlar tilab qolaman!

+998 71 619 23 33Дорогие учителя, уважаемые педагоги и наставники!
У нашего народа есть пословица: «Хочешь делать людям добро один год - сажай пшеницу, хочешь делать добро всю жизнь - дай образование». Всякий раз, когда мы вспоминаем бесценное наследие, оставленное нашими предками, мы с уважением вспоминаем благородный труд учителей, которые так же близки нам, как и наши родители. Поэтому неудивительно, что все мы, независимо от возраста, положения и звания, всегда преклоняемся перед теми, кто нас учил.
Ваша роль в реформах, проводимых сегодня в нашей стране, неоценима. За последние годы принят ряд мер по повышению статуса учителей, педагогов и наставников, расширению сети дошкольных образовательных организаций, созданию инновационных образовательных центров, развитию сферы негосударственного образования и президентских школ на основе современных стандартов. Все это имеет важно для того, чтобы молодое поколение - наше будущее, выросло образованным.
Алмалыкский горно-металлургический комбинат уделяет большое внимание деятельности и условиям для развития воспитанников дошкольных образовательных организаций, а также таким учреждениям, как специальная школа-интернат №80, специализированная вспомогательная школа №6, школа-интернат Пскентского района, школа-интернат города Ангрена. В частности, в этом году комбинатом была реконструирована и введена в эксплуатацию дошкольная образовательная организация №33 «Эртак» города Алмалыка.
На комбинате эффективно реализуется программа «Мастер-ученик». Молодые специалисты совершенствуют свои знания и навыки с помощью опытных наставников. Создание современной инженерной школы позволит готовить специалистов на основе зарубежного опыта.
В рамках взаимовыгодного сотрудничества, установленного в сфере образования комбинатом и ведущими университетами мира, начата подготовка специалистов во Фрайбергской горной академии горного университета Федеративной Республики Германия. Представители компания «GP Günter Papenburg AG» (Германия), профессора и преподаватели университета Акита (Япония) посетили комбинат и выразили заинтересованность в обучении наших сотрудников.
Уважаемые работники народного образования, наставники, ветераны, педагоги! Мы продолжим работать над интеграцией образования в промышленность и верим, что это принесет свои плоды в ближайшем будущем.
Еще раз поздравляю вас с профессиональным праздником и желаю успехов, высоких результатов и творческих свершений в вашем нелегком труде!