Insonga naf keltirish – oliy saodat
Ushbu xalqchil uyushmaning ijtimoiy hayotdagi ulkan o‘rni va ahamiyatini inobatga olib, muhtaram Prezidentimiz tomonidan respublikamiz tarixida ilk bor “11-noyabr - O‘zbekiston kasaba uyushmalari kuni” deb e'lon qilindi.
Bugun cheksiz iftixor bilan ayta olamizki, uyushma a'zolarining sa'y-harakati, birdamligi va fidoyi mehnati jamiyatimiz ma'naviy va madaniy hamda ijtimoiy hayotida ko‘plab ijobiy o‘zgarishlarga zamin bo‘lmoqda.
Xususan, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati xodimlarining kasaba uyushmasi Kengashi boshlang‘ich tashkilotlari ishchi-xodimlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularni ijtimoiy-iqtisodiy himoya qilish, sog‘lomlashtirish va dam oldirish, xotin-qizlar va yoshlar masalalarida Yangi O‘zbekistonning ijtimoiy siyosatini hayotga izchil tatbiq etishda faol ishtirok etib kelmoqda.
Eng muhimi, ishchi-xizmatchilarning ertangi kunga umidi va ishonchini yuksaltirib, shuning barobarida mehnat samaradorligi va unumdorligi oshishida munosib hissalarini qo‘shishmoqda.
Ana shunday samarali faoliyat O‘zbekiston Respublikasi kasaba uyushmalari Federatsiyasi hamda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyati tomonidan e'tirof etilib, sana munosabati bilan bir nafar xodim “Ehtirom” va ikki nafar kasaba uyushmasi a'zosi “Konchilik shuhrati” ko‘krak nishonlari bilan mukofotlandilar. Bu kasaba uyushmasi amalga oshirayotgan ishlarga berilgan munosib baho, cheksiz hurmat va ehtirom belgisidir.
Bugungi murakkab va shiddatli davr kombinatimiz mehnatkashlarining kasbiy, mehnatga oid, ijtimoiy-iqtisodiy huquqlarini ta'minlash tizimini yanada kuchaytirishni taqozo etmoqda va Siz azizlar bu borada ham sidqidildan faollik ko‘rsatasiz, deb ishonaman.
Hurmatli kasaba uyushmasi xodimlari, barchangizga mustahkam sog‘liq, oilangizga tinchlik-xotirjamlik, fayzu baraka, mas'uliyatli va sharafli mehnat faoliyatingizda ulkan muvaffaqiyatlar tilayman.

Приносить пользу людям – высшее счастье!
Принимая во внимание огромную роль и значимость этого общественного объединения в жизни нашего народа и его участие в преобразованиях, происходящих в стране, по инициативе главы нашего государства Шавката Миромоновича Мирзиёева впервые в истории нашей независимой республики был учрежден День профессиональных союзов Узбекистана, и определена дата его проведения – 11 ноября.
С безграничной гордостью можно сказать, что благодаря усилиям, сплоченности и самоотверженному труду представителей профсоюзных организаций происходят многочисленные позитивные изменения в духовной, культурной и социальной жизни нашего общества.
В частности, первичные организации Совета профсоюза работников Алмалыкского горно-металлургического комбината принимают активное участие в реализации социальной политики Нового Узбекистана в вопросах всесторонней поддержки тружеников комбината, женщин и молодежи, их социально-экономической защиты, оздоровления и отдыха.
А самое главное, вы повышаете уверенность работников в завтрашнем дне и тем самым вносите достойный вклад в повышение эффективности и производительности труда.
Плодотворная деятельность в этом направлении отмечена Федерацией профсоюзов Республики Узбекистан и руководством Алмалыкского горно-металлургического комбината.  Ко Дню профсоюзов страны один представитель профсоюзной организации АГМК награждены нагрудными знаками «Эхтиром» и два члена – нагрудными знаками «Горняцкая слава». Эти награды – безграничное уважение и заслуженная оценка работы, выполняемой общественной организацией.
Сегодняшнее непростое время требует дальнейшего укрепления системы обеспечения профессиональных, трудовых, социально-экономических прав трудящихся нашего предприятия, и считаю, что вы проявите в этом отношении еще большую активность и инициативность.
Уважаемые работники профессионального союза АГМК, а также гости этого торжества – представители профсоюзов родственных предприятий, желаю вам крепкого здоровья, мира и благополучия в семье, больших трудовых успехов в вашей ответственной и почетной работе. А главное – мирного неба и ясного солнца над головой.