Biz kelajakni bunyod etyapmiz
Muhim voqealarga boy bo‘lgan, ular orasida diqqatga molik va mas'uliyatlisi - O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi o‘tkazilgan yil o‘z poyoniga yetib borayapti. Saylov natijalari O‘zbekiston xalqi davlatimiz rahbari tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar, jamiyat hayotining barcha jabhalarini yangilash, Yangi O‘zbekistonni qurish harakatlarining to‘liq qo‘llab-quvvatlanishini ko‘rsatadi.
Mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarning faol ishtirokchisi bo‘lgan kombinat mehnat jamoasi uchun 2021-yil ancha samarali va muvaffaqiyatli bo‘ldi. Har bir mehnatkash uchun muhim voqelik - kombinatning kelgusida rivojlanishi va istiqbollarini belgilab bergan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 29-iyul hamda 22-dekabr kunlaridagi tashriflari bo‘ldi. 29-iyulda mamlakatimiz rahbari Shavkat Miromonovich Mirziyoyev “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish investitsion megaloyihasi doirasida 3-Mis boyitish fabrikasining qurilishiga start berdi.
Yangi yil arafasida, 22-dekabr kuni davlat rahbari shaxsan o‘zi mazkur megaloyiha ijrosining borishi, shuningdek, shaharda ijtimoiy sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar va ularning har bir olmaliqlikning hayotiga ta'siri bilan tanishib chiqdi.
Mamlakatimiz hukumatining doimiy qo‘llab-quvvatlashi va jamoaning ahilligi, yelkadoshligi evaziga ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar hajmi ortishi qayd etildi. Jumladan, so‘nggi besh yil – 2017-yildan 2021-yilgacha bo‘lgan davrda ishlab chiqarish bir necha barobarga o‘sdi. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi joriy yilda 30,6 trln. so‘mni yoki bashoratga nisbatan 117,1%ni tashkil qildi, barcha maqsadli ko‘rsatkichlar bajarilishiga muvaffaq bo‘lindi. Kutilayotgan toza daromad 5 trln. 100,2 mlrd. so‘mni, davlat byudjetiga to‘lovlar 14,2 trln. so‘mni tashkil etdi.
OKMKning asosiy mahsuloti - mis ishlab chiqarish so‘nggi 5 yilda 135%ga ortib, joriy yilda 148,5 ming tonnani tashkil qilmoqda. Yil yakuniga kelib oltin va kumush ishlab chiqarish hajmi 117,2% va 162,4%ni muvofiq ravishda ko‘rsatdi. Shuningdek, o‘tayotgan yilda 90 ming tonna rux, 2,2 mln. tonna portlandsement, 785,3 ming tonna sulfat kislotasi ishlab chiqarildi.
E'tirof bilan ta'kidlash lozimki, biz eksport yo‘nalishida a'lo ko‘rsatkichlarga erishdik. Eksportning amaldagi miqdori bashorat qilingan 840 mln. 398 ming AQSh dollari o‘rniga 1 mlrd. 100,0 mln. dollarni tashkil qilib, bu yutuq bilan kombinat o‘zining tarixiy rekordini o‘rnatdi.
Mahalliylashtirish Dasturiga asosan, joriy yilda 211,5 mlrd. so‘mga teng mahsulotlar ishlab chiqarildi. Bu o‘tgan besh yilga nisbatan 6,3 marta ko‘pdir.
Ushbu yilda investision loyihalar ijrosi yo‘lida katta hajmdagi ishlar olib borildi. “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish ishlari yuqori sur'atlarda amalga oshirilmoqda. 2021-yilning 20-dekabr holatiga ko‘ra, bajarilgan yer ishlarining umumiy hajmi 102 mln. kubometrni tashkil etayapti.
Tog‘-konchilik ishlari olib borilishi uchun 570 ta 415 mln. AQSh dollari bahosidagi texnikalar xarid qilindi.
Loyiha doirasida kon maydonining to‘laqonli faoliyati uchun zarur bo‘ladigan yangi infratuzilma ob'ektlarini qurish bo‘yicha ishlar olib borilayapti. Xususan, temir yo‘llar yotqizilmoqda va stansiyalar tiklanayapti, tog‘-kon transportlari uskunalarini yig‘ish va ta'mirlash sexi bunyod etilmoqda. Quvvati 650 megavattli energetika tizimi qad rostlayapti.
3-MBFning bunyod etilishi olamshumul qurilish bo‘lib qoldi. Mazkur ob'ekt Rossiya Federatsiyasi rivojlanish korporatsiyasi VEB tomonidan moliyalashtirildi. RF tomonidan davlat kafolatlarisiz imtiyozli shartlarda 712 mln. yevro(824,3 mln. AQSh dollari) kredit mablag‘lari ajratildi.
Bir vaqtning o‘zida OKMKning asosiy ishlab chiqarishlarini modernizasiyalash va rekonstruksiya qilish olib borilmoqda. Uning evaziga uskunalar ish quvvatlari oshirilishiga erishgan holda sezilarli mikdorlarda yonilg‘i- energetika manbalari iqtisod qilinadi, ishlarni xavfsiz olib borilishi va mehnat sharoitlari yaxshilanishiga muvaffaq bo‘linadi.
Kombinat mehnatkashlarining farovonligini yanada oshirish borasida ishlar davom ettirib borildi. Koronavirus infeksiyasi pandemiyasi tufayli davom etayotgan cheklovlarga qaramasdan, Jamoa shartnomasi bo‘yicha majburiyatlar bajarilishiga erishilmoqda.
Yil davomida ish haqlari umuman olganda 20 foizga oshirildi, xodimlarning yillik mehnatlari uchun har oylik to‘lovlar miqdori oshirildi, 2020-yil yakunlariga ko‘ra, kasb bayrami munosabati bilan va mustaqillik bayramiga mukofotlar to‘landi, 8-mart - Xalqaro xotin-qizlar kuniga OKMKning barcha ayollari pul mukofotlarini olishdi.
Yozgi mavsumda kombinatning barcha sog‘lomlashtirish oromgohlari faoliyati tashkillashtirildi. To‘liq rekonstruksiya qilinganidan so‘ng, Olmaliqda sanatoriy-profilaktoriy faoliyatini boshladi, u yerda davolanish va dam olish eng yuqori talablarga javob beradi. Kombinat mehnatkashlari uchun o‘ziga xos loyiha asosida sakkizta 16 qavatli uylar qurilishi boshlab yuborildi.
Joriy yilda kon-metallurgiya sanoatining ishlamayotgan faxriylariga alohida e'tibor qaratildi. Ularning ijtimoiy himoyasi va ular muammolarini hal etish maqsadida mamlakatimiz rahbarining tashabbusi bilan Kengash va uning filiali Olmaliq kon-metallurgiya kombinati bazasida tashkil etildi.
Bugun bizning oldimizda davlatimiz rahbari tomonidan belgilab berilgan kombinatni rivojlantirish istiqbollariga yo‘naltirilgan ulkan vazifalar turibdi. Jumladan, misni chuqur qayta ishlash klasterini tashkil etish va yuqori qo‘shilgan qiymatdagi mis mahsulotlari ishlab chiqarish imkoniyatlari va hajmlari kengayib boradi. Yana ikkita boyitish fabrikalari hamda mis eritish zavodi, mashinasozlik zavodlarini qurish rejalarga kiritilgan. Fan va ishlab chiqarishning integratsiyasiga alohida ahamiyat qaratiladi, bu maqsadlarga Olmaliqda faoliyat yuritayotgan oliy o‘quv yurtlari jalb etiladi. Yangi ishlab chiqarishlar yuqori malakali ishchilar va mutaxassislarga ehtiyoj sezadi, bu ham birinchi galdagi ustuvor vazifalarimizdan biri hisoblanib, uning yechimi ustida ayni kunlarda ishlar olib borilmoqda.
Bugunga kelib ko‘plab yo‘nalishlarda ishlar amalga oshirilmoqda, ularning har biri korxonamizning uzoq yillar davomidagi kelgusi faoliyatiga asos o‘rnatishi shubhasiz. Bu jihat ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar tannarxi, sanoat xavfsizligi borasida ishlarni tubdan yaxshilash, yangi ishlab chiqarish bosqichidagi kengayib borayotgan sanoatda xavfsiz mehnat sharoitlari yaratilishiga ham taaluqlidir.
Oldimizga keng qamrovli vazifalar qo‘yilgan, ularni bizning professional jamoamiz uddalashi uchun kuch va salohiyatga egadir. Va bugungi imkoniyatdan foydalanib, kombinatning barcha mehnatkashlariga umumiy faoliyatimizdagi halol va matonatli mehnatlari uchun tashakkur bildiraman.
Biz yangi yil ostonasida turibmiz. Har birimiz yangi orzular, umid va ehtiroslarimizni shu pallalar bilan bog‘laymiz. Yangi yil arafasidagi shu nurli kunlarda dunyo yana ham mehr-muhabbatli, baxt va omad har bir xonadon, har bir oilaga tashrif buyurishiga shaksiz ishonamiz.
Yangi yilda barcha ezgu orzularimiz amalga oshsin, jamiki boshlagan ulug‘ ishlarimizga omad yo‘ldosh bo‘lsin! Yangi yilingiz bilan, qadrli do‘stlar! Baxt, tinchlik va farovonlik Siz va sizning oilangizga hamroh bo‘lsin.

30 Декабря 2021, 16:56 5316
Завершается год, который был насыщен важнейшими событиями, из которых наи­более значимое, важное и от­ветственное для всех граждан страны – выборы Президента Республики Узбекистан. Итоги выборов показали, что народ Узбекистана полностью под­держивает осуществляемый по инициативе главы государства курс масштабных реформ, обновления всех сфер жизни общества, строительства Ново­го Узбекистана.
Активным участником про­исходящих в стране преобра­зований является и трудовой коллектив комбината, для ко­торого 2021 год был очень пло­дотворным и успешным. Значи­мыми событиями для каждого труженика комбината стали посещения 29 июля и 22 дека­бря т.г. Президента Республики Узбекистан, определившего на­правления дальнейшего разви­тия и будущего АГМК. 29 июля руководитель страны Шавкат Миромонович Мирзиёев дал старт началу строительства третьей медной обогатительной фабрики, осуществляемого в рамках реализации инвестици­онного проекта по освоению месторождения «Ёшлик I».
Накануне Нового года, 22 де­кабря, глава государства лично ознакомился с ходом реализа­ции этого мегапроекта, а также широкомасштабных реформ в социальной сфере города и их влиянием на жизнь каждого алмалыкчанина.
Благодаря постоянной под­держке и вниманию прави­тельства страны труженики комбината из года в год нара­щивают объемы выпускаемой продукции. Так, за пять лет – с 2017 по 2021 год - темп роста производства увеличился в не­сколько раз. Объем производ­ства промышленной продукции в этом году составляет 30,6 трлн сумов, или 117,1 процента от прогноза, все целевые пока­затели выполнены. Ожидаемая чистая прибыль составит 5 трлн 100,2 млрд сумов, вы­платы в госбюджет - 14,2 трлн сумов.
Производство основной про­дукции комбината – меди, за 5 лет увеличилось на 135,0% и в текущем году составит 148,5 тыс. тонн.
К концу текущего года темп роста производства золота и серебра соста­вит 117,2% и 162,4% соответственно. Также в 2021 году произведено 90 тыс. тонн цинка, 2,2 млн тонн порт­ландцемента, 785,3 тысячи тонн серной кислоты.
В этом году комбинат установил исторический рекорд по экспорту продукции – 1 млрд 100,0 млн дол­ларов США, при прогнозе 840 млн 398 тыс. долларов.
Объемная работа осуществлена по Программе локализации. В 2021 году произведено продукции на сум­му 211,5 млрд сумов. Это в 6,3 раза выше, чем пять лет назад.
Большая работа была проделана в рамках реализации инвестиционных проектов. Ускоренными темпами ве­дется освоение месторождения «Ёш­лик I». Общий объем выполненных земляных работ составляет 102 млн кубометров. Для проведения горных работ приобретено более 570 единиц техники на общую сумму, превысив­шую 415 млн долларов США.
В рамках проекта ведутся работы по строительству новых объектов инфраструктуры, необходимых для функционирования месторождения. Так, прокладываются железнодорож­ные пути и возводятся станции, цеха по сборке и ремонту горнотранспорт­ного оборудования. Строится энер­госистема мощностью 650 мегаватт.
Грандиозным строительством стало возведение МОФ-3. На фи­нансирование строительства этого объекта российской государственной корпорацией развития ВЭБ. РФ без гарантии государства на льготных условиях привлечены кредитные средства в сумме 712 млн евро (824,3 млн долл. США).
Одновременно завершаются эта­пы реконструкции и модернизации основного производства АГМК, бла­годаря чему наряду с увеличением производительности оборудования достигается экономия топливно- энергетических ресурсов, улучшение безопасности и условий труда.
Продолжена работа по дальней­шему повышению благосостояния тружеников комбината. Несмотря на продолжающиеся ограничения по пандемии коронавирусной инфек­ции, выполняются все обязательства по Коллективному договору.
В течение года дважды была повы­шена заработная плата в общей слож­ности на 20 процентов, увеличены ежемесячные выплаты работникам за выслугу лет, по итогам 2020 года, к профессиональному празднику - Дню работников горной и металлургиче­ской промышленности, и ко Дню независимости каждый труженик комбината получил премию, денеж­ный подарок на 8 Марта получили все женщины АГМК.
В летний период была организо­вана работа всех детских здравниц АГМК. После реконструкции начал работу санаторий-профилакторий в Алмалыке, условия лечения и отдыха в котором соответствуют самым вы­соким требованиям. Для тружеников комбината начато строительство восьми 16-этажных домов, возво­димых по особому проекту.
Повышенное внимание в этом году было уделено неработающим ветеранам горно-металлургической промышленности, для социальной защиты которых по инициативе главы государства создан Совет ветеранов горно-металлургической промышленности.
Сегодня перед нами стоят гранди­озные задачи, намеченные главой государства по перспективному развитию комбината. Так, будут расширяться возможности и объ­емы производства медного кластера по углубленной переработке меди и производству медной продукции с высокой добавленной стоимостью. В планах – строительство еще двух обогатительных фабрик, медепла­вильного и машиностроительного заводов. Особое внимание уделено интеграции науки и производства, в том числе с привлечением действу­ющих в Алмалыке филиалов вузов. Новые производства потребуют квалифицированных рабочих и спе­циалистов, что также является одной из первостепенных задач, решение которой начато уже сейчас.
Сегодня работы ведутся по многим направлениям, каждое из которых закладывает основу деятельности нашего предприятия сейчас и еще на долгие годы. Это касается и сни­жения себестоимости выпускаемой продукции, коренного улучшения работы по промышленной без­опасности, обеспечения безопасных условий труда на расширяющемся производстве на качественно новом уровне.
Перед нами поставлены масштаб­ные задачи, решение которых по силам нашему коллективу профес­сионалов. И сегодня я благодарю всех тружеников комбината за добросо­вестный самоотверженный труд, за вклад каждого из вас в общее дело!
Мы стоим на пороге нового года. Каждый из нас связывает с этим временем новые мечты, надежды. В предновогодние дни как-то по- особенному верится в то, что наш мир должен стать лучше, добрее, что счастье и успех непременно придут в каждый дом и в каждую семью.
Пусть в новом году исполнятся самые заветные мечты, пусть успех сопутствует всем вашим начинани­ям! С Новым годом, дорогие друзья! Счастья, мира и благополучия вам и вашим семьям!