Yangi O‘zbekistonning yangi Konstitutsiyasi
Sizlarni ulug‘ tarixiy sana - O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 31 yillik bayrami bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Mustaqilligimizning dastlabki yillarida, og‘ir va murakkab bir sharoitda qabul qilingan Konstitutsiyamiz bergan huquq va imkoniyatlar tufayli hayotimizning barcha soha va tarmoqlarida ulkan yutuqlar va natijalar qo‘lga kiritildi.
So‘ngi yillarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarda xalqimizning ishtiroki hamda fuqarolar tomonidan bildirilayotgan fikr-mulohazalarining ahamiyati har tomonlama ortib bordi. Jamiyat va davlat boshqaruvida inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan xalqchil siyosatning mutlaqo yangi tizimi joriy etildi.
Bu o‘z navbatida, shiddat bilan o‘zgarayotgan dunyoda ro‘y berayotgan geyosiyosiy vaziyatlarni inobatga olib qonunlarimizni mustahkamlash va Bosh qomusimizni Yangi O‘zbekistonni barpo etish strategiyasi prinsiplariga moslashtirish lozimligini ko‘rsatdi.
Hammaga ma'lumki, joriy yil 30-aprel kuni shu masala bo‘yicha mamlakatimizda bo‘lib o‘tgan referendum xalqimizning yakdilligini, birdamligini ifodalovchi muhim ahamiyatga ega siyosiy voqelik bo‘ldi. Umumxalq muhokamalari orqali yangilangan Konstitutsiyamiz yangi rivojlanish davri va Uchinchi Renessansning poydevori bo‘ldi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiya O‘zbekistonning “dunyoviy davlat” sifatidagi maqomini ham yanada mustahamladi. Buning yorqin misoli – shu yil 7-22 noyabr kunlari Parij shahrida bo‘lib o‘tgan YUNESKO Bosh assambleyasi navbatdagi 43-sessiyasini 2025-yilda Samarqandda o‘tkazish bo‘yicha O‘zbekistonning taklifini ma'qulladi. Bu albatta, Yangi O‘zbekiston uchun tarixiy voqeadir!
Qomusimizning hayotbaxsh qudratiga tayanib, Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida mardona borayotgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham ishchi-xizmatchilarning konstitutsion huquqlarini himoya qilish, yanada munosib mehnat sharoitlarini yaratish, ayniqsa, mehnat faxriylari, xotin-qizlar, yoshlar, aholining yordamga muhtoj qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, yirik investisiya loyihalarini ro‘yobga chiqarishda diqqatga molik ishlar olib borilayapti.
Xususan, kombinatimizda “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish megaloyihasi muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Bugungi kunda yiliga 60 million tonna ma'dan qazib olish uchun kon to‘liq tayyorlandi, ma'danni dastlabki maydalash va uni fabrikaga transportirovka qiluvchi magistral konveyer liniyasi qurib bitkazildi. Shu bilan bir vaqtda yangi metallurgiya majmuasi qurilishini loyihalashtirish ishlari jadal olib borilmoqda.
Biz yaqinlashib kelayotgan yangi 2024-yil uchun ulkan dastur va rejalarni tuzmoqdamiz. Konstitutsiyamizda belgilangan ezgu maqsadlarni ro‘yobga chiqarish, aholi farovonligini oshirish, ijtimoiy sohani rivojlantirish bo‘yicha katta-katta vazifalarni o‘z oldimizga qo‘yganmiz. Bunda, ishlab chiqarishni yanada rivojlantirish, mavjud quvvatlarni kengaytirish, raqobatbardoshlikni oshirish va sohaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish yo‘lidagi misli ko‘rilmagan ishlarimiz davom ettiriladi.
Ishonchim komilki, biz hamjihatlikda fidokorona mehnat qilib, bu yuksak marralarga albatta erishamiz. Xalqimiz muallifligida ishlab chiqilgan Yangi O‘zbekistonning Yangi Konstitutsiyasi mamlakatimiz taraqqiyoti, xalqimiz turmush tarzini yanada yuksaltirishga xizmat qiladi.
Sizlarni Konstitutsiyamizning qutlug‘ bayrami bilan yana bir bor samimiy tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, oilaviy baxt, xonadonlaringizga fayzu baraka tilayman.

Новая Конституция Нового Узбекистана – гарант независимости страны
От всего сердца поздравляю Вас со знаменательной датой – Днем принятия Конституции Республики Узбекистан, которая отмечает 31-ю годовщину.
В нелегкие годы становления нашей независимости, благодаря предоставленным Конституцией молодого государства правам и возможностям, были достигнуты значительные результаты во всех сферах и областях нашей жизни.
В проводимых за последние годы широкомасштабных реформах ещё больше возросло взаимодействие народа с властью. В частности, введена совершенно новая система государственной политики, направленная на признание ценности человека и повышение его роли в общественном и государственном управлении.
Реалии сегодняшнего дня, его геополитическая ситуация, происходящая в стремительно меняющемся мире, сделали необходимостью укрепление законодательной базы страны и приведение ее Основного Закона в соответствие с принципами стратегии создания Нового Узбекистана.
Референдум по новой Конституции, состоявшийся 30 апреля этого года, стал важной политической вехой государственного строительства, продемонстрировав единство и сплоченность нашего народа. Обновленная Конституция, изменения и дополнения в которую были внесены на основе всенародного обсуждения, стала новой эрой развития страны и фундаментом Третьего ренессанса.
Конституция в новой редакции закрепила статус Узбекистана как суверенного, демократического, правового, социального и светского государства с республиканской формой правления. Это позволило состояться грандиозному дипломатическому успеху Узбекистана: проходившая 7-22 ноября этого года в Париже 42-я сессия Генассамблеи ЮНЕСКО поддержала предложение Узбекистана о проведении следующей 43-й сессии в 2025 году в городе Самарканде и приняла соответствующее решение. Это, безусловно, историческое событие для Нового Узбекистана, ведь последний раз сессия Генеральной ассамблеи ЮНЕСКО проходила за пределами Парижа в 1985 году, в Болгарии!
На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате, который является активным участником строительства Нового Узбекистана, уделяется особое внимание защите конституционных прав работников, созданию более достойных условий труда для них, а также заботе и поддержке ветеранов труда, женщин, трудящейся молодежи, нуждающихся в социальной помощи слоев населения. Помимо этого, Алмалыкский ГМК осуществляет реализацию крупных инвестиционных проектов во благо дальнейшего укрепления экономики страны и повышении благосостояния её народа.
Так, в рамках мегапроекта по освоению месторождения «Ёшлик I» уже полностью подготовлен рудник для добычи 60 миллионов тонн руды в год, завершено строительство магистрально-ленточных конвейеров, действующих по циклично-поточной технологии, транспортирующих первично дробленую руду от карьера до обогатительной фабрики. Параллельно высокими темпами ведутся проектные работы по строительству нового металлургического комплекса.
На предстоящий 2024 год мы наметили грандиозные программы, определили задачи, реализация которых направлена на достижение целей, предусмотренных нашей Конституцией, и будут служить повышению благосостояния населения, развитию социальной сферы страны. При этом мы продолжим работу по дальнейшему развитию производства, расширению имеющихся мощностей, повышению конкурентоспособности предприятия и выпускаемой продукции, а также привлечению прямых иностранных инвестиций в отрасль.
Я уверен, что мы, действуя самоотверженно и сплоченно, обязательно достигнем все намеченные цели.
Еще раз искренне поздравляю Вас с значимым для каждого из нас праздником – Днем Конституции!
Желаю Вам здоровья, счастья и благополучия вашим семьям. Пусть мирной и спокойной будет жизнь нашего народа. Пусть Всевышний оберегает нашу любимую Родину, всех нас.