Yangi O‘zbekistonning yangi Konstitutsiyasi
Sizlarni ulug‘ tarixiy sana - O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 31 yillik bayrami bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Mustaqilligimizning dastlabki yillarida, og‘ir va murakkab bir sharoitda qabul qilingan Konstitutsiyamiz bergan huquq va imkoniyatlar tufayli hayotimizning barcha soha va tarmoqlarida ulkan yutuqlar va natijalar qo‘lga kiritildi.
So‘ngi yillarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarda xalqimizning ishtiroki hamda fuqarolar tomonidan bildirilayotgan fikr-mulohazalarining ahamiyati har tomonlama ortib bordi. Jamiyat va davlat boshqaruvida inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan xalqchil siyosatning mutlaqo yangi tizimi joriy etildi.
Bu o‘z navbatida, shiddat bilan o‘zgarayotgan dunyoda ro‘y berayotgan geyosiyosiy vaziyatlarni inobatga olib qonunlarimizni mustahkamlash va Bosh qomusimizni Yangi O‘zbekistonni barpo etish strategiyasi prinsiplariga moslashtirish lozimligini ko‘rsatdi.
Hammaga ma'lumki, joriy yil 30-aprel kuni shu masala bo‘yicha mamlakatimizda bo‘lib o‘tgan referendum xalqimizning yakdilligini, birdamligini ifodalovchi muhim ahamiyatga ega siyosiy voqelik bo‘ldi. Umumxalq muhokamalari orqali yangilangan Konstitutsiyamiz yangi rivojlanish davri va Uchinchi Renessansning poydevori bo‘ldi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiya O‘zbekistonning “dunyoviy davlat” sifatidagi maqomini ham yanada mustahamladi. Buning yorqin misoli – shu yil 7-22 noyabr kunlari Parij shahrida bo‘lib o‘tgan YUNESKO Bosh assambleyasi navbatdagi 43-sessiyasini 2025-yilda Samarqandda o‘tkazish bo‘yicha O‘zbekistonning taklifini ma'qulladi. Bu albatta, Yangi O‘zbekiston uchun tarixiy voqeadir!
Qomusimizning hayotbaxsh qudratiga tayanib, Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida mardona borayotgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham ishchi-xizmatchilarning konstitutsion huquqlarini himoya qilish, yanada munosib mehnat sharoitlarini yaratish, ayniqsa, mehnat faxriylari, xotin-qizlar, yoshlar, aholining yordamga muhtoj qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, yirik investisiya loyihalarini ro‘yobga chiqarishda diqqatga molik ishlar olib borilayapti.
Xususan, kombinatimizda “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish megaloyihasi muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Bugungi kunda yiliga 60 million tonna ma'dan qazib olish uchun kon to‘liq tayyorlandi, ma'danni dastlabki maydalash va uni fabrikaga transportirovka qiluvchi magistral konveyer liniyasi qurib bitkazildi. Shu bilan bir vaqtda yangi metallurgiya majmuasi qurilishini loyihalashtirish ishlari jadal olib borilmoqda.
Biz yaqinlashib kelayotgan yangi 2024-yil uchun ulkan dastur va rejalarni tuzmoqdamiz. Konstitutsiyamizda belgilangan ezgu maqsadlarni ro‘yobga chiqarish, aholi farovonligini oshirish, ijtimoiy sohani rivojlantirish bo‘yicha katta-katta vazifalarni o‘z oldimizga qo‘yganmiz. Bunda, ishlab chiqarishni yanada rivojlantirish, mavjud quvvatlarni kengaytirish, raqobatbardoshlikni oshirish va sohaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish yo‘lidagi misli ko‘rilmagan ishlarimiz davom ettiriladi.
Ishonchim komilki, biz hamjihatlikda fidokorona mehnat qilib, bu yuksak marralarga albatta erishamiz. Xalqimiz muallifligida ishlab chiqilgan Yangi O‘zbekistonning Yangi Konstitutsiyasi mamlakatimiz taraqqiyoti, xalqimiz turmush tarzini yanada yuksaltirishga xizmat qiladi.
Sizlarni Konstitutsiyamizning qutlug‘ bayrami bilan yana bir bor samimiy tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, oilaviy baxt, xonadonlaringizga fayzu baraka tilayman.

The new Constitution of New Uzbekistan is a guarantor of the country’s independence
With all my heart, I congratulate you on this significant date – the Day of Adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, which marks the 31st anniversary.
In the difficult years of the formation of our independence, thanks to the rights and opportunities provided by the Constitution of the young state, significant results were achieved in all spheres and areas of our life.
In the large-scale reforms carried out in recent years, the interaction of the people with the authorities has increased even more. In particular, a completely new system of public policy has been introduced, aimed at recognizing the value of a person and increasing his role in public and government administration.
The realities of today, its geopolitical situation, taking place in a rapidly changing world, have made it necessary to strengthen the country’s legislative framework and bring its Basic Law into line with the principles of the strategy for creating a New Uzbekistan.
The referendum on the new Constitution, held on April 30 this year, became an important political milestone in state building, demonstrating the unity and cohesion of our people. The updated Constitution, changes and additions to which were made on the basis of popular discussion, became a new era in the country's development and the foundation of the Third Renaissance.
The new edition of the Constitution consolidated the status of Uzbekistan as a sovereign, democratic, legal, social and secular state with a republican form of government. This allowed for a tremendous diplomatic success for Uzbekistan: the 42nd session of the UNESCO General Assembly, held on November 7-22 this year in Paris, supported Uzbekistan’s proposal to hold the next 43rd session in 2025 in the city of Samarkand and made a corresponding decision. This is, of course, a historical event for New Uzbekistan, because the last time a session of the UNESCO General Assembly was held outside of Paris was in 1985, in Bulgaria!
At the Almalyk Mining and Metallurgical Combine, which is an active participant in the construction of New Uzbekistan, special attention is paid to protecting the constitutional rights of workers, creating more decent working conditions for them, as well as care and support for labor veterans, women, working youth, and sections of the population in need of social assistance . In addition, the Almalyk MMC is implementing major investment projects for the benefit of further strengthening the country’s economy and improving the well-being of its people.
Thus, within the framework of the megaproject for the development of the Yoshlik I deposit, the mine has already been fully prepared for the extraction of 60 million tons of ore per year, the construction of main belt conveyors operating using cyclic-flow technology, transporting primary crushed ore from the quarry to the processing plant, has been completed. At the same time, design work on the construction of a new metallurgical complex is being carried out at a high pace.
For the coming year 2024, we have outlined ambitious programs, identified tasks, the implementation of which is aimed at achieving the goals provided for by our Constitution and will serve to improve the well-being of the population and develop the social sphere of the country. At the same time, we will continue to work on further development of production, expansion of existing capacities, increasing the competitiveness of the enterprise and its products, as well as attracting foreign direct investment into the industry.
I am confident that, acting selflessly and unitedly, we will definitely achieve all our goals.
Once again, I sincerely congratulate you on a holiday that is significant for each of us - Constitution Day!
I wish you health, happiness and prosperity to your families. Let the life of our people be peaceful and calm. May the Almighty protect our beloved Motherland, all of us.