Yangi yilda yangi zafarlar sari!
Hammamiz orziqib, bolalarcha mo‘'jizalar kutiladigan ayyom - Yangi yil ostonasida turibmiz. Odatda, yil so‘nggida amalga oshirilgan ishlar sarhisob qilinadi va kelajak uchun rejalar tuziladi...
Aytish kerakki, o‘tayotgan yil biz uchun chinakam tarixiy yil, shonli voqeliklarga boy bo‘ldi. Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga navbatdagi tashrifi, Muhandislik maktabi, “Yoshlik I” karyeri va 3-sonli Mis boyitish fabrikasi qurilishi bilan tanishishi hamda 4-MBF qurilishiga tamal toshini qo‘yishi nafaqat kombinatimiz, Vatanimiz tarix zarvaraqlariga unutilmas sana sifatida muhrlandi.
Qolaversa, bu yil jonajon kombinatimiz 75 yoshga to‘ldi. Ushbu sana munosabati bilan biz kombinatimizning mashaqqatli va sharafli o‘tmishi, zalvorli buguni va istiqbolli, yorqin ertasini uyg‘unlashtiruvchi iliqlikni his etdik, mehnat faxriylarimiz, ahil va fidoyi jamoamiz bilan bu ulug‘ sanani keng nishonladik.
O‘tayotgan yilda OKMKning bir qator ishchi-xodimlari mehnatdagi yutuqlari, metallurgiya sanoati rivojiga qo‘shgan munosib hissalari uchun davlat mukofotlari bilan taqdirlangani barchamizda faxr tuyg‘usini uyg‘otadi. Shuningdek, o‘tayotgan yil 70 yilligini nishonlagan 2-sonli Mis boyitish fabrikasi va bundan 60 yil avval o‘z eshiklarini ochgan “Metallurg” madaniyat saroyi uchun ham yubiley yili bo‘ldi.
Kombinatning bir qator mehnat jamoalari fidoyilik bilan mehnat qilib, yillik topshiriqlarni muddatidan oldin bajardi. Ishonch bilan aytaolamanki, OKMK yil davomida barcha rejaviy ko‘rsatkichlarining uddasidan chiqadi. Shuningdek, biz sarhisob yilida ko‘plab yutuqlarga erishdik. Bunga misol tariqasida yangi xom ashyoning texnologik tartibi ishlab chiqilgani hamda “Yoshlik I” konidan rudalarni qazib olish va qayta ishlash boshlanganini keltirib o‘tishim mumkin. Bundan tashqari, uskunalar yetkazib berishda mavjud qiyinchiliklarga qaramay, 3-sonli Mis boyitish fabrikasini ishga tushirish bosqichiga yetdik.
OKMK uchun 4-sonli Mis boyitish fabrikasi va yangi metallurgiya majmuasi qurilishi bo‘yicha ishlarning boshlanishi ham istiqbol ufqlardan dalolat beradi. Mavjud ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, tayyor mahsulot hajmini oshirish va tannarxini pasaytirish, bu orqali tashqi bozorda raqobatbardoshlikni ta'minlash o‘z samarasini bermoqda.
Bu yil “yashil energiyaga” o‘tish borasida ham namunali yil bo‘ldi. Hozirgi kunda kombinatning deyarli barcha tarkibiy bo‘linmalari qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanmoqda. Quyosh panellarini o‘rnatish bilan birga ular o‘zlarining mini GESlarini ishga tushirishni boshladilar. “Tanachi-Bo‘ka” kanaliga gidravlik turbinali generator o‘rnatilishi bu yo‘nalishdagi birinchi qadam bo‘ldi.
“Olmaliq KMK” AJning ijtimoiy majburiyatlariga to‘xtaladigan bo‘lsam, kombinatda ma'naviy-ma'rifiy ishlarga ham katta e'tibor qaratilmoqda, sog‘liqni saqlash, xalq ta'limi sohalarini qo‘llab-quvvatlash, sportchilarni tarbiyalash, Respublika va xalqaro chempionatlarda chempionlar yetishtirishga alohida yondashilmoqda. Xususan, birgina o‘tgan yilning o‘zida kombinatda bolalar uchun futbol maydonchasi va Futbol akademiyasi bazasi, Chodakda tikuvchilik fabrikasi, Oqqo‘rg‘onda bolalar bog‘chasi va turar-joy binosi bunyod etildi, mehnat faxriylari va kam ta'minlanganlar uchun “Nuroniylar maskani” binolari tayyorlandi, ijtimoiy obyektlar va muassasalar rekonstruksiya qilindi. “OKMK” futbol klubi o‘z tarixida birinchi marta O‘zbekiston Superligasi kumush medali sohibiga aylangani va nufuzli “Fair Play” sovrini bilan taqdirlanganini o‘tayotgan yilning eng yorqin yutug‘i sifatida keltirishimiz mumkin.
Bundan tashqari, kadrlar tayyorlash ishlari ham davom ettirilib, O‘zbekiston ta'lim tizimidagi yangi yo‘nalish - OKMK Muhandislik maktabida darslar yo‘lga qo‘yildi. O‘quv jarayonlarida mehnat faxriylari, mamlakatimiz va xorijlik o‘qituvchilar ishtirok etishib, o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashmoqdalar.
Bir so‘z bilan aytganda, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati zimmasiga yuklangan barcha ishlab chiqarish va ijtimoiy majburiyatlarga mas'uliyat bilan yondashib, mamlakatimiz iqtisodiyotining ishonchli tayanchi bo‘lib kelmoqda va shunday bo‘lib qoladi.
Hurmatli OKMK mehnatkashlari, ishlab chiqarish faxriylari, aziz olmaliqliklar!
Yangi 2025-yil Prezidentimiz tomonidan “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” deb e'lon qilindi. Darhaqiqat, ekologiyani yaxshilash, ko‘kalamzorlashtirish jamoamiz va Olmaliq shahri aholisi uchun ham katta ahamiyatga ega. Shundan kelib chiqqan holda “Yashil makon” milliy dasturi doirasida 1,5 million tupdan ortiq ko‘chat ekdik, bu dolzarb va ezgu ishlarni kelgusida ham davom ettiramiz.
Kelgusi yilda bundanda yuksakroq ijobiy natijalarga erishishni umid qilamiz. Jumladan, 3-sonli Mis boyitish fabrikasi Respublikani qo‘shimcha mis bilan ta'minlab, to‘liq ishlay boshlaydi. Rux zavodida 6-sonli Sulfat kislotasi sexining ishga tushirilishi oltingugurt oksidi chiqindilarini atmosferaga chiqishini minimal darajada kamaytiradi. Shu bilan birga yangi metallurgiya majmuasi va 4-sonli Mis boyitish fabrikasi, yangi Ohak zavodi, kislorod stansiyasi va boshqa obyektlar qurilishini jadallashtirish rejalashtirilgan.
Asosiy e'tibor jamoaning ijtimoiy-madaniy rivojlanishi: mehnatkashlar va ularning oila a'zolari salomatligini muhofaza qilish, bolalar va yoshlarni o‘z Vataniga sadoqat ruhida tarbiyalashga qaratiladi. Yuqori malakali kadrlarni qayta tayyorlash va tayyorlash, shuningdek, ilm-fan va innovasiyalarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi ishlarimiz ham davom ettiriladi.
Hurmatli hamkasblar! Metallurgiya sanoati uzluksiz ishlab chiqarish jarayoni hisoblanadi. Shuning uchun ham minglab hamkasblarimiz yangi yil arafasida o‘z ish joylarida navbatchilik qilishadi, ya'ni ishlab chiqarish sur'atlarini pasaytirmasdan 2025-yilni kutib olamiz.
Biz yangi yilda oldimizga eng yuksak maqsadlarni qo‘ymoqdamiz va ularni albatta uddalaymiz! Yangi inshootlar quramiz va foydalanishga topshiramiz, ulkan loyihalarni amalga oshiramiz, bugungi yoshlar va kelajak avlodlar uchun mustahkam poydevor qo‘yamiz. Yangi yilda yangi zafarlar sari azmu shijoat bilan dadil qadam tashlaymiz!
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining barcha mehnat jamoalariga fidokorona mehnati uchun chin qalbimdan minnatdorchilik bildiraman! Sizning fidoyiligingiz kombinatga rangli metallurgiya bayroqdori unvonini saqlab qolish va ko‘plab sohalarda yetakchilar qatoridan joy olish imkonini beradi.
Barchangizni Yangi yil bilan tabriklayman! Sog‘lik, farovonlik, baxt-saodat, maqsadlaringizga erishish va eng muhimi, tinchlik-xotirjamlik tilayman! Vatanimiz osmoni doimo musaffo bo‘lsin, oilalaringizda qut-baraka, tinchlik va osoyishtalik hukm sursin! Barcha orzu va niyatlaringiz amalga oshsin!

+998 71 619 23 33Дорогие труженики Алмалыкского горно-металлургического комбината, ветераны производства, алмалыкчане!
Мы стоим на пороге нового года – времени волшебства и ожидания чуда, подведения итогов сделанного и подготовки планов на будущее.
Уходящий год поистине был историческим – глава государства Шавкат Миромонович Мирзиёев посетил Алмалыкский горно-металлургический комбинат, ознакомился с инженерной школой, строящимися карьером «Ёшлик I» и медной обогатительной фабрикой №3, обсудил со специалистами перспективу комбината и дал старт строительству МОФ-4.
В этом году комбинату исполнилось 75 лет. В связи с этой датой Указом Президента был награжден ряд тружеников АГМК за достижение в труде и вклад в развитие металлургической отрасли. Уходящий год стал юбилейным также для медной обогатительной фабрики №2, отметившей 70-летие, и Дворца культуры «Металлург», распахнувшего свои двери 60 лет назад.
Работая с полной отдачей, многие трудовые коллективы предприятий досрочно выполнили годовые задания, и можно с уверенностью говорить о том, что АГМК справится со всеми прогнозными показателями года. В 2024 году у нас было немало достижений. К ним по праву можно отнести начало добычи и переработки руды карьера «Ёшлик I» с разработкой технологического режима для нового сырья. Несмотря на имеющиеся трудности с поставкой оборудования, мы вышли на этап пусконаладочных работ на медной обогатительной фабрике №3.
Значимым событием для АГМК, расширяющим горизонты его перспектив, стало начало работ по строительству медной обогатительной фабрики №4 и нового металлургического комплекса. Дает свои результаты проводимая модернизация действующего производства, увеличивая объемы готовой продукции и снижая её себестоимость, тем самым обеспечивая конкурентоспособность на внешних рынках.
Этот год был показателен и в плане перехода на «зеленую» энергетику. Уже сегодня практически во всех структурных подразделениях комбината применяются возобновляемые источники энергии. Наряду с установкой солнечных панелей, начали пуск собственных мини-ГЭС. Первой ласточкой в этом направлении стала установка гидротурбинного генератора на канале «Таначи-Бука».
Говоря о социальных обязательствах АО «Алмалыкский ГМК», хочу подчеркнуть, что комбинат уделяет большое внимание духовности и просветительству, поддерживает сферы здравоохранения и народного образования, вносит вклад в подготовку спортсменов и воспитание чемпионов республиканских и международных первенств.
Только в уходящем году комбинатом были построены футбольное поле и база академии футбола для детей, швейная фабрика в Чадаке, детский сад и жилой дом в Аккургане, подготовлены помещения «Нуронийлар маскани» для ветеранов труда и малообеспеченных пенсионеров, проведена реконструкция социальных объектов и учреждений. Как о достижении года можно говорить о том, что впервые в своей истории футбольный клуб «ОКМК» стал серебряным призёром Суперлиги Узбекистана и был удостоен престижной награды Fair Play.
В продолжение работы по подготовке кадров начались занятия в инженерной школе АГМК – новом направлении в системе образования Узбекистана. С нею сотрудничают ветераны труда, наряду с отечественными и зарубежными преподавателями участвующие в процессе обучения, делясь своим опытом и воспитывая должное отношение к труду.
Одним словом, Алмалыкский горно-металлургический комбинат был и остается надежной опорой экономики страны, ответственным в своем отношении ко всем возложенным на него производственным и социальным обязательствам.
Дорогие труженики АГМК, ветераны производства, алмалыкчане!
Новый 2025 год объявлен Президентом республики Годом охраны окружающей среды и «зеленой» экономики.
Улучшение экологии и озеленение имеют огромное значение для нашего коллектива и населения Алмалыка. В рамках реализации национального проекта «Яшил макон» мы уже посадили более 1,5 миллиона саженцев, это нужное и благородное дело будем продолжать и в дальнейшем.
В наступающем году мы ждем немало позитивных результатов. По полной технологической схеме начнет работать медная обогатительная фабрика №3, давая дополнительную медь для республики. Пуск сернокислотного цеха №6 на цинковом заводе сократит до минимума выбросы оксида серы в атмосферу.
Ускоренными темпами планируется организовать строительство медной обогатительной фабрики №4, нового известкового завода, кислородной станции и других объектов нового металлургического комплекса.
Будет в центре внимания социальное и культурное развитие коллектива: охрана здоровья трудящихся и членов их семей, воспитание детей и молодежи в духе преданности своей Родине. Продолжим работу по переподготовке и подготовке высококвалифицированных кадров, а также по поддержке науки и инноваций.
Уважаемые коллеги!
Металлургическое производство – это непрерывный процесс, тысячи наших коллег в новогоднюю ночь будут нести трудовую вахту на своих рабочих местах, а это значит, что мы, не снижая темпов производства, войдем в 2025 год.
Мы установили себе высокую планку - будем ее держать! Будем строить и сдавать в эксплуатацию новые объекты, реализовывать грандиозные проекты, закладывая прочный фундамент для нынешней молодежи и будущих поколений!
В преддверии Нового года от всего сердца благодарю весь трудовой коллектив Алмалыкского горно-металлургического комбината за созидательный, добросовестный труд, позволяющий комбинату сохранять звание флагмана цветной металлургии и быть в числе лидеров по многим направлениям деятельности.
Поздравляя всех вас с Новым годом, желаю здоровья, благополучия, счастья, достижения поставленных целей! Мира и процветания нашей Родине и всем нам!
Пусть случаются чудеса! Пусть ожидаемое волшебство этого праздника находит подтверждение в каждом дне!