OKMK — yoshlar kamoloti va avlodlar davomiyligi maskani
Mamlakatimiz iqtisodiy qudratining tayanchi bo‘lgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati nafaqat ulkan ishlab chiqarish quvvatlari, balki kelajak egalari bo‘lgan yosh avlodni qo‘llab-quvvatlash, ularning intellektual salohiyatini yuksaltirish borasida ham ijtimoiy mas’uliyatni o‘z zimmasiga olgan holda, ularning kamolotiga beqiyos hissa qo‘shib kelmoqda.
Bugungi kunda zamonaviy texnologiyalar va raqamli tizimlar bilan qurollangan sanoat gigantining ertangi rivoji bevosita bilimli, izlanuvchan hamda vatanparvar yoshlar bilan chambarchas bog‘liq. Bugun Ohangaron tumani yoshlari uchun kombinat bo‘ylab tashkil etilgan ekskursiyada ham ularning kelajakda to‘g‘ri kasb tanlashlari va sohaning yetuk mutaxassislari bo‘lib yetishishlarida poydevor vazifasini o‘taydi.
Yoshlar dastlab “Metallurg” madaniyat saroyida bo‘lib, bu yerda yo‘lga qo‘yilgan to‘garaklar faoliyati va yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdilar. So‘ngra, yoshlar kombinatning shonli tarixi, mehnat zafarlari va bugungi yuksalish bosqichlarini o‘zida aks ettirgan OKMK tarixi muzeyini ko‘zdan kechirishdi. Sanoat gigantining o‘tmishi va bugunini bog‘lovchi noyob eksponatlar, “Suyurlitepa yodgorligi” ko‘rgazmasi yoshlarda katta taassurot qoldirdi.
Shu kunning o‘zida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida Respublika ishchi guruhi hamkorligida yoshlar, o‘rta yosh va katta avlod vakillari ishtirokida "Uch avlod uchrashuvi" hamda “Rahbar va yoshlar” uchrashuvi ham tashkil etildi.
Samimiy va tarbiyaviy ahamiyatga molik ushbu muloqotda OKMK boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa’di Shermatov hamda O‘zbekiston Qahramoni Saydali Rahmonov, Respublika ishchi guruhi azosi Erkin Uralov, Ohangaron tuman “Qiziloy” va “Yangiobod” MFYlari yoshlari va nuroniylari ishtirok etishdi.
Suhbat davomida hayotiy tajribaga boy katta avlod vakillari yoshlarga istiqbol yo‘lida asqotuvchi qimmatli o‘gitlarini berdilar. Inson kamoloti va muvaffaqiyatining bosh omili sifatida — doimiy ilmga intilish, tinimsiz izlanish hamda ota-ona duosini olib, halol mehnat qilish lozimligi hayotiy misollar orqali tushuntirildi.
Tadbir davomida yuksak intellektual salohiyati bilan tengdoshlariga o‘rnak bo‘lib, muddatidan avval talabalik baxtiga muyassar bo‘lgan bir guruh iqtidorli o‘quvchilar hamda ularning ustozlari alohida e’tirof etildi. Ularga ilm-fan yo‘lidagi fidoiyligi uchun kombinat rahbariyatining tashakkurnomalari tantanali ravishda topshirildi.
Bu kabi rag‘bat yosh kuchlarni yangi marralar sari ruhlantirishi shubhasiz.
Sanoat ekskursiyasi davomida Ohangaron tumani yoshlari kombinat haqida boy tasavvurga ega bo‘lishdi.

+998 71 619 23 33Almalyk Mining and Metallurgical Complex, the pillar of the country's economy, not only expands its production potential but also places special emphasis on supporting the younger generation. As part of its social responsibility, the company promotes the intellectual development of young people, creating conditions for their professional and personal growth.
Today, the future of a modern industrial giant, equipped with advanced technologies and digital solutions, is directly linked to educated, proactive, and patriotic young specialists. Therefore, an industrial tour at Complex was organized for young people from Akhangaran District, designed to help them choose their future profession and introduce them to career opportunities in the mining and metallurgical industry.
The tour began with a visit to the “Metallurg” Palace of Culture, where participants learned about the activities of creative and sports clubs, as well as the facilities created for meaningful and useful leisure activities for young people.
The guests then visited the AMMC History Museum, where they learned about the Complex history, its achievements, and its current development. Participants were particularly impressed by the unique museum exhibits and the "Suyulitep Monument" exhibition, which showcases the region's historical heritage.
That same day, with the support of the Republican Task Group, meetings entitled "Three Generations" and "Manager and Youth" were held, bringing together representatives of the younger, middle-aged, and older generations. The event was attended by Sadi Shermatov, Deputy Chairman of the Board for Personnel and Social Affairs of JSC “Almalyk MMC”; Hero of Uzbekistan Saidali Rakhmonov; Erkin Uralov, Member of the Republican Task Group; and youth and older representatives from “Kiziloy” and “Yangiobod” mahallas of Akhangaran District.
During the open dialogue, representatives of the older generation shared their life and professional experiences with the young people. They emphasized that the basis for success is the pursuit of knowledge, constant self-development, honest work, and respect for parents.
A highlight of the event was the honoring of the group of talented schoolchildren who, thanks to their high academic achievements, had entered university early, as well as their mentors. For their dedication to education and their pursuit of knowledge, they were presented with letters of gratitude from the plant's management.
Initiatives such as these help young people determine their professional future, strengthen intergenerational continuity, and inspire young people to reach new heights.
Following the industrial tour, young residents of Akhangaran district had the opportunity to learn more about the operation of AMMC and see the opportunities offered by working at one of the country's largest industrial enterprises.