+998 71 619 23 33Joriy yilning 5-aprel kun poytaxtimiz Toshkent shahrida Navro‘z umumxalq bayrami munosabati bilan an’anaviy “International Tashkent Marathon – 2026” xalqaro musobaqasi bo‘lib o‘tdi.
Marafon Humo Arena majmuasidan start olib, poytaxtning markaziy ko‘chalari bo‘ylab o‘tdi.
Mazkur musobqaning 5 km masofaga yugurish bahsida OKMK yoshlari ham faol ishtirok etishdi.
Ma’lumot uchun: sakkizinchi yil ketma-ket tashkil etilgan ushbu nufuzli sport tadbiri mamlakatimizdagi eng yirik ommaviy yugurish bayramlaridan biriga aylandi. Marafon professional sportchilar bilan bir qatorda sog‘lom turmush tarzini qadrlovchi minglab havaskorlarni ham bir nuqtaga jamladi.
Joriy yilda marafonda dunyoning 50 dan ortiq davlatidan 15 ming nafarga yaqin ishtirokchi qatnashdi. Musobaqaning umumiy mukofot jamg‘armasi 300 million so‘mni tashkil etdi.
Toshkent xalqaro marafoni World Athletics tomonidan beriladigan “World Athletics Label” maqomiga ega bo‘lib, unda qayd etilgan natijalar xalqaro miqyosda rasman tan olinadi.
Musobaqa O‘zbekiston Respublikasi Sport vazirligi, O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi hamkorligida yuqori saviyada tashkil etildi.

Молодёжь АГМК – среди участников международного марафона в Ташкенте
5 апреля в Ташкенте в рамках празднования Навруз состоялся традиционный международный забег «International Tashkent Marathon 2026».
Старт марафона был дан у комплекса «Humo Arena», после чего участники пробежали по центральным улицам города. Активное участие в забеге на дистанции 5 км приняли и молодёжь Алмалыкского горно-металлургического комбината.
Для справки: марафон проводится уже восьмой год подряд и за это время стал одним из крупнейших массовых спортивных событий в стране. Он объединяет не только профессиональных спортсменов, но и тысячи любителей, ведущих активный и здоровый образ жизни.
В этом году в марафоне приняли участие около 15 тысяч человек более чем из 50 стран мира. Общий призовой фонд составил 300 миллионов сумов.
Ташкентский международный марафон имеет статус «World Athletics Label» (международный сертификационный статус), что означает официальное признание показанных результатов на международном уровне.
Соревнование было организовано на высоком уровне при поддержке Министерства спорта Республики Узбекистан и Федерации лёгкой атлетики страны.