“OKMK boshqaruv raisi kubogi: yashil maydonda jo‘sh urgan yoshlik shijoati
Ayni kunlarda butun dunyo futbol ishqibozlarining nigohi mundialning shiddatli bahslariga qaratilgan bo‘lsa-da, OKMK yoshlari o‘rtasida o‘tkazilgan mini-futbol musobaqasi ham undan aslo qolishmadi va yorqin, unutilmas lahzalarga boy bo‘ldi.
30-iyun — Yoshlar kuni munosabati bilan an’anaviy tarzda tashkil etilgan mini-futbol bo‘yicha “OKMK boshqaruv raisi kubogi” turniri joriy yilning 29-iyun kuni o‘z nihoyasiga yetdi.
Musobaqada tarkibiy korxonalardan 30 ta jamoa ikkita ligaga bo‘lingan holda g‘oliblik uchun to‘p surishdi.
Ikkinchi ligada musobaqaning uchinchi o‘rini uchun kechgan bahsda O‘quv markazi hamda Kovuldi kon boshqarmasi jamoalari maydonga tushishdi. Uchrashuvda to‘liq ustunlikni o‘z qo‘liga olgan konchilar raqib darvozasiga javobsiz 8 ta to‘p kiritib, 8:0 hisobidagi yirik g‘alaba bilan bronza medallariga sazovor bo‘lishdi.
Yordamchi korxonalar o‘rtasidag final bahsida Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish boshqarmasi (IChAB) va Elektr tarmoqlari boshqarmasi (ETB) jamoalari o‘zaro ro‘baro‘ kelishdi. Har ikki tomonning shiddatli hujumlari va matonatli himoyasi ostida o‘tgan o‘yinda IChAB jamoasi 2:1 hisobida zafar quchib, ikkinchi liga chempioniga aylandi.
Asosiy korxonalar ishtirok etgan Birinchi ligada uchinchi o‘rin taqdirini Qalmoqqir kon boshqarmasi va Ixtisoslashtirilgan ta’mirlash ishlari boshqarmasi (ITIB) jamoalari o‘rtasidagi uchrashuv aniqlab berdi. Gollarga boy bo‘lgan mazkur bellashuvda konchilar yaqqol ustunlik namoyish etib, 7:3 hisobida g‘alaba qozonishdi va kuchli uchlikni yakunlab berishdi.
Liganing eng hayajonli va hal qiluvchi final bahsida esa Mis boyitish fabrikasi (MBF) hamda 3-Mis boyitish fabrikasi (3-MBF) jamoalari yashil maydonda kuch sinashishdi.
Qizg‘in va murosasiz kechgan o‘yinda mahorat namoyish etgan MBF jamoasi raqiblari ustidan 2:0 hisobida g‘alaba qozondi va “OKMK boshqaruv raisi kubogi”ga sazovor bo‘ldi.
Musobaqaning taqdirlash marosimida OKMK boshqaruv raisining o‘rinbosarlari Sa’di Shermatov va Doniyor Kayumov ishtirok etishdi. Mas’ullar o‘z nutqida kombinat rahbariyati tomonidan yoshlarning iqtidori va sport bilan shug‘ullanishlari uchun doimo barcha sharoitlar yaratilishi va qo‘llab-quvvatlanishini alohida ta’kidlab, barcha ishtirokchi va g‘oliblarni muborakbod etishdi.
Tantanali tadbirda g‘olib va sovrindor jamoalarga medalla va bosh kubok topshirildi. Shuningdek, musobaqa davomida o‘z o‘yini bilan ajralib turgan futbolchilar quyidagi nominatsiyalar bo‘yicha e’tirof etildilar:
Ikkinchi liga bo‘yicha:
“Eng yaxshi darvozabon” — Yuriy Umarov (IChAB)
“Eng yaxshi o‘yinchi” — Botir Saydullayev (ETB)
“Eng yaxshi himoyachi” — Eldor Saidov (Kovuldi KB)
Birinchi liga bo‘yicha:
“Eng yaxshi o‘yinchi” — Ilhom Nabiyev (Mis boyitish fabrikasi)
“Eng yaxshi hujumchi” — Rustam Islomov (Qalmoqqir KB)
“Eng yaxshi darvozabon” — Shahzod Mazakirov (3-MBF)
Bu kabi sport musobaqalar ishlab chiqarishda faol bo‘lgan yosh ishchi-xodimlarning jismoniy va ma’naviy yuksalishiga, kelajakdagi yangi marralarni zabt etishlariga xizmat qilishi shubhasiz.

AMMC Chairman Cup: Winners of the mini-football tournament have been announced
While the attention of millions of football fans around the world is riveted on the World Cup matches, equally vibrant and exciting football battles are unfolding on the fields of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex. The AMMC youth mini-football tournament provided participants and fans with many spectacular and unforgettable moments.
The traditional tournament “AMMC Chairman Cup”, timed to coincide with Youth Day, concluded on June 29. 30 teams representing the Complex structural divisions competed for the main trophy of the competition. Depending on the entry list, they were divided into two leagues.
The match for third place in the Second League saw teams from the training center and the Kauldy mine administration meet. The miners gained the initiative in the game from the very first minutes and did not leave their opponents with a single chance, sending eight unanswered goals into their net. A convincing 8:0 victory brought the mining administration team bronze medals in the tournament. In the Second League final, where teams from auxiliary units competed, teams from the Production Automation Department and the Electrical Networks Department competed for the championship title. The match was a tense one, but the PAD team won with a score of 2:1, becoming the winner of the Second League.
In the First League, which united the main production divisions of the plant, the teams of the Kalmakyr mine administration and the specialized repair works department met in the match for third place. In a goal-rich match, the miners demonstrated a clear advantage and won a confident 7:3 victory, taking bronze.
The main event of the tournament was the First League final, in which the teams of the Copper Concentrator and Copper Concentrator-3 met. In a tense and uncompromising match, the Copper Concentrator team demonstrated high skill and confidently defeated their opponent with a score of 2:0, becoming the winner of the AMMC Chairman Cup.
The award ceremony was attended by Deputy Chairmen of the Board of “Almalyk MMC” JSC Saadi Shermatov and Doniyor Kayumov. In their speeches, they pointed out that the Complex management consistently places great emphasis on support of young people, creation of all the necessary conditions for development of their potential, engagement in sports, and pursuance of an active lifestyle. The leaders congratulated the tournament participants on their outstanding performances and the winners on their well-deserved awards. Following the competition, the winners and prizers teams were awarded medals and the main trophy of the tournament. In addition, the best players received individual awards in the following categories.
Second League;
“Best Goalkeeper” - Yuriy Umarov (PAD);
“Best Player” - Botir Saydullaev (END);
“Best Defender” - Eldor Saidov (Kauldy Mine Administration).
First League:
“Best Player” - Ilkhom Nabiev (Copper Concentrator);
“Best Forward” – Rustam Islomov (Kalmakyr mine administration);
“Best Goalkeeper” - Shakhzod Mazakirov (Copper Concentrator-3).
Such sporting competitions not only help to strengthen the physical fitness of the Complex young workers, but also foster team spirit, determination, and a drive for new achievements in both sports and professional activities.