OKMKda Yoshlar kuni keng nishonlandi
Bugungi kunda Yangi O‘zbekiston yoshlari yangi davr islohotlarining bosh harakatlantiruvchi kuchi, mamlakatning intellektual va strategik tayanchi sifatida namoyon bo‘lmoqda. Buni biz iqtidorli yoshlarimizning jahon fan olimpiadalari va xalqaro texnologik loyihalardagi yutuqlari, shuningdek, dunyo sport arenalarida Vatanimiz sha’nini ulug‘lab, tarixiy g‘alabalarni qo‘lga kiritayotgan chempionlarimiz misolida ko‘rib turibmiz. Ular ham intellektual, ham jismoniy salohiyati bilan davlatimiz taraqqiyotiga beqiyos hissa qo‘shmoqda.
Ayniqsa, sanoat sohasida faoliyat yuritayotgan yoshlarning o‘rni va mas’uliyati beqiyos bo‘lib, ular zamonaviy texnologiyalarni chuqur o‘zlashtirib, ishlab chiqarishda yuksak natijalarga erishmoqda. 30-iyun — Yoshlar kuni esa ana shunday shijoatli, bilimli avlodning mehnati va intilishlari yuksak qadrlanadigan bayram sifatida nishonlanadi.
Sana munosabati bilan joriy yilning 2-iyul kuni shahrimizdagi “Oltin olma” xiyobonida tashkil etilgan bayram tadbirida ham bir guruh faol va iste’dodli yoshlar rag‘batlantirildi. Tadbir avvalida so‘z olgan “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa’di Shermatov bugungi kunda yurtimizda yoshlarga keng imkoniyat eshiklari ochilganini, xususan, kombinatda ham yoshlar har tomonlama qo‘llab-quvvatlanayotganini ta’kidlab, o‘zining samimiy tilaklarini bildirdi.
Tadbir davomida kombinatda texnologik ishlab chiqarish zanjiridagi yuksak natijalari, sport, ilm-fan, madaniyat va jamoatchilik ishlarida faol ishtiroki bilan OKMK rivojiga hissa qo‘shib kelayotgan bir guruh faol yoshlar rag‘batlantirildi. Jumladan, 54 nafar yoshga kombinat Faxriy yorlig‘i, 32 nafariga esa qimmatbaho sovg‘alar tantanali ravishda topshirildi.
“ОКМКda Ustoz va shogird an'analari” doirasida rassomchilik ko'rgazmasi ham tashkil etilib, ko'rgazma doirasida viktorina ham oʻtkazilib, 40 nafardan oshiq yoshlarga turli adabiy kitoblar taqdim etildi.
Tadbir davomida kombinat ishchi-xodimlarining oilalarida kamol topayotgan sportchi yoshlar ham alohida e’tirof etildi. Xususan, kombinatda faoliyat yuritib kelayotgan Qarshiboyevlar oilasining farzandi, Tailandning Pattaya shahrida erkin kurash bo‘yicha o‘tkazilgan Osiyo chempionati g‘olibi, hamshahrimiz Otabek To‘xtamurodov hamda kombinat ishchilari bo‘lgan Urunqulovlar oilasi farzandi, universal jang bo‘yicha Osiyo chempionatining kumush medal sohibi Mirziyo Abdusattarov qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlandilar.
Bundan tashqari, respublika miqyosidagi “Yosh kitobxon” va “Yosh kitobxon oila” tanlovlari sovrindori, “Kelajak bunyodkori” medali sohibasi, Mis boyitish fabrikasi yanchish va flotatsiyalash sexi flotatori Ozoda Yunusova ham e’tirof etildi. Futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasini mundialda qo‘llab-quvvatlash uchun tashkil etilgan roliklar tanlovida g‘olib bo‘lgan Sanoat temiryo‘l transport boshqarmasi yoshlari ham rag‘batlantirildi.
Tadbirda taniqli shoumen, mahoratli boshlovchi, o‘ziga xos uslubi hamda samimiy chiqishlari bilan tomoshabinlar mehrini qozongan Dilshod Mirzamurodov tomonidan tashkil etilgan sovrinli ko‘nglochar o‘yinlar barchaga haqiqiy bayram kayfiyatini ulashdi. Estradamizning taniqli namoyandasi Mirjalol Ne’matovning sho‘x-shodon taronalari barchani raqsga chorladi.
“Metallurg” MS ijodiy guruhlari tomonidan tayyorlangan konsert dasturi ham barchaga manzur bo‘ldi.
Ayniqsa, OKMK yoshlari tomonidan tayyorlangan sovrinli karaoke tanlovi, kitob yarmarkasi, kitobxonlar viktorinasi, velomobildagi shaxmat va shashka bahslari bayram tadbirining yana-da qiziqarli o‘tishini ta’minladi.

На АГМК широко отметили День молодежи
Сегодня молодежь Нового Узбекистана по праву считается главной движущей силой проводимых в стране реформ, ее интеллектуальной и стратегической опорой. Это подтверждают успехи талантливой молодежи на международных олимпиадах, в научно-технических проектах, а также выдающиеся достижения отечественных спортсменов, которые достойно представляют страну на мировой арене.
Благодаря своим знаниям, профессионализму и целеустремленности они вносят весомый вклад в развитие государства. Особую роль играет молодежь, работающая в промышленности. Осваивая современные технологии и внедряя инновационные подходы, молодые специалисты добиваются высоких производственных результатов. Именно поэтому День молодежи, который ежегодно отмечается 30 июня, стал символом признания заслуг талантливого, инициативного и трудолюбивого поколения.
По случаю праздника 2 июля на площади «Олтин олма» Алмалыка состоялось торжественное мероприятие, в ходе которого были отмечены самые активные и талантливые представители молодежи комбината.
С приветственным словом к участникам обратился заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов. Он подчеркнул, что сегодня в Узбекистане созданы широкие возможности для самореализации молодых людей, а на комбинате вопросам поддержки молодежи уделяется особое внимание. Поздравив собравшихся с праздником, он пожелал им дальнейших профессиональных успехов и новых достижений.
В рамках мероприятия были награждены молодые работники, добившиеся высоких результатов в производственной деятельности, а также проявившие себя в спорте, науке, культуре и общественной жизни предприятия. Почетными грамотами комбината были отмечены 54 молодых работника, еще 32 человека получили ценные подарки.
Также в рамках традиции «Наставник и ученик» были организованы выставка работ изобразительного искусства, тематическая викторина, по итогам которых более 40 молодых участников получили в подарок книги художественной литературы.
Особое внимание было уделено юным спортсменам – детям работников АГМК. Среди награжденных – победитель Чемпионата Азии по вольной борьбе среди юношей, прошедшего в городе Паттайя (Таиланд), сын работников комбината семьи Каршибаевых Отабек Тухтамуродов, а также серебряный призер чемпионата Азии по универсальному бою Мирзиё Абдусаттаров, сын работников семьи Урункуловых. Им также были вручены памятные ценные подарки.
За высокие достижения была отмечена и Озода Юнусова – флотатор цеха измельчения и флотации медной обогатительной фабрики, обладательница медали «Келажак бунёдкори», а также призер республиканских конкурсов «Ёш китобхон» и «Ёш китобхон оила». Кроме того, награды получили представители молодежи управления промышленного железнодорожного транспорта, ставшие победителями конкурса видеороликов в поддержку национальной сборной Узбекистана по футболу.
Праздничную атмосферу создали шоумен и ведущий Дильшод Мирзамуродов, организовавший для гостей развлекательные конкурсы с призами, а также популярный эстрадный исполнитель Миржалол Неъматов, чьи выступления подарили зрителям яркие эмоции. Концертную программу представили и творческие коллективы Дворца культуры «Металлург».
Большой интерес у участников вызвали подготовленные молодежью АГМК интерактивные площадки: конкурс караоке с призами, книжная ярмарка, литературная викторина, а также турниры по шахматам и шашкам на веломобилях, которые сделали праздник еще более насыщенным и увлекательным.