• solishtirma narxlarda 101,0% ga.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 09.01.2019 yildagi “O‘zbekiston Respublikasining 2020-2022 yillarga mo‘ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4563-sonli qaroriga asosan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyolarni qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini oshirishga yo’naltirilgan 349,5 mln. dollarlik kapital qo’yilmalarni o’zlashtirish rejalangan, shu jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 133,3 mln. dollar;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 4,0 mln. dollar;
• Tijorat banklarining kreditlari – 32,0 mln. dollar;
• To’g’ridan-to’g’ri xorijiy kreditlar – 180,1 mln. dollar.
2020 yil I yarim yilligi davomida amalda 131,8 mln. dollar (101,9 %) investitsiya o’zlashtirildi, jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 113,9 mln. dollar;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 16,2 mln. dollar;
• Tijorat banklarining kreditlari – 1,7 mln. dollar.
2020 yil I yarim yilligida mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish 39 ta loyiha bo'yicha 69,2 mlrd. so'm yoki istiqbolga nisbatan 120,5% ni tashkil etdi.
2019 yil I yarim yilligida qiymati 2 650,6 ming dollarlik 29 ta texnologik jihozlar modernizatsiyalandi va almashtirildi.
Mahsulot tannarxini 334,0 mlrd. so'mga yoki 2,9% ga kamaytirishni nazarda tutuvchi 2020 yilda mahsulot ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo'yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqildi.
2020 yilning I yarim yilligida ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo'yicha kompleks chora – tadbirlar bajarilishining kutilayotgan natijasi 524,0 mlrd. so'm yoki 10,1% ni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 329,4 mlrd. so'mni yoki 6,4% ni tashkil etadi.
01.07.2020 yil holatiga kutilayotgan debitorlik qarzdorlik 735,5 mlrd. so'mni, shu jumladan 120,2 mlrd. so'mlik muddati o'tgan qarzdorlik, 976,8 mlrd. so'mlik kreditorlik qarzdorlikni tashkil etadi.
Ishchi-xizmatchilarni texnik o`qitish dasturiga muvofiq 3167 nafar va ikkinchi sohani o`zlashtirish maqsadida 1248 nafar mutaxassis malaka oshirish kurslarini o`qishdi, rahbarlardan va mutaxassislardan 953 kishi, shu jumladan 177 kishi ishlab chiqarishdan uzilgan holda malakalarini oshirishdi va qayta tayyorlash kurslarida o`qitildi.
Korxonalarda kadrlar zahirasiga kiritilgan MTXlar ham malaka oshirish kurslarida o’qitildi. Jumladan, Kovuldi konidan 10 nafar, AKB dan 10 nafar, ShQB dan 10 nafar xodim o’qitildi.
“Xonjiza” KBning 21 nafar ishchisi “Konchilik ishi” yo’nalishi bo’yicha malaka oshirish kursida o’qitildi.
“Naryad-ijozat topshirig’i qoidalari”ni o’rganish bo’yicha 156 nafar MTXlar o’qitildilar.
“Kompyuterda ishlash” yo’nalishida MTXlarning 20 nafari o’qitildi.
Investitsiya loyihalarini amalga oshirish doirasida keltirilayotgan texnikalar bo'yicha (BelAZ-7540, BelAZ-75131, Belaz75307) xodimlar ehtiyojiga muvofiq ATB ishchilarining 97 nafari o’qitildi.
O’quv markazida masofaviy ta’limni yo’lga qo’yish borasida dastur ishlab chiqildi. Ushbu o’quv metodini tashkillashtirish uchun O’quv markazining yetakchi mutaxassislari, shuningdek, ta’limning asosiy yo’nalishlari bo’yicha kombinat bo’linmalaridagi mutaxassislar jalb qilindi.
Masofaviy ta'limni joriy etish dasturiga muvofiq elektron hujjat aylanishi tizimi, elektron hujjatlar bazasi ishlab chiqildi, edu.agmk.uz platformasida kutubxona (bilimlar bazasi) ning elektron versiyasi ishga tushirildi. O'quv dasturlari bo'yicha videoyozuvlarni suratga olish tashkil etildi. Tashkil etilgan o'quvchilar guruhlari uchun Telegram-kanal ishga tushirildi.
Iyun oyida 300 nafar ishchilar "Yuklovchi" kasbi bo'yicha masofadan o'qitiladi, mashg’ulotlar ishlab chiqilgan dastur va maxsus usullar bo'yicha o’tkaziladi.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining taqsimlanishi tasdiqlandi va 580 nafar Olmaliq konchilik va kon-metallurgiya kollejlari, 25 nafar Chirchiq sanoat kasb-hunar kolleji, 27 nafar Denov tog’-kon sanoat kasb-hunar kolleji, 28 nafar Angren kimyo-texnologiyalari kolleji bitiruvchilariga ishga joylashish uchun yo'llanmalar berildi. Bundan tashqari, kasb-hunar kollejlari tomonidan taqdim etilgan reyting natijalariga ko'ra, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining ro'yxati shakllantirilib, ularni ishga joylashtirish maqsadida yo'nalishlar berildi.
Shu kunga qadar 440 nafar Olmaliq konchilik va kon-metallurgiya kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari ishga joylashtirildilar.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarga 2030 yilgacha bo'lgan ehtiyoj aniqlandi. Kombinat bosh mutaxassislari ishtirokida kasb-hunar kollejlari o’quvchilari bilan uchrashuvlar (seminarlar) grafigi ishlab chiqildi.
“Olmaliq KMK” AJ o’nlab O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Oliy o’quv yurtlari bilan to’lov-shartnoma asosida mutaxassislar tayyorlash bo’yicha hamkorlik qiladi, shu jumladan:
• Toshkent davlat texnika universitetining Olmaliq filiali - 291 kishi;
• “MISiS” milliy texnologik tadqiqotlar universiteti – 112 kishi.
2019-2020-o'quv yilida Oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlikda ishlash bo'yicha strategik dasturiy tadbirlar ishlab chiqildi. 2030 yilgacha universitet bitiruvchilariga bo'lgan ehtiyoj aniqlandi.
Hisobot davrida kasb-hunar kollejlarining 300 nafar va Oliy ta’lim muassasalarining 106 nafar bitiruvchilari ish bilan ta’minlandi.
2020 yil I yarim yilligida “Olmaliq KMK” AJ da jami rasmiylashtirilgan aktlar 397ta bo`lib, shulardan O`zbekiston Respublikasi Prezidentinig topshirig’i  va aktlari - 75ta (4 ta Farmon, 14 ta Qaror, 1 ta Farmoyish, 9 ta bayonoti, 47 ta Prezident Administratsiyasi topshirig`i), O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari va aktlari - 322 ta (33 ta Qaror, 10 ta Farmoyish, 43 ta bayonot, 82 ta Bosh vazir va uning o’rinbosar, maslahatchilarining topshiriqlari, 126 ta Vazirlar Mahkamasining kotibiyati topshiriqlari) hisoblanadi.
2020 yilning I yarim yilligida 1397 ta murojaat qabul qilindi. Murojaatlarni ko'rib chiqish natijalari bo'yicha 227 ta ariza bo'yicha choralar ko'rildi, 46 ta qonun hujjatlari talablariga muvofiq ko'rib chiqilmagan, 1034 ta murojaatlar bo'yicha tegishli tushuntirishlar berildi, 68 ta murojaat hozirgi kunda ko'rib chiqilmoqda, 19 ta murojaatlar tegishli tashkilotlarga jo'natildi.

Аналитическая записка по итогам работы АГМК за I полугодие 2020 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за I полугодие  2020 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах –106,6 %,
- в сопоставимых ценах –101,0 %.
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2019 года составил 105,3 %.
Выпуск катодной меди составил 101,6 %, в том числе из собственного сырья 105,8 %, цинка металлического 85,4 %, в т.ч. из собственного сырья 103,6 %, серной кислоты 88,7 %, аффинированного золота 100,8 % и аффинированного серебра 134,8 %, портланцемента 74,3 %.
За I полугодие  2020 года реализовано продукции на экспорт 92,5 %.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 09.01.2020г. №ПП-4563 «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020-2022 годы» по АО «Алмалыкский ГМК» реализуется инвестиционные проекты на 2020 год, направленных на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений на сумму 349,5 млн долл., в том числе:
• за счет собственных средств – 133,3 млн. долл.;
• средств ФРРУ – 4,0 млн.долл.;
• кредитов коммерческих банков – 32,0 млн. долл.;
• прямые иностранные кредиты – 180,1 млн. долл.
За I полугодие  2020 года фактически освоено инвестиций на сумму 131,8 млн.долл (101,9 %) в том числе:
• за счет собственных средств – 113,9 млн.долл.;
• средств ФРРУ – 16,2 млн. долл.;
• кредитов коммерческих банков -1,7 млн.долл.
За I полугодие  2020 года выпуск локализованной продукции по 39 проектам составил 69,2 млрд. сум или 120,5 % к прогнозу.
За I полугодие  2020 года заменено и модернизировано 29 единиц оборудования на 2650,6 тыс. долл.
Разработан Комплекс организационно-технических мероприятий по снижению затрат на производство продукции на 2020 год, предусматривающий сокращение себестоимости продукции на 334,0 млрд. сум или 2,9 %.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за I полугодие  2020 года составит 524,0 млрд. сум или 10,1 %, в том числе производственная себестоимость – 329,4 млрд. сум или 6,4 %.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 01.07.2020 г. составит 735,5 млрд. сум, в том числе просроченная задолженность 120,2 млрд. сум, кредиторская задолженность – 976,8 млрд. сум.
В соответствии с программой по техническому обучению рабочих кадров прошли обучение по повышению квалификации рабочих 3167 человек, переподготовку и освоение второй профессии 1248 человек, повышение квалификации и переподготовка руководителей и специалистов 953 человек, в том числе с отрывом от производства – 177 человек.
Из числа ИТР прошли обучение работники, включенные в резерв кадров в следующих подразделениях: рудник Каульды – 10 чел., АРУ – 10 чел., ШСУ – 10 чел.
По направлению «Горное дело» обучение прошли работники РУ «Хандиза» в количестве 21 чел.
Прошли обучение по изучению «Правил выдачи наряд-допуска» 156 чел. из числа ИТР.
По направлению «Работа на компьютере» прошли обучение 20 чел. из числа ИТР.
Обучено 97 чел. из числа работников УАТ в соответствии с потребностью по реализации инвестпроектов, по поступающей технике (БелАЗ-7540, БелАЗ-75131, БелАЗ-75307).
Учебным центром была разработана программа по внедрению дистанционного обучения. К организации данного вида обучения были привлечены ведущие специалисты Учебного центра, а также специалисты комбината по основным направлениям обучения.
Согласно программе внедрения дистанционного обучения была разработана система электронного документооборота, электронная база документов, запущена электронная версия библиотеки (базы знаний) на платформе edu.agmk.uz. Организована съемка  видео-уроков согласно учебных программ. Запущен телеграм-канал для организованных групп обучающихся.
По итогам июня месяца дистанционно проходят обучение 300 рабочих по профессии «Стропальщик», обучение проводится по разработанной программе и специальным методикам.
Утверждено распределение выпускников профессиональных колледжей и выданы направления для трудоустройства 580 выпускникам Алмалыкского горного и горно-металлургического профессиональных колледжей,
25 выпускникам Чирчикского промышленного профессионального колледжа, 27 выпускникам Денаусского горного промышленного профессионального колледжа, 28 выпускникам Ангренского химико-технологического колледжа. Дополнительно, по итогам рейтинга предоставленного профессиональными колледжами, были сформированы списки выпускников профессиональных колледжей с целью их трудоустройства, выданы направления.
На сегодняшний день трудоустроено 440 выпускников Алмалыкского горного и горно-металлургического профессиональных колледжей.
Определена потребность в выпускниках профессиональных колледжей до 2030 года. Разработаны графики встреч (семинаров) с участием главных специалистов комбината для учащихся колледжей.
АО «Алмалыкский ГМК» сотрудничает с десятью ВУЗами в Республики Узбекистан и Российской Федерации по подготовке специалистов на платно-контрактной основе, в том числе, в Республике Узбекистан:
- Алмалыкский филиал Ташкентского государственного технического университета 291 чел;
- Национальный иследовательский технологический университет  «МИСиС» – 112 чел.
За отчетный период трудоустроено 300 выпускников колледжей и 106 выпускников ВУЗов.
В целях своевременного исполнения поручений вышестоящих инстанций, усовершенствования системы контроля исполнительской дисциплины в составе Исполнительного аппарата АО «Алмалыкский ГМК» создана служба по контролю за исполнением поручений вышестоящих организаций (приказ от 26 апреля 2017г. № 322) и установлен порядок системного и критического анализа состояния исполнительской дисциплины.
За I полугодие  2020 года по комбинату зарегистрировано всего 397 актов, в т.ч. актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 75 (указов – 4, постановлений – 14, распоряжений – 1, протоколов – 9, поручений Администрации Президента – 47), актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 322 (постановлений – 33, распоряжений – 10, протоколов – 43, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 126 и поручений секретариатов Кабинета Министров – 110).
За за I полугодие  2020 года принято 1397 обращений. По результатам рассмотрения по 227  заявлениям приняты меры, 46 заявлений оставлены без рассмотрения согласно требованиям законодательства, по 1034 заявлениям даны соответствующие разъяснения, 68 обращений рассматриваются, 19 обращений переслано  в соответствующие организации.