• solishtirma narxlarda 101,0% ga.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 09.01.2019 yildagi “O‘zbekiston Respublikasining 2020-2022 yillarga mo‘ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4563-sonli qaroriga asosan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyolarni qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini oshirishga yo’naltirilgan 349,5 mln. dollarlik kapital qo’yilmalarni o’zlashtirish rejalangan, shu jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 133,3 mln. dollar;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 4,0 mln. dollar;
• Tijorat banklarining kreditlari – 32,0 mln. dollar;
• To’g’ridan-to’g’ri xorijiy kreditlar – 180,1 mln. dollar.
2020 yil I yarim yilligi davomida amalda 131,8 mln. dollar (101,9 %) investitsiya o’zlashtirildi, jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 113,9 mln. dollar;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 16,2 mln. dollar;
• Tijorat banklarining kreditlari – 1,7 mln. dollar.
2020 yil I yarim yilligida mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish 39 ta loyiha bo'yicha 69,2 mlrd. so'm yoki istiqbolga nisbatan 120,5% ni tashkil etdi.
2019 yil I yarim yilligida qiymati 2 650,6 ming dollarlik 29 ta texnologik jihozlar modernizatsiyalandi va almashtirildi.
Mahsulot tannarxini 334,0 mlrd. so'mga yoki 2,9% ga kamaytirishni nazarda tutuvchi 2020 yilda mahsulot ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo'yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqildi.
2020 yilning I yarim yilligida ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo'yicha kompleks chora – tadbirlar bajarilishining kutilayotgan natijasi 524,0 mlrd. so'm yoki 10,1% ni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 329,4 mlrd. so'mni yoki 6,4% ni tashkil etadi.
01.07.2020 yil holatiga kutilayotgan debitorlik qarzdorlik 735,5 mlrd. so'mni, shu jumladan 120,2 mlrd. so'mlik muddati o'tgan qarzdorlik, 976,8 mlrd. so'mlik kreditorlik qarzdorlikni tashkil etadi.
Ishchi-xizmatchilarni texnik o`qitish dasturiga muvofiq 3167 nafar va ikkinchi sohani o`zlashtirish maqsadida 1248 nafar mutaxassis malaka oshirish kurslarini o`qishdi, rahbarlardan va mutaxassislardan 953 kishi, shu jumladan 177 kishi ishlab chiqarishdan uzilgan holda malakalarini oshirishdi va qayta tayyorlash kurslarida o`qitildi.
Korxonalarda kadrlar zahirasiga kiritilgan MTXlar ham malaka oshirish kurslarida o’qitildi. Jumladan, Kovuldi konidan 10 nafar, AKB dan 10 nafar, ShQB dan 10 nafar xodim o’qitildi.
“Xonjiza” KBning 21 nafar ishchisi “Konchilik ishi” yo’nalishi bo’yicha malaka oshirish kursida o’qitildi.
“Naryad-ijozat topshirig’i qoidalari”ni o’rganish bo’yicha 156 nafar MTXlar o’qitildilar.
“Kompyuterda ishlash” yo’nalishida MTXlarning 20 nafari o’qitildi.
Investitsiya loyihalarini amalga oshirish doirasida keltirilayotgan texnikalar bo'yicha (BelAZ-7540, BelAZ-75131, Belaz75307) xodimlar ehtiyojiga muvofiq ATB ishchilarining 97 nafari o’qitildi.
O’quv markazida masofaviy ta’limni yo’lga qo’yish borasida dastur ishlab chiqildi. Ushbu o’quv metodini tashkillashtirish uchun O’quv markazining yetakchi mutaxassislari, shuningdek, ta’limning asosiy yo’nalishlari bo’yicha kombinat bo’linmalaridagi mutaxassislar jalb qilindi.
Masofaviy ta'limni joriy etish dasturiga muvofiq elektron hujjat aylanishi tizimi, elektron hujjatlar bazasi ishlab chiqildi, edu.agmk.uz platformasida kutubxona (bilimlar bazasi) ning elektron versiyasi ishga tushirildi. O'quv dasturlari bo'yicha videoyozuvlarni suratga olish tashkil etildi. Tashkil etilgan o'quvchilar guruhlari uchun Telegram-kanal ishga tushirildi.
Iyun oyida 300 nafar ishchilar "Yuklovchi" kasbi bo'yicha masofadan o'qitiladi, mashg’ulotlar ishlab chiqilgan dastur va maxsus usullar bo'yicha o’tkaziladi.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining taqsimlanishi tasdiqlandi va 580 nafar Olmaliq konchilik va kon-metallurgiya kollejlari, 25 nafar Chirchiq sanoat kasb-hunar kolleji, 27 nafar Denov tog’-kon sanoat kasb-hunar kolleji, 28 nafar Angren kimyo-texnologiyalari kolleji bitiruvchilariga ishga joylashish uchun yo'llanmalar berildi. Bundan tashqari, kasb-hunar kollejlari tomonidan taqdim etilgan reyting natijalariga ko'ra, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining ro'yxati shakllantirilib, ularni ishga joylashtirish maqsadida yo'nalishlar berildi.
Shu kunga qadar 440 nafar Olmaliq konchilik va kon-metallurgiya kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari ishga joylashtirildilar.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarga 2030 yilgacha bo'lgan ehtiyoj aniqlandi. Kombinat bosh mutaxassislari ishtirokida kasb-hunar kollejlari o’quvchilari bilan uchrashuvlar (seminarlar) grafigi ishlab chiqildi.
“Olmaliq KMK” AJ o’nlab O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Oliy o’quv yurtlari bilan to’lov-shartnoma asosida mutaxassislar tayyorlash bo’yicha hamkorlik qiladi, shu jumladan:
• Toshkent davlat texnika universitetining Olmaliq filiali - 291 kishi;
• “MISiS” milliy texnologik tadqiqotlar universiteti – 112 kishi.
2019-2020-o'quv yilida Oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlikda ishlash bo'yicha strategik dasturiy tadbirlar ishlab chiqildi. 2030 yilgacha universitet bitiruvchilariga bo'lgan ehtiyoj aniqlandi.
Hisobot davrida kasb-hunar kollejlarining 300 nafar va Oliy ta’lim muassasalarining 106 nafar bitiruvchilari ish bilan ta’minlandi.
2020 yil I yarim yilligida “Olmaliq KMK” AJ da jami rasmiylashtirilgan aktlar 397ta bo`lib, shulardan O`zbekiston Respublikasi Prezidentinig topshirig’i  va aktlari - 75ta (4 ta Farmon, 14 ta Qaror, 1 ta Farmoyish, 9 ta bayonoti, 47 ta Prezident Administratsiyasi topshirig`i), O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari va aktlari - 322 ta (33 ta Qaror, 10 ta Farmoyish, 43 ta bayonot, 82 ta Bosh vazir va uning o’rinbosar, maslahatchilarining topshiriqlari, 126 ta Vazirlar Mahkamasining kotibiyati topshiriqlari) hisoblanadi.
2020 yilning I yarim yilligida 1397 ta murojaat qabul qilindi. Murojaatlarni ko'rib chiqish natijalari bo'yicha 227 ta ariza bo'yicha choralar ko'rildi, 46 ta qonun hujjatlari talablariga muvofiq ko'rib chiqilmagan, 1034 ta murojaatlar bo'yicha tegishli tushuntirishlar berildi, 68 ta murojaat hozirgi kunda ko'rib chiqilmoqda, 19 ta murojaatlar tegishli tashkilotlarga jo'natildi.

Analytical note on the results of the work of Almalyk MMC JSC for 1st half-year of 2020
Fulfilling the most important priorities of the social and economic development program, the staff of “Almalyk MMC” JSC in 1st half-year of 2020 ensured the production of marketable products:
- in current prices - by -106.6 %,
- in comparable prices -101.0 %.
The growth rate of commodity output in comparable prices to the corresponding period of 2019 was 105.3 %.
The cathode copper output was 101.6 %, including 105.8 % of own raw materials, 85.4 % of metal zinc, including 103.6 % of own raw materials, 88.7 % of sulphuric acid, 100.8 % of refined gold and 134.8 % of refined silver, and 74.3 % of Portland cement.
In the first half-year of 2020, the company exported 92.5 % of its products.
Pursuant to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated 09.01.2020 No. ПП-4563 “On measures to implement the Investment Programme of the Republic of Uzbekistan for 2020-2022” for “Almalyk MMC” JSC in 2020 investment projects are implemented, aimed at increasing of mining and processing capacities with capital investments of 349.5 million USD, including:
• at the expense of own funds - 133.3 mln. USD;
• Fund for Reconstruction and Development funds - 0 mln.USD;
• loans from commercial banks - 32.0 mln.USD.
• direct foreign loans - 180.1 mln.USD.
Investments worth 131.8 mln.USD (101.9 %) were actually disbursed in 1st half-year of 2020, including:
• at the expense of own funds - 113.9 mln. USD;
• at the expense of the Fund for Reconstruction and Development funds - 16.2 mln.USD;
• loans from commercial banks -1.7 mln.USD.
In 1st half-year of 2020, the company produced localized products under 39 projects worth 69.2 bln. UZ Soums or 120.5 % of the forecast.
In 1st half-year of 2020, 29 items of equipment were replaced and rehabilitated for 2650.6 thousand USD.
A set of organizational and technical measures has been developed to reduce production costs in 2020, providing for a reduction in the cost of production by 334.0 bln. UZ Soums or 2.9 %.
The expected result of implementing the complex of measures to reduce production costs in 1st half-year of 2020 will make up 524.0 bln. UZ Soums or 10.1 %, including production cost - 329.4 bln. UZ Soums or 6.4 %.
As of 01/07/2022, expected accounts receivable will make up 735.5 bln. UZ Soums, including overdue debts for 120.2 bln. UZ Soums and accounts payable for 976.8 bln. UZ Soums.
Under the technical training programme, 3167 workers were trained to improve their skills, 1248 were retrained and learned a second profession, and 953 managers and specialists were upgraded and retrained, including 177 by separation from production.
Among the engineers and technicians the employees included in the personnel reserve were trained in the following subdivisions: Kauldy mine - 10 people, the Almalyk Mine Management - 10 people, the Mine Construction Department - 10 people.
The employees of Handiza Mine Management - 21 people - were trained in the field of mining.
156 people from the engineers and technicians were trained in the “Rules for issuing work permit”.
20 engineers and technicians were trained in computer skills.
97 employees of the Department of Road Transport were trained in accordance with the need for the implementation of investment projects on incoming equipment (BelAZ-7540, BelAZ-75131, BelAZ-75307).
The training center has developed a program to implement distance learning. Leading specialists of the Training Center, as well as specialists of the plant in the main areas of training were involved in the organization of this type of training.
According to the distance learning implementation program, an electronic document management system was developed, an electronic database of documents, and an electronic version of the library (knowledge base) was launched on the edu.agmk.uz platform. Filming of video tutorials according to the curriculum was organized. Telegram channel for organized groups of students has been launched.
By the end of June 300 workers are being remotely trained in the profession of “Slinger”, the training is carried out by the developed program and special methods.
The distribution of vocational college graduates has been approved and 580 graduates of the Almalyk Mining and Metallurgical Vocational Colleges, 25 graduates of the Chirchik Industrial Vocational College, 27 graduates of the Denau Mining Industrial Vocational College and 28 graduates of the Angren Chemical and Technological College have been given directions for employment. In addition, based on the ratings provided by the vocational colleges, lists of graduates of vocational colleges were generated for the purpose of their employment, and referrals were issued.
To date, 440 graduates of the Almalyk Mining and Metallurgical Vocational Colleges have been employed.
The need for graduates of professional colleges until 2030 has been determined. Schedules of meetings (workshops) with the participation of the plant's chief specialists for college students have been developed.
“Almalyk MMC” JSC cooperates with ten universities in the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation to train specialists on a contract basis, including the Republic of Uzbekistan:
- Almalyk branch of Tashkent State Technical University 291 persons;
- National Research Technological University “Moscow Institute of Steel and Alloys” - 112 students.
During the reporting period 300 college graduates and 106 university graduates were employed.
In order to timely execute the instructions of higher authorities and improve the system of executive discipline control, the Executive Office of “Almalyk Mining and Metallurgical Complex” JSC has created a service to monitor the execution of instructions of higher organizations (Order No. 322 dated April 26, 2017) and established the procedure for systematic and critical analysis of the state of executive discipline.
In first half-year of 2020 “Almalyk MMC” JSC a total of 397 acts were registered, including 75 acts and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan (4 decrees, 14 orders, 1 instruction, 9 protocol orders, 47 orders of the Presidential Administration), 322 acts and instructions of the Cabinet of Ministers (33 orders, 10 resolutions, 43 protocols, 126 instructions of the Prime Minister, their deputies and advisers, and 110 instructions of the Cabinet of Ministers Secretariats).
For 1st half-year of 2020 1397 appeals were received. As a result of the consideration for 227 applications measures have been taken, 46 were left without consideration, in accordance with the requirements of the legislation, 1034 applications were clarified, 68 applications are currently under consideration and 19 applications were directed to relevant organizations.