04 Iyul 2025, 11:50 3080
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yoʻnalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2025-yil yanvar-iyun yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish koʻrsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda –116,2%.
Mis katodini ishlab chiqarish 100,6 foizga, shu jumladan oʻz xom ashyosidan 119,3 %, metalli rux 60,3 foizga, shu jumladan oʻz xom ashyosidan 106,0 %, sulfat kislotasi 89,6 foizga,  affinajli oltin 101,1 foizga va affinajli kumush  100,0 foizga bajarildi.
2025 yil yanvar-iyun yakunlari boʻyicha 239,2 mln.doll. (102,6 %) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oʻzbekiston Respublikasining 2025-yilga moʻljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgrisida” 2025-yil 31-yanvardagi 53-son qaroriga muvofiq investitsiya dasturi tasdiqlangan boʻlib, “Olmaliq KMK” AJ boʻyicha 9 ta yirik loyiha doirasida 869,2 mln dollar mablagʻlarini oʻzlashtirilishi belgilangan, jumladan:
2025-yil yanvar-iyun yakunlari boʻyicha  444,6 mln. dollar miqdorida investitsiyalar oʻzlashtirildi, shu jumladan:
korxonaning oʻz mablagʻlari hisobidan – 133,7 mln. doll.
toʻgʻridan toʻgʻri xorijiy kreditlar – 310,8 mln. doll.
Oʻzbekiston Respublikasi  Vazirlar Maxkamasining 2024-yil 13-noyabrdagi 753/15-sonli “Togʻ kon metallurgiya sanoati korxonalari ehtiyojlari uchun zarur boʻlgan mahsulot turlarini oʻzlashtirish  hamda ishlab chiqarish hajmini koʻpaytirish chora-tadbirlari toʻgʻrisi”da qaroriga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2025-yilda mahalliylashtirish dasturi boʻyicha 1283,9 mlrd. soʻmlik 105 ta loyihani amalga oshirishi koʻzda tutilgan.
2025-yil yanvar-iyun yakunlari boʻyicha 100 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar koʻrsatkichi 629,2 mlrd. soʻmni yoki prognozga nisbatan 102,2 foizni tashkil etdi.
2025-yilga moʻljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish boʻyicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan boʻlib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 1 690,2 mlrd. soʻmga yoki 10,3 foizga qisqartirish koʻzda tutilgan.
2025-yil yanvar-iyun yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 509,9 mlrd. soʻmni yoki 8,1 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi  350,9 mlrd. soʻm yoki 5,6 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
2025 yil 1 iyul oyi holatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 11 866,4 mlrd. soʻmni, kreditorlik qarzlari 4 240,6 mlrd. soʻmni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 2815 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 447 nafar,  qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni oʻzlashtirish boʻyicha 436 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash boʻyicha 793 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 331 nafar kishi oʻqitildi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 80 tani tashkil etmoqda, bundan 7 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 73 ta talaba sirtqi va kechki boʻlimlarida ta’lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 958 nafar, jumladan kollej bitiruvchilari 533 nafari, oliy ta’lim bitiruvchilari 242 nafar va ma’lumotsiz 183 nafar kishi ish bilan ta’minlandi.
2025-yil yanvar-iyun yakunlari boʻyicha jami 1982 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 56 ta – (1 ta farmon, 7 ta qaror, 2  ta farmoyish, 1 ta bayon, 45 ta topshiriq);
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 303 ta, (20 ta qaror, 10 ta farmoyish, 45 ta bayon) Bosh vazir, uning oʻrinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 143 ta, kotibiyat topshiriqlari – 85 ta kirim qilingan.

Analytical note on the results of the work of Almalyk MMC JSC for the 1st half of 2025
In the course of implementing the most important priority areas of the socio-economic development program, the team of JSC “Almalyk MMC” achieved the following indicators of commodity production in January-June 2025:
- at current prices – 116.2%.
Copper cathode production was fulfilled for 100.6%, including 119.3% from its own raw materials, metallic zinc for 60.3%, including 106.0% from its own raw materials, sulfuric acid by 89.6%, refined gold for 101.1% and refined silver for 100.0%.
According to the results of January-June 2025, products in the amount of 239.2 million USD (102.6%) were sold for export.
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 53 dated 31 January 2025 “On measures to implement the investment program of the Republic of Uzbekistan for 2025”, the investment program was approved, and it is planned to allocate USD 869.2 million within the framework of 9 major projects of JSC “Almalyk MMC”, including:
According to the results of January-June 2025, the investments in the amount of $ 444.6 million were allocated, including:
at the expense of the enterprise's own funds – $ 133.7 million.
direct foreign loans – $ 310.8 million.
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 753/15 dated November 13, 2024 “On measures to develop the types of products necessary for the needs of mining and metallurgical industry enterprises and increase production volumes”, in 2025, JSC “Almalyk MMC” is expected to implement 105 projects worth 1,283.9 billion UZS under the localization program.
According to the results of January-June 2025, the indicator of localized products based on 100 projects amounted to 629.2 billion UZS, or 102.2% of the forecast.
A set of organizational and technical measures to reduce production costs for 2025 has been developed, which envisages reducing production costs by 1,690.2 billion UZS, or 10.3%.
The expected result from the implementation of a set of measures to reduce production costs for January-June 2025 is expected to be 509.9 billion UZS or 8.1 percent, including production costs of 350.9 billion UZS or 5.6 percent.
The Complex is taking measures to improve management, strengthen its financial and economic situation, and reduce receivables and payables.
As of July 1, 2025, the Complex's expected receivables are expected to be 11,866.4 billion UZS, and payables are expected to be 4,240.6 billion UZS.
There are no debts to the budget or wages.
In accordance with the program for technical training of workers, 2,815 people were trained to improve the skills of personnel, including 447 outside production, 436 people for retraining and mastering a second specialty, and 793 people for advanced training and retraining of managers and specialists, including 331 outside production.
JSC “Almalyk MMC” cooperates with 10 higher educational institutions of the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation's NUST "MISiS" University and its branches in the training of specialists with higher education.
Currently, the total number of students is 80, of which 7 students are studying in full-time and 73 students in part-time and evening departments of universities.
During the reporting period, a total of 958 people were employed, including 533 college graduates, 242 higher education graduates and 183 people without education.
In order to ensure the timely fulfillment of tasks of higher-level organizations and improve the system of control over executive discipline, a service for monitoring the implementation of tasks of higher organizations was established in the Executive Office of JSC “Almalyk MMC” and a procedure for systematic and critical analysis of the state of executive discipline was established.
During the year, work is underway to study the implementation of the Laws of the Republic of Uzbekistan, documents of the President of the Republic of Uzbekistan and government resolutions at the places, to introduce a reporting system and organize control over the implementation of documents within the established deadlines. Analytical reports are being prepared and minutes are being drawn up based on the work plan of the Complex.
Systematic work is being carried out to critically analyze the implementation of decisions, identify shortcomings and develop specific measures to eliminate them.
A total of 1982 documents were submitted as of January-June 2025, including:
Documents and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan 56 (1 decree, 7 resolutions, 2 orders, 1 statement, 45 instructions);
303 documents and instructions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan (20 resolutions, 10 orders, 45 statements), instructions of the Prime Minister, his deputies and advisers – 143, and instructions of the secretariat - 85 were submitted.