- joriy narxlarda 106,3% ga;
Mis qazib olish belgilangan topshiriqqa nisbatan 98,8 %, mis mahsuloti ishlab chiqarish 106,2 %, shu jumladan o`z xom ashyosi hisobidan 100,0% tashkil etdi, rux metalli 91,5 %, shu jumladan o`z xom ashyosi hisobidan 100,0 %, sul'fat kislotasi 91,6 %, molibden uchokisi 103,5%, affinajlangan oltin 100,1 % va affinajlangan kumush 100,7 % tashkil etdi.
Mis xom ashyosini qayta ishlash topshiriqqa nisbatan 98,2%, o`sish ko`rsatkichi 104,3% tashkil etdi.
2018 yil I choragi davomida mahsulotlar 166% eksport qilindi.
2018 yil I choragi davomida "Uzb RTSB" AJ birja savdolari orqali mis mahsulotlari topshiriqqa nisbatan – 100,0%, rux metalli – 100,0%, portlandsement – 100,4% va ЦАМ quymasi – 100% sotish amalga oshirildi.
Ichki bozorni to`ldirish maqsadida kombinat topshiriqqa nisbatan qiymati 6,4 mlrd so`mlik (soliq hisobisiz) yoki 100,3 % xalq iste'moli mollari ishlab chiqardi, o`sish sur'ati 102,9 % tashkil etdi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 03.02.2018 yildagi “2018 yil uchun investitsion va inftrastruktura loyihalari ro’yxatini tasdiqlash to’g’risida”gi PQ-3507-sonlin qaroriga asosan“Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyolarni qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini oshirishga yo’naltirilgan 2 081,1 mlrd. so’mlik kapital qo’yilmalarni o’zlashtirish rejalangan 6 ta loyiha amalga oshirilmoqda, shu jumladan:
O’z mablag’lari hisobiga – 348,2 mlrd. so’m;
O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 1 234,9 mlrd. so’m;
Tijorat banklarining kreditlar – 498,0 mlrd. so’m.
2018 yil I choragida 694,4 mlrd. so`mlik investisiya o`zlashtirildi yoki istiqbolga nisbatan 103,6% tashkil etdi. Mablag’larni o`zlashtirish quyidagi tartibda amalga oshirildi:
Nomlanishi
Reja
(mln. so`m)
Факт
(млн.сум)
% вып.
Amaldagi "Qizil-olma" koni negizida "Samarcho`q" yer osti uchastkasini qurish
7,6
100,0
Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida sement zavodini qurish
526,5
526,7
100,1
“Yoshlik-I” konini o`zlashtirish
131,6
154,8
117,6
“Yoshlik-II” konini o`zlashtirish
4,5
5,3
118,2
Xom ashyoni qazib olish va qayta ishlash uchun ishlab chiqarish quvvatini kengaytirish (Qalmoqqir, Sari-cho`qqi, STYTB, ATB, MBF)
“Uch-kuloch” konini ochiq usulda o`zlashtirish
JAMI
670,2
694,4
103,6
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 26.12.2016 yildagi "2017-2019 yillarda tayyor mahsulot turlari, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirishning istiqbolli loyihalarini amalga oshirishni davom ettirish chora-tadbirlari to`g’risida"gi PQ-2698-sonli qaroriga binoan, "Olmaliq KMK" AJ umumiy qiymati 29,0 mld so`mlik 32 ta loyihani amalga oshirmoqda.
2018 yil I choragi davomida qiymati 17,5 mlrd. so`mlik mahalliyilashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish bajarildi yoki istiqbolga nisbatan 127,0 % erishildi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 11.02.2015 yildagi "2015-2019 yillarda tayyor mahsulot, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliyilashtirish dasturi to`g’risidagi" PQ-2298-sonli qaroriga asosoan, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va tarmoqlavraro sanoat kopperatsiyasini 2018 yilda 24,5 mln. dollarga kengaytirish hisobiga importning yaxlit parametrlari qisqartirish ko`zda tutilgan.
2018 yil I choragi davomida bu ko`rsatkichning bajarilishi 5,3 mln. dollar yoki bashoratga nisbatan 101,5 %ni tashkil etdi.
2018 yil I choragi mahsulot ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirishga oid texnik-tashkiliy chora-tadbirlar majmui ishlab chiqilgan bo`lib, unga ko`ra mahsulotni tan narxi 7,5% kamaytirish ko`zda tutilgan.
2018 yil I choragi davomida ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo`yicha chora-tadbirlar majmuini bajarishdan kutilayotgan natija qiymati 5,5% topshiriqqa nisbatan 5,9 %, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 4,8% topshiriqqa nisbatan 5,2 % tashkil etadi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 22.12.2016 yildagi "Sanoat tarmoqlari korxonalarining jismoniy ishdan chiqqan va ma’naviy eskirgan mashina-uskunalarini jadal yangilash, shuningdek, ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirishga oid qo`shimcha chora-tadbirlar to`g’risida PQ-2692-sonli qaroriga muvofiq kombinat tomonidan 2018 yilda qiymati 22361,1 mln. dollarlik 360 ta texnologik jihozlar almashtirish va moderinizatsiya qilish ko`zda tutilgan.
2018 yil I choragida qiymati 182,5 ming dollarlik 13ta texnologik jihozlar almashtirildi.
01.04.2018 yil holatiga kutilayotgan debitorlik qarzdorlik muddati o`tgan qarzdorlik hosil bo`lmagan holda 340 mlrd. so`m, kreditorlki qarzdorlik esa 425,2 mlrd. so`m.
Kombinat budjet oldida va ish xaqi bo`yicha qarzdorlikka ega emas.
"Olmaliq KMK" AJ da 2018 yil uchun tegishli chora-tadbirlar ishlab chiqilgan va tasdiqlangan, ularni bajarish hisobiga yoqilg’i-energiya resurslarini iqtisod qilishning kutilayotgan ko`rsatkichlar 2018 yil I choragida quyidagilarni tashkil etdi:
• elektrenergiyasi – 36,0 mln. kVt/s;
• yoqilg’i - 9,6 mln. m³;
Issiqlik energiyasi manbaalarini 9,9 mlrd. so`mga iqtisod qilindi.
"Olmaliq KMK" AJda alternativ energiya manbaa kengaytirish tadbirlari bajarilmoqda. 2018 yilda Ijtimoiy ob’ektlar boshqarmasining “Oltin-olma” ponsionatiga 60 ta geliouskuna tadbiq etish ko`zda tutilgan bo`lib, yiliga 0,2 mln. kVt/s elektroenergiyani iqtisod qilish imkonini beradi.
“Olmaliq KMK” AJda aksiyadorlik jamiyati boshqaruv tizimini takomillashtirish hamda shu asosda ishlab chiqarish samaradorligi, mineral-xom ashyo bazasi va ishlab chiqarish quvvatlarini barqaror rivojlantirish, rudalar, rangli, qimmatbaho va nodir metallar, ichki-tashqi bozorlarda barqaror talab bo`lgan boshqa raqobatbardosh mahsulotlarni qazib olish va ishlab chiqarishni kengaytirish, shuningdek, korporativ boshqaruvning zamonaviy uslublarini joriy etish maqsadida O`zbekiston Respublikasi Prezidentining “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv tizimini kelgusida takomillashtirish bo`yicha chora-tadbirlar to`g’risida”gi qarori qabul qilindi (PQ-3280 15.09.2017y.) va u “Olmaliq KMK” AJ so`zsiz ijro etilishi belgilab olindi.
Korporativ boshqaruvning zamonaviy usullarni chuqur o’rganish va maqsadga muvofiq joriy etilishini ta’minlash uchun O’zbekiston Respublikasining korporativ boshqaruv bo’yicha ilmiy-o’quv markazi “Olmaliq KMK” AJ bilan birgalikda o’quv qo’llanmasni tayyorladi, o’ o’zida aktsionerlik jamiyatlarida korporativ boshqaruv tizimini takomillashtirish bo’yicha so’ngi yillarda qabul qilingan normativ-lokal hujjatlarini, korporativ boshqaruvning tarixi, korporativ boshqaruvning tamoyillari, horij davlatlarining jahon tajribaslarini, korporativ boshqaruv tizimini kelgusida rovojlantirish bo’yicha tavsiyalarni mujassam etadi.
2018 yil I choragida “Olmaliq KMK” AJ ning 3 nafar xodimlari Korporativ boshqaruv ilmiy-o`quv markazi tomonidan tashkillashtirilgan “Korporativ boshqaruv: joriy etilishi, tamoyillari va mexanizmlari” va “HR-personallarni boshqarish” kurslarida o`z bilim va ko`nikmalarini oshirishga muvafaq bo`lishdi.
O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 28 iyundagi № 207 sonli ” Davlat ulushi bo`lgan aksionerlik jamiyatlari va boshqa xo`jalik yurituvchi sub’ektlar faoliyati samaradorligini baholash mezonlarini joriy etish to`g’risida”gi qaroriga asosan ”Olmaliq KMK” AJ Kuzatuv kengashi tomonidan tasdiqlangan ”Olmaliq KMK” AJ faoliyatini samaradorligini baholash asosiy ko`rsatkichlari to`g’risida”gi qoidalarga ko`ra kombinatning 2017 yildagi faoliyati samaradorligini baholash o`tkazilgan. ”Olmaliq KMK” AJning samaradorlik integral koeffitsenti (IKE) 2017 yil IV choragi yakuniga ko`ra 458,07%ni tashkil etdi (Agar IKE ko`rsatkichi 100 foizdan ortiq bo`lsa ijro organining samaradorligi yuqori baholanadi). O`zbekiston Respublikasi Davlat raqobat qo`mitasi huzuridagi davlat aktivlarini boshqarish markazining rasmiy veb saytida natijalar joylashtirilgan.
Dasturga binoan 2018 yilda 820 yangi ish joylarini yaratish ko`zda tutilgan, shundan, sohani rivojlantirish 280 ta ish o`rni, investision dastura binoan 590 ta ish o`rni yaratish ko`zda tutilgan.
2017 yil I choragida 110 ta yangi ish o`rni tashkil qilindi, shundan, sohani rivojlantirish 54 ta ish o`rni, investision dastura binoan 56 ta ish o`rni yaratildi.
Ishchi-xizmatchilarni texnik o`qitish dasturiga muvofiq 1015 nafar va ikkinchi sohani o`zlashtirish maqsadida 663 nafar mutaxassis malaka oshirish kurslarini o`qishdi, hamda ishlab chiqarishdan uzilgan holda rahbarlardan va mutaxassislardan 748 kishi malakalarini oshirishdi va qayta tayyorlash kurslarida o`qitildi.
To`lov-shartnoma asosida 163 kishi o`qimoqda, shuningdek Rossiya Federasiyasi oliy bilim yurtlarida 146 kishi ta’lim olmoqda. Toshkent davlat texnika universitetining sirtqi va kechki bo`limlarida 111 kishi, hamda Navoiy davlat konchilik institutining sirtqi bo`limlarida 20 kishi tahsil olmoqda.
MISiS Milliy Texnologik Universiteti magistraturasida 13 nafar talaba ta'lim olmoqda.
"Olmaliq KMK" AJ o`ziga biriktirilgan yetita kasb-hunar kollejlari bilan hamkorlik qilish, bitiruvchilarning ishlab chiqarish amaliyotini tashkil etish yuzasidan kooperasion aloqalarni mustahkamlash bo`yicha chora-tadbirlar majmuini bajardi. Chora-tadbirlarga binoan kombinat tarkibiy bo`linmalari tomonidan o`quv ustaxonalari va laboratoriyalarini jihozlash bo`ychia homiylik yordami ko`rsatilmoqda.
2018 yil I choragi davomida kombinat tarkibiy bo`linmalariga biriktirilgan kasb-hunar kollejlarining 1123 nafari shlab chiqarish amaliyotini o`tashdi. Shu vaqt davomida 586 nafar kolledj bitiruvchilari va 142 nafar Oliy o`quv yurti bitiruvchilari ishga joylashtirildi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yildagi “Iqtisodiyotning real sektorlariga zamonaviy axborot-kommunikatsion tizimlar va dasturiy mahsulotlarni 2016-2018 yillarda tatbiq etishni rivojlantirish ustuvor vazifalari to`g’risida”gi PQ-2569 Qaroriga muvofiq iqtisodiyotning real sektorlariga zamonaviy axborot-kommunikatsion tizimlar va dasturiy mahsulotlarni 2016-2018 yillarda tatbiq etishni rivojlantirish bo`yicha “Olmaliq KMK” AJda umumiy qiymati 18,8 mld s`mlik 6 ta loyiha ko`zda tutilgan. Shulardan 2 ta loyiha 2018 yilning IV choragiga qadar amalga oshirish rejalashtirilgan:
1. Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida joylashgan Sement zavodini texnologik jarayonini avtomatlashtirish tizimini tadbiq etish.
Ko`zda tutilgan qiymati: 11,6 mld. so`m.
Tizim sement ishlab chiqarish jarayonini nazorat qilib turish imkonini beradi
Monosxema sifatida zavodning dispetcheriga texnologik jihozlarni jami ishlarni ma’lumotlar ko`rinishida kiritiladi, operator ish joyidan turib barcha texnologik jarayonini avtomatlashtirilgan holda boshqaradi, shuningdek ko`proq sifatli mahsulot ishlab chiqarishda energoresurs (gaz, elekrtoenergiya) harajatlarini qisqarishiga erishiladi.
2. “Samargo`g`” er osti konini avtomatlashtirish tizimini tadbiq etish.
Ko`zda tutilgan qiymati: 3,4 mld. so`m.
Avtomatlashtirish tizimini asosiy texnologik jihozlarni parametrlarini avtomatlashtirilgan rejimda nazorat qilib boradi va avariyani oldini olishda himoyani ta’minlaydi.
«Olmaliq KMK» AJda axborot-kommunikatsiyalarini joriy etish maqsadida rasmiy veb sayt yangilanib, barcha materiallar 3 ta tillar(o`zbek, rus, ingliz)da chop etib borilmoqda. Belgilangan tartibda axborotlar xavfsizligi ekspertizasi o`tkazib kelinmoqda.
AKT yo`nalishida minimal kompyuter savodxonligini bo`yicha 111,6 ming so`mlik harajat bilan 20 nafar xodim oshirishga muvaffaq bo`ldi.
Amalda faoliyat yuritayotgan ma’lumotlarni uzatish bo`yicha simsiz tizimni modernizatsiyalash bo`yicha ishlar olib borilmoqda. РЭС vaqtincha tadbiq etish uchun ruxsatnoma qo`lga kiritildi. Ma’lumotlarni uzatish bo`yicha kombinatning olis korxonalaridan Ohak zavodi, Portlatuvchi moddalar ishlab chiqaruvchi zavodlari korporativ tarmoqqa ulandi. Mazkur yo`nalishdagi ishlarni 2018 yilning II choragida yakuniga yetkazish rejalangan. Modernizatsiyalash olisda, yetib borish murakkab bo`lgan tog’oldi nohiyalarda joylashgan bo`linmalar o`rtasida ma’lumotlarni uzatish tarmog’ining o`tkazish 60 Mbits/soatgacha oshirish ko`zda tutigan.
O`bekiston Repsublikasi Prezidenti topshirig`i ijrosini ta’minlash maqsadida hamda fuqarolar “Olmaliq KMK” AJ faoliyatiga ta’luqli bo`lgan muhim masalarda o`z fikrlarini bayon etishi va muhokama qilishi uchun “Mening fikrim” (http://portal.agmk.uz) axborot portal ishga tushitildi.
“Olmaliq KMK” AJ veb saytidagi yangiliklardan xabardor bo`lib turish maqsadida Internet tarmog`ida rasmiy Telegram messenjer kanali ishlab chiqildi va ishga tushirildi.
“Olmaliq KMK” AJda «Faol tadbirkorlik, innovatsion g’oyalar va texnologiyalarni qo`llab quvvatlash yili» davlat dasturi doirasida beshta ustuvor yo`nalishlar bo`yicha 12,2 mlrd. so`mlik 39 ta tadbir ishlab chiqilib tasdiqlangan. 2018 yil I choragida 1,8 mlrd. so`mlik tadbirlar bajarildi.
2018 yil I choragida kombinat ishchi-xizmatchilarining ehtiyojini qondirish va shahar bozorini go`sht-sut va qishloq xo`jaligi mahsulotlari bilan to`ldirish maqsadida:
Go`sh mahsulotlari – 15 t;
Sut mahsulotlar – 504 t.
Yuqori turuvchi tashkilotlarning topshiriqlarini o`z vaqtida bajarish va ijro intizomi tizimini takomillashtirish maqsadlarida ”Olmaliq KMK” AJ Ijro apparati tarkibida(2017 yil 26 aprelidagi № 322 buyruq) Yuqori turuvchi tashkilotlar topshiriqlari bajarilishini nazorat qiluvchi xizmat tashkil etilgan va ijro intizomi holatini tanqidiy baholab borish tizimi joriy etilgan.
O`tgan davr mobaynida hujjatlar hisoboti va ularni o`rnatilgan muddatlarda ijro etilishini nazorat qilishni tashkil etish, joylarda Qonunlar, O`bekiston Repsublikasi Prezidenti hujjatlari, Hukumat qarorlari ijrosining borishini o`rganish tizimini joriy etish bo`yicha muayyan ishlar olib borildi, kombinat ish rejasiga binoan tahliliy ma'lumotnomalar rasmiylashtirilgan holda bayonnomalar tuziladi.
Ichki qarorlar ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo`yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish yuzasidan muayyan ishlar olib borilmoqda.
2018 yil I choragi davomida “Olmaliq KMK” AJ jami rasmiylashtirilgan aktlar 287 ta bo`lib, shulardan O`zbekiston Respublikasi Prezidentinig 2 ta Farmoni, 11ta Qarori, 1 Farmoyishi, 3 ta topshirig`I hisoblanadi. 237 ta O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari, 86 ta Bosh vazir va o`rinbosarlarining topshiriqlari, 103 ta IAD Vazirlar Mahkamasining topshiriqlaridir.
O`bekiston Repsublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasining yuqorida keltirilgan hujjatlar (32 ta) umumiy hisobda 25 ta qarorlar qabul qilindi, shu jumladan 23 ta buyruq va 2 ta kompleks chora-tadbirlar hisoblanadi.
2018 yil I choragida 991 ta murojaatlar kelib tushdi, shundan 274 ta yozma va 311 ta og’zaki, 406 ta electron manzil orqali kelib tushgan murojaatlar. 78 ta ariza bo`yicha chora ko`rildi, 848 ta ariza bo`yicha tushuntirildi, 13 ta qaytadan murojaat qilganlar, 43 ta ariza ko`rib chiqilmoqda va 11 rad etildi.
Arizalar mazmuni - moddiy yordam ko`rsatish, ishga joylashish, davolanish hamda uy-joy kommunal savollari, ishqa qayta tiklanish va kombinatning boshqa sexlariga ishga o`tish, hamda transport muammolari va boshqalar.

Analytical note on the results of the work of Almalyk MMC JSC for the 1st quarter of 2018
Fulfilling the most important priorities of the socio-economic development program, the staff of Almalyk MMC JSC for the first quarter of 2018 ensured the production of marketable products in:
-     current prices by 100.5%,
-     comparable prices by 100.8%.
The growth rate of the marketable products output in comparable prices compared to the corresponding period of 2017 amounted to 102.0%.
Copper ore was mined 98.5% of the established target, the output of copper products amounted to 106.2%, including 100.0% from own raw materials, 91.5% of zinc metal, incl. from own raw materials 100.0%, sulfuric acid 91.6%, molybdenum trioxide 103.5%, refined gold 100.1% and refined silver 100.7%.
Copper raw materials are recycled 98.2% of the target, the growth rate is 106.0%.
166% products for export have been sold during the 1st quarter 2018.
Through Uz RTSB JSC exchange copper products were sold 100.0% of the target for the 1st quarter 2018, zinc metal -100.0% of the target, Portland cement - 100.4% and Zamak alloy -100%.
In order to saturate the domestic market, the plant produced consumer goods in the amount 6.4 billion UZS (excluding VAT) or 100.3% of the target, the growth rate is 102.9%.
In accordance with No. PP-3507 Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 3, 2018 “On approval of the lists of investment and infrastructure projects for 2018”, 6 investment projects are being implemented at Almalyk MMC JSC aimed at increasing the production and processing capacities of raw materials from development of capital investments in the amount 2,081.1 billion UZS, including:
-     at the expense of own funds - 348.2 billion UZS;
-     UFRD funds - 1,234.9 billion UZS; (Uzbekistan Fund for Reconstruction and Development)
-     loans of commercial banks - 498.0 billion UZS.
Investments in the amount 694.4 billion UZS (103.6%) have been actually disbursed in the 1st quarter 2018, including:
No.
Description
Target
(mln.UZS)
In fact
% performed
1.
Construction of an underground mine at the Samarchuk site based on the existing Kyzyl-Alma deposit
7,6
100,0
2.
Construction of a cement plant in Sherabad district, Surkhandarya region
526,5
526,7
100,1
3.
Development of the Eshlik I field
131,6
154,8
117,6
4.
Development of the Eshlik II field
4,5
5,3
118,2
5.
Expansion of production capacities for the extraction and processing of raw materials (Kalmakir, Sary-Cheku, IRTD (industrial railway transport department), RTD (road transport department), CCM (copper concentrating mill))
-
6.
Open pit development of the Uch-Kulach deposit
TOTAL
670,2
694,4
103,6
According to No. PP-2698 Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 26, 2016 "On measures for the further implementation of promising projects for the localization of the finished products, components and materials production in 2017-2019", JSC "Almalyk MMC" implements 32 projects for a total 29.0 billion UZS.
Localized products were produced for 17.5 billion UZS or 231.1% of the forecast in the first quarter 2018.
According to No. PP-2298 Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 11, 2015 “On the program for localizing the production of finished products, components and materials for 2015-2019” it is planned to meet the target parameters for reducing imports by localizing production and expanding intersectoral industrial cooperation for 2018 in the amount $24.5 million.
In the first quarter 2018, the production amounted to $5.3 million, or 101.5% of the forecast.
A set of organizational and technical measures has been developed to reduce the cost of production in 2018, which provides for a reduction in the cost of production by 7.5%.
The expected result from the implementation of a set of measures to reduce production costs in the 1st quarter 2018 is 5.9% versus 5.5% of the target, including production costs -5.2% versus 4.8% of the target.
According to No. PP-2692 Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 22, 2016 "On additional measures to accelerate the renewal of physically worn out and obsolete equipment, as well as to reduce the production costs of industrial enterprises":
in 2018, 360 units of technological equipment are to be replaced and modernized in the amount $22,361.1 thousand USD.
13 units of equipment were replaced in the first quarter 2018 for $182.5 thousand USD.
The plant has carried out measures to improve management, strengthen the financial and economic situation and monitor the reduction of receivables and payables.
Expected receivables as of April 1, 2018 shall amount to 340 billion UZS, without the formation of overdue debt, accounts payable - 425.2 billion UZS.
JSC Almalyk MMC has developed and approved measures to reduce fuel and energy resources for 2018, due to the implementation of which the expected savings in fuel and energy resources for the 1st quarter 2018 shall amount:
-     electricity - 36.0 million kW/h;
-     fuel - 9.6 million m3;
Savings of fuel and energy resources will amount to a total 9.9 billion UZS.
Almalyk MMC JSC takes measures to expand the use of alternative energy sources. In 2018, it is planned to introduce 60 solar units in the Oltin-Olma boarding house at the Social Facilities Department, which will save 0.2 million kWh per year. In 2018-2019, it is planned to expand the biogas plant for the processing of cattle waste.
In order to further improve the management system of Almalyk MMC JSC and ensure, on this basis, an increase in production efficiency, expansion of the mineral resource base and sustainable development of production capacities, an increase in ore mining, production of non-ferrous, precious and rare metals, as well as other competitive products, which is in stable demand in the domestic and foreign markets, the introduction of modern corporate governance methods on September 15, 2017, the President of the Republic of Uzbekistan adopted the Resolution “On measures to further improve the management system of Almalyk MMC JSC” (No.PP-3280 dated September 15, 2017), which was adopted by JSC "Almalyk MMC" for unconditional execution.
For in-depth study and implementation at the proper level of modern methods of corporate governance, the Scientific and Educational Center for Corporate Governance of the Republic of Uzbekistan, together with Almalyk MMC JSC, prepared a training manual that contains all the regulatory and local acts adopted in recent years to improve the corporate governance system in joint-stock companies, the history of corporate governance, principles of corporate governance, international experience of foreign countries, a set of recommendations for the further development of the corporate governance system.
In the first quarter 2018, 3 specialists of the plant improved their knowledge and skills in the training courses "Corporate Governance: Principles, Mechanisms and Implementation" and "HR-Personnel Management" organized by the Scientific and Educational Center for Corporate Governance.
In accordance with No. 207 Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated July 28, 2015 “On the introduction of criteria for evaluating the performance of Joint-Stock Companies and other business entities with a state share” and the Regulation “On the application of key performance indicators at Almalyk MMC JSC” approved by the Supervisory Board of Almalyk MMC JSC the performance criteria of Almalyk MMC JSC was assessed. The integral efficiency ratio (IER) of Almalyk MMC JSC for the 4th quarter 2017 amounted to 458.07% (the performance of the executive body is recognized as high - if the IER value exceeds 100 percent).
The results are posted on the official website of the Center for State Assets Management under the State Competition Committee of the Republic of Uzbekistan.
According to the Program for the creation of new jobs in 2018, it is planned to create 820 new jobs, including 230 jobs for the development of industry and 590 jobs under the investment program.
In the first quarter 2018, 110 new jobs were created, including 54 for the development of industry and 56 under the investment program.
In accordance with the program for the technical training of workers, 1,015 individuals were trained to improve the skills of workers, 663 individuals underwent retraining and mastering a second profession, advanced training and retraining of managers and specialists, including 748 individuals in the classroom.
163 individuals study on a paid-contract basis, including 146 individuals at the universities of the Russian Federation, 111 individuals at the correspondence and evening department of the Almalyk TashSTU, and 20 individuals at the correspondence department of NavMGI.
There are 13 students studying at the NRTU MISiS master's program.
JSC "Almalyk MMC" carried out a set of measures to cooperate with seven professional colleges assigned to the plant, to strengthen cooperation ties in organizing the industrial practice of graduates. According to the events, the structural subdivisions of the plant provide sponsorship for equipping training workshops and laboratories.
In the first quarter 2018, 1,123 students of vocational colleges underwent internships in the divisions of the plant.
During the reporting period, 586 college graduates and 142 university graduates were employed.
According to No.PP-2569 Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated 01.08.2016 “On measures for the further development and implementation of information and communication technologies in the real sector of the economy in 2016-2018”, a list of priority projects for the implementation of information and communication systems and software products was approved, which includes 6 projects of Almalyk MMC JSC with a total estimated cost 18.8 billion UZS. During the period of implementation of the Decree, 4.1 billion UZS were actually disbursed. Among them, the implementation of two projects are envisaged with a deadline in the IV quarter 2018:
1. Implementation of an automation system for technological processes of a cement production plant in the Sherabad district of the Surkhandarya region.
Estimated cost is 11.6 billion UZS.
The system will allow to control the process of cement production by outputting the data of the operation of all technological equipment to the control room of the plant as mnemonic diagrams, to control the entire technological process from the operator's automated workplace, and also to reduce the cost of energy resources (gas, electricity) with an increase in the quality of products.
1. Implementation of an automation system at the underground mine "Samarchuk".
Estimated cost: 3.4 billion soums.
The automation system will automatically control the parameters of the main process equipment and provide emergency protection.
"Almalyk MMC" JSC updated the official website, the materials are published in 3 languages ​​(Uzbek, Russian, English). According to the approved schedule for the examination of the official websites of the state and economic management bodies, the local authorities carried out an examination, December 6 to 12, 2017, of the official website of Almalyk MMC JSC. Based on the results of the examination, 2 threats were identified (medium 1, low 1). Identified threats have been eliminated.
Since the beginning of the year, 20 individuals have improved their qualifications in the minimum computer literacy in the field of ICT, the costs amounted to 111.6 thousand UZS.
Work is underway to modernize the existing wireless data transmission network. Permits for temporary operation of Local Power Station were obtained. Remote subdivisions, such as the Lime Plant, the Plant of Explosive Materials, are connected to the corporate data transmission network. The project is scheduled to be completed in the second quarter 2018. The modernization will increase the capacity of the data transmission network between remote subdivisions located in hard-to-reach mountainous areas up to 60 Mbps.
In pursuance of the instructions of the President of the Republic of Uzbekistan, in order to express and discuss by citizens their position on important issues related to the activities of Almalyk MMC JSC, "My Opinion" Information Portal (http://portal.agmk.uz) was developed;
For the convenience of tracking news of Almalyk MMC JSC, an official news channel in the Telegram messenger has been developed and launched in the Internet.
"Almalyk MMC" JSC has developed and approved 39 measures worth 12.2 billion UZS for the implementation of the State program "Year of Support for Active Entrepreneurship, Innovative Ideas and Technologies" in five priority areas of development.
Activities for 1.8 billion UZS were carried out in the first quarter 2018.
In order to meet the needs of the plant’s employees and saturate the city’s market with meat and dairy products, the following goods were produced in the first quarter 2018:
• meat products - 15 tons;
• dairy products - 504 tons.
In order to timely execute orders from higher authorities, improve the system for monitoring performance discipline, a service for monitoring the execution of instructions from higher authorities was established as part of the Executive Office of Almalyk MMC JSC (Order No. 322 dated April 26, 2017) and a procedure for systematic and critical analysis of the state of performance discipline.
During the entire period, work was carried out to introduce a reporting system and organize control over the execution of documents on time, to study the progress in the implementation of Laws, acts of the President of the Republic of Uzbekistan and Government decisions on the ground. According to the work plan of the plant, protocols are drawn up with the execution of analytical reports.
According to No.PP-2881 Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 11, 2017 “On the personal responsibility of the State advisers to the President of the Republic of Uzbekistan, heads of the Cabinet of Ministers and its complexes, state and economic management bodies, as well as khokimiyats of all levels for the effective and efficient execution of deeds and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan, as well as for strengthening executive discipline” and the Regulations on the procedure for applying disciplinary measures to officials of the Cabinet of Ministers, the heads of state and economic management bodies, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, khokimiyats of regions, cities and districts approved by the Cabinet of Ministers of May 10, 2017 No. 264 the Regulation “On the procedure for applying disciplinary measures to officials of Almalyk MMC JSC” was approved and put into effect.
Systematic work is being carried out to critically analyze the implementation of its own decisions, identify shortcomings and develop specific measures to eliminate it.
In the first quarter 2018, Almalyk MMC JSC registered a total of 287 deeds, including 2 Decrees, 11 resolutions, 1 order, 3 instructions of the President of the Republic of Uzbekistan, 33 instructions of the Presidential Administration, 237 deeds and instructions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, 86 instructions of the Prime Minister and its deputies, and 103 instructions of the RID at the Cabinet of Ministers.
According to the above deeds of the President and the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan (32), a total of 25 own decisions were adopted, including 23 orders and 2 comprehensive measures.
To ensure an open dialogue with citizens, thorough consideration and resolution of appeals, the Plant has established a Service for Control and Coordination of Work with Appeals from Individuals and Legal Entities. Daily appointments are arranged.
In the 1st quarter 2018, 991 appeals were received, including 274 written appeals, 311 oral, and 406 were electronic. Measures have been taken on 78 applications, 13 applications have been resubmitted, clarifications have been given on 848 applications, 43 applications are under consideration and 11 have been rejected.
The nature of the applications is the provision of financial assistance, employment, treatment, utilities, reinstatement, transfer to other divisions of the plant, as well as transport problems and others.