- joriy narxlarda 106,3% ga;
Mis qazib olish belgilangan topshiriqqa nisbatan 98,8 %, mis mahsuloti ishlab chiqarish 106,2 %, shu jumladan o`z xom ashyosi hisobidan 100,0% tashkil etdi, rux metalli 91,5 %, shu jumladan o`z xom ashyosi hisobidan 100,0 %, sul'fat kislotasi 91,6 %, molibden uchokisi 103,5%, affinajlangan oltin 100,1 % va affinajlangan kumush 100,7 % tashkil etdi.
Mis xom ashyosini qayta ishlash topshiriqqa nisbatan 98,2%, o`sish ko`rsatkichi 104,3% tashkil etdi.
2018 yil I choragi davomida mahsulotlar 166% eksport qilindi.
2018 yil I choragi davomida "Uzb RTSB" AJ birja savdolari orqali mis mahsulotlari topshiriqqa nisbatan – 100,0%, rux metalli – 100,0%, portlandsement – 100,4% va ЦАМ quymasi – 100% sotish amalga oshirildi.
Ichki bozorni to`ldirish maqsadida kombinat topshiriqqa nisbatan qiymati 6,4 mlrd so`mlik (soliq hisobisiz) yoki 100,3 % xalq iste'moli mollari ishlab chiqardi, o`sish sur'ati 102,9 % tashkil etdi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 03.02.2018 yildagi “2018 yil uchun investitsion va inftrastruktura loyihalari ro’yxatini tasdiqlash to’g’risida”gi PQ-3507-sonlin qaroriga asosan“Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyolarni qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini oshirishga yo’naltirilgan 2 081,1 mlrd. so’mlik kapital qo’yilmalarni o’zlashtirish rejalangan 6 ta loyiha amalga oshirilmoqda, shu jumladan:
O’z mablag’lari hisobiga – 348,2 mlrd. so’m;
O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 1 234,9 mlrd. so’m;
Tijorat banklarining kreditlar – 498,0 mlrd. so’m.
2018 yil I choragida 694,4 mlrd. so`mlik investisiya o`zlashtirildi yoki istiqbolga nisbatan 103,6% tashkil etdi. Mablag’larni o`zlashtirish quyidagi tartibda amalga oshirildi:
Nomlanishi
Reja
(mln. so`m)
Факт
(млн.сум)
% вып.
Amaldagi "Qizil-olma" koni negizida "Samarcho`q" yer osti uchastkasini qurish
7,6
100,0
Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida sement zavodini qurish
526,5
526,7
100,1
“Yoshlik-I” konini o`zlashtirish
131,6
154,8
117,6
“Yoshlik-II” konini o`zlashtirish
4,5
5,3
118,2
Xom ashyoni qazib olish va qayta ishlash uchun ishlab chiqarish quvvatini kengaytirish (Qalmoqqir, Sari-cho`qqi, STYTB, ATB, MBF)
“Uch-kuloch” konini ochiq usulda o`zlashtirish
JAMI
670,2
694,4
103,6
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 26.12.2016 yildagi "2017-2019 yillarda tayyor mahsulot turlari, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirishning istiqbolli loyihalarini amalga oshirishni davom ettirish chora-tadbirlari to`g’risida"gi PQ-2698-sonli qaroriga binoan, "Olmaliq KMK" AJ umumiy qiymati 29,0 mld so`mlik 32 ta loyihani amalga oshirmoqda.
2018 yil I choragi davomida qiymati 17,5 mlrd. so`mlik mahalliyilashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish bajarildi yoki istiqbolga nisbatan 127,0 % erishildi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 11.02.2015 yildagi "2015-2019 yillarda tayyor mahsulot, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliyilashtirish dasturi to`g’risidagi" PQ-2298-sonli qaroriga asosoan, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va tarmoqlavraro sanoat kopperatsiyasini 2018 yilda 24,5 mln. dollarga kengaytirish hisobiga importning yaxlit parametrlari qisqartirish ko`zda tutilgan.
2018 yil I choragi davomida bu ko`rsatkichning bajarilishi 5,3 mln. dollar yoki bashoratga nisbatan 101,5 %ni tashkil etdi.
2018 yil I choragi mahsulot ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirishga oid texnik-tashkiliy chora-tadbirlar majmui ishlab chiqilgan bo`lib, unga ko`ra mahsulotni tan narxi 7,5% kamaytirish ko`zda tutilgan.
2018 yil I choragi davomida ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo`yicha chora-tadbirlar majmuini bajarishdan kutilayotgan natija qiymati 5,5% topshiriqqa nisbatan 5,9 %, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 4,8% topshiriqqa nisbatan 5,2 % tashkil etadi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 22.12.2016 yildagi "Sanoat tarmoqlari korxonalarining jismoniy ishdan chiqqan va ma’naviy eskirgan mashina-uskunalarini jadal yangilash, shuningdek, ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirishga oid qo`shimcha chora-tadbirlar to`g’risida PQ-2692-sonli qaroriga muvofiq kombinat tomonidan 2018 yilda qiymati 22361,1 mln. dollarlik 360 ta texnologik jihozlar almashtirish va moderinizatsiya qilish ko`zda tutilgan.
2018 yil I choragida qiymati 182,5 ming dollarlik 13ta texnologik jihozlar almashtirildi.
01.04.2018 yil holatiga kutilayotgan debitorlik qarzdorlik muddati o`tgan qarzdorlik hosil bo`lmagan holda 340 mlrd. so`m, kreditorlki qarzdorlik esa 425,2 mlrd. so`m.
Kombinat budjet oldida va ish xaqi bo`yicha qarzdorlikka ega emas.
"Olmaliq KMK" AJ da 2018 yil uchun tegishli chora-tadbirlar ishlab chiqilgan va tasdiqlangan, ularni bajarish hisobiga yoqilg’i-energiya resurslarini iqtisod qilishning kutilayotgan ko`rsatkichlar 2018 yil I choragida quyidagilarni tashkil etdi:
• elektrenergiyasi – 36,0 mln. kVt/s;
• yoqilg’i - 9,6 mln. m³;
Issiqlik energiyasi manbaalarini 9,9 mlrd. so`mga iqtisod qilindi.
"Olmaliq KMK" AJda alternativ energiya manbaa kengaytirish tadbirlari bajarilmoqda. 2018 yilda Ijtimoiy ob’ektlar boshqarmasining “Oltin-olma” ponsionatiga 60 ta geliouskuna tadbiq etish ko`zda tutilgan bo`lib, yiliga 0,2 mln. kVt/s elektroenergiyani iqtisod qilish imkonini beradi.
“Olmaliq KMK” AJda aksiyadorlik jamiyati boshqaruv tizimini takomillashtirish hamda shu asosda ishlab chiqarish samaradorligi, mineral-xom ashyo bazasi va ishlab chiqarish quvvatlarini barqaror rivojlantirish, rudalar, rangli, qimmatbaho va nodir metallar, ichki-tashqi bozorlarda barqaror talab bo`lgan boshqa raqobatbardosh mahsulotlarni qazib olish va ishlab chiqarishni kengaytirish, shuningdek, korporativ boshqaruvning zamonaviy uslublarini joriy etish maqsadida O`zbekiston Respublikasi Prezidentining “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv tizimini kelgusida takomillashtirish bo`yicha chora-tadbirlar to`g’risida”gi qarori qabul qilindi (PQ-3280 15.09.2017y.) va u “Olmaliq KMK” AJ so`zsiz ijro etilishi belgilab olindi.
Korporativ boshqaruvning zamonaviy usullarni chuqur o’rganish va maqsadga muvofiq joriy etilishini ta’minlash uchun O’zbekiston Respublikasining korporativ boshqaruv bo’yicha ilmiy-o’quv markazi “Olmaliq KMK” AJ bilan birgalikda o’quv qo’llanmasni tayyorladi, o’ o’zida aktsionerlik jamiyatlarida korporativ boshqaruv tizimini takomillashtirish bo’yicha so’ngi yillarda qabul qilingan normativ-lokal hujjatlarini, korporativ boshqaruvning tarixi, korporativ boshqaruvning tamoyillari, horij davlatlarining jahon tajribaslarini, korporativ boshqaruv tizimini kelgusida rovojlantirish bo’yicha tavsiyalarni mujassam etadi.
2018 yil I choragida “Olmaliq KMK” AJ ning 3 nafar xodimlari Korporativ boshqaruv ilmiy-o`quv markazi tomonidan tashkillashtirilgan “Korporativ boshqaruv: joriy etilishi, tamoyillari va mexanizmlari” va “HR-personallarni boshqarish” kurslarida o`z bilim va ko`nikmalarini oshirishga muvafaq bo`lishdi.
O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 28 iyundagi № 207 sonli ” Davlat ulushi bo`lgan aksionerlik jamiyatlari va boshqa xo`jalik yurituvchi sub’ektlar faoliyati samaradorligini baholash mezonlarini joriy etish to`g’risida”gi qaroriga asosan ”Olmaliq KMK” AJ Kuzatuv kengashi tomonidan tasdiqlangan ”Olmaliq KMK” AJ faoliyatini samaradorligini baholash asosiy ko`rsatkichlari to`g’risida”gi qoidalarga ko`ra kombinatning 2017 yildagi faoliyati samaradorligini baholash o`tkazilgan. ”Olmaliq KMK” AJning samaradorlik integral koeffitsenti (IKE) 2017 yil IV choragi yakuniga ko`ra 458,07%ni tashkil etdi (Agar IKE ko`rsatkichi 100 foizdan ortiq bo`lsa ijro organining samaradorligi yuqori baholanadi). O`zbekiston Respublikasi Davlat raqobat qo`mitasi huzuridagi davlat aktivlarini boshqarish markazining rasmiy veb saytida natijalar joylashtirilgan.
Dasturga binoan 2018 yilda 820 yangi ish joylarini yaratish ko`zda tutilgan, shundan, sohani rivojlantirish 280 ta ish o`rni, investision dastura binoan 590 ta ish o`rni yaratish ko`zda tutilgan.
2017 yil I choragida 110 ta yangi ish o`rni tashkil qilindi, shundan, sohani rivojlantirish 54 ta ish o`rni, investision dastura binoan 56 ta ish o`rni yaratildi.
Ishchi-xizmatchilarni texnik o`qitish dasturiga muvofiq 1015 nafar va ikkinchi sohani o`zlashtirish maqsadida 663 nafar mutaxassis malaka oshirish kurslarini o`qishdi, hamda ishlab chiqarishdan uzilgan holda rahbarlardan va mutaxassislardan 748 kishi malakalarini oshirishdi va qayta tayyorlash kurslarida o`qitildi.
To`lov-shartnoma asosida 163 kishi o`qimoqda, shuningdek Rossiya Federasiyasi oliy bilim yurtlarida 146 kishi ta’lim olmoqda. Toshkent davlat texnika universitetining sirtqi va kechki bo`limlarida 111 kishi, hamda Navoiy davlat konchilik institutining sirtqi bo`limlarida 20 kishi tahsil olmoqda.
MISiS Milliy Texnologik Universiteti magistraturasida 13 nafar talaba ta'lim olmoqda.
"Olmaliq KMK" AJ o`ziga biriktirilgan yetita kasb-hunar kollejlari bilan hamkorlik qilish, bitiruvchilarning ishlab chiqarish amaliyotini tashkil etish yuzasidan kooperasion aloqalarni mustahkamlash bo`yicha chora-tadbirlar majmuini bajardi. Chora-tadbirlarga binoan kombinat tarkibiy bo`linmalari tomonidan o`quv ustaxonalari va laboratoriyalarini jihozlash bo`ychia homiylik yordami ko`rsatilmoqda.
2018 yil I choragi davomida kombinat tarkibiy bo`linmalariga biriktirilgan kasb-hunar kollejlarining 1123 nafari shlab chiqarish amaliyotini o`tashdi. Shu vaqt davomida 586 nafar kolledj bitiruvchilari va 142 nafar Oliy o`quv yurti bitiruvchilari ishga joylashtirildi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yildagi “Iqtisodiyotning real sektorlariga zamonaviy axborot-kommunikatsion tizimlar va dasturiy mahsulotlarni 2016-2018 yillarda tatbiq etishni rivojlantirish ustuvor vazifalari to`g’risida”gi PQ-2569 Qaroriga muvofiq iqtisodiyotning real sektorlariga zamonaviy axborot-kommunikatsion tizimlar va dasturiy mahsulotlarni 2016-2018 yillarda tatbiq etishni rivojlantirish bo`yicha “Olmaliq KMK” AJda umumiy qiymati 18,8 mld s`mlik 6 ta loyiha ko`zda tutilgan. Shulardan 2 ta loyiha 2018 yilning IV choragiga qadar amalga oshirish rejalashtirilgan:
1. Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida joylashgan Sement zavodini texnologik jarayonini avtomatlashtirish tizimini tadbiq etish.
Ko`zda tutilgan qiymati: 11,6 mld. so`m.
Tizim sement ishlab chiqarish jarayonini nazorat qilib turish imkonini beradi
Monosxema sifatida zavodning dispetcheriga texnologik jihozlarni jami ishlarni ma’lumotlar ko`rinishida kiritiladi, operator ish joyidan turib barcha texnologik jarayonini avtomatlashtirilgan holda boshqaradi, shuningdek ko`proq sifatli mahsulot ishlab chiqarishda energoresurs (gaz, elekrtoenergiya) harajatlarini qisqarishiga erishiladi.
2. “Samargo`g`” er osti konini avtomatlashtirish tizimini tadbiq etish.
Ko`zda tutilgan qiymati: 3,4 mld. so`m.
Avtomatlashtirish tizimini asosiy texnologik jihozlarni parametrlarini avtomatlashtirilgan rejimda nazorat qilib boradi va avariyani oldini olishda himoyani ta’minlaydi.
«Olmaliq KMK» AJda axborot-kommunikatsiyalarini joriy etish maqsadida rasmiy veb sayt yangilanib, barcha materiallar 3 ta tillar(o`zbek, rus, ingliz)da chop etib borilmoqda. Belgilangan tartibda axborotlar xavfsizligi ekspertizasi o`tkazib kelinmoqda.
AKT yo`nalishida minimal kompyuter savodxonligini bo`yicha 111,6 ming so`mlik harajat bilan 20 nafar xodim oshirishga muvaffaq bo`ldi.
Amalda faoliyat yuritayotgan ma’lumotlarni uzatish bo`yicha simsiz tizimni modernizatsiyalash bo`yicha ishlar olib borilmoqda. РЭС vaqtincha tadbiq etish uchun ruxsatnoma qo`lga kiritildi. Ma’lumotlarni uzatish bo`yicha kombinatning olis korxonalaridan Ohak zavodi, Portlatuvchi moddalar ishlab chiqaruvchi zavodlari korporativ tarmoqqa ulandi. Mazkur yo`nalishdagi ishlarni 2018 yilning II choragida yakuniga yetkazish rejalangan. Modernizatsiyalash olisda, yetib borish murakkab bo`lgan tog’oldi nohiyalarda joylashgan bo`linmalar o`rtasida ma’lumotlarni uzatish tarmog’ining o`tkazish 60 Mbits/soatgacha oshirish ko`zda tutigan.
O`bekiston Repsublikasi Prezidenti topshirig`i ijrosini ta’minlash maqsadida hamda fuqarolar “Olmaliq KMK” AJ faoliyatiga ta’luqli bo`lgan muhim masalarda o`z fikrlarini bayon etishi va muhokama qilishi uchun “Mening fikrim” (http://portal.agmk.uz) axborot portal ishga tushitildi.
“Olmaliq KMK” AJ veb saytidagi yangiliklardan xabardor bo`lib turish maqsadida Internet tarmog`ida rasmiy Telegram messenjer kanali ishlab chiqildi va ishga tushirildi.
“Olmaliq KMK” AJda «Faol tadbirkorlik, innovatsion g’oyalar va texnologiyalarni qo`llab quvvatlash yili» davlat dasturi doirasida beshta ustuvor yo`nalishlar bo`yicha 12,2 mlrd. so`mlik 39 ta tadbir ishlab chiqilib tasdiqlangan. 2018 yil I choragida 1,8 mlrd. so`mlik tadbirlar bajarildi.
2018 yil I choragida kombinat ishchi-xizmatchilarining ehtiyojini qondirish va shahar bozorini go`sht-sut va qishloq xo`jaligi mahsulotlari bilan to`ldirish maqsadida:
Go`sh mahsulotlari – 15 t;
Sut mahsulotlar – 504 t.
Yuqori turuvchi tashkilotlarning topshiriqlarini o`z vaqtida bajarish va ijro intizomi tizimini takomillashtirish maqsadlarida ”Olmaliq KMK” AJ Ijro apparati tarkibida(2017 yil 26 aprelidagi № 322 buyruq) Yuqori turuvchi tashkilotlar topshiriqlari bajarilishini nazorat qiluvchi xizmat tashkil etilgan va ijro intizomi holatini tanqidiy baholab borish tizimi joriy etilgan.
O`tgan davr mobaynida hujjatlar hisoboti va ularni o`rnatilgan muddatlarda ijro etilishini nazorat qilishni tashkil etish, joylarda Qonunlar, O`bekiston Repsublikasi Prezidenti hujjatlari, Hukumat qarorlari ijrosining borishini o`rganish tizimini joriy etish bo`yicha muayyan ishlar olib borildi, kombinat ish rejasiga binoan tahliliy ma'lumotnomalar rasmiylashtirilgan holda bayonnomalar tuziladi.
Ichki qarorlar ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo`yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish yuzasidan muayyan ishlar olib borilmoqda.
2018 yil I choragi davomida “Olmaliq KMK” AJ jami rasmiylashtirilgan aktlar 287 ta bo`lib, shulardan O`zbekiston Respublikasi Prezidentinig 2 ta Farmoni, 11ta Qarori, 1 Farmoyishi, 3 ta topshirig`I hisoblanadi. 237 ta O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari, 86 ta Bosh vazir va o`rinbosarlarining topshiriqlari, 103 ta IAD Vazirlar Mahkamasining topshiriqlaridir.
O`bekiston Repsublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasining yuqorida keltirilgan hujjatlar (32 ta) umumiy hisobda 25 ta qarorlar qabul qilindi, shu jumladan 23 ta buyruq va 2 ta kompleks chora-tadbirlar hisoblanadi.
2018 yil I choragida 991 ta murojaatlar kelib tushdi, shundan 274 ta yozma va 311 ta og’zaki, 406 ta electron manzil orqali kelib tushgan murojaatlar. 78 ta ariza bo`yicha chora ko`rildi, 848 ta ariza bo`yicha tushuntirildi, 13 ta qaytadan murojaat qilganlar, 43 ta ariza ko`rib chiqilmoqda va 11 rad etildi.
Arizalar mazmuni - moddiy yordam ko`rsatish, ishga joylashish, davolanish hamda uy-joy kommunal savollari, ishqa qayta tiklanish va kombinatning boshqa sexlariga ishga o`tish, hamda transport muammolari va boshqalar.

+998 71 619 23 33Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за I квартал 2018 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах на 100,5 %,
- в сопоставимых ценах на 100,8 %.
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2017 года составил 102,0 %.
Добыто медной руды 98,5 % к установленному заданию, выпуск медной продукции составил 106,2 %, в том числе из собственного сырья 100,0 %, цинка металлического 91,5 %, в т.ч. из собственного сырья 100,0 %, серной кислоты 91,6 %, трехокиси молибдена 103,5 %, аффинированного золота 100,1 % и аффинированного серебра 100,7 %.
Переработано медного сырья 98,2 % к заданию, темп роста 106,0 %.
За I квартал 2018 года реализовано продукции на экспорт 166 %.
Через биржевые торги АО «Уз РТСБ» за I квартал 2018 года реализовано медной продукции –100,0 % к заданию, цинка металлического –100,0 % к заданию, портландцемента – 100,4 % и сплава ЦАМ –100 %.
В целях насыщения внутреннего рынка комбинат произвел товаров народного потребления на сумму 6,4 млрд. сум (без учета НДС) или 100,3 % к заданию, темп роста составил 102,9 %.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 03.02.2018 г. №ПП-3507 «Об утверждении перечней инвестиционных и инфраструктурных проектов на 2018 год» по АО «Алмалыкский ГМК» реализуются 6 инвестиционных проектов, направленных на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений на сумму 2 081,1 млрд. сум, в том числе:
за счет собственных средств – 348,2 млрд. сум;
средств ФРРУ – 1 234,9 млрд. сум;
кредитов коммерческих банков – 498,0 млрд. сум.
За I квартал 2018 года фактически освоено инвестиций на сумму 694,4 млрд. сум (103,6 %), в том числе:
| № | Наименование |
План (млн.сум) |
Факт (млн.сум) |
| 1 | Строительство подземного рудника на участке «Самарчук» на базе действующего месторождения «Кызыл-алма» | 7,6 | 7,6 | 100,0 |
| 2 | Строительство цементного завода в Шерабадском районе Сурхандарьинской области | 526,5 | 526,7 | 100,1 |
| 3 | Освоение месторождения «Ешлик I» | 131,6 | 154,8 | 117,6 |
| 4 | Освоение месторождения «Ешлик II» | 4,5 | 5,3 | 118,2 |
| 5 | Расширение производственных мощностей по добыче и переработке сырья (Кальмакир, Сары-Чеку, УПЖТ, УАТ, МОФ) | - | - | - |
| 6 | Освоение месторождения «Уч-Кулач» открытым способом | - | - | - |
| ВСЕГО | 670,2 | 694,4 | 103,6 |
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 26.12.2016г. № ПП-2698 «О мерах по дальнейшей реализации перспективных проектов локализации производства готовых видов продукции, комплектующих изделий и материалов на 2017-2019 годы», АО «Алмалыкский ГМК» осуществляет реализацию 32 проектов на общую сумму 29,0 млрд. сум.
За I квартал 2018 года произведено локализуемой продукции на 17,5 млрд. сум или 231,1 % к прогнозу.
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 11.02.2015 г. № ПП-2298 «О программе локализации производства готовой продукции комплектующих изделий и материалов на 2015-2019 гг.» предусмотрено выполнения целевых параметров сокращения импорта за счет локализации производства и расширения межотраслевой промышленной кооперации на 2018 год на сумму 24,5 млн. долл.
За I квартал 2018 год выполнение составило 5,3 млн. долл. или 101,5 % к прогнозу.
Разработан Комплекс организационно-технических мероприятий по снижению затрат на производство продукции на 2018 год, предусматривающий сокращение себестоимости продукции на 7,5 %.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за I квартал 2018 года 5,9 % против 5,5 % к заданию, в том числе производственной себестоимости –5,2 % против 4,8 % к заданию.
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 22декабря 2016 года № ПП-2692 «О дополнительных мерах по ускоренному обновлению физически изношенного и морально устаревшего оборудования, а также сокращению производственных затрат предприятий отраслей промышленности».
В 2018 году подлежит замене и модернизации 360 единиц технологического оборудования на сумму 22361,1 тыс. долл.
За I квартал 2018 года заменено 13 единиц оборудования на 182,5 тыс. долл.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 01.04.2018 г. составит 340 млрд. сум, без образования просроченной задолженности, кредиторская задолженность – 425,2 млрд. сум.
На АО «Алмалыкский ГМК» разработаны и утверждены мероприятия по снижению топливно-энергетических ресурсов на 2018 год, за счет выполнения которых ожидаемая экономия топливно-энергетических ресурсов за I квартал 2018 года составит:
- электроэнергии – 36,0 млн. кВт/ч;
- топлива – 9,6 млн. м3;
Экономия ТЭР составит на общую сумму – 9,9 млрд. сум.
АО «Алмалыкский ГМК» выполняет мероприятия по расширению использования альтернативных источников энергии. На 2018 год предусмотрено внедрение гелиоустановок в количестве 60 шт. в пансионате «Олтин-Олма» управления социальных объектов, что позволит сэкономить 0,2 млн. кВт.ч в год. На 2018-2019 гг. предусмотрено расширение биогазовой установки по переработке отходов КРС.
В целях дальнейшего совершенствования системы управления АО «Алмалыкский ГМК» и обеспечения на этой основе повышения эффективности производства, расширения минерально-сырьевой базы и устойчивого развития производственных мощностей, увеличения объемов добычи руды, производства цветных, драгоценных и редких металлов, а также другой конкурентоспособной продукции, пользующейся стабильным спросом на внутреннем и внешнем рынках, внедрения современных методов корпоративного управления 15 сентября 2017 года Президентом Республики Узбекистан принято Постановление «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления АО «Алмалыкский ГМК» (№ ПП-3280 от 15.09.2017г.), которое принято АО «Алмалыкский ГМК» безусловному исполнению.
Для глубокого изучения и внедрения на должном уровне современных методов корпоративного управления, Научно-образовательный центр по корпоративному управлению Республики Узбекистан совместно с АО «Алмалыкский ГМК» подготовили учебное пособие, которое содержит принятые за последние годы все нормативно-локальные акты по усовершенствованию системы корпоративного управления в акционерных обществах, историю возникновения корпоративного управления, принципы корпоративного управления, мировой опыт зарубежных стран, свод рекомендаций по дальнейшему развитию системы корпоративного управления.
В I квартале 2018 года 3 специалиста комбината повысили свои знания и навыки в учебных курсах «Корпоративное управление: принципы, механизмы и внедрение» и «HR-управление персоналом» организованные Научно-образовательным центром корпоративного управления.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28.07.2015 года № 207 «О внедрении критериев оценки эффективности деятельности акционерных обществ и других хозяйствующих субъектов с долей государства» и Положением «О применении ключевых показателей эффективности АО «Алмалыкский ГМК» утвержденным Наблюдательным советом АО «Алмалыкский ГМК» произведена оценка критериев эффективности деятельности АО «Алмалыкский ГМК». Интегральный коэффициент эффективности (ИКЭ) АО «Алмалыкский ГМК» за 4 квартал 2017 года составил 458,07 % (эффективность деятельности исполнительного органа признается высокой - если значение ИКЭ превышает 100 процентов).
Результаты размещены на официальном веб-сайте Центра по управлению Государственными активами при Госкомконкуренции Республики Узбекистан.
Согласно Программе по созданию новых рабочих мест на 2018 год запланировано создание 820 новых рабочих мест, из них по развитию отрасли
230 и по инвестиционной программе 590 рабочих места.
За I квартал 2018 года создано 110 новых рабочих мест, в том числе по развитию отрасли 54 и по инвестиционной программе 56.
В соответствии с программой по техническому обучению рабочих кадров прошли обучение по повышению квалификации рабочих 1015 человек, переподготовку и освоение второй профессии 663 человек, повышение квалификации и переподготовка руководителей и специалистов, в том числе с отрывом от производства – 748 человек.
На платно-контрактной основе обучаются 163 человека, в том числе в ВУЗах Российской Федерации 146 человек, на заочном и вечернем отделении Алмалыкского ТашГТУ – 111 человек, на заочном отделении НавГГИ – 20 человек.
В магистратуре НИТУ МИСиС обучаются 13 человек.
АО «Алмалыкский ГМК» выполнил комплекс мероприятий по сотрудничеству с семью профессиональными колледжами, закрепленными за комбинатом, укреплению кооперационных связей по организации производственной практики выпускников. Согласно мероприятиям, структурными подразделениями комбината оказывается спонсорская помощь по оснащению учебных мастерских и лабораторий.
За I квартал 2018 года в подразделениях комбината проходили производственную практику 1123 учащихся профессиональных колледжей.
За отчетный период трудоустроено 586 выпускников колледжей и 142 выпускника ВУЗов.
Согласно Постановления Президента Республики Узбекистан от 01.08.2016г № ПП-2569 «О мерах по дальнейшему развитию и внедрению информационно-коммуникационных технологий в реальном секторе экономики на 2016-2018 годы» утвержден перечень приоритетных проектов по внедрению информационно-коммуникационных систем и программных продуктов, в который включены 6 проектов АО «Алмалыкский ГМК» с общей оценочной стоимостью 18,8 млрд. сум. За период реализации Постановления фактически освоено – 4,1 млрд. сум. Из них на 2018 год предусмотрено реализация двух проектов со сроком исполнения в IV квартале:
Оценочная стоимость: 11, 6 млрд. сум.
Система позволит контролировать процесс производства цемента, при помощи вывода данных работы всего технологического оборудования в диспетчерскую завода в качестве мнемосхем, управлять всем технологическим процессом с автоматизированного рабочего места оператора, а также снизить затраты на энергоресурсы (газ, электроэнергия) с увеличением качества выпускаемой продукции.
Оценочная стоимость: 3,4 млрд. сум.
Система автоматизации позволит в автоматическом режиме контролировать параметры основного технологического оборудования, обеспечить противоаварийную защиту.
На АО «Алмалыкский ГМК» обновлен официальный веб-сайт, материалы публикуются на 3 языках (узбекский, русский, английский). Согласно утвержденного графика проведения экспертизы официальных веб-сайтов органов государственного и хозяйственного управления, государственной власти на местах проведена экспертиза, с 6 по 12 декабря 2017 года официального веб-сайта АО «Алмалыкский ГМК». По итогам экспертизы выявлены 2 угрозы (средняя 1, низкая 1). Выявленные угрозы устранены.
С начала года повысили квалификацию по минимальной компьютерной грамотности в сфере ИКТ 20 человек, затраты составили 111,6 тыс. сум.
Ведутся работы по модернизации существующей беспроводной сети передачи данных. Получены разрешения на временную эксплуатацию РЭС. Подключены к корпоративной сети передачи данных удаленные подразделения, такие как Известковый завод, Завод взрывчатых материалов. Завершить реализацию проекта планируется во II квартале 2018 года. Модернизация позволит увеличить пропускную способность сети передачи данных между удаленными подразделениями, находящиеся в труднодоступных горных районах до 60 Мбит/с.
Во исполнение поручения Президента Республики Узбекистан, для выражения и обсуждения гражданами своей позиции по важным вопросам, касающихся деятельности АО «Алмалыкский ГМК» разработан Информационный портал «Моё мнение» (http://portal.agmk.uz);
На АО «Алмалыкский ГМК» разработаны и утверждены 39 мероприятий на сумму 12,2 млрд. сум по реализации Государственной программы «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий»» по пяти приоритетным направлениям развития.
За I квартал 2018 года выполнено мероприятий на 1,8 млрд. сум.
В целях удовлетворения потребности работников комбината и насыщения рынка города мясомолочной продукцией за I квартал 2018 года произведено:
В течение всего периода проводилась работа по внедрению системы отчетности и организации контроля исполнения документов в установленные сроки, изучению хода исполнений Законов, актов Президента Республики Узбекистан и Правительственных решений на местах. Согласно плану работы комбината составляются протоколы с оформлением аналитических справок.
За I квартал 2018 года в АО «Алмалыкский ГМК» зарегистрировано всего – 287 актов, в том числе 2 Указа, 11 постановлений, 1 распоряжение, 3 поручения Президента Республики Узбекистан, 33 поручения Аппарата Президента, 237 актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан, 86 поручений Премьер-министра и его заместителей, и 103 поручений ИАД Кабинета Министров.
По вышеуказанным актам Президента и Кабинета Министров Республики Узбекистан (32) приняты в общем количестве 25 собственных решений, в том числе 23 приказа и 2 комплексных мероприятий.
За I квартал 2018 года поступило 991 обращений, из них 274 письменных, 311 устных, 406– электронных обращений. По 78 заявлениям приняты меры, 13 заявления повторно поданные, на 848 даны разъяснения, 43 заявления находятся на рассмотрении и 11 отклонено.