Xodimlar va ijtimoiy masalalar bo'yicha boshqaruv raisi o'rinbosar bo'limlari va xizmatlari
• Kombinat sexlari va boʻlinmalarini mehnat istiqboli, rahbarlar, mutaxassislar va xizmatchilarning shtat jadvali, ishchilarni joylashtirish shtatlariga binoan talab etiladigan mutaxassisliklari boʻyicha kadrlar bilan oʻz vaqtida shtatni toʻldirilishini ta'minlash;
• Lavozimlarni egallash, zahira yaratish uchun kadrlar tanlash maqsadida, kombinat boʻlinmalari mutaxassislarining ishbilarmonlik sifatlarini tizimli oʻrganish;
• Qarilikda ijtimoiy ta’minotini ta’minlash uchun "Olmaliq KMK" AJ xodimlarining, shuningdek koʻp bolali, bolalikdan nogiron farzandi boʻlgan, boquvchisini yoʻqotgan, toʻliq yoki qisman mehnat qobiliyatini yoʻqotgan onalarning konstitutsion huquqlarini amalga oshirish.
MA'MURIY-IJTIMOIY ISHLAR DEPARTAMENTI
Departament boshlig‘i: Abdullayev Ilhom Izzatullayevich
Bo‘limning asosiy vazifalari va majburiyatlari:
• “Olmaliq KMK” AJ ijtimoiy sohasini rivojlantirish, ishchilarning real daromadlarini oshirishga qaratilgan;
• Ishchilarni ijtimoiy himoya qilish va sog‘lig‘ini muhofaza qilish tizimini takomillashtirish;
• “Olmaliq KMK” AJ xodimlari uchun arzon uy-joy qurish bo‘yicha maqsadli dasturlarni amalga oshirish;
• “Olmaliq KMK” AJ ishchilarining davolash-profilaktika va bepul ovqatlanishini, uy-joy va yashash sharoitlari, tibbiy xizmat ko‘rsatish va dam olish sifatini oshirish;
• Maktabgacha ta'lim muassasalarida, yozgi sog‘lomlashtirish oromgohlarida ishchilarning yehtiyojlarini ta'minlash;
• Shahar ijtimoiy sohasini rivojlantirish uchun hokimliklar, xayriya jamg‘armalari, uyushmalar va boshqa jamoat tashkilotlari bilan aloqani ta'minlash.
• Yuqori tashkilotlarning hujjatlari, kombinat rahbariyatining buyruqlari, ko‘rsatmalari va farmoyishlarini o‘z vaqtida nazorat qilish va bajarish;
• Arzon uy-joylar qurish, Olmaliq shahar yo‘l-transport, muhandislik-kommunikasiya va ijtimoiy infratuzilmasini rivojlantirish va modernizasiya qilish bo‘yicha maqsadli dasturlarni amalga oshirishda ishtirok etishni ta'minlash;
• Uy-joy kommunal xo‘jaligi, ijtimoiy infratuzilma ob'ektlarini obodonlashtirish, ularni o‘z vaqtida va sifatli ta'mirlash va obodonlashtirish bo‘yicha ishlarning bajarilishini nazorat qilish;
• Xodimlarni ijtimoiy himoya qilish tizimini takomillashtirishni ta'minlash va monitoring qilish;
• Kombinatning maktabgacha ta'lim muassasalarida bolalarning har tomonlama rivojlanishi uchun sharoitlarning yaxshilanishi nazorati;
• Maktabgacha ta'lim muassasalari va bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarida xodimlarning ehtiyojlaridan foydalanish imkoniyatini ta'minlash;
• Kombinatning sanoat oshxonalarida tibbiy-profilaktika va bepul ovqatlanishni tashkil etish ustidan nazorat;
• “Olmaliq KMK” AJ xodimlari uchun madaniy va turmush sharoitlarini yaxshilash, sport va dam olishni rivojlantirishni ta'minlash;
• Ishchilarga tibbiy yordam ko‘rsatishni takomillashtirish va ish joyidagi tibbiy punktlarning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash;
• Uy-joy fondining saqlanishi ustidan nazoratni amalga oshirish;
• Xayriya jamg‘armalari va jamoat tashkilotlari bilan aloqalarni tizimli asosda ta'minlash;
• Ijtimoiy jarayonlarni boshqarish yo‘nalishlarini aniqlash, jamoalarda ijtimoiy-psixologik muhitni yaratish;
• Xodimlarning mehnat va ijtimoiy faolligini oshirish uchun moddiy, ijtimoiy-madaniy, ma'naviy va psixologik rag‘batlantirish tizimini takomillashtirish, ishga ijodiy munosabat, birgalikdagi faoliyat natijalari uchun jamoaviy va shaxsiy javobgarlik;
• Uy-joy fondini va ijtimoiy-madaniy ob'ektlarni kuz-qish davriga tayyorlash bo‘yicha chora-tadbirlarning bajarilishini nazorat qilish;
• Sanoat oshxonalari, dam olish maskanlari, bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlari, sanatoriy-profilaktoriy va boshqa ijtimoiy-madaniy obyektlar ishini nazorat qilish.

Службы и отделы заместителя председателя правления по персоналу и социальным вопросам
• Обеспечение своевременного комплектования цехов и подразделений комбината кадрами требуемых специальностей в соответствии с прогнозом по труду, штатным расписанием руково­дителей, специалистов и служащих и расстановочными штатами рабочих.
• Систематическое изучение деловых качеств специалистов подразделений комбината с целью подбора кадров на замещение должностей, создания резерва на выдвижение.
• Реализация конституционного права работников АО «Алмалыкский ГМК» на социальное обеспечение в старости, в случае полной или частичной утраты трудоспособности, потери кор­мильца, многодетных матерей, имеющих детей инвалидов детства.
ДЕПАРТАМЕНТ АДМИНИСТРАТИВНО-СОЦИАЛЬНОЙ РАБОТЫ
Начальник департамента: Абдуллаев Илхом Иззатуллаевич
Основные функции и обязанности отдела:
• Развитие социальной сферы АО «Алмалыкский ГМК», направленное на повышение реальных доходов трудящихся;
• Совершенствование системы социальной защиты и охраны здоровья трудящихся;
• Реализация целевых программ по строительству доступного жилья для работников АО «Алмалыкский ГМК»;
• Улучшение качества лечебно-профилактического и бесплатного питания, жилищно-бытовых условий, медицинского обслуживания и отдыха трудящихся  АО «Алмалыкский ГМК»;
• Обеспечение потребности трудящихся в дошкольных образовательных учреждениях, летних оздоровительных лагерях;
• Поддержание связи с хокимиятами, благотворительными фондами, ассоциациями и другими общественными организациями по развитию социальной сферы города.
• Своевременный контроль и исполнение документов вышестоящих организаций, приказов, поручений и распоряжений руководства комбината;
• Обеспечение участия в реализации целевых программ по строительству доступного жилья, развитии и модернизации дорожно-транспортной, инженерно-коммуникационной и социальной инфраструктур г. Алмалык;
• Осуществление контроля по улучшению жилищно-коммунального хозяйства, объектов социальной инфраструктуры, выполнением работ по их своевременному и качественному ремонту и благоустройству;
• Обеспечение и осуществление контроля по совершенствованию системы социальной защиты работников;
• Осуществление контроля по улучшению условий в дошкольных образовательных учреждениях комбината для всестороннего развития детей;
• Обеспечение доступности потребности работников в дошкольных образовательных учреждениях и детских оздоровительных лагерях;
• Осуществление контроля по организации лечебно-профилактического и бесплатного питания в производственных столовых комбината;
• Обеспечение улучшения культурно-бытовых и жилищных условий, развитие спорта и отдыха работников АО «Алмалыкский ГМК»;
• Обеспечение улучшения медицинского обслуживания трудящихся и укрепление материально-технической базы медицинских пунктов на производстве;
• Осуществление контроля по сохранности жилого фонда;
• Обеспечение поддержания связей с благотворительными фондами и общественными организациями на систематической основе;
• Определение направлений по управлению социальными процессами, созданию социально-психологического климата в коллективах;
• Совершенствование системы материальных, социально-культурных и нравственно-психологических стимулов повышения трудовой и социальной активности работников, творческого отношения к делу, коллективной и индивидуальной ответственности за результаты совместной деятельности;
• Осуществление контроля по выполнению мероприятий по подготовке жилищного фонда и объектов социально- культурного назначения к осенне-зимнему периоду;
• Осуществление контроля за работой производственных столовых, зон отдыха, детских оздоровительных лагерей, санатория-профилактория и других объектов социально-культурного назначения.