24 Mart 2025, 13:56 2336
Jumladan, tumanda har bir mahallada yetakchi tadbirkorlarni biriktirish orqali aholi tomorqalarida “Bir mahalla-bir mahsulot” tamoyili asosida serdaromad ekinlar ekilishini tashkil etish bo‘yicha quyidagi ishlar amalga oshirilgan:
- tumanda 2022-2024 yillar davomida jami 1780 ga yer maydonlari ijara asosida berilgan bo‘lib, 5420 ta fuqaro dehqon xo‘jaliklari tashkil qilinib, ajratilgan yer maydonlarida eksportbop qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ekish rejalashtirilgan. Misol uchun, tumanning “Mevazor” MFYda ijara asosida berilgan 30 sotixli yer maydonlarida 10 ga yer maydonda 30 sotixlik issiqxonalar tashkil qilinmoqda. Hozirgi kunda 3 ga yer maydonidan ortiq joyda issiqxona qurib, bitkazilib sabzavot mahsulotlari, rediska ekilib sotish jarayoniga keltirilgan.
Tumanda mahallalarni obodonlashtirish, ko‘kalamlazorlashtirish, ariq va zovurlarni tozalash bo‘yicha ommaviy hashar va madaniy tadbirlarni tashkillashtirish bo‘yicha ham samarali ishlar amalga oshirildi.
55ta MFYda obodonlashtirish, ko‘kalamzorlashtirish ishlari doirasida aksiya va hashar tadbirlari tashkil etilib, unda aholi va korxona tashkilotlar faol ishtirok etishdi.  Xususan, 138 ta obyektlar  - 46ta maktab, 48ta bog‘cha, 10ta poliklinika va 34ta boshqa tashkilotlarning atroflari obodonlashtirildi. 378ta ko‘chalar chiqindilardan tozalandi. 38,4 km lotok, ariq va zovurlar chiqindilardan tozalanib, 2,7 km qismi betonlandi.
OKMK va tuman hokimligi mas'ullari tomonidan “Yallama” MFYni joyiga chiqib o‘rganilganda, mahallada  329ta xonadon, 1950 nafar aholi, 29,2 ga tomorqa yer maydoni mavjud bo‘lib, tomorqalar to‘liq ekishga tayyor holga keltirilgani, ekish ishlari olib borilayotgani ma'lum bo‘ldi. Shuningdek, mahallada 2,9 km aholi xonadonlariga kiradigan ariq suvi uchun kichik zovurlar bo‘lib, hozirgi kunda ushbu ariqlar tozalanib, suv kelishiga tayyorlandi. Mahallaga kirishdagi markaziy “Beshchinor” ko‘chasi obodonlashtirilib, ko‘kalamzorlashtirilgan va meva ko‘chatlari ekilgan, ariq va zovurlar tozalangan. Tomorqasi mavjud bo‘lgan xonadonlardan 208 tasining 18,5 gektarlik tomorqasiga (63,3%) ertagi sabzavot ekinlari ekilgan va ekilish jarayonida. 25ta xonadonda 2-3 sotixdan bo‘lgan yengil turdagi issiqxonalar mavjud bo‘lib, issiqxonalarda sabzavot va ko‘chatlar ekilgan.
“Birlik” va “Madaniyat” MFYlarni joyiga chiqib o‘rganilganda 3-4ta xonadonda bugungi kunda yerga ishlov berilmaganligi ma'lum bo‘ldi. Ushbu kamchilikni tezda bartaraf etish bo‘yicha ko‘rsatma va tavsiyalar berildi. Shu vaqtning o‘zida hokim yordamchisi tomonidan motokulьtivator olib kelinib, shudgorlash ishlari amalga oshirildi.
Tumanda “Yashil makon”  loyihasi doirasida daraxt ko‘chatlari ekilishini tashkil etish, kambag‘al oilalar xonadonlariga ekish uchun mevali daraxtlar ko‘chatlarini yetkazib berish bo‘yicha ham bir qator amalga oshirilgan. Jumladan, “Yashil makon” loyihasi doirasida bahor mavsumida 576,7 ming tup har xil turdagi ko‘chat ekish rejalashtirilgan bo‘lib, bugungi kunda 218,3 ming tup ko‘chat ekildi. Shuningdek, mahallalarga 84.0 ming dona daraxt nihollari ekish rejalashtirilgan bo‘lib, 19 mart holatiga 62,8 ming dona ko‘chatlar ekildi. Ekish ishlari davom etib, ekin ishlarini muddatida tugatish nazoratga olingan.
Tuman mahallalarida mini-traktor va motokulьtivatordan foydalangan holda aholi tomorqalarini ekin ekishga tayyorlash ishlarini tashkil etish hamda ularga usta dehqonlar va agronomlarni biriktirish bo‘yicha quyidagilar amalga oshirildi.
Tumanda jami 55ta MFY da tomorqasi mavjud xonadonlar 24 400ta bo‘lib 2200 ga tomorqa yer maydoniga ega. Hozirgi kunda 1571 ga yer maydoni ekishga tayyor holda, 305 ga yer maydoniga ekin ekilgan.
Suv ta'minoti og‘ir bo‘lgan mahallalarni sug‘orish tizimi bilan ta'minlash bo‘yicha loyihalarni Navro‘z umumxalq bayramiga qadar yakunlash bo‘yicha bir qator ishlari amalga oshirildi.
Xususan, tumandagi Usmon Nosir, “Qir”, “Islomobod”, “Kanalobod” va “Ulug‘vor” MFYlar og‘ir mahalla toifasiga olingan. Sug‘orish ishlari bo‘yicha 5ta og‘ir MFYda jami 5,7 km zovurlar tozalanib, qazilib, betonlashtirish ishlari bajarilmoqda.
“Usmon Nosir” MFY da 550 metr zovur qazilib, betonlashtirish ishlari  yakunlandi. “Qir” MFYdagi 2000 metr zovurdan 700 metri betonlashtirildi. “Islomobod” MFYda esa 2000 metr zovur qazilib, betonlashtirish rejalashtirilgan.1000 metr  zovurlar qazilib, tozalandi. “Ulug‘vor” MFYda sug‘orish ishlari amalga oshirilmagan. “Kanalobod” MFYda 1200 metr zovur Qozog‘iston Respublikasi hududida bo‘lib, tegishli tashkilotlardan ruxsatnomalar orqali maxsus texnikalar kiritilib, tozalash ishlari amalga oshirilmoqda.
Tuman mahallalarida aholi daromadlarini oshirishga qaratilgan mikro loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha ham bir qator ishlar bajarilgan.
Jumladan, 2025-yil Chinoz tumani mahallalarida aholi daromadlarini oshirishga qaratilgan 2200ta mikro loyihalar rejalashtirilgan. Joriy yilning yanvar-mart oylariga 550ta mikroloyihalar rejalashtirilgan. 19-mart holatiga 2025-yil 564 loyiha amalga oshirilgan yoki reja 102,5% foizga bajarilgan. Natijada 1148ta yangi ish o‘rni yaratildi.
Ma'lumot uchun: Tumanda jami 55 ta mahalla 29,7 ming xonadon, 147 500 aholi mavjud bo‘lib, shundan 24 400 ta xonadonda 2 200 ga yer tomorqa maydoni mavjud.
Tumandagi jami 55 ta MFYga viloyat va tuman tashkilot rahbarlari ma'sul etib biriktirilgan.
Shuningdek, Davlat rahbarining topshirigʻi bilan ogʻir hududdagi mahallalarda sayyor qabullar oʻtkazilishi boʻyicha reja-jadvali ishlab chiqilgan boʻlib kuni kecha Chinoz tumani "Islomobod" mahallasida "Olmaliq KMK" AJ hamda  Chinoz tumani hokimligi, Xalq qabulxonasi masʻullari, tuman hokimining oʻrinbosarlari hamda tumandagi idora va tashkilotlar rahbarlari ishtirokida ommaviy sayyor qabul boʻlib oʻtdi.
Sayyor qabulda 70 ga yaqin tuman aholisi qatnashib, oʻz muammolari va takliflari bilan murojaat qildilar. Har bir murojaat masʼullar ishtirokida atroflicha oʻrganilib, yechim topish choralari koʻrildi.
Bundan tashqari, aholi oʻrtasida ishsizlikni kamaytirish va bandligini oshirish, tomorqadan samarali foydalanish yuzasidan targʻibot va tushuntirish ishlari olib borildi. Kambagʻallikni qisqartirish va bandlikka koʻmaklashish boʻlimi, tijorat banklari hamda hokim yordamchilari tomonidan aholi tomorqalarini ekin ekishga tayyorlash, mini-traktor va motokultivatorlardan foydalanish, ularga usta dehqonlar va agronomlarni biriktirish ishlari jadallik bilan olib borilmoqda.

Работы, выполненные в Чиназском районе в рамках «Ударного месячника
В рамках «Ударного месячника» руководство Алмалыкского горно-металлургического комбината активно реализует важные инициативы в закрепленном за ним Чиназском районе Ташкентской области.
В частности, проводится работа по внедрению принципа «Одна махалля – одна продукция», который предполагает закрепление ведущих предпринимателей за каждой махаллей для поддержки местного населения. Благодаря этому жители используют свои приусадебные участки для выращивания прибыльных сельскохозяйственных культур.
С 2022 по 2024 год в районе на условиях аренды было выделено 1 780 га земли. В результате 5 420 граждан организовали фермерские хозяйства, а на выделенных участках запланировано выращивание экспортно-ориентированной сельскохозяйственной продукции. Например, в махалле «Мевазор» арендаторам предоставлено по 30 соток земли, где на общей площади 10 га создаются теплицы. На сегодняшний день более 3 га уже освоены: здесь построены и введены в эксплуатацию теплицы, в которых выращивают редис для последующей реализации.
Большое внимание уделяется благоустройству махаллей, озеленению, очистке арыков и дренажных каналов, а также организации субботников и культурных мероприятий.
В 55 махаллях проведены масштабные работы по благоустройству и озеленению, в которых приняли активное участие местные жители и представители организаций. В ходе этих мероприятий благоустроены территории 138 социальных объектов, включая 46 школ, 48 детских садов, 10 поликлиник и 34 других учреждения. Очищены 378 улиц, 38,4 км арыков и дренажных каналов, из которых забетонировано 2,7 км.
В ходе выездной проверки махалли «Яллама» представители АГМК и районного хокимията установлено, что в махалле насчитывается 329 домов, где проживают 1 950 человек, а общая площадь приусадебных участков составляет 29,2 га. Все участки подготовлены к посеву, и работы уже идут полным ходом. Кроме этого, в махалле имеется 2,9 км небольших оросительных каналов, которые были очищены и готовы к подаче воды. Центральная улица «Бешчинор» благоустроена и озеленена, вдоль нее высажены фруктовые деревья, арыки и дренажные каналы очищены. Из 208 домов с приусадебными участками на 18,5 га (63,3%) уже высажены ранние овощные культуры, а в 25 домах оборудованы небольшие теплицы (по 2–3 сотки), где выращиваются овощи и рассада.
В ходе проверки, проведенной в махаллях «Бирлик» и «Маданият», выявлено, что на участках нескольких домохозяйств еще не начаты работы по обработке земли. По этому поводу были даны соответствующие рекомендации, а также незамедлительно организована вспашка с использованием мотокультиватора.
В рамках проекта «Зеленый край» продолжается посадка саженцев деревьев, а также поддержка малообеспеченных семей за счет обеспечения их плодовыми деревьями. В весенний сезон планируется высадить 576,7 тысяч различных саженцев, из которых на сегодняшний день уже посажено 218,3 тысяч. Также запланирована посадка 84 тыс. деревьев. По состоянию на 19 марта посажено 62,8 тыс. Контроль за своевременным завершением работ продолжается.
Кроме этого, ведется подготовка приусадебных участков к посадке с использованием мини-тракторов и мотокультиваторов. Для поддержки населения привлечены опытные фермеры и агрономы. В районе насчитывается 24 400 домовладений с приусадебными участками общей площадью 2 200 га, из которых 1 571 га уже полностью подготовлен, а на 305 га посевные работы уже завершены.
Параллельно реализуются проекты по улучшению ирригационной системы в махаллях с недостаточным водоснабжением. В частности, в махаллях «Усмон Носир», «Қир», «Исломобод», «Каналобод» и «Улуғвор», отнесенных к категории сложных, проводится очистка и реконструкция 5,7 км дренажных каналов, включая их углубление и бетонирование.
В махалле «Усмон Носир» завершены работы по выкапыванию и бетонированию 550 метров дренажного канала. В махалле «Қир» из 2 000 метров канала 700 метров уже забетонированы. В махалле «Исломобод» планируется выкапывание и бетонирование 2 000 метров каналов, из которых 1 000 метров уже очищены и подготовлены. В махалле «Каналобод» 1 200 метров дренажного канала находятся на территории Республики Казахстан, поэтому очистка осуществляется с привлечением специальной техники с получением необходимых разрешений от соответствующих организаций.
В районе также активно реализуются микро-проекты, направленные на увеличение доходов населения. Так, на 2025 год в махаллях Чиназского района запланировано 2 200 подобных проектов. На период с января по март текущего года планировалось реализовать 550 из них, однако к 19 марта уже успешно завершены 564 проекта, что составляет 102,5% от прогноза. В результате было создано 1 148 новых рабочих мест.
Для справки: в районе насчитывается 55 махаллей, 29,7 тыс. домохозяйств и 147,5 тыс. жителей. Из них 24,4 тыс. домохозяйств имеют приусадебные участки общей площадью 2 200 га.