+998 71 619 23 33O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida 2022 yil 14 aprel kuni axborot texnologiyalari va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish borasida islohotlar natijadorligi hamda sohada 2022-2023 yillarda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishida davlat rahbari tomonidan tarmoq va soha rahbarlariga qator topshiriqlar berildi. Ushbu topshiriqlarning ijrosini ta’minlash maqsadida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham salmoqli ishlar amalga oshirib kelinmoqda. Xususan, “Raqamli OKMK-2030” kontsepsiyasi”ga ko’ra, “Olmaliq KMK” AJning biznes jarayonlari va texnologik jarayonlarini avtomatlashtirish darajasini oshirishga qaratilgan 27 ta chora-tadbirdan iborat 234 mlrd. so‘mlik ish rejasi tasdiqlandi va qo‘shimcha 30 dan ziyod loyihalar joriy etilmoqda.
Sanoat ishlab chiqarishida raqamlashtirishning ana shunday qulay imkoniyatlar hadya etayotgan dasturiy ta’minotlaridan biri bu – 1C ERP tizimidir.
Ma’lumot o’rnida, 1C:ERP Enterprise Management – bu korxona ma'lumotlarini boshqarishning avtomatlashtirilgan kompleks tizimini yaratish uchun 1C: Enterprise 8 platformasi asosida ishlab chiqilgan yechim hisoblanadi.
1C:ERP tizimi orqali asosiy biznes jarayonlarini avtomatlashtirish imkoniyatiga ega bo’lamiz. Bular:
Ushbu dastur buxgalteriya, moliyaviy hisobot va ma'lumotlar konsolidatsiyasining avtomatlashtirilgan axborot tizimini joriy etishga yordam beradi. Bugungi kunda kombinatning 46ta tarkibiy bo‘linmalari uchun yagona hisobot axborot tizimi yaratildi. Buning natijasida hisobotlarni va ma'lumotlarni yig‘ish, byudjetni rejalashtirishda vaqt sarfi 50 foizga qisqartirilib, ma'lumotlarda xatoliklar kamayishiga erishildi.
-Bugungi kunda OKMK rahbariyati tomonidan oldimizga global vazifalar qo‘yilgan bo‘lib, kombinatda barcha biznes jarayonlarini raqamlashtirish va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish bo‘yicha bir qator ishlar amalga oshirilmoqda - deydi “Olmaliq KMK” AJ ICHAB boshlig’i, Valiyor IRISMETOV. - Xususan, biznes jarayonlarini raqamlashtirishda qog’oz hujjatlar aylanmasi qisqartirilib, hujjatlashtirish jarayonlari to‘laqonli elektron tizimga o’tkazilmoqda.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ICHAB tomonidan o‘tkazilgan tahlil natijalariga ko‘ra, kombinatda birgina qog’oz hujjatlar aylanmasi uchun ko‘p miqdorda xarajatlar sarf etilgan. Xususan, tovar-moddiy boyliklariga buyurtma berish, ularni saqlash, talabnomalarga ko’ra kombinat korxona va bo‘linmalariga yetkazib berish qog’ozlarga buyurtma berilgan. Kombinat 1C ERP tizimiga o’tgach esa, xarajatlarni 50 foizga qisqartirishga erishildi.
Shu bilan birga, kombinatda kelayotgan yil uchun zarur bo‘lgan texnologik zarur mahsulotlarga ariza berish tizimi ham bosqichma-bosqich raqamlashtirilmoqda. Odatda har yili yil yakunida 2-3 oy davomida zarur ehtiyojlar uchun arizalar qog‘oz shaklida bosh mutaxassis tomonidan qabul qilinib, ko’rib chiqilganidan so‘nggina buyurtma berilgan bo’lsa, raqamlashtirish tizimiga o‘tganimizdan so‘ng, kelishuv jarayonlari atigi bir necha kunlarni tashkil qilmoqda. 1-avgustga qadar arizalar qabul qilish kompaniyasi to‘laqonli raqamlashtirish tizimiga o‘tkazilishi belgilangan.
OKMKdek ulkan korxonaning uzluksiz ishlashini ta’minlashda Moddiy texnika ta’minoti ombor xo’jaligi xizmatining to’laqonli raqamlashtirish tizimiga o’tishi muhim sanaladi. Bu yerda barcha hisob-kitob ishlari elektron tizimga o’tkazilgan bo’lib, endilikda birgina mahsulotni moddiy ruxsatnomaga ko’ra omborxonadan olib chiqib ketish uchun soatlab, joyi kelsa kunlab kutishga hojat yoq’.
Ma’lumot o’rnida, kombinatda eski, qog’oz tizimi davrida birgina korxona avvaldan buyurtma berib, Moddiy texnika ta’minoti ombor xo’jaligida saqlanayotgan zarur uskuna yoxud texnikani olib chiqib ketishi uchun dastavval moddiy ruxsatnoma orqali Ijro apparatida mutaxassis tasdig’ini olishi, shundan so’ng, omborxonaga borib, ombor xo’jaligi xodimlarining hujjatlashtirish ishlari yakunini kutishi, hisobchining qog’ozlardagi buyurtmalar va imzolar mosligini tekshiruvi tugagach qo’riqlash xizmati vakillarining imzolarni solishtirish jarayonlarini kutishiga to’g’ri kelar edi. Ombor xo’jaligi xodimlarining asosiy ishi esa hujjatlarni to’ldirishdan iborat bo’lib qolgan edi. 1С: ERP tizimi joriy etilgach, ish samaradorligi va vaqtni tejash bir necha barobarga ortdi. Jumladan, ekspeditorlar korxonaga kerakli tovar-moddiy boyliklarni olishi uchun avval Ijro apparatida muhandisning imzosini soatlab kutgan bo‘lsa, endilikda moddiy talabnomalar onlayn tarzda jo‘natiladi. Mutaxassis tasdig’ini olgach, ekspeditorlar ombor xo‘jaligiga kelishadi. Bu yerda ham ilgari 7-8 ta imzoni o’z ichiga olgan har bitta tovar uchun moddiy ruxsatnomalar 4 nusxada tayyorlanishini kutish kerak bo‘lgan bo‘lsa, endilikda hujjat to‘ldirish ishlarining barchasi onlayn tizim orqali amalga oshirilmoqda. Natijada ombor xo‘jaligi xodimlari 1 kunda 5-6 ta emas, 10-15 tagacha korxonalarga moddiy-tovarlarni chiqarishga erishmoqda. Bu esa kombinat ishlab chiqarish jarayonida muhim bo‘lgan uskunalrning vaqtida yetkazilishini ta’minlab, ish unumdorligini ikki hissa oshishiga olib kelmoqda.
ОКМКda 1 C ERP platformasida “Xaridlarni boshqarish va ombor hisobini yuritish” tizimining joriy qilinishi natijasida:
Bu esa OKMKda biznes jarayonlarini 25 % ga optimallashtirdi. Omborlarda qolgan materiallar esa 15 % ga kamaytirildi.
Mutaxassislarning ma'lum qilishicha, O'zbekistonda IT sohasida faoliyat yuritayotganlar 1 soatda o'rtacha 30 ming so'm ishlab topadi. Kombinat miqyosida tejab qolingan vaqtlarga nimalarni amalga oshirish mumkinligini esa tasavvur qilish qiyin emas. Bir so'z bilan aytganda, OKMKda 1 C ERP tizimining joriy qilinishi bilan ish unumdorligi bir necha barobarga ortmoqda.

+998 71 619 23 33The head of state gave a number of tasks to the leaders of sectors and industries at a meeting held on April 14, 2022 under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, regarding the effectiveness of reforms in the development of information technologies and the digital economy, as well as the tasks to be carried out in the field in 2022-2023. In order to ensure the execution of these tasks, important works are being carried out at the Almalyk mining and metallurgical complex. In particular, in accordance with the "Digital Almalyk Mining and Metallurgical Complex-2030" concept, 234 billion, consisting of 27 measures aimed at increasing the level of automation of business processes and technological processes of "Almalyk Mining and Metallurgical Complex" JSC. A work plan worth 300,000 soums has been approved, and more than 30 additional projects are being implemented.
1C ERP system is one of the software that offers such convenient opportunities for digitalization in industrial production.
Instead of information, 1C:ERP Enterprise Management is a solution developed on the basis of the 1C: Enterprise 8 platform to create an automated complex system of enterprise information management.
We will be able to automate the main business processes through the 1C: ERP system. These are: monitoring the main indicators of the enterprise;
organization of joint services and subcontractors,
coordinating the activities of production departments;
provides facilities such as enterprise, individual department and employee performance appraisals.
This program helps to implement an automated information system of accounting, financial reporting and data consolidation. Today, a single reporting information system has been created for 46 structural divisions of the complex. As a result, the time spent on collecting reports and data, planning the budget was reduced by 50 percent, and errors in data were reduced.
-Head of Production and Practice Department of “Almalyk Mining and Metallurgy Complex” JSC, Valiyor IRISMETOV said that Today, the leadership of Almalyk Mining and Metallurgical Complex has set global tasks before us, and a number of works are being carried out at the complex to digitize all business processes and automate production. - In particular, in the digitization of business processes, the circulation of paper documents is reduced, and documentation processes are transferred to a fully electronic system.
According to the results of the analysis conducted by Production and Practice Department of the Almalyk mining and metallurgical complex, a large amount of expenses were spent on the circulation of paper documents at the complex. In particular, orders for ordering goods and materials, their storage, and delivery to complexd enterprises and divisions according to the requests were ordered. After switching to the 1C ERP system, costs were reduced by 50 percent.
At the same time, the application system for technologically necessary products needed for the next year at the complex is being digitized step by step. Usually, every year at the end of the year, for 2-3 months, the applications for the necessary needs are received and reviewed by the chief specialist in paper form, and orders are issued only after we switch to the digitization system, the agreement processes are only several days. By August 1, the company accepting applications will be transferred to a full digitization system.
In order to ensure the continuous operation of a huge enterprise like Almalyk Mining and Metallurgy Complex, it is important to transfer the material equipment supply warehouse service to a full digitization system. Here, all accounting operations have been transferred to the electronic system, and now there is no need to wait for hours, or even days, for a single product to be taken out of the warehouse according to the material permit.
For information, in the era of the old, paper system in the complex, a single enterprise placed an order in advance and obtained the approval of an expert in the Executive Office through a material permit in order to take out the necessary equipment or equipment stored in the material equipment supply warehouse after that, need to go to the warehouse and wait for the warehouse staff to complete the documentation work, after the accountant checked the correspondence of the orders and signatures on the papers, he had to wait for the security service representatives to compare the signatures. The main work of warehouse workers was to fill out documents. 1C: After the implementation of the ERP system, work efficiency and time saving increased several times. For example, forwarders waited for hours for an engineer's signature at the executive office in order to receive the necessary goods and materials for the enterprise, now material requests are sent online. After receiving the expert's confirmation, the forwarders come to the warehouse. Here too, before it was necessary to wait for material permits to be prepared in 4 copies for each product containing 7-8 signatures, now all document filling is done through the online system. As a result, the warehouse employees are able to deliver goods to 10-15 enterprises instead of 5-6 in 1 day. This ensures the timely delivery of important equipment in the production process of the complex, which leads to a two-fold increase in productivity.
As a result of the implementation of the "Purchase management and warehouse accounting" system on the 1C ERP platform at Almalyk Mining and Metallurgy Complex:
A unified system of procurement management and warehouse control was introduced.
Tables have been fully electronic, and orders and applications have been accepted online.
The transparency of procurement processes has been increased and an electronic archive has been created.
The time of forming, quoting and confirming orders has been reduced.
This optimized business processes at Almalyk Mining and Metallurgy Complex by 25 percent. Materials remaining in warehouses were reduced by 15 percent.
According to experts, those working in the IT sector in Uzbekistan earn an average of 30,000 soums per hour. It is not difficult to imagine what can be done with the time saved on the scale of the complex. In a word, with the introduction of the 1 C ERP systems at Almalyk Mining and Metallurgy Complex, work productivity increases several times.