+998 71 619 23 33O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 1-martdagi “Yoshlik I” koni negizida “Olmaliq KMK” AJ ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish to‘g‘risida”gi PQ-2807-sonli qarori hamda 2018-yil 25-dekabrdagi “Ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilish, sanoat tarmoqlarini texnik va texnologik jihatdan qayta jihozlash jarayonini jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4077-sonli qarori ijrosini ta'minlash maqsadida 3-Mis boyitish fabrikasini qurilishi bo‘yicha ishlar davom etmoqda va sezilarli o‘zgarishlar kuzatilayapti.
Loyihalash: HAZOP
Ayni paytda Loyiha ofisi HAZOP(loyiha maqsadlaridan potensial og‘ishlarni aniqlash, ularning mumkin bo‘lgan sabablarini ekspertiza qilish va oqibatlarini baholash uchun mo‘ljallangan) tadqiqotlarini o‘tkazmoqda. Ish asosiy injiniring pudratchi – WOOD(https://www.woodplc.com/) kompaniyasi hududida amalga oshirilayapti. WOOD energetika va antropogen muhit, konsalting va muhandislik sohasida dunyoda yetakchi hisoblanadi. O‘zida 40 ming ishchi-xodim jamlagan mazkur korporatsiya 60 dan ortiq mamlakatlarda mijozlar uchun maslahatlar beradi va operatsion yechimlarni taklif etadi.Tadqiqotda loyiha rahbarlari ishtirok etishadi. Tadqiqot natijalari loyihaning asosiy muhandisligi uchun loyiha hujjatlarining to‘liq to‘plami bo‘ladi.
Qurilish: Yirik ruda maydalash ombori va o‘rta maydalash korpusi
Joriy yilning mart oyida 3-MBF qurilishida sezilarli o‘sish dinamikasi kuzatildi. Aynan poydevor va armirlash bo‘yicha ishlari o‘zining faol bosqichiga chiqdi.
Yirik ruda maydalash ombori(YRMO) 350 mm fraksiyagacha bo‘lgan katta hajmli rudani saqlash uchun yetarli bufer sig‘imiga ega ob'yekt. Ushbu ob'yekt maydalashning keyingi bosqichlari uchun uskunalarning uzluksiz va oqilona ishlashini ta'minlaydi.
Ayni damda bo‘lajak omborning yaruslari va devorlarini jihozlash bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Bosqichma-bosqich opalubkalarni montaj qilish va beton quyish ishlari bajarilayapti.
O‘rta maydalash korpusi(O‘MK) - maydalashning 2-bosqichini ta'minlash uchun mo‘ljallangan ob'yekt bo‘lib, bu yerda rudalar 60 mm gacha maydalanadi.
Uskunalar uchun beton asosni tashkil qilish bo‘yicha ishlar olib borildi. Birinchi maydalash uskunalarini yetkazib berish va montaj qilish ishlari joriy yilning iyun oyida kutilmoqda.
Resurslar: Personal va texnika
Loyihaga jami 1500 nafardan ortiq ishchi va 250 dan ortiq og‘ir uskunalar jalb qilingan, shu jumladan, gusenitsali samosvallar, avtokranlar, buldozerlar, ekskavatorlar, beton aralashtirgichlar va boshqalar.
Loyihani amalga oshirishni jadallashtirish uchun safarbarlik rejasiga muvofiq yangi avtotexnikalarni qabul qilish rejalashtirilgan.

Copper Concentrator-3: active construction
Pursuant to Decrees of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures on expanding production capacities of “Almalyk MMC” JSC at “Yoshlik I” deposit” dated March 1, 2017 and “On measures on accelerating modernization of production capacities, technical and technological re-equipment of industries” dated December 25, 2018, works on construction of Copper Concentrator-3 are continued and significant changes in this direction are noted.
Design activities: HAZOP
The Project Office is currently conducting HAZOP studies aimed at identifying potential deviations from the project objectives, examining their possible causes and assessing their consequences. The work is conducted on the premises of the main engineering contractor, WOOD company (https://www.woodplc.com/). WOOD is a global leader in energy and anthropogenic environment consulting and engineering. The corporation with 40,000 of personnel provides consulting and operational solutions to global customers in more than 60 countries. Project managers participate in the study. The result of the studies will be a complete package of design documentation of the basic engineering of the project.
Construction activities: Coarse Ore Stockpile and Secondary Cone Crusher
In March of this year, there was a tangible momentum in the construction of Copper Concentrator-3, namely, concreting and reinforcing works entered an active phase.
The coarse ore stockpile (COS) is a facility with sufficient buffer capacity to store ore with coarse fraction up to 350 mm, which ensures continuous and rational operation of the equipment of the subsequent crushing stages.
To date, work is underway to equip the tiers and walls of the future warehouse. Step by step is the installation of formwork and pouring concrete.
The Secondary Cone Crusher (SCC) is a facility designed to provide the 2nd stage of crushing, namely crushing the ore to a particle size of up to 60 mm.
Works on the arrangement of the concrete base for the equipment were carried out. Delivery and installation of the first crushers is expected in June of this year.
Resources: Personnel and equipment
More than 1500 workers and more than 250 units of heavy machinery are involved in the project, including crawler dump trucks, mobile cranes, bulldozers, excavators, concrete mixers, etc.
In order to accelerate the implementation of the project, there is a provision for the arrival of new vehicles, which continue to arrive at the project in accordance with the mobilization plan.