+998 71 619 23 33O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 1-martdagi “Yoshlik I” koni negizida “Olmaliq KMK” AJ ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish to‘g‘risida”gi PQ-2807-sonli qarori hamda 2018-yil 25-dekabrdagi “Ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilish, sanoat tarmoqlarini texnik va texnologik jihatdan qayta jihozlash jarayonini jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4077-sonli qarori ijrosini ta'minlash maqsadida 3-Mis boyitish fabrikasini qurilishi bo‘yicha ishlar davom etmoqda va sezilarli o‘zgarishlar kuzatilayapti.
Loyihalash: HAZOP
Ayni paytda Loyiha ofisi HAZOP(loyiha maqsadlaridan potensial og‘ishlarni aniqlash, ularning mumkin bo‘lgan sabablarini ekspertiza qilish va oqibatlarini baholash uchun mo‘ljallangan) tadqiqotlarini o‘tkazmoqda. Ish asosiy injiniring pudratchi – WOOD(https://www.woodplc.com/) kompaniyasi hududida amalga oshirilayapti. WOOD energetika va antropogen muhit, konsalting va muhandislik sohasida dunyoda yetakchi hisoblanadi. O‘zida 40 ming ishchi-xodim jamlagan mazkur korporatsiya 60 dan ortiq mamlakatlarda mijozlar uchun maslahatlar beradi va operatsion yechimlarni taklif etadi.Tadqiqotda loyiha rahbarlari ishtirok etishadi. Tadqiqot natijalari loyihaning asosiy muhandisligi uchun loyiha hujjatlarining to‘liq to‘plami bo‘ladi.
Qurilish: Yirik ruda maydalash ombori va o‘rta maydalash korpusi
Joriy yilning mart oyida 3-MBF qurilishida sezilarli o‘sish dinamikasi kuzatildi. Aynan poydevor va armirlash bo‘yicha ishlari o‘zining faol bosqichiga chiqdi.
Yirik ruda maydalash ombori(YRMO) 350 mm fraksiyagacha bo‘lgan katta hajmli rudani saqlash uchun yetarli bufer sig‘imiga ega ob'yekt. Ushbu ob'yekt maydalashning keyingi bosqichlari uchun uskunalarning uzluksiz va oqilona ishlashini ta'minlaydi.
Ayni damda bo‘lajak omborning yaruslari va devorlarini jihozlash bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Bosqichma-bosqich opalubkalarni montaj qilish va beton quyish ishlari bajarilayapti.
O‘rta maydalash korpusi(O‘MK) - maydalashning 2-bosqichini ta'minlash uchun mo‘ljallangan ob'yekt bo‘lib, bu yerda rudalar 60 mm gacha maydalanadi.
Uskunalar uchun beton asosni tashkil qilish bo‘yicha ishlar olib borildi. Birinchi maydalash uskunalarini yetkazib berish va montaj qilish ishlari joriy yilning iyun oyida kutilmoqda.
Resurslar: Personal va texnika
Loyihaga jami 1500 nafardan ortiq ishchi va 250 dan ortiq og‘ir uskunalar jalb qilingan, shu jumladan, gusenitsali samosvallar, avtokranlar, buldozerlar, ekskavatorlar, beton aralashtirgichlar va boshqalar.
Loyihani amalga oshirishni jadallashtirish uchun safarbarlik rejasiga muvofiq yangi avtotexnikalarni qabul qilish rejalashtirilgan.

МОФ-3: строительство в активной фазе
Во исполнение постановлений Президента Республики Узбекистан «О мерах по расширению производственных мощностей АО «Алмалыкский ГМК» на базе месторождения «Ёшлик I» от 1 марта 2017 года и «О мерах по ускорению процесса модернизации производственных мощностей, технического и технологического перевооружения отраслей про­мышленности» от 25 декабря 2018 года продолжаются работы по строительству объектов МОФ-3, а также отмечаются значительные изменения в этом направлении.
Проектирование: HAZOP
В настоящий момент Проектный офис проводит исследования HAZOP, направленные на идентификацию потенциальных отклонений от целей проекта, экспертизу их возможных причин и оценки их последствий. Работа проводится на территории основного инжинирингового подрядчика – компании WOOD (https://www.woodplc.com/). WOOD является мировым лидером консалтинга и инжиниринга в области энергетики и антропогенной среды. Корпорация с 40-тысячным коллективом предоставляет консультации и предлагает операционные решения для мировых заказчиков в более чем 60 странах. В исследовании участвуют руководители проектов. Результатом исследований будет полный пакет проектной документации базового инжиниринга проекта.
Строительство: СКДР и КСД
В марте текущего года наблюдалась ощутимая динамика в ходе строительства МОФ-3, а именно, в активную фазу вступили работы по бетонированию и армированию.
Склад крупнодробленой руды (СКДР) – объект, имеющий достаточную буферную емкость для хранения руды крупной фракции до 350 мм, который обеспечивает непрерывную и рациональную работу оборудования последующих стадий дробления.
На сегодняшний день ведутся работы по обустройству ярусов и стен будущего склада. Поэтапно идет монтаж опалубки и заливка бетона.
Корпус среднего дробления (КСД) – объект, предназначенный для обеспечения проведения 2-й стадии дробления, а именно измельчения руды до размера частиц до 60 мм.
Выполнены работы по обустройству бетонного основания для оборудования. Поставка и монтаж первых дробилок ожидается в июне текущего года.
Ресурсы: персонал и техника
Всего на проекте задействовано более 1500 рабочих и более 250 единиц тяжелой техники, среди которой гусеничные самосвалы, автокраны, бульдозеры, экскаваторы, автобетоносмесители и пр.
Для ускорения реализации проекта предусмотрено поступление новой автотехники, которая продолжает поступать на проект в соответствии с планом мобилизации.