3-Mis boyitish fabrikasi qurilishi: jarayon qizg‘in pallada
3-MBFni “tayyor holda topshirish” sharti bilan qurish ishlari “UZTM-Karteks” (Rossiya) va “Enter Enginnering” konsorsiumi tomonidan amalga oshirilmoqda.
Loyihalash ishlariga “Wood” (Italiya) kompaniyasi, loyiha hujjatlarini tekshirish va qabul qilishga “Technip Energies” (Buyuk Britaniya) hamda qurilishda texnik nazoratni amalga oshirishga “Worley Parsons Uzbekistan Engineering” kompaniyalari jalb qilindi.
Qurilishi ishlarini jadallashtirish maqsadida “Enter Enginnering” kompaniyasi tomonidan qurilish maydonchasi yaqinida Metall konstruksiyalarni ishlab chiqarish zavodi qurilib, joriy yil may oyida ishga tushirildi.
Bugungi kunga qadar qurilish maydonida 9,0 mln kub metr (90 foiz) tuproq ishlari, 115,7 ming kub m (20 foiz) beton ishlari bajarildi.
“Wood” tomonidan loyiha uchun zarur bo‘lgan 14 328 ta ishchi hujjatlardan 3 781 tasi ishlab chiqildi.
“UZTM-Karteks” tomonidan 3 ta yirik maydalash uskunalari va 4 ta tegirmonlarning gidrostatik podshipniklari qurilish maydonchasiga yetkazib berilib, montaj ishlari bajarilmoqda. Hozirda qurilish ishlariga 2,1  mingdan ziyod quruvchi va 322 ta maxsus texnika jalb qilindi.
Qoldiqlarni saqlash xo‘jaligida to‘g‘on poydevorini qurish bo‘yicha 5,3 mln m3 (35  foiz) va qoldiqlarni saqlash kosasi bo‘yicha 0,7 mln m3 (37  foiz) tuproq ishlari bajarildi. Ushbu ishlarga 146 ta maxsus texnika jalb qilindi.
“O‘zgeorangmetLITI” loyiha instituti tomonidan jami 664 ta ishchi hujjatdan 190 tasi ishlab chiqildi.
3-MBFning texnik suvga bo‘lgan texnologik talabani ta'minlash uchun tasdiqlangan tashqi suv ta'minoti sxemasi bo‘yicha ishlar olib borilayapti.  Ob'ektlar suv ta'minoti tizimlari uchun zarur bo‘lgan 712 gektar yer maydonlari Piskent va Ohangaron tumanlaridan ajratildi.
“Qoraxitoy” yer osti suv havzasida 24 ta (jami 114 ta) quduqni burg‘ilash ishlari bajarildi. Hozirda “O‘zbekgidrogeologiya” DUK tomonidan suv zaxiralarini tasdiqlash maqsadida qidiruv ishlari olib borilib, xulosalar berildi. “O‘zgeorangmetLITI” instituti tomonidan jami 1 810 ta ishchi hujjatdan 415 tasi ishlab chiqildi.
Suv ta'minoti obyektlarini qurish bo‘yicha yer osti suv olish inshootlarida 48 ta (“Qoraxitoy” 39 ta va “Kultepa” 9 ta) quduq burg‘ilanadi, “Qoraxitoy” yer osti suv olish inshooti va “Kultepa”  2-nasos stansiyasining o‘rtasida magistral suv quvurining qurilishi davom ettiriladi.
Rejaga ko‘ra, 3-MBF tashqi suv ta'minoti obyektlari 2023-yilning sentyabr oyida foydalanishga topshiriladi.
3-MBF qurilishi uchun ishchi hujjatlar paketlari muntazam ravishda chiqarilmoqda. Uskunalar uchun poydevorlarning chizmalari beriladi.
3-MBF sanoat parki yirik maydalangan rudalar ombori (SKDR), mayda maydalangan rudalar ombori (SMDR), o‘rta maydalash korpusi (KSD), kichik maydalash  korpusi (KMD), flotatsiya va suvsizlantirish korpusi, gidrometallurgiya sexi, ta'mirlash va mexanika ustaxonasi uchastkasi, ma'muriy-maishiy kompleks va boshqa inshootlarni qamrab oladi.
Bugungi kunda yirik maydalangan rudalar ombori (60 m va 26 m) ostidagi himoya devorlarida beton tayyorlash va betonlash ishlari yakunlandi. 2a, 5, 7 va 13-sonli devorlarning beton tayyorlash ishlari yakunlandi. Hozirda mustahkamlash va betonlashtirish ishlari olib borilmoqda. SKDR  obyektida  polni, devorlarni, qoplama plitalarini, evakuatsiya chiqish joylarini va konveyr rampalarini betonlash ishlari yakunlandi.
O‘rta maydalash korpusining maydalagichlar poydevorini betonlash, shuningdek, uchlamchi maydalagichlar poydevorini beton tayyorlash va betonlash,  mayda maydalash korpusining tunnelida beton tayyorlash ishlari yakunlandi.
Ruda tayyorlash binosining sharli tegirmonlari poydevorini betonlash ishlari yakunlandi va tegirmon poydevorlari devorlarini qurish bo‘yicha beton ishlari olib borilmoqda. Flotatsiya korpusi uchun uskunalar poydevorini beton tayyorlashni o‘rnatish bo‘yicha ishlarning 3 bosqichidan 1-bosqichi yakunlandi.
Ishga tushirishni boshlanishi 2023-yil oxiriga rejalashtirilgan. Ayni paytda KSD konusli maydalagichlari uchun uskunalar o‘rnatish, KMD uchlamchi maydalagichlarini jihozlash uchun poydevor o‘rnatish ishlari davom etmoqda.
Inson omili ta'sirini kamaytirish uchun yangi qayta ishlash fabrikasining barcha texnologik jarayonlari avtomatlashtiriladi. Texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish zamonaviy dasturiy infratuzilma bilan ta'minlanadi. Asosiy texnologik uskunalar va texnik yechimlarni yetkazib beruvchilar ham tanlangan.
Germaniyaning “AUMUND Fordetechnik GmbH” kompaniyasi KSG uchun plastinchali ta'minlovchilarni ishlab chiqarishni ta'minlaydi. OOO UK “UZTM-KARTEKS” (Rossiya) konusli maydalagichlarni tayyorlash va yetkazib berishni davom ettiradi. “ThyssenKrupp Industrial Solution AG” (Germaniya) kompainyasi tomonidan magistral konveyerlar va “HPGR” yuqori bosimli maydalash valkalarini ishlab chiqariladi.
To‘liq avtomatlashtirilgan nasos va gidrosiklon qurilmalari va drenaj nasoslarini yetkazib berish Turkiyaning "Vayr Turkiya Mineralleri Limited Sirketi" kompaniyasi tomonidan ta'minlanadi. Vibratsiyali elaklar  “Kwatani”  va “Pneumash” (Janubiy Afrika va Rossiya) kompaniyalari tomonidan tayyorlanadi. Gravitatsion konsentratorlar – “Sepro Minerals-Falcon” (Serbiya), flotatsiya, quyuqlashtirish va filtrlash uskunalari – “Metso Outotec” (Finlyandiya)  tomonidan ishlab chiqariladi. “Gears” (Avstraliya) kompaniyasi bilan perefuterlash mashinalarini yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzolandi.
Elektr ta'minoti obyektlarini qurish bo‘yicha “Oʻzelektroapparat-Electroshield” qo‘shma korxonasi tomonidan 10 km 500  kVli elektr liniyasining metall ustunlari to‘liq o‘rnatilib, 7,5  km qismiga sim tortildi.
Shuningdek, 500 kV raqamli podstansiyasida qurilish-montaj ishlari 95 foizga, asosiy uskunalarni yetkazib berish 97 foizga bajarildi.
Kelgusida bir qator ishlar amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Siklik oqim texnologiyalari (SPT) kombinat tomonidan birinchi marotaba qo‘llaniladi va rudani Yoshlik-1 koni bortidan ikkita konveyer yordamida  yirik maydalangan rudalar omboriga tashishni ta'minlaydi.
Ushbu texnologiyani tanlashda xavfsizlik, qulaylik va foydalanishning oddiyligi, rudalardan qimmatbaho komponentlarni yuqori saralab olinishiga erishish uchun  yanchilayotgan mahsulotlarning barqaror yuqori yirikligi olinishiga muvaffaq bo‘lish hisobga olindi.
Noyabr oyining boshida muhandislik tarmoqlarida ishchi hujjatlarni ishlab chiqish yakunlandi. Birlamchi maydalash uchun temir-beton konstruksiyalar  hamda konveyr tizimidagi metall konstruksiyalar (KM) bo‘yicha loyihalash ishlari yakunlandi. Jami 400 ta ishchi hujjatlar to‘plami qabul qilindi.
Hozirgi vaqtda loyiha bo‘yicha qazish, shuningdek, burg‘ulash ishlari faol olib borilmoqda. Konveyr korpusining poydevori qismi bo‘yicha qurilish-montaj ishlari boshlandi. Magistral konveyr bo‘yicha tayanch poydevorlarni tayyorlash ishlari  boshlandi.
Hozirda  (“SPT-poroda”) qurish bo‘yicha yil yakuniga qadar loyihalash va yer ishlari to‘liq yakunlanib, poydevor qurish ishlari boshlanadi.
“SPT-ma'dan” obyekti bo‘yicha maydalash-yuklash bo‘limi birinchi uchastkasida va uzunligi 4,2 km bo‘lgan 2 ta konveyerlar tizimini qurish bo‘yicha yer ishlari joriy yil dekabr oyida yakunlanib, poydevor qurish ishlari boshlanadi
“UZTM-Karteks” tomonidan joriy yil noyabr-dekabr oylarida 2 ta va 2023-yil mart oyigacha qolgan 3 ta o‘rta maydalash uskunalari yetkazib beriladi.
Yil yakuniga qadar o‘rta maydalash uskunalari poydevori 100  foiz va bino poydevori 11 foiz, kichik maydalash uskunasi poydevori 100 foiz va binosi poydevori 7 foiz, ma'dan tayyorlash uskunasi poydevori 97 foiz va binosi poydevori 6 foiz, 2- va 5-son tayanch devorlari 100 foiz, flotatsiyalash uskunasi poydevori 15 foiz, quruq holda g‘alvirdan o‘tkazish binosining va tunellining poydevori 8 foiz bajarilib, yirik ma'dan saqlash omborida metall konstruksiya o‘rnatish ishlari boshlanadi.
Joriy yil yakuniga qadar qoldiqlarni saqlash xo‘jaligi bo‘yicha to‘g‘on poydevorini qazish ishlari bajarilib, to‘g‘on poydevori asosini zichlash ishlari davom ettiriladi va to‘g‘on qurilishi boshlanadi.
Joriy yil dekabr oyida 500 kVli havo elektr tarmog‘ining 2,5  km qismiga sim tortish va 500 kV raqamli podstansiyada uskunalarni o‘rnatish va qurilish-montaj ishlarining yakunlanadi.

Construction of the 3rd copper concentration factory: the process is in hot stage
The 3rd copper beneficiation plant is being built on the basis of the "Yoshlik-1 investment project".
The construction of the 3rd MBF under the condition of "handover" is being carried out by the consortium "UZTM-Karteks" (Russia) and "Enter Engineering".
The company "Wood" (Italy) was involved in the design work, "Technip Energies" (Great Britain) was involved in the verification and acceptance of project documents, and "Worley Parsons Uzbekistan Engineering" was involved in the technical supervision of the construction.
In order to speed up the construction works, the "Enter Engineering" company built a factory for the production of metal constructions near the construction site and put it into operation in May of this year.
To date, 9.0 million cubic meters (90 percent) of earthwork and 115.7 thousand cubic meters (20 percent) of concrete work have been completed on the construction site.
Wood produced 3,781 of the 14,328 working papers required for the project.
"UZTM-Karteks" has delivered 3 large crushing equipment and hydrostatic bearings of 4 mills to the construction site, and assembly work is being carried out. Currently, more than 2,100 builders and 322 special equipment have been involved in the construction work.
5.3 million m3 (35 percent) of earthworks for the construction of the dam foundation and 0.7 million m3 (37 percent) of the tailings storage tank were completed in the tailings storage facility. 146 special equipments were involved in these works.
190 out of 664 working documents were developed by "UzgeorangmetLITI" project institute.
Work is being carried out on the approved external water supply scheme of the 3rd MBF to provide the technological student with technical water. 712 hectares of land necessary for water supply systems of facilities were allocated from Piskent and Ohangaron districts.
24 (total 114) wells were drilled in the "Korakhitoy" underground water basin. Currently, "Uzbekhydrogeology" DUK is carrying out prospecting works to confirm water reserves and has given conclusions. 415 out of a total of 1,810 working documents were developed by the "UzgeorangmetLITI" institute.
For the construction of water supply facilities, 48 wells will be drilled in the underground water intake facilities (39 in "Korakhitoy" and 9 in "Kultepa"), the "Korakhitoy" underground water intake facility and the 2nd pumping station "Kultepa" will be drilled. the construction of the main water pipeline will continue.
According to the plan, the external water supply facilities of the 3rd MBF will be commissioned in September 2023.
Packages of working documents for the construction of the 3rd MBF are being released regularly. Drawings of foundations for equipment are provided.
The 3rd MBF industrial park includes large crushed ore storage (SKDR), small crushed ore storage (SMDR), medium crushing housing (KSD), small crushing housing (KMD), flotation and dewatering housing, hydrometallurgical shop, repair and mechanics includes workshop plot, administrative-household complex and other facilities.
Today, concrete preparation and concreting works on the protection walls under the large crushed ore storage (60 m and 26 m) have been completed. Concrete preparation works of walls No. 2a, 5, 7 and 13 have been completed. Currently, strengthening and concreting works are being carried out. Concreting works of the floor, walls, covering plates, evacuation exits and conveyor ramps have been completed at the SKDR facility.
Concreting of the foundation of the crushers of the medium crushing body, as well as concrete preparation and concreting of the foundation of the tertiary crushers, concrete preparation of the tunnel of the fine crushing body has been completed.
Concreting works on the foundations of the ball mills of the ore preparation building have been completed, and concrete work on the construction of the walls of the mill foundations is underway. Phase 1 of 3 works on the installation of concrete preparation of the foundation of the equipment for the flotation case has been completed.
The launch is planned for the end of 2023. At the moment, the installation of equipment for KSD cone crushers, the installation of foundations for the equipment of KMD tertiary crushers is in progress.
In order to reduce the impact of the human factor, all technological processes of the new processing plant will be automated. Automation of technological processes is provided by modern software infrastructure. Suppliers of key technological equipment and technical solutions have also been selected.
The German company "AUMUND Fordetechnik GmbH" provides production of plate feeders for KSG. OOO UK "UZTM-KARTEKS" (Russia) will continue to manufacture and supply cone crushers. "ThyssenKrupp Industrial Solution AG" company (Germany) manufactures main conveyors and high-pressure crushing rolls "HPGR".
The supply of fully automated pumping and hydrocyclone units and drainage pumps is provided by Vair Turkiya Mineralleri Limited Sirketi of Turkey. Vibrating sieves are made by the companies "Kwatani" and "Pneumash" (South Africa and Russia). Gravitational concentrators are produced by "Sepro Minerals-Falcon" (Serbia), flotation, thickening and filtering equipment - "Metso Outotec" (Finland). An agreement was signed with the company "Gears" (Australia) on the supply of perefutering machines.
Metal poles of 10 km of 500 kV power line were completely installed by the joint venture "Uzhelektroapparat-Electroshield" for the construction of power supply facilities, and 7.5 km of wire was laid.
Also, 95% of the construction and installation work on the 500 kV digital substation, and 97% of the delivery of the main equipment have been completed.
A number of works are expected to be carried out in the future.
Cyclic flow technologies (SPT) are used for the first time by the Complex and ensure the transportation of ore from the Yoshlik-1 mine aboard two conveyors to a large crushed ore warehouse.
When choosing this technology, safety, convenience and ease of use were taken into account, as well as the ability to obtain a stable high volume of refined products in order to achieve high sorting of valuable components from ores.
At the beginning of November, the development of working documents in engineering sectors was completed. Design works on reinforced concrete structures for primary crushing and metal structures (CM) in the conveyor system have been completed. A total of 400 sets of working documents were received.
Excavation and drilling are currently being actively carried out under the project. Construction and assembly works on the foundation part of the conveyor case have started. Preparation of foundations for the main conveyor has begun.
Currently, by the end of the year, the design and ground works for the construction of the "SPT-poroda" will be fully completed, and the foundation construction will begin.
The ground work on the first section of the crushing-loading section and the construction of 2 conveyor systems with a length of 4.2 km at the "SPT-ma'dan" facility will be completed in December this year, and foundation construction will begin. "UZTM-Karteks" will deliver 2 pieces of medium crushing equipment in November-December of this year and 3 pieces of medium crushing equipment until March 2023.
By the end of the year, medium crushing equipment foundation 100% and building foundation 11%, small crushing equipment foundation 100% and building foundation 7%, ore preparation equipment foundation 97% and building foundation 6%, No. 2 and 5 foundation 100% of walls, 15% of foundation of flotation equipment, 8% of foundation of dry screening building and tunnel, installation of metal structure in large ore storage facility will begin.
By the end of this year, the excavation of the foundation of the dam will be completed, the compaction of the foundation of the dam will be continued, and the construction of the dam will begin.
In December of this year, the construction and installation of the 2.5 km section of the 500 kV overhead power line and the installation of equipment at the 500 kV digital substation will be completed.