3-Mis boyitish fabrikasi qurilishi: jarayon qizg‘in pallada
3-MBFni “tayyor holda topshirish” sharti bilan qurish ishlari “UZTM-Karteks” (Rossiya) va “Enter Enginnering” konsorsiumi tomonidan amalga oshirilmoqda.
Loyihalash ishlariga “Wood” (Italiya) kompaniyasi, loyiha hujjatlarini tekshirish va qabul qilishga “Technip Energies” (Buyuk Britaniya) hamda qurilishda texnik nazoratni amalga oshirishga “Worley Parsons Uzbekistan Engineering” kompaniyalari jalb qilindi.
Qurilishi ishlarini jadallashtirish maqsadida “Enter Enginnering” kompaniyasi tomonidan qurilish maydonchasi yaqinida Metall konstruksiyalarni ishlab chiqarish zavodi qurilib, joriy yil may oyida ishga tushirildi.
Bugungi kunga qadar qurilish maydonida 9,0 mln kub metr (90 foiz) tuproq ishlari, 115,7 ming kub m (20 foiz) beton ishlari bajarildi.
“Wood” tomonidan loyiha uchun zarur bo‘lgan 14 328 ta ishchi hujjatlardan 3 781 tasi ishlab chiqildi.
“UZTM-Karteks” tomonidan 3 ta yirik maydalash uskunalari va 4 ta tegirmonlarning gidrostatik podshipniklari qurilish maydonchasiga yetkazib berilib, montaj ishlari bajarilmoqda. Hozirda qurilish ishlariga 2,1  mingdan ziyod quruvchi va 322 ta maxsus texnika jalb qilindi.
Qoldiqlarni saqlash xo‘jaligida to‘g‘on poydevorini qurish bo‘yicha 5,3 mln m3 (35  foiz) va qoldiqlarni saqlash kosasi bo‘yicha 0,7 mln m3 (37  foiz) tuproq ishlari bajarildi. Ushbu ishlarga 146 ta maxsus texnika jalb qilindi.
“O‘zgeorangmetLITI” loyiha instituti tomonidan jami 664 ta ishchi hujjatdan 190 tasi ishlab chiqildi.
3-MBFning texnik suvga bo‘lgan texnologik talabani ta'minlash uchun tasdiqlangan tashqi suv ta'minoti sxemasi bo‘yicha ishlar olib borilayapti.  Ob'ektlar suv ta'minoti tizimlari uchun zarur bo‘lgan 712 gektar yer maydonlari Piskent va Ohangaron tumanlaridan ajratildi.
“Qoraxitoy” yer osti suv havzasida 24 ta (jami 114 ta) quduqni burg‘ilash ishlari bajarildi. Hozirda “O‘zbekgidrogeologiya” DUK tomonidan suv zaxiralarini tasdiqlash maqsadida qidiruv ishlari olib borilib, xulosalar berildi. “O‘zgeorangmetLITI” instituti tomonidan jami 1 810 ta ishchi hujjatdan 415 tasi ishlab chiqildi.
Suv ta'minoti obyektlarini qurish bo‘yicha yer osti suv olish inshootlarida 48 ta (“Qoraxitoy” 39 ta va “Kultepa” 9 ta) quduq burg‘ilanadi, “Qoraxitoy” yer osti suv olish inshooti va “Kultepa”  2-nasos stansiyasining o‘rtasida magistral suv quvurining qurilishi davom ettiriladi.
Rejaga ko‘ra, 3-MBF tashqi suv ta'minoti obyektlari 2023-yilning sentyabr oyida foydalanishga topshiriladi.
3-MBF qurilishi uchun ishchi hujjatlar paketlari muntazam ravishda chiqarilmoqda. Uskunalar uchun poydevorlarning chizmalari beriladi.
3-MBF sanoat parki yirik maydalangan rudalar ombori (SKDR), mayda maydalangan rudalar ombori (SMDR), o‘rta maydalash korpusi (KSD), kichik maydalash  korpusi (KMD), flotatsiya va suvsizlantirish korpusi, gidrometallurgiya sexi, ta'mirlash va mexanika ustaxonasi uchastkasi, ma'muriy-maishiy kompleks va boshqa inshootlarni qamrab oladi.
Bugungi kunda yirik maydalangan rudalar ombori (60 m va 26 m) ostidagi himoya devorlarida beton tayyorlash va betonlash ishlari yakunlandi. 2a, 5, 7 va 13-sonli devorlarning beton tayyorlash ishlari yakunlandi. Hozirda mustahkamlash va betonlashtirish ishlari olib borilmoqda. SKDR  obyektida  polni, devorlarni, qoplama plitalarini, evakuatsiya chiqish joylarini va konveyr rampalarini betonlash ishlari yakunlandi.
O‘rta maydalash korpusining maydalagichlar poydevorini betonlash, shuningdek, uchlamchi maydalagichlar poydevorini beton tayyorlash va betonlash,  mayda maydalash korpusining tunnelida beton tayyorlash ishlari yakunlandi.
Ruda tayyorlash binosining sharli tegirmonlari poydevorini betonlash ishlari yakunlandi va tegirmon poydevorlari devorlarini qurish bo‘yicha beton ishlari olib borilmoqda. Flotatsiya korpusi uchun uskunalar poydevorini beton tayyorlashni o‘rnatish bo‘yicha ishlarning 3 bosqichidan 1-bosqichi yakunlandi.
Ishga tushirishni boshlanishi 2023-yil oxiriga rejalashtirilgan. Ayni paytda KSD konusli maydalagichlari uchun uskunalar o‘rnatish, KMD uchlamchi maydalagichlarini jihozlash uchun poydevor o‘rnatish ishlari davom etmoqda.
Inson omili ta'sirini kamaytirish uchun yangi qayta ishlash fabrikasining barcha texnologik jarayonlari avtomatlashtiriladi. Texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish zamonaviy dasturiy infratuzilma bilan ta'minlanadi. Asosiy texnologik uskunalar va texnik yechimlarni yetkazib beruvchilar ham tanlangan.
Germaniyaning “AUMUND Fordetechnik GmbH” kompaniyasi KSG uchun plastinchali ta'minlovchilarni ishlab chiqarishni ta'minlaydi. OOO UK “UZTM-KARTEKS” (Rossiya) konusli maydalagichlarni tayyorlash va yetkazib berishni davom ettiradi. “ThyssenKrupp Industrial Solution AG” (Germaniya) kompainyasi tomonidan magistral konveyerlar va “HPGR” yuqori bosimli maydalash valkalarini ishlab chiqariladi.
To‘liq avtomatlashtirilgan nasos va gidrosiklon qurilmalari va drenaj nasoslarini yetkazib berish Turkiyaning "Vayr Turkiya Mineralleri Limited Sirketi" kompaniyasi tomonidan ta'minlanadi. Vibratsiyali elaklar  “Kwatani”  va “Pneumash” (Janubiy Afrika va Rossiya) kompaniyalari tomonidan tayyorlanadi. Gravitatsion konsentratorlar – “Sepro Minerals-Falcon” (Serbiya), flotatsiya, quyuqlashtirish va filtrlash uskunalari – “Metso Outotec” (Finlyandiya)  tomonidan ishlab chiqariladi. “Gears” (Avstraliya) kompaniyasi bilan perefuterlash mashinalarini yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzolandi.
Elektr ta'minoti obyektlarini qurish bo‘yicha “Oʻzelektroapparat-Electroshield” qo‘shma korxonasi tomonidan 10 km 500  kVli elektr liniyasining metall ustunlari to‘liq o‘rnatilib, 7,5  km qismiga sim tortildi.
Shuningdek, 500 kV raqamli podstansiyasida qurilish-montaj ishlari 95 foizga, asosiy uskunalarni yetkazib berish 97 foizga bajarildi.
Kelgusida bir qator ishlar amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Siklik oqim texnologiyalari (SPT) kombinat tomonidan birinchi marotaba qo‘llaniladi va rudani Yoshlik-1 koni bortidan ikkita konveyer yordamida  yirik maydalangan rudalar omboriga tashishni ta'minlaydi.
Ushbu texnologiyani tanlashda xavfsizlik, qulaylik va foydalanishning oddiyligi, rudalardan qimmatbaho komponentlarni yuqori saralab olinishiga erishish uchun  yanchilayotgan mahsulotlarning barqaror yuqori yirikligi olinishiga muvaffaq bo‘lish hisobga olindi.
Noyabr oyining boshida muhandislik tarmoqlarida ishchi hujjatlarni ishlab chiqish yakunlandi. Birlamchi maydalash uchun temir-beton konstruksiyalar  hamda konveyr tizimidagi metall konstruksiyalar (KM) bo‘yicha loyihalash ishlari yakunlandi. Jami 400 ta ishchi hujjatlar to‘plami qabul qilindi.
Hozirgi vaqtda loyiha bo‘yicha qazish, shuningdek, burg‘ulash ishlari faol olib borilmoqda. Konveyr korpusining poydevori qismi bo‘yicha qurilish-montaj ishlari boshlandi. Magistral konveyr bo‘yicha tayanch poydevorlarni tayyorlash ishlari  boshlandi.
Hozirda  (“SPT-poroda”) qurish bo‘yicha yil yakuniga qadar loyihalash va yer ishlari to‘liq yakunlanib, poydevor qurish ishlari boshlanadi.
“SPT-ma'dan” obyekti bo‘yicha maydalash-yuklash bo‘limi birinchi uchastkasida va uzunligi 4,2 km bo‘lgan 2 ta konveyerlar tizimini qurish bo‘yicha yer ishlari joriy yil dekabr oyida yakunlanib, poydevor qurish ishlari boshlanadi
“UZTM-Karteks” tomonidan joriy yil noyabr-dekabr oylarida 2 ta va 2023-yil mart oyigacha qolgan 3 ta o‘rta maydalash uskunalari yetkazib beriladi.
Yil yakuniga qadar o‘rta maydalash uskunalari poydevori 100  foiz va bino poydevori 11 foiz, kichik maydalash uskunasi poydevori 100 foiz va binosi poydevori 7 foiz, ma'dan tayyorlash uskunasi poydevori 97 foiz va binosi poydevori 6 foiz, 2- va 5-son tayanch devorlari 100 foiz, flotatsiyalash uskunasi poydevori 15 foiz, quruq holda g‘alvirdan o‘tkazish binosining va tunellining poydevori 8 foiz bajarilib, yirik ma'dan saqlash omborida metall konstruksiya o‘rnatish ishlari boshlanadi.
Joriy yil yakuniga qadar qoldiqlarni saqlash xo‘jaligi bo‘yicha to‘g‘on poydevorini qazish ishlari bajarilib, to‘g‘on poydevori asosini zichlash ishlari davom ettiriladi va to‘g‘on qurilishi boshlanadi.
Joriy yil dekabr oyida 500 kVli havo elektr tarmog‘ining 2,5  km qismiga sim tortish va 500 kV raqamli podstansiyada uskunalarni o‘rnatish va qurilish-montaj ishlarining yakunlanadi.

О ходе строительства МОФ-3
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по расширению производства цветных и драгоценных металлов на базе месторождений АО «Алмалыкский ГМК» от 26.05.2020 года на АГМК продолжается работа по реализации инвестиционного проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I». Об основных вехах, достигнутых в ходе строительства МОФ-3 в данном материале.
Циклично-поточные технологии
Циклично-поточные технологии (ЦПТ), будут применены комбинатом впервые и обеспечат транспортировку руды с борта карьера Ёшлик I на склад крупнодробленой руды при помощи двух конвейеров. При выборе данной технологии были учтены безопасность, удобство и простота эксплуатации, получение стабильно высокого класса крупности дробленого продукта для достижения нужного извлечения ценных компонентов из руд.
На начало ноября наблюдается следующий прогресс:
Завершена разработка рабочей документации по инженерным сетям. Завершены работы по проектированию в части конструкций железобетонных (КЖ) по первичному дроблению. Завершены работы по проектированию в части конструкций металлических (КМ) по конвейерной системе. Всего получено 400 пакетов рабочей документации.
Сейчас на проекте ведутся активные работы по выемке и насыпи, а также выполняются буровые работы. Начаты строительно-монтажные работы по части фундамента КЖ конвейера. По магистральному конвейеру начато изготовление опорных фундаментов.
Внешнее водоснабжение
Для обеспечения технологических потребностей МОФ-3 в технической воде, ведутся работы, согласно утвержденной схеме внешнего водоснабжения. В частности, в Пскентском и Ахангаранском районах выделено 712 га земельных участков, необходимых для объектов системы водоснабжения.
Специалисты ГУП «Узбекгидрогеология» провели поисковые работы на участке для подтверждения запасов воды, и выдали заключение. Проектные работы подготовлены проектной организацией «O’zGEORANGMETLITI».
Согласно плану, объекты внешнего водоснабжения МОФ-3 будут введены в эксплуатацию в сентябре 2023 года.
МОФ-3
Проектирование
Для строительства МОФ-3 регулярно выпускаются пакеты рабочей документации, выданы чертежи фундаментов под оборудование.
Строительство
Промышленный парк МОФ-3 включает в себя такие объекты как склад крупнодробленой руды (СКДР), склад мелкодробленой руды (СМДР), корпус среднего дробления (КСД), корпус мелкого дробления (КМД), корпус флотации и обезвоживания, цех гидрометаллургии, участок ремонтно-механические мастерские (РММ), административно-бытовой комплекс (АБК), подпорные стены и другие сооружения.
На сегодняшний день наблюдается следующий прогресс: Завершены работы по бетонной подготовке и бетонированию защитных стен под СКДР (60 м и 26 м), завершена бетонная подготовка подпорных стен №2А, №5, №7 и №13, в данный момент ведется армирование и бетонирование. На объекте СКДР закончено бетонирование пола, стен, плит перекрытия, эвакуационных выходов и конвейерной рампы.
Завершены работы по бетонированию фундаментов дробилок корпуса среднего дробления, а также бетонная подготовка и бетонирование фундаментов третичных дробилок, а также бетонная подготовка туннеля корпуса мелкого дробления. Завершены работы по бетонированию фундаментов шаровых мельниц корпуса рудоподготовки и ведутся бетонные работы по устройству стен фундаментов мельниц. Завершен 1-й (из 3-х) этап работ по устройству бетонной подготовки фундаментов оборудования для корпуса флотации. Завершен первый этап испытания свай.
Начало пусконаладочных работ запланировано на конец 2023 года. На данный момент продолжаются работы по монтажу оборудования конусных дробилок КСД, работы по устройству  фундаментов под оборудование третичных дробилок КМД и др.
Все технологические процессы новой обогатительной фабрики будут автоматизированы для снижения влияния человеческого фактора. Автоматизация технологических процессов будет обеспечена современной программной инфраструктурой. Также выбраны поставщики основного технологического оборудования и технических решений.
Оборудование
Немецкая компания «AUMUND Fordetechnik GmbH» обеспечит изготовление пластинчатых питателей для КСГ, ООО УК «УЗТМ-КАРТЭКС» (Россия) продолжает изготовление и поставку конусных дробилок, по трем из которых уже были инициированы монтажные работы. Магистральные конвейеры и измельчающие валки высокого давления «HPGR» изготовляются компанией «ThyssenKrupp Industrial Solution AG» (Германия). Поставка комплектных автоматизированных насосно-гидроциклонных установок и дренажных насосов предусмотрена турецкой компанией  «Weir Turkey Mineralleri Limited Sirketi». Вибрационные грохоты производятся компаниями «Kwatani» и «Pneumash» (ЮАР и Россия соответственно), гравитационные концентраторы – «Sepro Minerals-Falcon» (Сербия), оборудования флотации, сгущения и фильтрации – «Metso Outotec» (Финляндия) и др. Подписан контракт на поставку машин для перефутерования с компанией «Gears» (Австралия).
Ресурсы
На начало ноября подрядчиком обеспечена плановая мобилизация, которая включает более 360 единиц техники, среди которой есть тяжелые самосвалы грузоподъёмностью 75тн. автокраны грузоподъёмностью 100тн. и 130тн., гусеничные краны грузоподъёмностью 180тн. и 700тн. передвижная мастерская и др. Проект также, в полной мере, обеспечен персоналом. Всего на объекте задействовано более 2500 рабочих и ИТР.
Сейчас на строительной площадке наблюдается бесперебойный производственный процесс, целью которого является плановый ввод МОФ-3 в эксплуатацию.
Готовая продукция МОФ-3 – медный концентрат, будет отгружаться на медеплавильный завод по ленточным конвейерам, протяженностью 4,2 км, а отвальные хвосты обогащения перекачиваться и складироваться на новом хвостохранилище.
Хвостохранилище
Завершен этап действующего контракта с институтом «O’zGEORANGMETLITI» по разработке рабочей Документации, получены чертежи по распределительным пульповодам, контрольно-измерительной аппаратуре, контрольно-наблюдательным скважинам, ограждению и трансформаторной подстанции-6.
В рамках работ по переносу коммуникации получено решение Ташкентского областного хокимията об отводе земель под строительство объектов, заключен контракт для выполнения экспертизы оценки для отвода земель по Пскентскому району, продолжается этап согласования ТЗ на выполнение работ по переносу инфраструктуры.
Все работы на всех проектах ведутся в бесперебойном режиме для обеспечения достижения поставленных Правительством Республики Узбекистан сроков.