OKMK:Birinchi uskuna keltirildi
Joriy yilning avgust oyida mazkur obyektga KSD-3000 maydalagichining birinchi uskunasi montaj qilindi. KSD-3000 konusli o‘rta maydalagichi metall ishlab chiqarishda rudalarni maydalash zanjirida muhim ahamiyat kasb etadi. Bu tipdagi maydalagichlardan fabrikaga jami bo‘lib 8tasi o‘rnatiladi. Hozirda 2- va 3- maydalagichlarni o‘rnatishga tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda.
Mazkur megaloyihaning global maqsadi - atrof-muhit va inson salomatligi uchun qayg‘urish, jamiyatning barqaror rivojlanishi, shahar infratuzilmasini rivojlantirish, qashshoqlikni bartaraf qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanishni ta'minlashga qaratilgan. 3-MBF rudalarni kompleks qayta ishlash mis, molibden, kumush va oltinni yakuniy konsentratdan ajratib olish uchun xizmat qiladi. 3-MBFni qurilishi va ishga tushirilishi OKMKning maxsus tarkibiy bo‘limi – loyiha ofisi zimmasiga yuklatilgan.
Ushbu vazifaga yirik ilmiy–texnik salohiyatga ega global gigantlarni va xalqaro tajribaga ega yuqori malakali xorijiy mutaxassislarni sherik sifatida jalb qilgan holda kirishilgan. 3-MBFni ishga tushirish uchun loyihalarni boshqarish va tashkiliy rivojlantirish metodologiyalarining ilg‘or yechimlari joriy yetilgan.
Uskunani tayyorlash Buyurtmasining qat'iy nazorati ostida olib boriladi
OKMK mutaxassislari uskunalar ishlab chiqaruvchisi hududida muntazam tekshiruvlar o‘tkazadilar. Nazorat tadbirlarini amalga oshirish O‘zbekistonga yuklash va jo‘natishdan oldin bevosita ishlab chiqaruvchidan yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolarni bartaraf etish imkonini beradi. O‘rnatish ishlab chiqaruvchi vakillari ishtirokida amalga oshirildi.
Sanoat korxonalarini qayta qurollantirish
O‘zbekiston tarmoq korxonalarini qayta qurollantirishga, tog‘ konchilik korxonalarining quvvatlarini yuksaltirishga alohida ahamiyat qaratib kelmoqda. Muhim kon qazib olish korxonalari tizimlaridagi o‘zgarishlar qabul qilib borilayotgan qarorlarning mahsulidir, aynan loyihalarni boshqarish sohasida  dunyodagi eng yaxshi amaliyotlarning qo‘llanishidir. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 1 martdagi “Yoshlik I” koni negizida “Olmaliq KMK” AJning ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-2807-son qaroriga va 2018 yil 25 dekabridagi “Ishlab chiqarish quvvatlarini modernizasiya qilish, sanoat tarmoqlarini texnik va texnologik jihatdan qayta jihozlash jarayonini jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga asosan OKMKda eng yirik investitsiyaviy loyiha ijrosi  qizg‘in olib borilmoqda. Mazkur loyihaning asosiy obyektlaridan biri esa shaksiz 3-MBFni bunyod etish hisoblanadi.

+998 71 619 23 33В августе текущего года в г. Алмалык, на территории крупнейшего металлургического предприятия АГМК был произведен монтаж первого элемента оборудования – дробилки КСД-3000.
Дробилка конусная среднего дробления КСД-3000 является важнейшим элементом цепочки измельчения руды при производстве металлов. Всего таких дробилок будет 8. Ведутся подготовительные работы к установке второй и третьей.
Сегодня АГМК реализовывает самый масштабный проект в республике, в рамках которого до 2024-го года планируется запустить медно-обогатительную фабрику (МОФ-3) стоимостью 2 млрд. долл. США с внедрением новых подходов и механизмов по управлению инвестиционными проектами.
Глобальная цель мегапроекта – устойчивое развитие общества с заботой об окружающей среде и здоровье человека, развитие городской инфраструктуры, способствование ликвидации нищеты, обеспечение рационального использование природных ресурсов
МОФ-3 будет служить для комплексной переработки руды и извлечения меди, молибдена, серебра и золота в конечные концентраты. Строительство и запуск МОФ-3 вверено под ответственность Проектного офиса – особого структурного подразделения АГМК.
Миссия – внедрение продвинутых решений методологий проектного управления и организационного развития для запуска МОФ-3 с привлечением в партнеры мировых гигантов с огромным научно-техническим потенциалом и высоко квалицированных иностранных специалистов с международным опытом.
Изготовление оборудования ведется под строгим контролем Заказчика
Специалисты АГМК проводят регулярные инспекции на территории производителя оборудования. Проведение контрольных мероприятий позволяет устранять потенциальные неполадки непосредственно у изготовителя перед погрузкой и отправкой в Узбекистан.
Монтаж производился в присутствии представителей производителя.
Перевооружение отраслевых предприятий
Узбекистан уделяет особое внимание наращиванию мощностей горнодобывающих предприятий. Следствием принимаемых решений становятся изменения в структуре важнейших добывающих предприятий, а именно внедрение лучших мировых практик в областях проектного управления.
Во исполнение постановлений Президента Республики Узбекистан “О мерах по расширению производственных мощностей АО “Алмалыкский ГМК” на базе месторождения “Ёшлик I” от 1 марта 2017 года и “О мерах по ускорению процесса модернизации производственных мощностей, технического и технологического перевооружения отраслей промышленности» от 25 декабря 2018 года АГМК стремительно продолжает реализацию крупнейшего инвестиционного проекта, основой которого является фабрика МОФ-3.