Belarus korxonalari bilan oʻzaro hamkorlik aloqalari
Avval xabar berilganidek  2022 yil kuni kecha Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga Belarus davlatining Oʻzbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Leonid Marinichning tashrifi davomida  bir qator  sohalarda hamkorlik aloqalarni yoʻlga qoʻyish muhokama etilgan edi.
Jumladan Belarus davlati tomonidan “Moviy togʻlar” yozgi dam olish zonasiga ekologik toza zamonaviy yogʻoch uylar korpuslarini yetkazib berish masalasi ham koʻrib chiqilgan edi.
Ushbu hamkorlik aloqalari doirasida joriy yilning 8 iyun kuni «Беллесбумпром»  konserni raisi oʻrinbosari Gennadiy Dikoviskiy boshchiligidagi delegatsiya kombinatga keldi.
Delegatsiya tarkibida «Завод газетной бумаги» respublika unitar korxonasi direktori Yuriy Luka, Uylarni va kichik arxitektura shakllarini qurilishini amalga oshirish boshqarmasi boshligʻi Alla Kuzmenkova, «Лидастройматериалы» OAJ direktori Andrey Mutilovich, «Белпромпроект»  UK direktori oʻrinbosari Aleksandr Sushenyalar iborat delegatsiya a’zolari dastlab Qalmoqqir va Yoshlik-1 konlariga, yangi barpo etilyotgan 3-mis boyitish fabrikasiga borishdi.
Shundan soʻng, mehmonlar kombinatning dam olish obektlarida Belarus yogʻoch uylaridan foydalanish boʻyicha loyihalar va takliflarini taqdim etdilar. "Moviy togʻlar" dam olish maskani binolarining loyihalari bilan tanishishdi. OKMK rahbariyati  va delegatsiya a’zolari hamkorlik yoʻllarini kengaytirish boʻyicha muzokaralar oʻtkazdi.
Ma’lumot uchun, «Bellesbumprom» konserni turli mulkchilik shaklidagi 50 ga yaqin tashkilotlarni birlashtiradi va ularni boshqaradi. Jamlama korxonalar respublika bozorida yogʻoch va qogʻozdan tayyorlangan bir qator tovar buyumlarining eng yirik ishlab chiqaruvchilaridir.
Konsern korxonalarining ishlab chiqarish faoliyati hozirda uchta sohaga boʻlingan: yogʻochni qayta ishlash, mebel ishlab chiqarish va pulpa-qogʻoz sanoati.
Hozirgi kunda rekonstruksiya ishlari olib borilib, mazkur dam olish maskani toʻliq yangi qiyofaga keltiriladi.  Kemping (uycha) lar ham butkul yangilanadi. Kombinat ishchi-xodimlari yozning issiq jazirmasida bahavo boʻlgan dam olish maskanida miriqib dam olishadi.
Mazkur dam olish maskani Qurama togʻlar bagʻrida joylashgan boʻlib, umumiy maydoni 21 gektarni tashkil etadi. Qurama togʻlar tizmasining oʻrtacha balandligi 3 km, eng baland choʻqqisi esa 3767 m. Yana bir muhim jihat ushbu togʻning choʻqqisida doimiy ravishda qor boʻlib, ushbu qor uzunligi 236 km boʻlgan Ohangaron(Angren) daryosining suv manbaidir.

Cooperation with Belarusian enterprises
As previously reported, during the visit of Leonid Marinich, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Belarus to Uzbekistan, to the Almalyk Mining and Metallurgical Complex yesterday, the establishment of cooperation in a number of fields was discussed.
In the framework of these cooperation relations, on June 8 of this year a delegation led by the deputy chairman of "Bellesbumprom" concern Gennady Dikovisky came to the complex.
The delegation consisting from Yuriy Luka the director of the republican unitary enterprise "Zavod gazetnoy bumagi", Alla Kuzmenkova the head of the department for the construction of houses and small architectural forms, Andrey Mutilovich the director of "Lidastroymaterialy" OJSC, Alexander Susheniar the deputy director of "Belpromproekt" Unitary Enterprise firstly visited the “Kalmogyr” and “Yoshlik-1” mines, then they visited the newly built 3rd copper enrichment plant.
After that, the guests presented projects and proposals for the use of Belarusian wooden houses in the recreational facilities of the complex. They got acquainted with the projects of the buildings of the "Blue Mountains" recreation center. The leadership of Almalyk Mining and Metallurgical Complex and members of the delegation held negotiations on expanding the ways of cooperation.
For information, "Bellesbumprom" concern unites and manages about 50 organizations of different forms of ownership. Collective enterprises are the largest producers of a number of products made of wood and paper in the republican market.
The production activities of the concern's enterprises are currently divided into three areas: wood processing, furniture production and pulp and paper industry.
Currently, reconstruction works are being carried out, and this resort will be given a completely new look. Camping (cabins) will also be completely renovated. The workers of the complex are relaxing in the summer heat in an air-conditioned resort.
This resort is located in the heart of Kurama mountains, the total area is 21 hectares. The average height of the Kurama mountain range is 3 km, and the highest peak is 3767 m. Another important feature is the permanent snow on the top of this mountain, which is the source of water for the Ohangaron (Angren) river, which is 236 km long.