Buyuk Britaniya delegatsiyasi OKMKda
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati dunyoning ko‘plab davlatlari kompainyalari bilan o‘zaro hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yib kelmoqda. Ayniqsa, so‘nggi yillarda OKMK hamda Buyuk Britaniyaning yetakchi kompaniyalari o‘rtasida manfaatli aloqalar o‘rnatilmoqda. So‘zlarimizning isboti sifatida bugun Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Tim Torlou boshchiligidagi Buyuk Britaniya delegatsiyasi tashrifini ham misol qilsak bo‘ladi.
Delegatsiya tarkibida Buyuk Britaniyaning Xalqaro savdo departamenti bosh direktori Endryu Mitchell, “Weir Minerals” kompaniyasi boshqaruvchi direktori Karola Shuls, Standard Chartered Bank tuzilgan eksportni moliyalashtirish bo‘yicha direktori Desislava Radevalar kelishdi.
Har ikki tomon o‘rtasida tashkil etilgan uchrashuvda o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalari, Standard Chartered va UKEF bankining OKMK infratuzilmasi va kapital loyihalari uchun moliyaviy yechimlari muhokama etildi.
Uchrashuvda kombinat faoliyati haqida videorolik namoyish etildi.
Shuningdek, muzokaralar chog‘ida Britaniyaning tog‘-konchilik sohasidagi kompaniyalari va OKMK o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, shu jumladan 3-Mis boyitish fabrikasiga “Weir Minerals”ni xizmat ko‘rsatish yuzasidan kelishuv muhokama qilindi.
Yuqori martabali mehmonlar tashrif davomida “Qalmoqqir”, “Yoshlik-1” konlariga, yangi barpo etilayotgan 3-Mis boyitish fabrikasiga hamda Mis eritish zavodiga ham borishib, texnologik ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishishdilar.
Ma'lumot o‘rnida aytish mumkinki, OKMK hamda Buyuk Britaniyaning bir qator kompaniyalari o‘rtasida hamkorlik aloqalari o‘rnatilgan. Jumladan, joriy yilning 29-noyabr kuni OKMK va “Weir Group plc” kompaniyasi o‘rtasida Mis boyitish fabrikasiga uskunalar yetkazib berish bo‘yicha 14,2 mln yevrolik shartnoma imzolandi.
Shuningdek, 3-Mis boyitish fabrikasining loyiha hujjatlarini texnik jihatdan baholash va qabul qilish uchun Buyuk Britaniyaning “Technip Energies” kompaniyasi jalb qilingan.

01 Декабря 2022, 14:55 2923
Алмалыкский горно-металлургический комбинат сотрудничает со многими мировыми компаниями. Стоит отметить, что список его партнеров расширяется из года в год.
Сегодня АГМК посетила делегация посольства Великобритании во главе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Великобритании в Узбекистане Тимом Торлоу. В составе делегации были генеральный директор департамента международной торговли Великобритании Эндрю Митчелл, управляющий директор «Weir Minerals» Карола Шульц, директор по экспортному финансированию «Standard Chartered Bank» Десислава Радева.
На встрече обсуждались вопросы налаживания взаимовыгодных партнерских отношений, финансовые решения «Standard Chartered» и банка «UKEF» для инфраструктуры и капитальных проектов АГМК.
В ходе переговоров также были обсуждены вопросы развития сотрудничества между британскими горнодобывающими компаниями, в том числе о предоставлении услуг со стороны «Weir Minerals».
В ходе визита гости посетили рудник «Кальмыкыр», месторождение «Ёшлик I», территорию, на которой возводится медная обогатительная фабрика-3, медеплавильный завод, ознакомились с протекающими производственными и строительными процессами.
АГМК наладил сотрудничество с рядом британских предприятий. В частности, 29 ноября комбинат подписал договор с британской компанией «Weir Group plc» на поставку оборудования для медной обогатительной фабрики на сумму 14,2 млн евро.
Кроме этого, для проведения технической оценки и приема проектной документации медной обогатительной фабрики привлечена британская компания «Technip Energies».
На основе Кодекса JORC ведущей в горно-геологической отрасли мира британской компанией «SRK Consulting» совместно со службами АГМК проведена оценка запасов полезных ископаемых в соответствии с требованиями международного стандарта.