Buyuk Britaniya delegatsiyasi OKMKda
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati dunyoning ko‘plab davlatlari kompainyalari bilan o‘zaro hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yib kelmoqda. Ayniqsa, so‘nggi yillarda OKMK hamda Buyuk Britaniyaning yetakchi kompaniyalari o‘rtasida manfaatli aloqalar o‘rnatilmoqda. So‘zlarimizning isboti sifatida bugun Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Tim Torlou boshchiligidagi Buyuk Britaniya delegatsiyasi tashrifini ham misol qilsak bo‘ladi.
Delegatsiya tarkibida Buyuk Britaniyaning Xalqaro savdo departamenti bosh direktori Endryu Mitchell, “Weir Minerals” kompaniyasi boshqaruvchi direktori Karola Shuls, Standard Chartered Bank tuzilgan eksportni moliyalashtirish bo‘yicha direktori Desislava Radevalar kelishdi.
Har ikki tomon o‘rtasida tashkil etilgan uchrashuvda o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalari, Standard Chartered va UKEF bankining OKMK infratuzilmasi va kapital loyihalari uchun moliyaviy yechimlari muhokama etildi.
Uchrashuvda kombinat faoliyati haqida videorolik namoyish etildi.
Shuningdek, muzokaralar chog‘ida Britaniyaning tog‘-konchilik sohasidagi kompaniyalari va OKMK o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, shu jumladan 3-Mis boyitish fabrikasiga “Weir Minerals”ni xizmat ko‘rsatish yuzasidan kelishuv muhokama qilindi.
Yuqori martabali mehmonlar tashrif davomida “Qalmoqqir”, “Yoshlik-1” konlariga, yangi barpo etilayotgan 3-Mis boyitish fabrikasiga hamda Mis eritish zavodiga ham borishib, texnologik ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishishdilar.
Ma'lumot o‘rnida aytish mumkinki, OKMK hamda Buyuk Britaniyaning bir qator kompaniyalari o‘rtasida hamkorlik aloqalari o‘rnatilgan. Jumladan, joriy yilning 29-noyabr kuni OKMK va “Weir Group plc” kompaniyasi o‘rtasida Mis boyitish fabrikasiga uskunalar yetkazib berish bo‘yicha 14,2 mln yevrolik shartnoma imzolandi.
Shuningdek, 3-Mis boyitish fabrikasining loyiha hujjatlarini texnik jihatdan baholash va qabul qilish uchun Buyuk Britaniyaning “Technip Energies” kompaniyasi jalb qilingan.

+998 71 619 23 33Almalyk Mining and Metallurgical Complex has been establishing mutual cooperation relations with companies of many countries of the world. Especially in recent years, beneficial relations have been established between AMMC and the leading companies of Great Britain. As a proof of our words, we can take as an example the visit of the Great Britain delegation led by the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Great Britain to Uzbekistan Tim Thorlow to the Almalyk Mining and Metallurgical Complex today.
Andrew Mitchell, Director General of the Department of International Trade of Great Britain, Carola Schulz, Managing Director of "Weir Minerals" Company, Desislava Radevalar, Director of Structured Export Financing of Standard Chartered Bank, came as part of the delegation.
Mutually beneficial cooperation relations, financial solutions of Standard Chartered and UKEF Bank for AMMC infrastructure and capital projects were discussed at the meeting organized by both parties.
A video about the activities of the Complex was shown at the meeting.
Also, during the negotiations, the agreement on the development of cooperation between British mining companies and AMMC, including the provision of Weir Minerals services to the 3rd copper beneficiation plant was discussed.
During the visit, the high-ranking guests also visited the Kalmoqqir and Yoshlik-1 mines, the newly built 3rd copper beneficiation plant and the copper smelting plant, and got acquainted with technological production processes.
For information, it can be said that cooperation relations have been established between AMMC and a number of UK companies. In particular, on November 29 of this year, a contract worth 14.2 million euros was signed between AMMC and "Weir Group plc" for the supply of equipment to a copper beneficiation factory.
Also, UK company "Technip Energies" was engaged for technical evaluation and acceptance of project documents of the 3rd Copper Enrichment Plant.
In addition, SRK Consulting, the leading English company in the world, performed the calculation of reserves of AMMC according to the JORC code, which stands out among internationally recognized standards.