+998 71 619 23 33Kuni kecha Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligida Davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlikni ta'minlashga mas'ul bo‘lgan xodimlar uchun navbatdagi seminar tashkil etildi.
Tadbirda Prezidentimizning 2022-yil 14-iyundagi “Davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqlik darajasini oshirish va baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonida belgilangan vazifalar tahlil etildi.
Seminarda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati Axborot xizmati 1-toifali veb muharriri Sanobar Avazova ham ishtirok etdi.
Farmonga binoan Ochiqlik indeksi joriy etilib, 8 ta indikator bo‘yicha eng yuqori ball to‘plagan tashkilotlar rag‘batlantiriladi, salbiy ko‘rsatkich qayd etganlar esa javobgarlikka tortiladi. Qolaversa, ochiqlikni ta'minlash borasida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga qo‘shimcha vakolatlar berilgan.
Farmonga ko‘ra, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarida, shu jumladan ustav kapitalida (ustav kapitalida) davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan tadbirkorlik sub'ektlarida va davlat unitar korxonalarida ochiqlikni ta'minlash bo‘yicha ishlarning samaradorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksi joriy etildi.
Davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqlik darajasi quyidagi 8 ta indikator asosida baholab boriladi:
Farmonga muvofiq, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan har yil yakuni bo‘yicha Davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlik indeksi shakllantirilib, “eanticor.uz” elektron platformasi va OAV orqali ochiq e'lon qilib boriladi.
Davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlik darajasi “0” balldan “100” ballgacha reytingda baholanib, quyidagi toifalarga ajratiladi:
Ma'lumot uchun: 2022-yilning 2-yarim yilligida ochiqlik indeksi bo‘yicha baholashda umumiy 86 ta vazirlik, idora va muassasalar qamrab olingan bo‘lib, ulardan 21 tasi vazirlik, 14 tasi mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, 32 tasi davlat ishtirokidagi tashkilotlar hamda 19 tasi qo‘mita va agentliklar. Baholangan tashkilotlarning 15,18%i yashil toifa, 44,51%i esa sariq 27,31%i qizil toifaga ajratilgan.
Ikki kun davom etgan seminardan asosiy ko‘zlangan maqsad ishtirokchilarning ochiq ma'lumotlar siyosati va uni amalga oshirish mexanizmlari sohasidagi salohiyatini oshirishdan iborat. Seminarda ochiqlik indeksi natijalari atroflicha tahlil etildi. Shu asosda ochiqlikni tam'inlash sohasidagi ijobiy tajribalarini ommalashtirish, mavjud kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha tushunchalar berildi.
Shuningdek, seminarda ochiqlikni ta'minlashga mas'ul bo‘lgan xodimlari faoliyatini samaradorligini oshirish borasida ham zarur tavsiyalar berib o‘tildi.

+998 71 619 23 33The other day, the Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan organized the regular seminar for employees responsible for ensuring the openness of the activities of state bodies and organizations.
During the event, the tasks set in the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 14, 2022 “On measures to introduce a system to increase and assess the level of openness of the activities of state bodies and organizations” were analyzed
The web editor of first category of the information service of the Almalyk Mining and Metallurgical Combine Sanobar Avazova took part in the seminar.
The Decree introduced the Openness Index, according to which organizations that score the maximum number of points on 8 indicators will be encouraged. Organizations that perform poorly will be held accountable.
The openness index is assessed by the following indicators:
the effectiveness of activities of employees responsible for ensuring openness in state authorities and organizations;
the state of posting information and providing electronic public services on the official websites of state authorities and organizations;
publication of socially significant information in information resources determined by law and the creation of a system of accountability to the public;
posting information on ensuring the openness of the budget process on official websites;
posting information on the Open Data Portal;
introduction of mass communication technologies;
the state of application of the principles of openness in the early detection and prevention of corruption;
the effectiveness of the activities of the Public Council;
The results of the calculation of the Openness Index annually until April 1 are posted by the Anti-Corruption Agency on the electronic platform "eanticor.uz" and in the media.
The openness index is estimated from "0" to "100" points, on the basis of which the effectiveness of the activities of state bodies and organizations is classified into "green", "yellow" and "red" categories:
from 71 points to 100 points – "green";
from 55 points to 71 points – "yellow";
less than 55 points – "red".
The main goal of the two-day seminar was to build the capacity of specialists in the field of open data policy and mechanisms for its implementation. Also during the seminar, the results of the Openness Index were analyzed in detail. The need to popularize positive experience in the field of ensuring openness, eliminating existing shortcomings was noted.
Also at the seminar, the necessary recommendations were given to improve the efficiency of the employees responsible for ensuring openness.