Flotatsiya — boyitish jarayonining asosiy bosqichi
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan Oʻzbekiston taraqqiyoti uchun alohida ahamiyatga ega «Yoshlik-I konini oʻzlashtirish» investitsiyaviy loyihasi doirasida yangi 3-sonli Mis boyitish fabrikasini qurish ishlari bugungi kunda jadal sur’atlarda amalga oshirilmoqda. E’tiborlisi, yangi Mis boyitish fabrikasi texnologiyasi toʻliq zamonaviy uskunalar yordamida avtomatlashtirilgan boʻladi. Bu texnologik ishlab chiqarish jarayonida inson omilini kamaytirib, mahsulot sifatini yaxshilaydi va mehnat unumdorligini oshiradi. Ma’danlarni boyitishga tayyorlash jarayoni Maydalash sexidan boshlanadi, maydalangan va sinflarga ajratilgan ma’danning 60 mm dan kichik boʻlgan sinflari Mayda-maydalash boʻlimida 6 mm va undan kichik holatga keltiriladi. Soʻngra suvli gʻalvirlash jarayoniga yuboriladi. Maydalash jarayonidan oʻtgan ma’danlar Yanchish va flotatsiyalash sexiga yuboriladi. Sexning Yanchish va gravitatsiyali boyitish uchastkasida sharli tegirmonlar yordamida yanchiladi va “Intertech” firmasi tomonidan oʻrnatilayotgan Falcon gravitatsion dastgohi yordamida boyitish jarayoni amalga oshiriladi. Falcon gravitatsion dastgohining vazifasi ma’danning tarkibida flotatsiya yoʻli bilan ajratib olinishi ilojisi boʻlmagan qimmatbaho elementlarni gravitatsiya usuli orqali ajratib oladi. Gidrosiklonga yuborilgan mahsulot quyilma va qumga ajraladi, gidrosiklon quyilmasi  flotatsiyaga yuboriladi, qumi esa sharli tegirmonga tushadi hamda 0.074 mm oʻlchamgacha yanchiladi. Asosiy boyitish jarayoni Flotatsiyalash uchastkasida amalga oshiriladi. Oʻrni kelganda  aytib oʻtish kerakki rudani boyitish 3 bosqichda amalga oshiriladi, bular tayyorlash, asosiy boyitish va yordamchi jarayonlardir, flotatsiya jarayoni bunda asosiysidir.
Dastlab 6 ta boʻlimlardagi kontaktli chanda ya’ni maxsus uskunada boʻtanaga reagentlar qoʻshiladi va arashtiriladi. 2 bosqichli flotatsiyadan oʻtadigan mahsulot har bir boʻlimdagi BISSERLI vertikal tegirmonlarda yanada yanchilib mayinlashtiriladi, bu esa boyitmaning yuzasini ochib beradi va rangli va qimmatbaho metallarni ajratib olish samaradorligini oshiradi. Flotatsiya jarayonida boʻtana boyitma va chiqindiga ajratiladi. Navbatdagi bosqich esa qoʻyiltirgichlarda davom etadi. Boʻlinma hajmi 300 metr kubli 54 ta va 50 metr kubli boʻlgan 60 ta flotomashina, 36ta 20metr kubli flotomashina va 6 ta BISSERLI vertikal tegirmonlar bilan jihozlanadi. Uning maydoni 28 000 m² dan iborat boʻlib, mazkur boʻlinma ishga tushirilishi natijasida umumiy 165 nafar muhandis va texnik xodimlar uchun ish oʻrni yaratiladi. Bugungi kunda Flotatsiya uchastkasida beton ishlari 70%ga bajarilgan va Finlyandiyaning “METSO OUTOTEC” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan flotatsiyalash qurilmalarining jami 6 ta boʻlimidan 2 tasining montaj ishlari yakunlanish arafasida. OKMK tarkibidagi boshqa fabrikalar bilan solishtiradigan boʻlsak flotatsiyalash boʻlinmasida bir qator afzalliklar mavjud. Boisi bu yerdagi barcha uskunalar joriy fabrikalardan hajm jihatidan ustunlikka ega. Ya’ni, boʻlinmada uch barobar koʻproq ma’dan boyitiladi. Buning ortidan energiya tejamkorligiga ham erishiladi. Kombinatning istiqbolli korxonalaridan biri boʻlishi kutilayotgan yangi obyekt Mis ma’danlarini kompleks ravishda boyitishning eng ilgʻor texnologiyalari qoʻllanishi koʻzda tutilayotgan 3-MBF MDH davlatlari ichida yagona va betakror boʻlishi shubhasiz.

Flotation is the main stage of the enrichment process
At the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, work continues on the implementation of the investment project “Development of the Yoshlik I deposit”. As part of the project, work continues on the construction of copper enrichment factory No 3. Work on the construction of Copper Enrichment Factory-3 as part of an investment project that is of particular importance for the economic development of Uzbekistan is currently being carried out at a rapid pace. It is noteworthy that the technological process of the new factory will be fully automated using modern equipment, which will reduce the human factor, improve the quality of products and increase labor productivity.
All production processes for processing minerals are closely interconnected. At Copper Enrichment Factory-3, ore mined at the Yoshlik I quarries will be divided into classes and rocks up to 60 millimeters in size will undergo a grinding stage. Next, the ore, crushed to 6 millimeters or less, will be sent to the wet screening section. The ore then goes to the grinding and flotation shop, where the grinding process using ball mills continues the process of gravity concentration using Falcon equipment. The function of the Falcon gravity crusher is to extract by gravity the precious elements from the ore that cannot be extracted during the flotation process. The product sent to the hydrocyclone is divided into two fractions: a large, heavier fraction (sands) and a fine, light fraction (drain). The effluent from the hydrocyclone is sent to flotation, while the sand goes into a ball mill and is crushed to 0.074 mm. The main enrichment process is carried out in the flotation section. It should be noted that ore beneficiation is carried out in 3 stages, these are preparation, main enrichment and auxiliary processes.
First, on 6 lines in contact tanks, the drain is mixed with reagents. The product, which undergoes two-stage flotation, is crushed in vertical bead mills in each string (row), revealing the beneficiation surface and increasing the efficiency of non-ferrous metal extraction. During the flotation process, the mixture is separated into enrichment and waste.
The site will be equipped with 54 flotation machines with a volume of 300 cubic meters, 60 flotation machines with a volume of 50 cubic meters, 36 flotation machines with a volume of 20 cubic meters and 6 vertical bead mills. The area will be about 28,000 square meters.
It is worth noting that with the commissioning of the site, 165 new jobs will be created.
To date, concrete work at the flotation site has been completed by 70%, and the installation of 2 of 6 sections of flotation devices manufactured by the Finnish company METSO OUTOTEC is close to completion.
The Copper Enrichment Factory-3 flotation section has a number of advantages in comparison with similar sections at the AMMC processing plants, since all the equipment is more powerful and has high productivity. The new copper enrichment factory-3 will be the only one in the CIS countries where the most advanced technologies of integrated copper ore beneficiation are applied.