Germaniya va OKMK: hamkorlik rishtalari mustahkamlanmoqda
Ma'lumki, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati hamda Germaniya davlatining bir qator kompaniyalari o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yilgan.
Mazkur hamkorlik aloqalari doirasida 2022-yilda Samarqandda bo‘lib o‘tgan xalqaro iqtisodiy forumda Germaniyaning BASF konserni, Helaba banki, “Menzel”, Takraf GmbH kabi kompaniyalari bilan bir qator manfaatli shartnomalar imzolandi.
Shuningdek, Chirchiq shahrida kombinat va Germaniya davlati bilan hamkorlikda “Deutsche IT-AGMK” qo‘shma korxonasi ham tashkil etilgan.
Bundan tashqari, joriy yilda yangi barpo etilayotgan 3-Mis boyitish fabrikasi uchun Germaniyaning AUMUND Fördertechnik kompaniyasi tomonidan 54 dona zanjir tasmali plastinasimon konveyr lentalarini ham yetkazib berilishi rejalashtirilgan.
Yildan-yilga kombinat va Germaniya kompaniyalari o‘rtasida hamkorlik aloqalari mustahkamlanib bormoqda. Ushbu hamkorlik aloqalari doirasida joriy yilning 20-fevral kuni “Mangold Consulting” konsalting kompaniyasi raisi, TUI AG kuzatuv kengashining rahbari, professor Klaus Mangold boshchiligidagi Germaniya delegatsiyasi kombinatga tashrif buyurdi.
Mehmonlar dastlab, Qalmoqqir, Yoshlik-1 konlari hamda Mis boyitish fabrikasi, Mis eritish zavodidagi texnologik jarayon hamda yangi barpo etilayotgan 3-Mis boyitish fabrikasiniing qurilishi bilan tanishdilar.
Shu kuni OKMK rahbariyati va mehmonlar o‘rtasida tashkil etilgan uchrashuvda kelgusidagi hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.

Германия и АГМК: укрепляя сотрудничество
На протяжении ряда лет Алмалыкский горно-металлургический комбинат работает с рядом компаний из Федеративной республики Германии.
В рамках сотрудничества на II Международном экономическом форуме в Самарканде в 2022 году был подписан ряд соглашений с различными немецкими компаниями и банками. Это концерн «BASF», компании «Menzel», «Takraf GmbH», банк «Helaba Bank».
Также в Чирчике совместно с АГМК и Германией создано совместное предприятие «Deutsche IT-AGMK».
Кроме этого, Алмалыкский горно-металлургический комбинат закупает у компании AUMUND Fördertechnik 54 пластинчатых цепных конвейера для переработки медной руды, которые будут использоваться на новой строящейся медной обогатительной фабрике-3.
На этой неделе в рамках сотрудничества АГМК посетила делегация Германии во главе с председателем консалтинговой компании «Mangold Consulting», профессором Клаусом Мангольдом.
Представители компании побывали на смотровой площадке рудника «Кальмакыр». С высоты борта карьера понаблюдали за открытой разработкой одного из крупнейших в регионе рудника.
Затем гости ознакомились с инвестиционным проектом «Освоение месторождения «Ёшлик I», введение в эксплуатацию которого позволяет в несколько раз увеличить добычу руды.
Специалисты АГМК, сопровождая представителей делегации, рассказали о ходе строительных работ медной обогатительной фабрики-3, введение в эксплуатацию которой позволит значительно увеличить объем измельчения и обогащения руды медно-молибденовых месторождений региона.
В рамках официального визита состоялась встреча представителей делегации с руководством АО «Алмалыкский ГМК», в ходе которой обсуждались перспективы дальнейшего сотрудничества.