20 Fevral 2026, 9:46 698
Ma’lumki O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar tobora mustahkamlanib, yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Mazkur jarayonda OKMK markaziy o‘rinlardan birini egallayapti.
Joriy yilning 19-fevral kuni Buyuk Britaniya Bosh vazirining Markaziy Osiyo va Ozarbayjon bo‘yicha maxsus savdo vakili Lord Jon Olderdays boshchiligidagi delegatsiyaning OKMKga tashrifi ham ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarning amaldagi ifodasi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
Tashrif davomida mehmonlar OKMK boshqaruv raisi Abdulla Xursanov hamrohligida “Metallurg” madaniyat saroyi faoliyati bilan tanishdilar. Shuningdek, “Suyurlitepa yodgorligi” va kombinat muzeylarini ko‘zdan kechirishdi.
Dunyodagi eng yirik konlardan biri sanalgan Qalmoqqir koni mehmonlarning navbatdagi manzili bo‘ldi. Kondagi ishlab chiqarish jarayoni mehmonlarda katta qiziqish taassurot qoldirdi.
Qurilishiga 2017-yilda davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tomonidan start berilgan, hozirda kon tayyorlash ishlari amalga oshirilayotgan, ekspertlar tomonidan zahira jihatidan istiqbolli kon sifatida e’tirof etilgan “Yoshlik-1” koni ham mehmonlarni hayratlantirdi.
Investitsiya loyihasi asosida qurilgan, dunyoning yetakchi kompaniyalari tomonidan ishlab chiqarilgan ilg‘or texnologiyalar bilan jihozlangan, yiliga 60 mln tonna ma’danni qayta ishlash quvvatiga ega 3-Mis boyitish fabrikasi faoliyati bilan tanishgan mehmonlar, kombinatning kundan-kun taraqqiy etib borayotganiga guvoh bo‘lishdi.
Tashrif davomida mehmonlar kombinat mutaxassislarini qayta tayyorlab kelayotgan hamda boshqa sanoat korxonalari uchun zarur bo‘lgan mutaxassislarni o‘qitayotgan Muhandislik maktabi faoliyati bilan ham yaqindan tanishdilar.
Tashrif doirasida tashkil etilgan ikki tomonlama uchrashuvda istiqboldagi hamkorlik aloqalari, OKMKning London fond birjasida obligatsiyalarini ilk bor joylashtirish istiqbollari muhokma etildi.
Xulosa qilib aytganda, Buyuk Britaniya delegatsiyasining ushbu tashrifi OKMK nafaqat O‘zbekiston, balki mintaqa sanoatining drayveri ekanligini yana bir bor isbotlaydi. Bu kabi hamkorlik aloqalari kombinatning global bozordagi nufuzini yangi bosqichga olib chiqishi shubhasiz.

Новый этап глобального партнёрства: делегация Великобритании посетила АГМК
Экономические связи между Узбекистаном и Великобританией продолжают укрепляться и выходят на качественно новый уровень. В этом процессе Алмалыкский горно-металлургический комбинат по праву занимает одно из ключевых мест.
19 февраля этого года АГМК посетила делегация во главе со специальным торговым представителем Премьер-министра Великобритании по Центральной Азии и Азербайджану – Лорд Джон Олдердайс. Этот визит стал наглядным подтверждением активного развития двустороннего сотрудничества между двумя странами.
В рамках программы гости в сопровождении председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдуллы Хурсанова ознакомились с деятельностью Дворца культуры «Металлург», посетили памятник археологии «Суюрлитепа», а также музей комбината, где представлена история становления и развития предприятия.
Следующим пунктом маршрута стала смотровая площадка рудника «Кальмакыр». Процесс добычи руды произвел на членов делегации сильное впечатление масштабами и технологическим уровнем. Особый интерес вызвал и рудник «Ёшлик I» – перспективный проект, признанный экспертами одним из наиболее значимых по объёму запасов. Старт его строительству был дан в 2017 году Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым.
Гости также посетили медную обогатительную фабрику-3, построенную в рамках масштабного инвестиционного проекта. Оснащённая передовыми технологиями ведущих мировых производителей, фабрика обладает мощностью переработки до 60 миллионов тонн руды в год. Таким образом, делегация смогла убедиться, что комбинат демонстрирует устойчивую динамику роста и модернизации.
В ходе визита британская сторона подробно ознакомилась и с деятельностью инженерной школы – образовательной площадки, где осуществляется переподготовка специалистов комбината, а также подготовка кадров для других промышленных предприятий.
Во время двусторонней встречи обсуждались перспективы дальнейшего сотрудничества, а также планы по первичному размещению облигаций АГМК на одном из крупнейших и старейших бирж Европы – London Stock Exchange.
Подводя итоги, можно с уверенностью сказать: визит британской делегации ещё раз подтвердил, что Алмалыкский горно-металлургический комбинат является не только опорой промышленности Узбекистана, но и одним из драйверов индустриального развития всего региона.