+998 71 619 23 33Bugungi kunda ishlab chiqarish sarf-xarajatlarini kamaytirish, mahsulot tannarxini tushirish bo‘yicha kombinat tarkibiy bo‘linmalarida samarali ishlar amalga oshirilmoqda. Ayniqsa, mutaxassislar tomonidan ushbu ishlarni amalga oshirish uchun taklif etilayotgan innovatsion takliflar qo‘l kelmoqda.
Bu borada 2-Mis boyitish fabrikasida ham ko‘plab ishlar olib borilmoqda. 2024-2025 yil uchun energiya samaradorligini oshirish, maxsulot tannarxini kamaytirish va ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo‘yicha fabrikadagi innovatsion takliflarni tahlil etadigan bo‘lsak, bir qator takliflar ishlab chiqarishga tatbiq etilganligini kuzatishimiz mumkin.
Fabrika texnologik jarayonlarni boshqarish tizimini avtomatlashtirish xizmati yetakchi muhandisi Temur Inatov muallifligidagi “Konveyer tasmasining bo‘ylama yirtilishini oldini oluvchi datchik” loyihasining oladigan bo‘lsak, loyiha joriy yilda tanlovda g‘olib deb topildi. Hozirda ishlab chiqarishga joriy etilgan. Loyiha bilan tanishadigan bo‘lsak, loyiha fabrikada rudalarni tashishda qo‘llaniladigan konveyer tasmalarining yaroqsiz holatga kelib qolishini oldini olishi bilan muhim ahamiyat kasb etadi. Konveyer tasmasining uzoq yirtilishi bo‘limning 10-20 soat to‘xtab qolishiga olib keladi, bu esa mis konsentratining umumiy ishlab chiqarilishiga ta'sir qiladi. Maydalash bo‘limida soatiga o‘rtacha 700 tonna ma'dan qayta ishlanadi. Konveyer tasmasi yirtilishi yuz berganda 12-624 metrgacha tasma yirtilishi mumkin. 1 metr konveyer tasmasining narxi 1 600 000 so‘mligini hisobga olsak, bir marotaba mana shunday hodisa ro‘y berishi natijasida 998 400 000 so‘mgacha zarar keltirishi mumkin. Temur taklif etgan loyihaning afzalligi shundaki, konveyer tasmasining kamroq shikastlanishini, asosiy uskunalarni uzoq vaqt to‘xtashini hamda konveyer tasmasini to‘la yirtilishini oldini oladi.
Hozirgi kunda ushbu datchiklar fabrikaning o‘zida tayyorlanmoqda. Konveyer tasmasining bo‘ylama yirtilishini oldini oluvchi 1 dona datchik tayyorlash uchun 1 665 000 so‘m mablag‘ sarflanmoqda.
Bu kabi innovatsion takliflar fabrikda talaygina.
Ma'lumot uchun: bugungi kunda fabrikada jami bo‘lib 84 ta konveyr va 7634 metr konveyr tasmalari mavjud bo‘lib, Temur taklif etgan loyiha bo‘yicha tajriba sifatida bitta datchik o‘rnatildi va bu loyiha o‘zining ijobiy natijasini berdi. Yaqin kelajakda fabrikadagi barcha konveyrlarga ushbu datchiklar o‘rnatilishi ko‘zda tutilgan.

Ensuring continuity of the production and technological process
Currently, the structural divisions of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex are actively implementing measures aimed at reducing production costs and reducing the cost of production. Particular attention is paid to innovative proposals made by specialists to improve the efficiency of these processes.
At the Copper Concentration Plant-2, significant work is also being carried out in this direction. A detailed analysis of innovative solutions for 2024-2025 has been carried out, on the basis of which a number of proposals have already been introduced into production.
Today, the structural divisions of the enterprise are effectively working to reduce production costs and reduce the cost of production. Innovative ideas offered by specialists to perform these works are especially relevant.
A lot of work is also being done in this direction at the plant. Analyzing innovative proposals for increasing energy efficiency, reducing production costs and reducing production costs for 2024-2025, it can be seen that a number of proposals have been implemented in production.
For example, Temur Inatov's project "Sensor for preventing longitudinal rupture of the conveyor belt" was one of the winners of the competition of innovative ideas held this year. This sensor minimizes damage to the conveyor belt, which helps to avoid long-term equipment downtime and prevents complete destruction of the belt. Usually, a conveyor belt rupture leads to a stoppage of the section for 10-20 hours, which affects the overall production of copper concentrate. The crushing department processes an average of 700 tons of ore per hour. When the belt ruptures, the damage can reach a length of 12 to more than 600 meters. Considering that 1 meter of conveyor belt costs 1,600,000 soums, then as a result of one incident, the damage can amount to 998,400,000 soums.
Currently, these sensors are manufactured at the factory itself. The cost of manufacturing one such device is 1,665,000 sums.
And there are many such innovative proposals at the factory.
For reference: today the factory has 84 conveyors and 7,634 meters of conveyor belts. According to the project proposed by Timur Inatov, one sensor was installed as an experiment. And the positive result was not long in coming. It is planned that in the near future these sensors will be installed on all conveyors of the enterprise.