Kern saqlash ombori foydalanishga topshirildi
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati geologlari tomonidan hozirgi vaqtda mamlakatimizning 5 ta viloyatlarida joylashgan 20 ga yaqin mis, oltin, kumush, rux, qoʻrgʻoshin, volfram, nodir metallar hamda noruda konlaridan qazib olish va geologik oʻrganish ishlarini olib borilmoqda.
Kombinat geologlarining asosiy vazifalaridan biri bu tasdiqlangan zaxiralarni ishlab chiqarishga jalb qilish va zahiralar miqdorini yanada koʻpaytirish hisoblanadi.
OKMK geologlarining ma’lum qilishicha, kombinat xom ashyo bazasini kengaytirish maqsadida, Qalmoqqir, Yoshlik I konlari hamda Angren, Chodak va Xandiza kon boshqarmalari shaxtalarida geologiya qidiruv ishlari davom ettirilmoqda.
Konlardagi geologiya qidiruv ishlari natijasida olingan kern namunalarini saqlash va hujjatlashtirish maqsadida, kombinat tomonidan Oʻzbekistonda birinchilardan boʻlib jami 60 ming kern yashiklarini saqlash uchun moʻljallangan zamonaviy koʻrinishdagi  50x25 oʻlchamdagi 2 ta  kern saqlash ombori qurilib, foydalanishga topshirildi.
Ushbu kern saqlash omborining afzalligi va zarurligi shundan iboratki, har bir konni geologik oʻrganish maqsadida, olingan kern namunalari ushbu kon oʻrganilib to kon qazish ishlari tugagunga qadir sifatli saqlanishi talab etiladi.
Namunalarni saqlash muddati 100 yilgacha davom etishi mumkin. Sababi, olingan kern namunalarida bir necha bosqichda geologik (minerologiya, petrografiya, gidrogeologiya), texnologik oʻrganish ishlari takror olib borilishi mumkin.
Buning uchun esa kern yashiklarini sifatli saqlash, quduq nomlarini oʻchib ketishini oldini olish, kern yashiklarini tartib bilan joylashtirish zarur.
Ushbu kern saqlash omborlarida barcha namunalar tartib bilan saqlanadi va geologlar tomonidan xalqaro JORC  kodeksining  talablari asosida Geologik hujjatlashtirish ishlarini maxsus (Getac) planshetlarda Avstraliyalik mutaxassislar tomonidan ishlab chiqilgan  MaksGeo kompaniyasining Datashed va Logchief dasturiy ta’minotlaridan foydalangan holda olib borishadi.
Bunda xujjatlashtirishda ma’lumotlar elektron interaktiv uslubda planshetlarga tushiriladi va shu zahoti qayta ishlash uchun dasturiy ta’minotlar bazasiga yuboriladi.
Namunalarning har bir santimetri sinchkovlik bilan oʻrganilib,  elektron tarzda geologik hujjatlashtirish ishlari  olib boriladi. Hozirgi vaqtda kernlarni saqlashning elektron ombori ham mavjud boʻlib, unda kernlarga tegishli boʻlgan barcha ma’lumotlar saqlanadi.
Olingan kern namunalarining bir qismini tahlil qilish ishlari jahon andozalariga javob bera oladigan Qozogʻistonning “ALS Global” va Qirg’izistonning “SAEL” va boshqa laboratoriyalarida oʻtkazilgan boʻlsa hozirgi vaqtda mana shunday zamonaviy, xalqaro talablarga mos analitik laboratoriya OKMKda qurilib foydalanishga topshirish arafasida.

09 June 2025, 9:28 2029
The Geologists of Almalyk Mining and Metallurgical Complex (AMMC) are actively working on geological exploration and mining of minerals at about 20 deposits of copper, gold, silver, zinc, lead, tungsten, rare and non-metallic metals located in five regions of Uzbekistan.
One of the priority tasks of geologists is to involve explored reserves in industrial development and to increase the resource base of the plant.
In order to expand the mineral resource base, AMMC specialists continue geological exploration at the Kalmakyr and Yoshlik I deposits, as well as in the Angren, Chadak and Khandiza mine administrations.
For the storage and documentation of cores obtained during drilling, AMMC was one of the first in the country to build and commission two modern core storage facilities measuring 50 by 25 meters, designed to accommodate 60 thousand boxes with samples.
Such storage facilities are extremely important for high-quality subsoil study. The core obtained during drilling must be stored in proper condition until the end of mining operations at the site, and often for decades longer. The storage period can reach 100 years, since the samples are used for repeated geological and technological studies: mineralogical, petrographic, hydrogeological and others.
For this, it is extremely important to ensure conditions for the preservation of the core: carefully organize the boxes, prevent the erasure of well markings, organize systematic storage.
All samples in the new storage facilities are placed strictly according to the system, and their description and documentation are carried out in accordance with international standards JORC. For this, geologists use protected industrial tablets "Getac" and specialized software "Datashed" and "Logchief", developed by the Australian company "MaxGeo".
The data is entered into the electronic system in interactive mode and immediately transferred to the database for subsequent Concentrator. Each batch of core samples is studied with a high degree of detail, and all information about them is recorded in digital form.
In addition to physical storage, an electronic storage facility has also been created, where all information related to core samples is collected.
Some of the samples have already undergone laboratory analysis in accordance with international standards in such laboratories as ALS Global (Kazakhstan) and SAEL (Kyrgyzstan). Currently, AMMC has completed the construction of its own modern analytical laboratory that meets international requirements, and it is being prepared for commissioning.