Kon-metallurgiya sohasi uchun dolzarb ilmiy tadqiqotlar
Joriy yilning 17-18 aprel kunlari MTTU MISiS Olmaliq filialida “Fan va yoshlar-2023” III yoshlar ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
“MTTU MISiSning 78- Ilm-fan kunlari” doirasida o‘tkazilgan konferensiya “Olmaliq KMK” AJ qo‘llab-quvvatlashi bilan tashkil etildi.
Tadbir avvalida so‘z olgan oliygoh filialining direktori Farhodbek Umarov filial tashkil etilganidan buyon oliygohda foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash texnologiyasini takomillashtirish, texnogen chiqindilarni qayta ishlash, texnologiyalarini ishlab chiqish, energiya va resurs tejamkorligi kabi sohalarda faol ilmiy faoliyat yo‘lga qo‘yilganini ta'kidladi.
Konferensiya ishi to‘rt seksiyaga bo‘lingan holda tashkil etildi. Jumladan, "Tog‘-kon sanoatida tabiiy resurslardan oqilona foydalanish va tog‘-kon uskunalarini rivojlantirish istiqbollari", “Zamonaviy metallurgiyani rivojlantirish tendensiyalari va istiqbollari. Kelajak materiallarini olish texnologiyasi", "Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun axborot texnologiyalari", "Matematik modellashtirish va tabiiy fanlar. Muhandislik sohalari talabalari uchun zamonaviy ta'lim va ingliz tilini o‘qitish" kabi mavzularda talabalar ma'ruza qilishdi. Filialning “Kon ishi”, “Metallurgiya”, “Texnologik jarayonlar va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish” yo‘nalishlari bo‘yicha tahsil olayotgan 2-5 kurs talablari tomonidan jami bo‘lib 94ta ma'ruzalar tinglandi.
Yosh olimlarning ilmiy izlanishlari tog‘-kon va metallurgiya sanoatining, shu jumladan OKMKning dolzarb muammolariga tegishli ekanligi ahamiyatli. Masalan, "Yoshlik-1" oltin-mis-porfir koni geologik tuzilishining xususiyatlari”, "Karyer samosvalining ishlash samaradorligini oshirish", "Konveyrlarni ta'mirlash va tiklash tizimlarini tahlil qilish", "Ohak kuydirish pechlarining energiya samaradorligini oshirish", "Qalmoqqir konida toshlarni qazish uchun tayyorlash usulini o‘rganish", "Angren Oltin saralash fabrikasi chiqindilarini boyitishni tadqiq qilish", "Ekskovatorlar kovsh tishlarining ishchi yuziga vanadiy bilan modifikasiyalangan yemirilishga chidamli qotishma qo‘llash orqali qattiqlashtirish", "Samosvallarning foydalanilgan shinalarini qayta ishlash texnologiyalarini rivojlantirish", "Kon-metallurgiya ishlab chiqarishining texnogen chiqindilaridan kompleks foydalanish", "Mis ishlab chiqarish jarayonida hosil bo‘lib yotgan shlaklardan texnik kremniy olish jarayonini o‘rganish", "Qalmoqqir konining mis-molibden balansdan tashqari rudalarini boyitish texnologiyasini takomillashtirishning mumkin bo‘lgan variantlari”, "Chuqur  konlarda sun'iy shamollatish", "SBSh 250-MNA-32 burg‘ulash qurilmasiga yonilg‘i quyish vaqtini optimallashtirish", "Rux ishlab chiqarishning texnogen chiqindilarini qayta ishlash usulini o‘rganish va tadqiq qilish", " Sun'iy intellekt yordamida texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish", " Korxonalarni kiberhujumlardan himoya qilish", "Elektr ta'minoti tizimlarining xavfsizligi", "Sun'iy intellekt yordamida"Qalmoqqir" konida changni bostirish" kabi mavzulardagi tadqiqotlarni misol qilish mumkin.
Umuman olganda, yosh olimlarning tadqiqotlari ishlab chiqarish samaradorligini oshirish, yoqilg‘i-energetika resurslarini, tovar-moddiy boyliklarini tejash, texnogen chiqindilarni qayta ishlashga jalb qilish, ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va raqamlashtirish, "yashil iqtisodiyot" ni rivojlantirish va boshqalarga yo‘naltirilgan.
Tadbir yakunida dolzarb tadqiqotlarning mualliflariga qimmatbaho sovg‘alar va diplomlar tuhfa etildi.

+998 71 619 23 33On April 17 and 18, in the Almalyk Branch of National University of Science and Technology "MISIS", with the support of JSC Almalyk MMC, the III Youth Scientific and Practical Conference "Science and Youth-2023" was held, held as part of the "78th Days of Science NUST MISIS".
The participants of the conference were warmly welcomed by the director of the Almalyk Branch of NUST MISIS Farkhodbek Umarov, who noted that since the founding of the Almalyk Branch of NUST MISIS, the university has been actively engaged in scientific activities in such areas as improving the technology of mining and processing of minerals, developing technologies for processing industrial waste, resource - and energy saving.
The work of the conference was organized in four sections: “Rational nature management in the mining industry and prospects for the development of mining equipment”, “Trends and prospects for the development of modern metallurgy. Technology for obtaining materials of the future”, “Information technologies for achieving sustainable development goals”, “Mathematical modeling and natural sciences. Modern education and teaching English to students of engineering specialties. In total, 94 reports were heard from students of 2-5 courses studying in the areas of "Mining", "Metallurgy", "Automation of technological processes and production."
Scientific research by young scientists relates to topical issues in the mining and metallurgical industry, including the AMMC. For example, “Features of the geological structure of the Yoshlik I porphyry gold-copper-porphyry deposit”, “Improving the operating efficiency of a mining dump truck”, “Analysis of systems for the repair and restoration of conveyor belts”, “Improving the energy efficiency of lime kilns”, “Research on the method of preparing rocks for excavation at the Kalmakyr mine, "Research on the tailings of the Angren gold recovery plant", "Hardening the teeth of excavator buckets by applying a wear-resistant alloy modified with vanadium to the working face", "Development of technologies for processing used tires of mining dump trucks", "Integrated use of technogenic waste from mining of metallurgical production", "Research of the process of obtaining technical silicon from old slags of copper production", "Possible options for improving the technology of enrichment of copper-molybdenum out-of-balance ores of the Kalmakyr mine", "Artificial ventilation in deep pits", "Optimization of the refueling time of the oil station of the drilling rig SBSh 250-MNA-32", "Study and study of the method of processing man-made wastes of zinc production", "Possibilities of depletion of converter slags of copper production using zinc production clinker", "Automation of technological processes using artificial intelligence", "Protection of an enterprise from cyber attacks", “Security of power supply systems of enterprises from cyber attacks”, “Dust suppression at the Kalmakyr Mining Administration using artificial intelligence”, etc.
In general, the research of young scientists is aimed at increasing the efficiency of production, saving fuel and energy resources, inventory items, involving man-made waste in the processing, automation and digitalization of production, the development of a "green economy", etc.