+998 71 619 23 33Darhaqiqat, keyingi yillarda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarga erishish, jamiyat va davlat ishlarini boshqarishda ularning teng ishtirok etishini ta’minlash, xotin-qizlarni ijtimoiy-huquqiy jihatdan qoʻllab-quvvatlash, shuningdek, xotin-qizlarni tazyiq va zoʻravonliklardan himoya qilishga qaratilgan keng koʻlamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Gender tenglik masalasi davlat siyosati darajasiga koʻtarilib, sohaga oid 25 ta qonunchilik hujjati qabul qilindi.
Shuningdek, Gender strategiyasini 2023-2030 yillarda bosqichma-bosqich amalga oshirish uchun har yilda alohida-alohida kompleks chora-tadbirlar dasturlari tasdiqlanishi belgilandi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida bu boradagi tadbirlar an’anaga aylandi.OKMK hamkorlar lider ayollar jamoasining navbatdagi uchrashuvi 11 iyun kuni Muhandislar maktabida boʻib oʻtdi.
Tadbir avvalida kombinat “Oltin qoʻllar” toʻgaragi a’zolari boʻlgan iqtidorli hunarmand ishchi xotin-qizlarning mehnat mahsuli - ushbu hunarmandchilik va qoʻl mehnati namunalari koʻrgazmasi namoyish etildi. Shuningdek, kombinat maktabgacha ta’lim muassasalari pedagog va tarbiyachilari tomonidan sun’iy intellektdan foydalangan holda yaratilgan oʻquv-uslubiy qoʻllanmalar koʻrgazmasi ham tashkil etildi. Mana bu oʻquv qoʻllanmalar va didaktik oʻyinlar jajji bolajonlarning iqtidor va koʻnikmasini yanada oshirib, bilim olishga boʻlgan ishtiyoq va mehrini mustahkmlab boradi.
Shundan soʻng tadbir oʻz ishini boshladi.
Tadbirda taniqli tadbirkorlar, bir qator soha vakillalari va kombinatdagi lider ayollar ishtirok etdi.
Panel sessiya doirasida oʻtkazib kelinayotgan lider ayollar jamoasi tadbirini kombinatning Toshkent shahridagi vakolatxonasi rahbari, kombinat Xotin-qizlar va gender tenglik boʻyicha maslahat kengashi raisi Feruza Hamidova ochib berdi va gender tenglik borasida kombinatda olib borilayotgan ishlarga toʻxtaldi.
Tadbir kun mavzusi Lider ayolning salohiyati va karerada ayollar uchun imkoniyatlar va toʻsiqlar boʻldi.
“Lider ayolning salohiyati, imkoniyat va toʻsiqlar” mavzuida KfW IPEX Bank vakilasi Yekaterina Galitsinaning fikr-mulohazalari, hayotiy tajribalari haqidagi juda qiziqarli ma’lumotlar tinglandi.
OKMK xamkorlar lider ayollar jamaosining shu kungi uchrashuvi qiziqarli savollarga va sermazmun javoblarga boy boʻldi. Bu kabi uchrashuvlar, davra suhbatlari davom etadi.
Kamola Umaralieva, OKMK boshqaruv raisi maslahatchisi: Bugun Davlatimiz rahbari tashabbuslari bilan yurtimizda xalqaro hamkorlik kengaytirilmoqda, dunyoning turli davlatlari bilan diplomatik, iqtisodiy-siyosiy aloqalar mustahkamlanmoqda. Bu doʻstona munosabatlar, investitsiya jozibardorligini oshirilishi Oʻzbekistonning ijtimoiy-iqtisodiy farovonligini yuksaltirish, barqaror rivojlanish yoʻlidagi muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Xorijiy hamkorlikning samarali natijalarini Olmaliq kon- metallurgiya kombinatida ham koʻrib turibmiz. Kombinatda amalga oshirilayotgan yirik investitsiya loyihalari dunyoning yetakchi davlatlarini jalb etayapti. Koʻplab xalqaro kompaniyalar, banklar bilan allaqachon mustahkam hamkorlik oʻrnatildi.
Oʻzbekiston-Evropa xalqaro hamkorlik doirasida "OKMK-Hamkorlar" lider ayollar jamoasining tashkil etilishi mamlakatdagi investitsiyaviy islohotlarning samarasi, qolaversa, yurtimizda xotin-qizlarning imkoniyat va salohiyatlarini qoʻllab-quvvatlash va yuzaga chiqarish yoʻlida amaliy sa’y-harakatlar natijasidir.
Xalqaro kompaniyalarning yetakchi ayollari, shu jumladan Yekaterina Galitsina /KfW IPEX Bank/ ishtirokida oʻtkazilgan navbatdagi uchrashuvda xotin-qizlarning shaxsiy va kasbiy rivojlanish tendensiyalari, liderlik salohiyatini yuksaltirish, vertikal va gorizontal karyera qilishning samaralari va qiyinchiklari xususida soʻz bordi.
Bu kabi muloqotlar kombinatda xotin-qizlarning bilim va malakalarini yanada mustahkamlash, oʻzlariga, kasbiga ishonch va mas’uliyatni yanada oshirishga turtki boʻlishi aniq.

+998 71 619 23 33In recent years, Uzbekistan has been consistently implementing reforms aimed at ensuring equal rights and opportunities for women and men, their equal participation in the management of state and public affairs, supporting women in terms of social and legal guarantees, as well as protection from pressure and violence.
Gender equality has become part of state policy – 25 legislative acts have been adopted in this area. For the phased implementation of the Gender Strategy for 2023-2030, separate comprehensive programs of activities are approved annually.
At Almalyk MMC, such initiatives have become a good tradition. The next meeting of the community of women leaders "AMMC – Partners" was held on June 11 at the Engineering School.
At the beginning of the event, an exhibition of handicrafts created by talented employees – the members of the "Golden Hands" circle was organized.
An exposition of teaching aids developed by teachers and educators of preschool educational organizations of the plant using artificial intelligence technologies was also presented. These visual materials and didactic games help develop children's interest in learning and reveal their abilities.
The main part of the event began with a welcoming speech by the head of the AMMC representative office in Tashkent and the chairperson of the advisory council on women and gender equality, Feruza Khamidova. She spoke about the work done at the plant in the field of gender policy.
The topic of discussion was "The potential of a female leader: opportunities and barriers in a career." Ekaterina Galitsyna, the representative of KfW IPEX Bank, spoke with interesting observations and personal stories on this topic.
The meeting took place in the format of an open dialogue, filled with meaningful questions and answers.
Kamola Umaralieva, Advisor to the Chairman of the Board of Almalyk MMC, noted:
- Today, at the initiative of the head of our state, Uzbekistan is actively developing international cooperation, strengthening diplomatic and economic-political ties with foreign countries. All this plays a key role in ensuring the sustainable development of the country and the growth of investment attractiveness. According to her, the results of such foreign economic policy can be seen in the example of AMMC, where large investment projects are being implemented with the participation of leading foreign countries and international banks.
The creation of the community of women leaders "AMMC – Partners" within the framework of Uzbek-European cooperation has become a practical result of reforms that support the disclosure of the potential and opportunities of women in the country.
The participants of the meeting discussed issues of career growth, development of leadership qualities, difficulties and opportunities of horizontal and vertical careers. Such meetings help to strengthen the knowledge and professional skills of women at the plant, as well as increase their confidence and responsibility.