“Lithium day Uzbekistan 2024” konferensiyasi
Joriy yilning 12 mart kuni Geologiya fanlari universitetida O‘zbekistonda litiy kuni (Lithium day Uzbekistan 2024) konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi, Germaniyaning “Deutsches Lithiuminstitut” instituti hamda GP Papenburg AG kompaniyalari bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Konferensiyada Xalqaro litiy bozori ishtirokchilari, Germaniya, Buyuk Britaniya va Finlyandiya kabi davlatlardan soha mutaxassislari, “Olmaliq KMK” AJ, “Navoiy KMK” AJ, “Navoiyuran” DK, Geologiya fanlari universiteti, “Yangi kon” MChJ, “O‘zgeorangmetliti” MChJ, xorijiy konsalting kompaniyalari va boshqa tashkilotlar vakillari qatnashishdi.
Konferensiyani Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirining birinchi o‘rinbosari O.Nasritdinxodjayev ochib berar ekan, u tadbirda qatnashayotgan xalqaro litiy bozori ishtirokchilari, xorijiy kompaniyalar vakillariga, xususan Germaniyaning O‘zbekistondagi elchisi, doktor Tilo Klinner, GP Günter Papenburg AG kompaniyasi rahbari Angela Papenburg xonimga minnatdorchilik bildirdi.
Shundan so‘ng, konferensiya o‘z ishini boshladi.
Konferensiya “O‘ta muhim minerallarning global tendensiyalari” va “Birlamchi xomashyo va litiydan olinadigan qo‘shimcha mahsulotlar. Litiyni qayta ishlash texnologiyalari” kabi mavzular asosida 2 ta panel sessiya tarzida o‘tkazildi.
Jumladan, birinchi panel sessiyasida spikerlar tomonidan “O‘zbekistonda muhim foydali qazilmalarning rivojlanishi”, “Germaniyaning Markaziy Osiyo strategiyasi bo‘yicha taqdimoti”, “O‘zbekistonda litiy va muhim minerallar qazib olish loyihalari”, “Xalqaro litiy loyihalari doirasida geologiya va mineral resurslarni baholash” kabi mavzular yuzasidan taqdimotlar qilindi.
Ikkinchi sessiyada Litiy rudalarini qayta ishlash uchun Metso, FLSmidth KBR, GEA engineering kabi xalqoro kompaniyalar oʼzlarining kritik metallarni qayta ishlashdagi texnologik yechimlari va tajribalarini namoyish etdi.
Bundan tashqari, tadbirda sohada izlanishlar olib borayotgan Respublikadagi ilmiy tadqiqot tashkilotlari olimlari va ishlab chiqarishdagi ilg‘or tajribaga ega xodimlar o‘zlarining ishlanmalarini hamda ilmiy yutuqlarini namoyish etdilar.
Konferensiyaning asosiy maqsadi kritik minerallarning dunyodagi tendensiyalari, ularni qayta ishlash texnologiyalarini hamda yarim tayyor mahsulotlardan qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratishda xorijiy tajribani o‘rganish va loyihalarni amalga oshirishda layoqatli injinirng kompaniyalari bilan hamkorlik o‘rnatishdan iborat.
Shuningdek, tadbirda OKMK bosh muhandisining texnologiyalar bo‘yicha o‘rinbosari Abduqahhor Saynazarov “Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida nodir metallarni ishlab chiqarishni ko‘paytirish” mavzusida taqdimot o‘tkazdi.
Aytish joizki, mazkur konferensiya Tog‘-kon sanoati va geologiya sohasi uchun muhim mavzularni o‘z ichiga qamrab olib, muloqot va tajribalar almashinuvi uchun maydon bo‘lib xizmat qiladi.

+998 71 619 23 33On March 12, 2024, in Tashkent, the “Lithium day Uzbekistan 2024” conference was held at the University of Geological Sciences.
The event was organized by the Ministry of Mining and Geology of the Republic of Uzbekistan in collaboration with the German Institute Deutsches Lithiuminstitut and GP Papenburg AG.
The event was attended by representatives of the World Lithium Market, industry experts from Germany, Great Britain, Finland, as well as representatives of JSC “Almalyk MMC”, JSC “Navoi MMC”, State Enterprise “Navoiyuran”, University of Geological Sciences, “Yangi Kon” LLC, “Uzgeorangmetliti” LLC, foreign consulting companies and other organizations.
The First Deputy Minister of Mining and Geology Omonullo Nasritdinkhodjaev welcomed the conference participants – the representatives of the international lithium market, the foreign companies, in particular the German Ambassador to Uzbekistan, Dr. Thilo Klinner, and the head of GP Günter Papenburg AG, Mrs. Angela Papenburg.
The main goal of the conference is to study the global trends in the field of essential minerals, technologies for their processing, as well as foreign experience in creating a value chain from semi-finished products and establishing cooperation with competent engineering companies in the implementation of projects.
During the first panel session, presentations were made on the topics: “Development of important minerals in Uzbekistan”, “Projects for the extraction of lithium and important minerals in Uzbekistan”, “Geology and assessment of mineral resources in the framework of international lithium projects”, etc.
In the second session, international lithium ore processing companies such as Metso, FLSmidth KBR, Gea Engineering demonstrated their technological solutions and experience in processing critical metals.
In addition, during the event, specialists from research institutes and organizations of the republic conducting research in this area demonstrated their developments, as well as scientific achievements.
Deputy Chief Engineer of Almalyk MMC for Technology Abdukakhkhar Sainazarov gave a presentation on the topic “Increasing the production of rare metals at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex.”
Thus, this conference provides a platform for dialogue and exchange of experience, covering important topics for the mining industry and geology.