Manfaatlar to‘qnashuvi - taraqqiyotga gʻov
Ixtisoslashtirilgan ta’mirlash ishlari boshqarmasi hamda 3-Mis boyitish fabrikasi muhandis-texnik xodimlari va ishchilari o‘rtasida navbatdagi profilaktika tadbiri o‘tkazildi.
Tadbirda “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonunning mazmun-mohiyati, jinoyatchilikka va korrupsiyaga qarshi kurashish, huquqbuzarliklarning oldini olish hamda OKMKda kirish-chiqish va ichki obyekt tartiboti mavzulari muhokama qilindi.
Tadbirda ITIB boshlig‘i Xusniddin Sulaymonov, 2-MBF boshlig‘ining tartibot va tovar-moddiy boyliklar butligini ta’minlash bo‘yicha o‘rinbosari Iskandar Shamsiyev, 3-MBF direktorining tartibot va tovar moddiy boyliklari butligi boyicha o’rinbosari Farhod Nazarov, Toshkent viloyati IIBB OKMKdagi IIB Tergov bo‘limi katta tergovchisi Aziz Rasuliylar ishtirok etishdi.
Tadbir davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislar tomonidan batafsil javoblar olishdi. Xodimlarga kundalik faoliyatda huquqiy ongni oshirish va korxona ichki tartibiga qat’iy amal qilish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
-  So‘nggi yillarda O‘zbekiston Respublikasining “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonuni ijrosini samarali tashkil etish bo‘yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 14-noyabrdagi 758-son qarori bilan iqtisodiyot va ijtimoiy sohaning jami - 17ta soha, tarmoq va yo‘nalishlarda Qarindoshlarning birga ishlashlarini cheklash to‘g‘risidagi qoidalardan istisnolarga yo‘l qo‘yilishi mumkin bo‘lgan davlat tashkilotlari xodimlarining Ro‘yxati  tasdiqlangan – deydi X.Sulaymonov. - Ushbu Ro‘yxatga  sanoat va ishlab chiqarish, shuningdek infratuzilma korxonalari, jumladan, temir yo‘llar,  neft va gaz sohasi hamda infratuzilmasi sohasidagi korxonalarning xodimlari va yana ko‘plab boshqa soha va yo‘nalishlarning muayyan toifaga mansub xodimlari kiritilgan. Shunigdek, Mehnat Kodeksiga muvofiq, o‘zaro yaqin qarindosh yoki quda tomondan qarindosh bo‘lgan shaxslarning aynan bitta davlat tashkilotida birga xizmat qilishi tasdiqlangan.
Mazkur qonun Davlat hamda Hukumat Rahbarining bevosita ko’magi va nazorati ostida amalga oshirilayotgan strategik ahamiyatga ega boʻlgan, yirik investitsiya loyihalarini muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun mustahkam huquqiy zamin boʻlib xizmat qiladi.
- Manfaatlar to‘qnashuvi deganda shaxsning lavozim majburiyatlarini lozim darajada bajarishiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan vaziyat tushuniladi.
Mazkur qonun manfaatlar to‘qnashuvini tartibga solish, unga oid munosabatlarni aniqlash, manfaatlar to‘qnashuvi haqida axborotni oshkor qilish va uni bartaraf etish bo‘yicha chora-tadbirlarni belgilaydi. Shuningdek, qonun davlat tashkilotlaridagi xodimlarning huquq va majburiyatlarini aniq tartibga soladi.
Bu avvalo har qanday sohadagi rivojlanish illati bo‘lmish korrupsiya holatlarining oldini oladi, ya’ni shaxsning o‘z mansab yoki xizmat mavqeyini shaxsiy manfaatlari maqsadida qonunga xilof ravishda foydalanishi yo‘lidagi xatti-harakatlarining bir qismini bartaraf etadi, davlat budjetining (xalq mablag‘i) noqonuniy o‘zlashtirilishining oldini oladi, davlat tashkilotlarida mehnat munosabatlari va davlat xaridlarining ochiqligini va shaffofligini ta’minlaydi, - deydi I.Shamsidinov.

+998 71 619 23 33Another preventive event was held among the work collectives of the Specialized Repair Work Department and Copper concentrator plant-3.
The meeting was devoted to the discussion of the legislation on conflict of interest, issues of combating corruption, preventing offenses, as well as the rules for access to the territory of AMMC and internal order at the enterprise's facilities.
The event was attended by the Head of the Specialized repair work department Khusniddin Sulaimanov, deputy head of Copper concentrator plant-2 for the regime and safety of inventory items Iskandar Shamsiev, deputy director of Copper Processing Plant-3 for similar issues Farkhod Nazarov, as well as senior investigator of the Investigative Section of the Department of Internal Affairs at the AMMC of the Tashkent region Main Directorate of Internal Affairs Aziz Rasuliy.
During the meeting, the specialists answered in detail the questions of interest to the workers. Those present were reminded of the need to comply with internal regulations and improve legal literacy in everyday activities.
— Active work is underway in Uzbekistan to effectively implement the Law "On Conflict of Interest". Resolution of the Cabinet of Ministers dated 14 November 2024 No. 758 approved a list of state organizations whose employees may fall under the exceptions to the rules restricting joint work of close relatives, — noted H. Sulaymonov. — The list includes employees of industrial enterprises, infrastructure, including railways, oil and gas and other industries.
In accordance with the Labor Code, the possibility of joint service in one state organization between close and related persons is also regulated.
This law has become an important legal support for the implementation of large investment projects and ensuring the sustainable development of the country. It serves as a tool for identifying and eliminating situations that may interfere with the conscientious performance of official duties.
— A conflict of interest is a situation in which personal interests can influence official decisions, — explained I. Shamsidinov. — The law is aimed at identifying, disclosing and preventing such cases. It regulates the rights and obligations of employees of state organizations, helps prevent corruption, prevent the illegal appropriation of public funds, and ensures transparency in labor relations and public procurement.