Muhandislik maktabiga tinglovchilar saralanayapti
Ma'lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2022-yil 20-dekabr kuni Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida belgilangan vazifalar ijrosini ta'minlash shuningdek, joriy yilning 10-yanvar kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida belgilangan vazifalarning ijrosini ta'minlash maqsadida OKMKda muhandislarni tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘yicha muhandislik maktabi tashkil etish ishlari olib borilmoqda.
23-may kuni doimiy faoliyat ko‘rsatuvchi Komissiya tomonidan mazkur maktabga tinglovchilarni qabul qilish uchun suhbat tashkil etildi. Metallurgiya, Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va mexanika yo‘nalishlari bo‘yicha tashkil etilgan suhbat davomida nomzodlardan eng munosiblari saralab olindi.
O‘quv davrida ularning o‘rtacha oylik ish haqlari saqlanib qolinadi.
Ma'lumot uchun: mazkur maktabda geologiya, marksheyderlik ishi, konchilik ishi, boyitish, metallurgiya, mexanika, energetika, kon sanoati transportlari, avtomatlashtirish kabi ta'lim yo‘nalishlari bo‘yicha tinglovchilar o‘qitiladi.
Nazariy ta'lim yangi pedagogik texnologiyalar asosida amaliyotga yondashgan holda tashkil etiladi. Muhandislik maktabida mutaxassislar 6 -10 oy muddatda qayta tayyorlanadi. Bir o‘quv kursiga 150 nafar tinglovchilar qabul qilish rejalashtirilgan.
O‘quv yakuni bo‘yicha tinglovchilarning barchasi o‘z yo‘nalishilari bo‘yicha mas'ul lavozimlarga tayinlanadi.
Ta'lim 40% (nazariy)/60% (amaliy) shaklda tashkil etiladi. Muhandislik maktabida metallurgiya va konchilik sanoati sohalarida mutaxassislar tayyorlanadi. Amaliyot jarayonlari so‘ngi texnologik qurilmalar yordamida o‘tkaziladi.
Yana bir ahamiyatli jihati shundaki mazkur maktabda tinglovchilarga darslarni dunyoning sanoati rivojlangan davlatlari olimlari va o‘qituvchilari o‘tishadi.

Отбираются слушатели в инженерную школу
В Послании Президента Шавката Мирзиёева Олий мажлису и народу Узбекистана 20 декабря 2022 года, а также в ходе видеоселекторного совещания, проведенного 10 января текущего был определен ряд задач.
Во исполнение этих задач в этом направлении на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате уже начаты практические работы организации подготовки и переподготовки инженерных кадров.
23 мая специальная комиссия организовала собеседование для приема слушателей в инженерную школу, в ходе которого были отобраны кандидаты по направлениям металлургии, автоматизации производства и механики.
Стоит отметить, что в период обучения среднемесячная заработная плата работников при этом сохраняется.
В данной школе обучение будет вестись по следующим образовательным направлениям: геология, маркшейдерское дело, горное дело, обогащение, металлургия, механика, энергетика, горнодобывающий транспорт, автоматизация.
В данной школе обучение будет вестись на основе современных педагогических технологий с упором на практику (40/60). Переподготовка будет осуществляться в течение 6-10 месяцев, а один учебный курс будут проходить 150 слушателей. Инженерная школа будет готовить высококвалифицированных специалистов в области горной и металлургической промышленности. Следует отметить, что занятия будут проводить зарубежные преподаватели.
По завершении обучения слушатели будут назначены на соответствующие должности по своей специальности.