Muhandislik maktabiga tinglovchilar saralanayapti
Ma'lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2022-yil 20-dekabr kuni Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida belgilangan vazifalar ijrosini ta'minlash shuningdek, joriy yilning 10-yanvar kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida belgilangan vazifalarning ijrosini ta'minlash maqsadida OKMKda muhandislarni tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘yicha muhandislik maktabi tashkil etish ishlari olib borilmoqda.
23-may kuni doimiy faoliyat ko‘rsatuvchi Komissiya tomonidan mazkur maktabga tinglovchilarni qabul qilish uchun suhbat tashkil etildi. Metallurgiya, Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va mexanika yo‘nalishlari bo‘yicha tashkil etilgan suhbat davomida nomzodlardan eng munosiblari saralab olindi.
O‘quv davrida ularning o‘rtacha oylik ish haqlari saqlanib qolinadi.
Ma'lumot uchun: mazkur maktabda geologiya, marksheyderlik ishi, konchilik ishi, boyitish, metallurgiya, mexanika, energetika, kon sanoati transportlari, avtomatlashtirish kabi ta'lim yo‘nalishlari bo‘yicha tinglovchilar o‘qitiladi.
Nazariy ta'lim yangi pedagogik texnologiyalar asosida amaliyotga yondashgan holda tashkil etiladi. Muhandislik maktabida mutaxassislar 6 -10 oy muddatda qayta tayyorlanadi. Bir o‘quv kursiga 150 nafar tinglovchilar qabul qilish rejalashtirilgan.
O‘quv yakuni bo‘yicha tinglovchilarning barchasi o‘z yo‘nalishilari bo‘yicha mas'ul lavozimlarga tayinlanadi.
Ta'lim 40% (nazariy)/60% (amaliy) shaklda tashkil etiladi. Muhandislik maktabida metallurgiya va konchilik sanoati sohalarida mutaxassislar tayyorlanadi. Amaliyot jarayonlari so‘ngi texnologik qurilmalar yordamida o‘tkaziladi.
Yana bir ahamiyatli jihati shundaki mazkur maktabda tinglovchilarga darslarni dunyoning sanoati rivojlangan davlatlari olimlari va o‘qituvchilari o‘tishadi.

Trainees are being selected in the engineering school
In the Address of President Shavkat Mirziyoyev to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan on December 20, 2022, as well as during the videoconference meeting held on January 10, a number of tasks were identified.
To fulfill these tasks in this direction, the Almalyk Mining and Metallurgical Combine has already begun practical work on organizing the training and retraining of engineering personnel.
On May 23, a special commission organized an interview for the admission of students to the engineering school, during which candidates were selected in the areas of metallurgy, industrial automation and mechanics.
It should be noted that during the training period, the average monthly salary of employees is maintained.
In this school, training will be conducted in the following educational areas: geology, mine surveying, mining, concentrating, metallurgy, mechanics, energy, mining transport, automation.
In this school, teaching will be conducted on the basis of modern pedagogical technologies with an emphasis on practice (40/60). Retraining will be carried out within 6-10 months, and one training course will be attended by 150 students. The engineering school will train highly qualified specialists in the field of mining and metallurgical industry. It should be noted that the classes will be conducted by foreign teachers.
Upon completion of the training, students will be assigned to the appropriate positions in their specialty.