OKMK sarhisob: Mahalliylashtirish dasturi ijrosi
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan o‘tgan 2024-yilda  mahalliylashtirish dasturining ijrosi samarali bajarildi.
2024-yil 3-maydagi investitsiyalarni jalb qilish, sanoatni rivojlantirish va savdoni tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasining 61-son bayonining 1-ilovasiga asosan “Olmaliq KMK” AJ ning mahalliylashtirish dasturi 1521,4 mlrd so‘mga qayta shakllantirildi.
Shundan yanvar-dekabr oylari holatiga ko‘ra 268 ta loyiha bo‘yicha 1567 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilib, prognoz (1521,4 mlrd so‘m) 103%ga bajariladi. 2023-yilning mos davriga nisbatan o‘sish 3,6 barobarni, import o‘rnini bosish samaradorligi 121,5 mln dollarni tashkil qildi.
Yangi loyihalar bo‘yicha 1265,2 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Jumladan Markaziy ta'mirlash mexanika zavodida 111 ta loyiha bo‘yicha 85,4 mlrd so‘mlik tegirmon, ekskavatorlar va gidrosiklonlar uchun ehtiyot qismlar, misdan elektr o‘tkazgichlar ishlab chiqarildi.
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati tomonidan 32 ta loyiha bo‘yicha 131,7 mlrd so‘mlik karyer texnikasi uchun sferali sharli tayanchlar, shamot g‘ishtlari, po‘lat frezalar va sverlolar, tokarlik kesgichlar tayyorlandi.
Shuningdek, Mis eritish zavodi tomonidan 24,4 mlrd so‘mlik mahsulotlar, 3-Mis boyitish fabrikasi bo‘yicha 625,4 mlrd so‘mlik metallokonstruksiyalar, Portlovchi materiallar zavodi tomonidan 264,8 mlrd so‘mlik portlovchi moddalar ishlab chiqarildi.
Bundan tashqari, 5,3 mlrd so‘mlik konveyer roliklari tayyorlandi. Kombinat tarkibiy bo‘linmalaridagi 8 ta mexanik ta'mirlash uchastkalari tomonidan esa 34,8 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarildi.
2024-yilda dastur asosida ishlab chiqarilayotgan texnik rux sulfati, palladiy, rux oksidi kabi mahsulotlarning eksporti 3,2 mln dollarni tashkil etdi.
Sanoat kooperasiyasi orqali 2024-yilda mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalardan 1376,7 mlrd so‘mlik mahsulotlar xarid qilinib, ushbu yo‘nalishda reja 102%ga bajarildi.  Bunda 41 mln dollarlik import mahsulotlar o‘rni qoplandi.
Xususan, “O‘zmetkombinat” AJdan po‘lat sharlar, “Maksam-Chirchiq” AJ hamda “Navoiazot” AJda ammiakli selitra eritmasi, “Zhongtiang Chemical” MChJdan butillangan ksantogenat,
“Chilon Lubricants” MChJdan moyli faza kabi import  mahsulotlarning xaridi amalga oshirilib, import o‘rnini bosish samaradorligi 5,7 mln dollarni tashkil etganini alohida ta'kidlash joiz.
OKMK tomonidan mahalliy ishlab chiqaruvchilarni shatakka olish tizimi bo‘yicha har tomonlama qo‘llab-quvvatlab kelinmoqda.
Tizim asosida mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan kombinat tomonidan avval import qilingan 6,6 mln dollarlik mahsulotlarni ishlab chiqarish o‘zlashtirildi.
Jumladan, “OLMALIQ QUYUV MEXANIKA ZAVODI” MChJ tomonidan yil yakuni bo‘yicha 30,4 mlrd so‘mlik quyma mahsulotlar ishlab chiqarilib, ta'mirlash va xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha ishlar amalga oshirildi hamda 72 ta ish o‘rni yaratildi.
“AVANTEC GP” QK MChJda Germaniyalik hamkorlar bilan dastgohlar ishlab chiqarish loyihasi doirasida qurilish ishlari yakunlandi. Bugungi kunda uskunalarni olib kelish va o‘rnatish ishlari olib borilmoqda. Korxona tomonidan yanvar-dekabr oylarida 28,9 mlrd so‘mlik ikki dona Universal frezerli dastgohi va besh koordinatli raqamlashtirilgan dastgohlar yetkazib berildi.
“DEUTSCHE INNOVATSION TEXNOLOGIYALAR-AGMK” QK MChJ tomonidan 9,3 mlrd so‘mlik havo o‘tkazgich hamda deflektorlar ishlab chiqarildi.
“DIZEL DETAL SAVDO” MChJ tomonidan 7,4 mlrd so‘mlik gazli payvandlash uchun hamda yuqori bosimga chidamli tekstil qoplamali rezina bilan qoplangan yenglar yetkazib berilib, buning hisobiga 12 ta yangi ish o‘rni yaratildi.
“JFM LEGA GROUP” MChJ tomonidan 8,3 mlrd so‘mlik Polimer mikrosferalar, “NADIR RABER” XK tomonidan 1,4 mlrd so‘mlik har xil turdagi remenlar yetkazib berildi.
2025 yilda mahalliylashtirish dasturi doirasida 105 ta yangi loyiha bo‘yicha 1,3 trln so‘mlik mahsulot o‘zlashtiriladi. Bundan tashqari, O‘zbekiston texnologik metallar kombinati tomonidan 251 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqariladi. Bunda jami 120 mln dollar import o‘rni qoplanadi.
Sanoat kooperatsiyasini kengaytirish hisobiga mahalliy ishlab chiqaruvchilar ulushi 4 barobarga oshiriladi va 162 mln dollarlik tovarlar xarid qilinadi.
Jumladan, mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan birgalikda 68 mln dollarlik karyer avtosamosvallari va 18 mln dollarlik temir yo‘l dumpkarlari ishlab chiqariladi.
Olmaliq, Angren va Ohangaron shaharlari hamda Piskent va Ohangaron tumanlari “sanoat uchburchagi”ga kiruvchi 25 ta korxona “shatak”ga olinib, ularda 27 mln dollarlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqariladi.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilardan import o‘rnini bosuvchi xom ashyo va kimyoviy mahsulotlar, ehtiyot va butlovchi qismlar hamda asbob-uskunalar xaridi orqali 49 mln dollar import o‘rni qoplanadi.
Ushbu chora-tadbirlar natijasida import hajmi jami 282 mln dollarga (o‘sish 1,6 barorbar) qisqartiriladi.
Bundan tashqari, yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirishda mahalliy ishlab chiqaruvchilari ulushini oshirish orqali 186 mln dollar valyuta mablag‘lari tejaladi.
2025-yilda ham OKMKda mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha keng ko‘lamli ishlarni amalga oshirish bardavomlik kasb etadi.

+998 71 619 23 33За прошедший 2024 год Алмалыкский горно-металлургический комбинат эффективно выполнил задачи, поставленные в рамках Программы локализации.
Согласно Приложению №1 к заявлению № 61 правительственной комиссии по вопросам привлечения инвестиций, промышленного развития и регулирования торговли от 3 мая 2024 года, Программа локализации акционерного общества «Алмалыкский ГМК» была сформирована вновь, в этот раз на 1 521,4 млрд сумов.
За период с января по декабрь по 268 проектам произведено продукции на 1 567 млрд сумов, прогноз (1 521,4 млрд сумов) выполнен на 103%. По сравнению с аналогичным периодом 2023 года темп роста увеличился в 3,6 раза, эффективность импортозамещения составила 121,5 млн долларов США.
По новым проектам произведено локализованной продукции на 1 265,2 млрд сумов.
В разрезе предприятий, на которых реализуется Программа локализации: центральным ремонтно-механическим заводом по 111 проектам произведено продукции на сумму 85,4 млрд сумов (запасные части для мельниц, экскаваторов, гидроциклонов, медные электропроводники), Узбекским комбинатом технологических металлов по 32 проектам – 131,7 млрд сумов (шаровые опоры для карьерной техники, шамотные кирпичи, стальные фрезы и сверла, токарные резцы). На медеплавильном заводе изготовлено продукции на сумму 24,4 млрд сумов. В рамках строительства медной обогатительной фабрики-3 произведено металлоконструкции на сумму 625,4 млрд сумов, заводом взрывчатых материалов произведено продукции на сумму 264,8 млрд сумов, 8 механоремонтными участками – на сумму 34,8 млрд сумов. Кроме этого, изготовлено роликов на 5,3 млрд сумов.
В 2024 году экспорт сульфата цинка, палладий, оксид цинка, производимой в рамках Программы локализации, составил 3,2 миллиона долларов США.
Посредством промышленной кооперации в прошлом году у местных производителей закуплено продукции на 1 376,7 млрд сумов, прогноз в этом направлении выполнен на 102%. Эффективность импортозамещения составила 41 млн долларов США.
Стоит отметить, что благодаря приобретению стальных шаров у АО «Узметкомбинат», раствора аммиачной селитры у АО «Максам-Чирчик» и АО «Навоиазот», бутилированного ксантогената у ООО «Zhongtiang Chemical», масляной фазы у ООО «Chilon Lubricants» эффективность импортозамещения составила 5,7 млн долларов США.
АГМК оказывает всестороннюю поддержку отечественным производителям на основе механизма «взятие на буксир», в результате которого освоено производство ранее импортированной продукции на 6,6 млн долларов США.
Со стороны ООО «Алмалыкский литейно-механический завод» за отчетный период произведено литейной продукции на 30,4 млрд сумов, выполнены работы по ремонту и оказанию услуг, создано 72 новых рабочих мест.
Со стороны СП ООО «Deutsche innovationen Technologie AGMK» произведены воздуховоды и дефлекторы на сумму 9,3 млрд сумов.
ООО «DIZEL DETAL SAVDO» изготовило резиновые рукава высокого давления с текстильными навивками на сумму 7,4 млрд сумов. Предприятие также создало 12 новых рабочих мест.
ООО «JFM LEGA GROUP» поставило полимерные микросферы на сумму 8,3 млрд сумов, ЧП «NADIR RABER» – различные виды ремней на сумму 1,4 млрд сумов.
В 2025 году в рамках Программы локализации по 105 новым проектам будет освоено продукции на 1,3 трлн сумов. Узбекским комбинатом технологических металлов будет произведено продукции на 251 млрд сумов. Это позволит обеспечить импортозамещение на общую сумму 120 миллионов долларов США.
Расширение промышленной кооперации позволит увеличить долю отечественных производителей в 4 раза. Также будет закуплено товаров на 162 млн долларов США. В частности, совместно с отечественными производителями будет произведено карьерных автосамосвалов на 68 млн долларов и думпкаров на 18 млн долларов.
25 предприятий Алмалыка, Ангрена, Ахангарана, а также Пскентского и Ахангаранского районов, входящих в «Промышленный треугольник», будут взяты «на буксир». Они будут производить импортозамещающую продукцию на сумму 27 миллионов долларов США.
За счет закупки импортного сырья и химикатов, запчастей и комплектующих, а также оборудования у отечественных производителей эффективность импортозамещения составит 49 млн долларов США.
В результате реализации этих мер объем импорта будет сокращен на 282 млн долларов США.
Также за счет увеличения доли отечественных производителей в реализации крупных инвестиционных проектов будет достигнута экономия валютных средств в размере 186 млн долларов США.