+998 71 619 23 33Buyuk alloma Abu Ali ibn Sino o‘z asarlarida sut mahsulotlarini iste'mol qilish uzoq yashash garovi ekanligini aytib o‘tgan. Sut mahsulotlarini doimiy va to‘g‘ri iste'mol qilish inson organizmida kalsiy muvozanatini ta'minlaydi. Aynan sanoat shaharlarida sut mahsulotlariga bo‘lgan talab yuqori. “Olmaliq KMK“ AJ Iste'mol mollari ishlab chiqarish boshqarmasi, sut tovar fermasi kombinat mehnatkashlari va shahrimiz aholisini sifatli sut va sut mahsulotlari bilan beminnat ta'minlab kelmoqda.
Ijodiy jamoamiz ana shunday vazifalarni bajarib kelayotgan bo‘linmada bo‘ldi.
Hozirda fermada jami 1147 bosh qoramol mavjud bo‘lib, ularning 466 tasini sog‘in sigirlar 681 tasini yosh buzoqchalar tashkil etadi.
Bir bosh sigirdan sutkasiga o‘rtacha 19-20 litrgacha sut sog‘ib olinadi. Natijada ferma bir kunda 6500 litr sut mahsulotini yetkazib bermoqda.
Fermada sog‘ilgan sut shu yerning o‘zidan qayta ishlash va qadoqlash sexiga yuboriladi. Sexda pasterizatsiyadan o‘tkazilib, qaymoq, smetana, yog‘, tvorog kabi mahsulotlar ishlab chiqariladi.
Tayyor sut mahsulotlari IMIChB savdo do‘konlari va bolalar bog‘chalariga yetkaziladi.
2023-yilda mehnat jamoasi tomonidan 2029 tonna sut ishlab chiqarilib, prognoz oshig‘i bilan bajarilishi ta'minlandi. Prognoz bo‘yicha 1909 tonna sut sog‘ib olinishi belgilangan edi.
Ta'kidlash kerakki, bu yerda qoramol parvarishining to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilganligi, profilaktika ishlarining reja asosida vaqtida bajarilishi, nasl olish foizlarini o‘sishiga olib keldi. Prognoz bo‘yicha 322 ta buzoq olinishi rejalashtirilgan bo‘lib, amalda 325 ta buzoq olindi.
Chorva mollari sifatli ozuqalarning o‘z vaqtida yetkazib berilishi ham yuqori mehnat samaradorligini ta'minlamoqda.
Shuningdek, sut tovar fermasi tomonidan yangi yil bayrami arafasida arzonlashtirilgan oziq-ovqatlar yarmarkasiga sifatli go‘shtlar ham yetkazib berildi.
Yana shuni aytish joizki 2023-yilning noyabr oyida Sut-tovar fermasida ta'mirlash ishlari amalga oshirilib inshootlarning tom qismlari yangilandi.
Iste'mol mollari ishlab chiqarish boshqarmasida sifat ko‘rsatkichlari birlamchi masala sanaladi. Shu bois hozirda fermaning rahbar xodimlari va veterinarlari tomonidan mahsulot ko‘rsatkichlarini oshirish va qoramol kasallanishi oldini olish bo‘yicha muhim vazifalar doimiy amalga oshirib kelinadi.
Bir so‘z bilan aytganda OKMK hamda shahrimiz aholisini sut va sut mahsulotlari bilan ta'minlab kelayotgan mo‘'jazgina fermada sifat va ishonch masalasi juda muhim.

+998 71 619 23 33The team of dairy farm of consumer goods production department of JSC “Almalyk MMC” for many years provides quality sour-milk products for pupils of pre-school educational organizations and employees of AMMC, members of their families and townspeople.
Currently, the number of cattle on the farm is 1,147 animal units. Of these, 466 are dairy cows of Dutch and Swiss breeds: Holstein-Friesian, Schwyz Braun and Flake Weich. One such cow gives an average of 19-20 liters of milk per day. Thus, the farm produces a total of 6,500 liters of milk daily.
Calves are also raised on the farm. There are more than six hundred of them here. Caring specialists of the farm not only feed these babies, but also feed them with useful concoctions of herbs or rice.
By the way, the health of young and adult animals is monitored by the veterinary service together with veterinarian Ilkhom Akhmedov. As the veterinarian emphasized, observance of sanitary and epidemic norms of herd maintenance, as well as observance of feeding regime and variety of food additives allows to increase milk yield and fat content of milk. And, as a consequence, the planning and economic indicators grow.
Cows are kept in special stalls, and the process of machine milking takes place in a specially equipped room.
According to Shavkat Pulatov, zootechnician of DF of CGPD, in 2023 the farm’s labor collective produced 2,029 tons of milk, the forecast in this direction was fulfilled ahead of schedule. In addition, the farm team provided fairs organized on the eve of the New Year with quality dairy products and meat.
The milk processing workshop, equipped with the most modern equipment, meets international requirements. These are: a milk packaging machine with a capacity of up to 2 tons per hour; homogenizer, a kind of mixer that allows you to break down fat globules in milk and make it uniform in texture and fat content; separator with a capacity of 300 liters, intended for the production of cream with a fat content of 50%; a pasteurizer, which serves to heat milk to 90 degrees and quickly cool it (the pasteurization procedure is carried out to disinfect food products, and increases shelf life), etc.
Special tankers are installed in the workshop to store milk and skimmed milk. Modernization of the milk processing workshop made it possible to expand the range of fermented milk products, increase production volumes and, most importantly, improve quality.
It is pleasant to note that today the products produced at the dairy farm of CGPD of AMMC have already firmly taken their place on the tables of Almalyk residents. And the most important thing is that it is absolutely natural and is manufactured in compliance with all sanitary standards and technological requirements. After all, the motto of the farm workers is quality, integrity, reliability!