OKMKda mahalliylashtirish dasturi: dumpkarlar ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yildi
Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish hamda mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash va “Sanoat uchburchagi” dasturi ijrosini ta’minlash maqsadida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan samarali ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Xususan, 2024-yilning 19-21-noyabr kunlari shahrimizda o‘tkazilgan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan import qilinayotgan mahsulotlarni mahalliylashtirish mavzusidagi “Sanoat uchburchagi” sanoat yarmarkasida OKMK, “Olmaliq quyuv mexanika zavodi” MChJ hamda “Andijon mexanika zavodi” AJ o‘rtasida uch tomonlama hamkorlik memorandumi imzolanib, yo‘l xaritasi tasdiqlangan edi.
Mazkur yo‘l xaritasiga ko‘ra, bugungi kunda, “Andijon mexanika zavodi” AJda vagon-samosvalning kuzovi, pastki va ustki ramalari kabi asosiy qismlari ishlab chiqarilmoqda. “Olmaliq quyuv mexanika zavodi” MChJda esa telejkalarning barcha asosiy qismlarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan.
Hozirda ishlab chiqarilayotgan ehtiyot qismlar bo‘yicha barcha sertifikatlar olingan, texnik talablar to‘liq bajarilmoqda.
Sanoat temir yo‘l transport boshqarmasi mutaxassislari tomonidan jarayonlar doimiy nazorat qilinib, zarur tavsiya va takliflar berib borilayapti.
Kuni kecha OKMK Transport va logistika departamenti direktori Rustambek Sanakulov hamda STTB boshlig‘i Sirojiddin Manazarovlar “Andijon mexanika zavodi” AJda bo‘lishib, vagon-samosval ishlab chiqarish jarayonini ko‘zdan kechirishdi. Mutaxassislarga zarur tavsiyalarni berishdi.
Shuningdek, “Andijon mexanika zavodi” AJda namuna vagon-samosval uchun ehtiyot qismlar ishlab chiqarish yakunlanib, vagonni yig‘ish ishlari amalga oshirilmoqda.
Vagon-samosvallar bugungi kunda OKMKda tog‘ jinslarini mis boyitish fabrikalariga yetkazib berishda asosiy transport vositasi hisoblanadi.
Ma’lumot uchun, loyiha doirasida “Andijon mexanika zavodi” AJ tomonidan kombinatga 196 ta shunday vagon-samosvallar yetkazib berilishi ko‘zda tutilgan.
E’tiborli jihati shundaki, shu kungacha ular xorijdan keltirilar edi. Endilikda mahalliylashtirish dasturi doirasida dumpkarlar mamlakatimizda ishlab chiqariladigan bo‘ldi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, hozirda ishlab chiqariladigan 6 o‘qli 2BC-105 (Q-115) turdagi vagon-samosvallar xorijnikiga qaraganda 1,5 baravar arzonga tushadi.

+998 71 619 23 33На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате последовательно проводится системная работа, нарпавленная на развитие промышленной кооперации, организацию выпуска импортозамещающей продукции, поддержку отечественных производителей, а также обеспечение реализации программы «Промышленный треугольник».
В частности, в рамках промышленной ярмарки «Промышленный треугольник», посвящённой локализации импортируемой продукции АГМК, которая состоялась 19-21 ноября 2024 года в Алмалыке, был подписан трёхсторонний меморандум о сотрудничестве между АО «Алмалыкский ГМК», ООО «Алмалыкский литейно-механический завод» и АО «Андижанский механический завод». Также была утверждена соответствующая дорожная карта.
В соответствии с данной дорожной картой на сегодняшний день на Андижанском механическом заводе организовано производство основных узлов вагонов-самосвалов, включая кузов, нижнюю и верхнюю рамы. В свою очередь, на Алмалыкском литейно-механическом заводе налажен выпуск всех ключевых элементов тележек.
По выпускаемым запасным частям получены все необходимые сертификаты, технические требования соблюдаются в полном объёме. Специалисты управления промышленного железнодорожного транспорта на постоянной основе осуществляют контроль за производственными процессами, а также предоставляют необходимые рекомендации и технические заключения.
На днях директор Департамента транспорта и логистики АГМК Рустамбек Санакулов и начальник управления промышленного железнодорожного транспорта Сирожиддин Маназаров посетили Андижанский механический завод, где ознакомились с ходом производства вагонов-самосвалов и дали профильным специалистам соответствующие рекомендации.
Кроме того, на предприятии завершено изготовление запасных частей для опытного образца вагона-самосвала, в настоящее время ведутся сборочные работы. В рамках реализации проекта предусмотрена поставка на комбинат 196 единиц таких вагонов-самосвалов.
Примечательно, что ранее данный вид подвижного состава полностью импортировался из-за рубежа. В настоящее время в рамках Программы локализации производство думпкаров организовано на территории республики. По оценкам специалистов, шестииосные вагоны-самосвалы типа 2ВС-105 (Q-115) обходятся примерно в 1,5 раза дешевле зарубежных аналогов.
Следует отметить, что вагоны-самосвалы на сегодняшний день являются основным транспортным средством, используемым на комбинате для перевозки горной массы на медные обогатительные фабрики.