OKMKda mahalliylashtirish dasturi: dumpkarlar ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yildi
Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish hamda mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash va “Sanoat uchburchagi” dasturi ijrosini ta’minlash maqsadida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan samarali ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Xususan, 2024-yilning 19-21-noyabr kunlari shahrimizda o‘tkazilgan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan import qilinayotgan mahsulotlarni mahalliylashtirish mavzusidagi “Sanoat uchburchagi” sanoat yarmarkasida OKMK, “Olmaliq quyuv mexanika zavodi” MChJ hamda “Andijon mexanika zavodi” AJ o‘rtasida uch tomonlama hamkorlik memorandumi imzolanib, yo‘l xaritasi tasdiqlangan edi.
Mazkur yo‘l xaritasiga ko‘ra, bugungi kunda, “Andijon mexanika zavodi” AJda vagon-samosvalning kuzovi, pastki va ustki ramalari kabi asosiy qismlari ishlab chiqarilmoqda. “Olmaliq quyuv mexanika zavodi” MChJda esa telejkalarning barcha asosiy qismlarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan.
Hozirda ishlab chiqarilayotgan ehtiyot qismlar bo‘yicha barcha sertifikatlar olingan, texnik talablar to‘liq bajarilmoqda.
Sanoat temir yo‘l transport boshqarmasi mutaxassislari tomonidan jarayonlar doimiy nazorat qilinib, zarur tavsiya va takliflar berib borilayapti.
Kuni kecha OKMK Transport va logistika departamenti direktori Rustambek Sanakulov hamda STTB boshlig‘i Sirojiddin Manazarovlar “Andijon mexanika zavodi” AJda bo‘lishib, vagon-samosval ishlab chiqarish jarayonini ko‘zdan kechirishdi. Mutaxassislarga zarur tavsiyalarni berishdi.
Shuningdek, “Andijon mexanika zavodi” AJda namuna vagon-samosval uchun ehtiyot qismlar ishlab chiqarish yakunlanib, vagonni yig‘ish ishlari amalga oshirilmoqda.
Vagon-samosvallar bugungi kunda OKMKda tog‘ jinslarini mis boyitish fabrikalariga yetkazib berishda asosiy transport vositasi hisoblanadi.
Ma’lumot uchun, loyiha doirasida “Andijon mexanika zavodi” AJ tomonidan kombinatga 196 ta shunday vagon-samosvallar yetkazib berilishi ko‘zda tutilgan.
E’tiborli jihati shundaki, shu kungacha ular xorijdan keltirilar edi. Endilikda mahalliylashtirish dasturi doirasida dumpkarlar mamlakatimizda ishlab chiqariladigan bo‘ldi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, hozirda ishlab chiqariladigan 6 o‘qli 2BC-105 (Q-115) turdagi vagon-samosvallar xorijnikiga qaraganda 1,5 baravar arzonga tushadi.

19 January 2026, 10:42 1222
The Almalyk Mining and Metallurgical Complex (AMMC) is consistently implementing systematic work aimed at development of industrial cooperation, organizing the production of import-substituting products, supporting domestic manufacturers, and ensuring the implementation of the Industrial Triangle program.
Specifically, in the course of Industrial Triangle industrial fair dedicated to the localization of imported products from the AMMC, held in Almalyk town on November 19-21, 2024, a trilateral memorandum of cooperation was signed between “Almalyk MMC” JSC, “Almalyk Foundry and Mechanical Plant” LLC, and “Andijan Mechanical Plant” JSC. A corresponding roadmap was also approved.
In accordance with this roadmap, the Andijan Mechanical Plant has now launched production of key dump car components, including bodies and lower and upper frames. Meanwhile, the Almalyk Foundry and Mechanical Plant has established production of all key bogie components.
All necessary certificates have been obtained for the spare parts produced, and technical requirements are fully met. Specialists from the Industrial Rail Transport Department continuously monitor production processes and provide the necessary recommendations and technical reports.
Recently, Rustambek Sanakulov, Director of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex’s Transport and Logistics Department, and Sirojiddin Manazarov, Head of the Industrial Rail Transport Department, visited the Andijan Mechanical Plant, where they inspected the production of dump cars and provided relevant recommendations to the field specialists.
Furthermore, the Complex has completed the production of spare parts for a test model dump car, and assembly work is currently underway. The project envisages the delivery of 196 such dump cars to the Complex.
It is particularly remarkable that, in prior years this type of rolling stock was entirely imported. Currently, dump car production has been established in the republic as part of the Localization Program. Experts estimate that six-axle 2BC-105 (Q-115) dump cars are approximately 1.5 times cheaper than their foreign counterparts.
It should be noted that dump cars are currently the primary means of transport used at the Complex for transportation of rock to copper concentrators.