Joriy yilning yanvar-avgust holati bo‘yicha sohada amalga oshirilgan ishlarni tahlil qilamiz. Jumladan, kombinatni 2022-2026 yillarda raqamli transformatsiya qilish yo‘l xaritasi ishlab chiqilib, joriy yilga rejalashtirilgan 50dan ortiq loyihadan 25 tasi bo‘yicha ishlar yakuniga yetkazildi.
“Directum RX” elektron hujjat almashinuv tizimi – qog‘oz va vaqtni tejaydi
Boshqaruv tizimi samaradorligini oshirish va ish yuritish jarayonini raqamlashtirish, boshqaruv jarayonida qog‘oz hujjatlar bilan ishlashni qisqartirish, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumati qarorlarini amalga oshirish yuzasidan topshiriqlarni tezkor tarzda ijrochilarga yetkazish va bajarilishini onlayn nazorat qilish maqsadida “Directum RX” elektron hujjat almashinuv tizimi joriy etildi. Tizim ijro apparati bo‘linmalari va barcha korxonalarni (jumladan, Surxondaryo va Namangan viloyatlaridagi hamda Olmaliq va Angren shaharlari) to‘liq qamrab oldi. Bu esa kombinatda qog‘oz hujjatlarning aylanishi 70 foizga qisqartirish imkonini berdi. 2022 yil yakuniga qadar ushbu vazifani 100 foizga yetkazish choralari ko‘rilmoqda.
“Xaridlar va ombor yuritish” elektron tizimi – jarayonlarni 25%ga optimallashtiradi
Joriy yilning iyul' oyida xaridlar tizimi samaradorligi va shaffofligini oshirish hamda omborlardagi tovar-moddiy boyliklar zaxirasini raqamli nazorat qilish uchun 1C:ERP platformasida “Xaridlar va ombor yuritish” elektron tizimi ishga tushirildi. Natijada ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun zarur bo‘ladigan xomashyo, uskuna, ehtiyot qismlar va boshqa tovarlarga yillik buyurtmalarni real shakllantirishga asos bo‘ldi. Bu esa sohadagi jarayonlarni 25 foizga optimallashtirib, omborlarda qolgan tovar moddiy boyliklarni 15 foizgacha kamaytirib, unga ketadigan moliyaviy mablag‘larni maqsadli yo‘naltirish imkoniyati yaratildi.
Minerlar resurslar hisoboti – jahon standartlari asosida
Bundan tashqari, “SRK Consulting” kompaniyasi (Buyuk Britaniya) bilan hamkorlikda 1930-2021 yillarda tayyorlangan jami 2 478 ta geologik hujjatlar, 874 ming pogonometr uzunlikda burg‘ulangan quduqlar bo‘yicha ma'lumotlar raqamlashtirilib, ularning yagona elektron bazasi “Datashed” va “Logchief” (Avstraliya) dasturiy ta'minoti yordamida yaratildi. Natijada geologik materiallar bilan ishlash bir necha o‘n marta jadallashtirilib, dunyo standartiga mos keladigan hamda investorlar tomonidan talab etiladigan JORC kodeksi asosida mineral resurslar hisobotini yuritish yo‘lga qo‘yildi.
1 yilda 10 tonna qog‘oz yoik 2 mln dona varaq tejaladi
Kombinat obyektlariga kirib-chiqish nazorati “E-Ruxsat”, elektron talonlar bilan ta'minlash “E-Talon”, moliya va buxgalteriya oylik elektron hisobotlar, kommunal xizmatlarni hisobga olish “Kommunal Billing”, xodimlarni ish haqi ma'lumoti “Oylik Bot” va tibbiy ko‘rikdan o‘tish “Elektron tibbiy karta” tizimlari joriy etildi.
Ushbu loyihalarni amalga oshirish evaziga yiliga 10 tonnadan ortiq qog‘oz (yoki 2 mln dona varaq) tejab qolinib, qog‘oz hujjatlar bilan bog‘liq operatsiyalarga ishchi resurslari va vaqt sarfi minimal darajaga tushirildi.
“Wialon” tizimi 8 oyda 117 mlrd iqtisod qildi
Ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirish va zamonaviy axborot tizimlarini qo‘llash maqsadida jami 1700 ta transport vositasida “GPS” monitoringi amalga oshirilib, yonilg‘i nazoratini bajaruvchi “Wialon” tizimi takomillashtirildi. Natijada transport vositalarining ish jarayonini to‘liq tahlil qilish va ulardan foydalanish samaradorligi oshirilib, joriy yilning 8 oyida 9350 tonnadan ziyod yonilg‘i (117 mlrd so‘m) iqtisod qilindi.
“PI System” samarasi
Mis boyitish fabrikasida “PI System” (Plant Information System) tizimi joriy etilib, texnologik jarayondagi ma'lumotlarni konsolidasiya va vizualizasiya qilish hamda qurilmalarni 10 mingdan ortiq teglar orqali onlayn nazorat qilish hisobiga tezkor qaror qabul qilish vaqti 2 barobarga qisqardi, uskunalarning samaradorligi 5 foizga oshirildi.
Xizmat ko‘rsatish vaqti 2 barobarga kamaydi
Yonilg‘i-moylash materiallari nazorati tizimida avtotransportga yoqilg‘i quyishga ID karta orqali ruxsat berish, kunlik limitlarni monitoring qilish hamda hisobotlarni elektron formatda yuritish ishlari yakuniga yetkazildi. Natijada, yiliga yonilg‘i xarajatlari 3-4 foizga kamaytirilib, yonilg‘i quyish shoxobchalarida xizmat ko‘rsatish vaqti 2 barobarga kamaydi va qog‘ozda xisobot yuritishdan voz kechildi. Ma'lumot uchun kombinatda yiliga 1700 ta avtotransportga 75 ming tonna yonilg‘i quyiladi.
Istiqboldagi rejalar
Joriy yil yakuniga qadar yana 22ta loyiha bo‘yicha ishlar yakuniga yetkaziladi. Jumladan, Angren kon boshqarmasida kon dispetcheri tizimi ishga tushirilib, shaxtalarda 44 dan ortiq transport va texnik vositalar ishini monitoring qilish hamda 759 nafar xodimlarni himoya qilish va sifatli aloqa bilan ta'minlash imkoniyati yaratiladi.
Masofaviy o‘qitish tizimida kombinat xodimlarini asosiy ish joyidan ajralmagan holda onlayn o‘qitish, ko‘nikma va malakalarni oshirish, maxsus ishlab chiqilgan dasturlar to‘plami asosida soha bo‘yicha kadrlarni tayyorlash va bilim darajasini monitoring qilish yo‘lga qo‘yiladi. Natijada, ish joyidan ajralmagan holda yiliga 1500 nafar xodimlar o‘qitiladi va 15 foizga xarajatlar qisqartiriladi.
Temir yo‘l transportiga texnik xizmat ko‘rsatish va ta'mirlash ishlarini boshqaruv tizimi RFID texnologiyasi asosida har bir temir yo‘l transporti bosib o‘tgan masofani aniq hisobga olib, avtomatik tarzda texnik ko‘rik va ta'mirni rejalashtirish, ularni sifatli amalga oshirish hisobiga xarajatlar 10 foizga yoki yiliga 7,3 mlrd so‘mga qisqartiriladi.
Mis boyitish fabrikasi suv ta'minotini avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimi joriy etilib, texnik suv sarfi optimallashtirilib, undan oqilona foydalanish yo‘lga qo‘yiladi hamda yiliga 5,4 mln tonna suv yoki 2,4 mlrd so‘m iqtisod qilinadi.
Xodimlar malakasini oshirish maqsadida MTTU MISiSning Olmaliq filiali qoshida “SIEMENS” (Germaniya) va “AVEVA” (Buyuk Britaniya) kompaniyalari bilan hamkorlikda o‘quv laboratoriyasi tashkil etilib, kadrlarni xalqaro standartlar darajasida o‘qitish va sertifikat berish yo‘lga qo‘yiladi.
“SIEMENS” va “SAP” (Germaniya), “AVEVA” va “Datamine” (Buyuk Britaniya), “Schneider Electric” (Fransiya) va boshqa xalqaro kompaniyalari bilan imzolangan 10 dan ziyod raqamlashtirish bo‘yicha anglashuv memorandumlari tuzilib, dunyoning yirik tog‘-kon metallurgiya kompaniyalari tomonidan raqamlashtirish sohasida amalga oshirilayotgan tashabbuslari o‘rganildi. Olmaliq kon-metallurgiya kombinatini raqamli transformasiya qilish uchun bir qator ustuvor loyihalar belgilab olindi.
Jumladan, moliya, g‘aznachilik, ishlab chiqarish va savdo faoliyatini, shuningdek, biznes jarayonlarini to‘liq avtomatlashtirish maqsadida hamda mahsulot tannarxini 3-4 foizga pasaytirishni nazarda tutgan holda “KPMG” konsalting kompaniyasi bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan Konsepsiya asosida SAP ERP tizimi joriy etiladi.
Ishlab chiqarish jarayonlarini real vaqt rejimida nazorat qilish va tezkor boshqarish maqsadida MES tizimini ishga tushirish evaziga uskunalarning foydali ish samaradorligi 5-6 foizga oshirilib, rejadan tashqari to‘xtash vaqti 15 foizga qisqartiriladi. Bu o‘z navbatida mahsulot ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirish va sifatini ta'minlash imkonini beradi.
“Qalmoqqir” va “Yoshlik I” konlarida ishlarini bajarishda tezkor boshqaruv tizimi joriy etilishi hisobiga tog‘ jinsini tashish hajmi 10 foizga oshib, kon texnikalaridan foydalanish xarajatlari 5-6 foizga, yonilg‘i sarfi 9 foizga kamaytiriladi.
Shuni bemalol ayta olamanki hozirda kombinatni 2022-2026 yillarda raqamli transformasiya qilish yo‘l xaritasida belgilangan vazifalarni zamonaviy axborot-kommunikasiya texnologiyalaridan foydalangan holda kon-metallurgiya tarmog‘i samaradorligini oshirish yo‘lida og‘ishmay harakat qilayapmiz.

Процесс цифровизации на АГМК – на новом этапе
На сегодняшний день во всех структурных подразделениях Алмалыкского горно-металлургического комбината цифровизация широко внедряется в управленческие и производственно-технологические процессы, в результате чего достигается высокая эффективность труда.
Проанализируем объём выполненных работ в это направлении за период с января по август текущего года. Так, на 2022-2026 годы разработана Дорожная карта цифровой трансформации комбината. Из более чем 50 проектов, запланированных на текущий год, завершены уже 25.
Система электронного документооборота «Directum RX» сэкономит время и сократит расход бумаги
В целях повышения эффективности системы управления и цифровизации делопроизводства, сокращения работы с бумажными документами в процессе управления, оперативного доведения до исполнителей поручений по реализации решений Президента и Правительства Республики Узбекистан и онлайн-контроля за их исполнением внедрена система электронного документооборота «Directum RX». Система полностью охватывает подразделения исполнительного аппарата и все предприятия (в том числе в Сурхандарьинской и Наманганской областях, а также в городах Алмалык и Ангрен). В результате оборот бумажных документов на АГМК сократился на 70 процентов. Осуществляются работы по доведению документооборота до 100 процентов к концу текущего года.
Электронная система «Управление закупками и складской учет» оптимизирует процессы на 25%
В целях повышения эффективности и прозрачности системы закупок и цифрового контроля за запасами товарно-материальных ценностей на складах в июле текущего года запущена электронная система «Управление закупками и складской учет» на платформе «1С:ERP». В результате этого появилась возможность формирования годовых заказов на сырьё, оборудование, запчасти и другие товары, необходимые для производственных нужд, что оптимизировало процессы в этом направлении на 25 процентов. Сокращен до 15 процентов объем складских остатков товарно-материальных ценностей, в результате чего появилась возможность целевого расходования финансовых средств, затраченных на них.
Отчет о минеральных ресурсах – на основе мировых стандартов
В сотрудничестве с компанией «SRK Consulting» (Великобритания) оцифрованы в общей сложности 2 478 геологических документов, подготовленных в период с 1930 по 2021 год, а также данные по пробуренным скважинам (874 тыс. погонометров). Создана их единая электронная база данных с использованием программного обеспечения «Datashed» и «Logchief» (Австралия). В результате работа с геологическими материалами была ускорена в несколько десятков раз и налажено ведение отчетности по минеральным ресурсам на основе кодекса «JORC», соответствующего мировым стандартам и востребованного инвесторами.
Экономия 10 тонн или 2 млн листов бумаги в год
В структурных подразделениях комбината внедрены системы контроля входа и выхода (электронное разрешение) – «E-Ruxsat», ежемесячной электронной отчетности по финансам и бухгалтерскому учету, учета коммунальных услуг «Коммунал Биллинг», информирования о заработной плате работников – «Oylik Bot», прохождения медицинского осмотра «Электронная медицинская карта», а также электронных талонов «E-Talon».
Благодаря реализации данных проектов достигнута экономия более 10 тонн бумаги (или 2 миллиона листов) в год, а затраты рабочих ресурсов и времени на операции, связанные с бумажной документацией, были сведены к минимуму.
Система «Wialon» сэкономила за 8 месяцев 117 млрд сумов
В целях автоматизации производственных процессов и применения современных информационных систем 1700 транспортных средств подключены к системе спутникового мониторинга «GPS» и усовершенствована система контроля топлива «Wialon». В результате этого была повышена эффективность анализа работы транспортных средств и их эксплуатации – за 8 месяцев текущего года было сэкономлено более 9 350 тонн топлива (в денежном эквиваленте – 117 млрд сумов).
Эффективность «PI System»
На медной обогатительной фабрике внедрена система «PI System» (Plant Information System), в результате чего в 2 раза увеличена скорость принятия решений за счет консолидации и визуализации данных технологических процессов и онлайн-контроля устройств с помощью более чем 10 тысяч тэгов, повышена эффективность оборудования на 5 процентов.
Время обслуживания сократилось в 2 раза
В рамках автоматизации системы управления учета горюче-смазочных материалов завершены работы по внедрению ID-карте для заправки автотранспорта, мониторингу суточных лимитов и ведению отчетности в электронном виде. В результате годовые расходы на топливо сократились на 3-4 процентов, время обслуживания автотранспортов на АЗС уменьшилось вдвое, исчезла потребность в бумажной отчетности. Для справки, на АГМК ежегодно заправляются 1 700 единиц автомобильного транспорта, для этого расходуется 75 тысяч тонн топлива.
Перспективные планы
До конца текущего года будут завершены работы еще по 22 проектам. В частности, в Ангренском рудоуправлении будет запущена система диспетчеризации шахт, которая позволит вести мониторинг работы более 44 транспортных и технических средств на шахтах, а также обеспечить защиту и качественную связь 759 сотрудникам.
В системе дистанционного обучения будут налажены онлайн-обучение работников комбината без отрыва от основного места работы, повышение их квалификации и навыков, подготовка кадров по отраслям на основе комплекса специально разработанных программ и мониторинг уровня знаний. В результате этого обучение будут проходить 1 500 работников в год без отрыва от производства, а расходы сократятся на 15 процентов.
Внедрение технологии RFID системы управления техническим обслуживанием и ремонтом железнодорожного транспорта сократит затраты на ТОиР на 10 процентов (или на 7,3 млрд сумов) в год. Это достигается за счет учета фактического пробега каждого железнодорожного транспорта, автоматического планирования технического осмотра и ремонта и их качественной реализации.
Внедрена автоматизированная система управления водоснабжением медной обогатительной фабрики, оптимизировано техническое водопотребление, налажено рациональное использование и экономия 5,4 млн тонн воды или 2,4 млрд сумов в год.
В целях повышения квалификации сотрудников совместно с компаниями «SIEMENS» (Германия) и «AVEVA» (Великобритания) будет организована учебная лаборатория при Алмалыкском филиале НИТУ «МИСиС», где на уровне международных стандартов будут обучаться и получать сертификаты.
Подписано более 10 меморандумов о взаимопонимании по цифровизации с «SIEMENS» и «SAP» (Германия), «AVEVA» и «Datamine» (Великобритания), «Schneider Electric» (Франция) и другими международными компаниями. Изучены инициативы, реализуемые крупными горнодобывающими и металлургическими компаниями мира в области цифровизации. Определен ряд приоритетных проектов по цифровой трансформации Алмалыкского горно-металлургического комбината.
В частности, в целях полной автоматизации финансовой, казначейской, производственной и торговой деятельности, бизнес-процессов, а также с целью снижения себестоимости продукции на 3-4 процентов будет внедрена система «SAP ERP» на основе Концепции, разработанной совместно с консалтинговой компанией «KPMG».
В целях контроля и оперативного управления производственными процессами в режиме реального времени будет внедрена система «MES», что повысит коэффициент полезного действия оборудования на 5-6 процентов, а также сократит время внеплановых простоев на 15 процентов. Это, в свою очередь, позволит увеличить объемы производства продукции и обеспечить её качество.
За счет внедрения системы оперативного управления при выполнении работ на месторождениях «Кальмакыр и «Ёшлик I» на 10 процентов увеличится объем перевозок горной массы, на 5-6 процентов сократятся затраты на эксплуатацию горной техники, на 9 процентов – расход топлива.
С уверенностью могу сказать, что сейчас мы, используя современные информационно-коммуникационные технологии, выполняем задачи Дорожной карты цифровой трансформации комбината на 2022-2026 годы, не отклоняясь от поставленной цели - повышать эффективность горно-металлургической отрасли.