OKMKda sarhisob: Murojaatlar bilan ishlash yuzasidan amalga oshirilgan ishlar
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga 2024-yil davomida jismoniy va yuridik shaxslardan jami bo‘lib 2 759 ta murojaatlar kelib tushgan. Ushbu raqamdan 2023-yilning 12 oyi davomida kelib tushgan 4 238 ta murojaatlar soniga nisbatan 1 479 taga kamayganini ko‘rishimiz mumkin.
Kelib tushgan murojaatlarning 2 708 tasi jismoniy shaxslardan, 51 tasi yuridik shaxslardan, 977 tasi yozma, 1 153 tasi og‘zaki hamda 629 tasi elektron shaklda.
Tahlillarga ko‘ra, kelib tushgan murojaatlarning asosiy qismi ishga joylashish, ishga tiklash, ish joyini o‘zgartirish masalalari bo‘lib, 1 629 ta mana shunday murojaatlar bildirilgan.
Shuningdek, kelib tushgan murojaatlarning 299 tasi moddiy yordam ajratish, 208 tasida boshqa mehnat munosabatlari, 51 tasi shartnoma shartlarini bajarilishi, 23 tasi maktabgacha ta'lim, 78 tasi yer ajratish, 94 tasi uy-joy va kommunal xizmatlar, 377 tasi boshqa mazmundagi masalalar bo‘yicha bo‘lgan.
Ko‘rib chiqilgan murojaatlarning 2 276 tasi bo‘yicha tegishli tartibda huquqiy tushuntirishlar berilib, 279 ta murojaatlar ijobiy hal qilingan. Shuningdek, «Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 29-30-moddalari talablariga muvofiq, 40 ta murojaatlar ko‘rib chiqilishi tugatilgan hamda ko‘rmasdan qoldirilgan. 106 ta murojaatlarni qanoatlantirilishi asosli ravishda rad etilgan. 9 ta murojaat tegishliligi bo‘yicha boshqa tashkilotlarga yo‘naltirilgan bo‘lib, 49 ta murojaatlar tahlil kunida o‘rganish jarayonida bo‘lgan.
Hisobot davrida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ommaviy ishga qabul jarayonlari tashkil etilganligi va bu orqali ishsiz fuqarolarga ishga joylashish uchun erkin va shaffof sinov jarayoni yaratib berilganligi natijasida ishga joylashish va ish o‘rniga tiklash masalasida 1 404 ta murojaatlar kelib tushgan. Ushbu ko‘rsatkich bo‘yicha 2023-yilning 12 oyi davomida ro‘yxatga olingan 2 499 ta murojaatlar soniga nisbatan 1 095 taga kamaygan.
Kelib tushgan barcha murojaatlarga O‘zbekiston Respublikasining “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi Qonuni talablariga muvofiq o‘z vaqtida javob xatlari berilgan.
Kirib kelgan 2025-yilda ham murojaatlar bilan ishlashda qonun ustuvorligini ta'minlash, xalq bilan muloqotni yanada keng yo‘lga qo‘yish hamda murojaatlar bilan ishlash samaradorligini oshirish eng ustuvor vazifamiz bo‘lib qoladi.

АГМК: итоги работ с обращениями граждан
В течение 2024 года на Алмалыкский горно-металлургический комбинат поступило 2 759 обращений от физических и юридических лиц.
Анализируя обращения, поступившие за 12 месяцев 2023 года (4 238 шт.), можем заметить, что в прошлом году их количество сократилось на 1 479.
Из общего числа обращений: 2 708 поступило от физических лиц, 51 — от юридических. Они были направлены в следующих формах: 977 — в письменной, 1 153 — в устной, 629 — в электронной.
Основной темой обращений стали вопросы трудоустройства, восстановления на работе и смены места работы — таковых зарегистрировано 1 629. Кроме этого, 299 обращений касались выделения материальной помощи, 208 — других вопросов трудовых отношений, 51 — выполнения условий договора, 23 — дошкольного образования, 78 — выделения земли, 94 — жилищно-коммунальных услуг, 377 — иных тем.
По результатам рассмотрения 2 276 обращений заявителям были даны правовые разъяснения, 279 обращений были решены положительно. На основании статей 29-30 Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц» рассмотрение 40 обращений было прекращено или оставлено без рассмотрения. В удовлетворении 106 обращений было отказано по обоснованным причинам. 9 обращений были направлены в другие организации, 49 находились в процессе рассмотрения на момент анализа.
В связи с организацией массового приёма и внедрением прозрачной системы тестирования безработных граждан для трудоустройства за отчетный период поступило 1 404 обращения о трудоустройстве и восстановлении на работе. По сравнению с аналогичным периодом 2023 года (2 499 шт.) количество обращений сократилось на 1 095.
На все поступившие обращения даны своевременные ответы в соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц».
В 2025 году приоритетами останутся обеспечение верховенства закона в работе с обращениями, активное взаимодействие с гражданами и повышение эффективности рассмотрения обращений.