“Qadriyatlaring boqiy bo‘lsin, Navro‘z!”
Joriy yilning 16-mart kuni Olmaliq shahrida Navro‘z bayrami “Qadriyatlaring boqiy bo‘lsin, Navro‘z!” shiori ostida keng nishonlandi. Bu yilgi Navro‘z bayramiga Olmaliq shahar hokimligi va Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan qizg‘in tayyorgarlik ko‘rildi.
Navro‘zi olam qadimiy va teran falsafaga ega bayram ekanligi betakror qadriyatlarimizda o‘z aksini  ko‘rsatadi. Do‘st-u birodarlari va mehrga muhtoj insonlarga bayram quvonchini ulashish, tuhfalar bilan siylab Navro‘z ne'matlarini birga baham ko‘rish yurtimizda tinchlik, farovonlik, yaxshilik va ezgulikning hukm surayotganini namoyon etadi. Dasturxon atrofida jamul jam bo‘lgan chehralarda ham bahor sog‘inchi bilan bu osuda hayotning har bir kuniga shukronalik hissi mujassamligi  Navro‘zning mehr oqibat, birdamlik ayyomi ekanligini isbotlaydi.
“Metallurg” madaniyat saroyi va “Yoshlar bog‘i” atrofida kombinat tarkibiy bo‘linmalari tomonidan tayyorlangan milliy va qardosh xalqlarning qadriyatlari va urf-odatlarini aks ettirgan ko‘rgazmalar olmaliqliklarga bayramona kayfiyat baxsh etdi. Rus, koreys, kavkaz, turk, arab, qirg‘iz, qozoq va boshqa millatlarning urf-odatlari va a'nalarini, milliy taomlar-u, sa'natini ifoda etgan sahna ko‘rinishlari Narvro‘z millatlararo do‘stlikni tarannum etuvchi ayyom ekanligini namoyish etdi.
Shahar ta'lim muassasalari o‘quvchilari tomonidan tayyorlangan qo‘l mehnati ko‘rgazmalari, kurash, arqon tortish, taekvon-do, darts, shashka, shaxmat, stol tennisi, boks, bahodirlar o‘yini kabi sport turlari bo‘yicha musobaqalar shiddatli bahslarga boy bo‘ldi.
Ayniqsa, “qarabtep”(lanka), “oq terakmi ko‘k terak”, “eshak mindi” kabi milliy sport o‘yinlari yosh-u qarini birlashtirdi.
Bolajon bog‘ida kichkintoylar uchun o‘tkazilgan turli o‘yinlar hamda “Varrak uchirish” bahslari bolajonlarga bir olam zavq ulashdi.
Sayil  yakunida Navro‘z bayramida faol ishtirok etib, barchaga xushkayfiyat baxsh etgan korxona va tashkilotlar OKMK tomonidan qimmatbaho sovg‘alar bilan rag‘batlantirildi.
Jumladan, eng kreativ, a'lo darajadagi tashkilotchilik va serqirraligi uchun 3-MBF mehnat jamoasi Oliy o‘rin – Gran-priga sazovor bo‘lib, qimmatbaho sovgʻa bilan taqdirlanishdi.
“Bolajon” bog‘ida “Navro‘z” shaharchasini barpo etib, bolajonlarga bayramona kayfiyat ulashgan IOB mehnat jamoasi 1-o‘ringa loyiq ko‘rildi.
Kavkaz xalqlari milliy madaniyati va san'atini targ‘ib etishdagi ijodiy yondashuvi uchun Ixtisoslashtirilgan ta'mirlash ishlar boshqarmasi mehnat jamoasi 2-o‘ringa sazovor bo‘ldi.
Non saylini va milliy taomlar ko‘rgazmasini mahorat bilan tashkil etgan, “Yashil makon” umummilliy dasturi ijrosiga alohida e'tibor qaratgan, mehnat jamoasidagi ahillik va ijodkorlik uchun Iste'mol mollari ishlab chiqarish boshqarmasi 3-o‘rin bilan taqdirlandi.
Shuningdek, eng tashkilotchi jamoa nominatsiyasi bilan sumalak saylini yuqori kayfiyatda tashkil etgan, pavilonida Rus xalqi madaniyati va san'ati, urf-odat va an'analarini aks ettirgan Mis boyitish fabrikasi rag‘batlantirildi.
O‘zbek xalqining betakror madaniyati va san'ati, milliy taomlari, sumalak, tandir somsa-yu oshini mahorat bilan tayyorlagan Sanoat temiryo‘l transport boshqarmasi “Eng fidoyi jamoa” nominatsiyasiga munosib ko‘rildi.
Turk madaniyati va san'atini ajoyib ijro etishgan, turk xalqi milliy taomlarini mahorat bilan tayyorlashgan Markaziy ta'mirlash mexanika zavodi “Eng ijodkor jamoa” nominanti bo‘lishdi.
O‘zbek milliy urf-odatlarini va qadriyatlarini mahorat bilan aks ettirgan Rux zavodi mehnat jamoasiga esa “Eng mahoratli jamoa” nominatsiyasi berildi.
Qirg‘iz xalqi urf-odatlarini, madaniyati va milliy taomlari ko‘rgazmasini ajoyib tarzda tashkil eta olgan 2-Mis boyitish fabrikasi mehnat jamoasi “Eng go‘zal do‘stlik targ‘iboti” nominanti g‘olibi bo‘lishdi.
Shuningdek, “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti “Eng izlanuvchan jamoa”, Kovuldi koni “Xalqlar do‘stligi targ‘iboti uchun” nominatsiyalariga loyiq ko‘rildi.
Bundan tashqari, Qalmoqqir kon boshqarmasi va Issiqlik elektr markazi mehnat jamoalari ham rag‘batlantiruvchi nominatsiyalar bilan taqdirlanishdi.
Bundan tashqari, Mis eritish zavodining qo‘li gul hunarmand ishchisi Shahzoda Qo‘shmatova “Oltin qo‘l” nominatsiyasi bilan rag‘batlantirildi.
Texnologik transport boshqarmasining ijodkor va qo‘li gul, ko‘plab yoshlarga ustoz, rassom Qahramon Risqulov “Eng ajoyib rassom” nominatsiyasiga sazovor bo‘ldi.
Kulolchilik san'atini targ‘ib etgan Avtomobil transport boshqarmasi “Ustoz-shogird” an'anasi targ‘ibotini usta kulol Jo‘rabek Ashurov ishtirokida keng targ‘ib etgani uchun rag‘batlantirildi.
Shuningdek, xalq saylida ajoyib ko‘rgazma va pavilonlarni tashkil etishgani uchun shahar maktabgacha va maktab ta'limi bo‘limi, shahar tibbiyot birlashmasi, mahallalar uyushmasi, xotin-qizlar faollar, qurilish va uy-joy kommunal xo‘jalik bo‘limi kabi muassasalar ham qimmatbaho sovg‘alar taqdirlanishdi.
“Metallurg” madaniyat saroyi ijodiy guruhlar tomonidan tayyorlangan konsert dasturi shahrimiz aholisi va mehmonlar e'tiboriga havola etildi.
Shuningdek, “Yoshlar bog‘i”da milliy sport musobaqalari, teatrlashtirilgan sahna ko‘rinishlari, musiqiy ko‘ngilochar dasturlar namoyishlari hamda sumalak, halim, palov, ko‘k somsa, chuchvara va boshqa milliy taomlarni tayyorlash bo‘yicha tanlovlar ham barchaga manzur bo‘lishi shubhasiz.

“May your values be eternal, Navruz!”
Under this motto, large public festivities were held in Almalyk on a grand scale, where the townspeople and guests widely celebrated the holiday of spring and renewal – Navruz.
The city administration and the Almalyk Mining and Metallurgical Complex had made thorough preparations for this event. The Chairman of the Board of JSC Almalyk MMC, Senator Abdulla Khursanov and the Khokim of the city of Almalyk Kobil Khamdamov took part in the public festivities.
Around the Metallurg Palace of Culture and the Youth Park, colorful exhibitions prepared by the complex’s structural divisions were traditionally organized. They demonstrated the rich cultural heritage and traditions of different nations. The guests were especially interested in the exhibitions of handicrafts created by students of the city’s educational institutions.
The festive mood was complemented by sports competitions organized by the Department of Sports and Physical Culture of the Council of the Trade Union of AMMC Workers. Competitions in kurash (national wrestling), tug-of-war, taekwondo, darts, checkers, chess, table tennis, boxing were exciting and intense, causing delight among the spectators.
An integral part of the celebration of Navruz were national games that enlivened the atmosphere of the celebration, filling it with the spirit of ancient traditions. These amusements not only entertained the guests, but also reminded them of the rich historical heritage passed down from generation to generation.
Exhibitions and cultural program
For the holiday, the complex’s divisions prepared special exhibitions. For example, the social facilities department organized a children’s town called “Navruz” in the “Bolajon” park.
Also, the highlights of the event were the exhibition of Korean traditions prepared by the “Olmalikmetallurgkurilish” trust, and the exhibition of the copper concentrator-3, which amazed the guests with its creative approach.
Awarding of participants
At the end of the event, an award ceremony for the best was held.
Thus, third place went to the Department for the production of consumer goods, which distinguished itself by organizing a bread festival, an exhibition of national dishes and active participation in the national program “Green Region”.
Second place went to the Department of specialized repair works, which creatively presented the culture and art of the peoples of the Caucasus.
First place went to the Department of social facilities, which gave children the magical town of “Navruz” and a festive atmosphere.
The Grand Prix for creativity, high level of organization and versatility was won by the work team of the Copper concentrator plant-3.
The winners of special nominations were also determined:
“The most organized team” – the Copper concentrator plant, which held a bright sumalak festival and presented Russian culture and traditions.
“Loyalty to traditions” – the Industrial railway transport department, which masterfully prepared Uzbek national dishes: sumalak, tandoor samsa and pilaf.
“The most creative team” – the Central repair and mechanical plant, which beautifully presented Turkish culture and cuisine.
“Mastery and Traditions” – the Zinc plant, which presented Uzbek customs and national values​in all their splendor.
“Propaganda of Beautiful Friendship” – the Copper concentrator plant-2, which organized a fascinating exhibition of the culture, traditions and cuisine of the Kyrgyz people.
“The most goal-oriented team” – the “Olmalikmetallurgqurilish” Trust.
“For Strengthening the Friendship of Peoples” – the Kauldy mine.
Incentive awards for active participation in the festival were received by the “Kalmakyr” mine administration and the thermal power plant.
The celebration of Navruz in Almalyk became a real holiday of friendship, national unity and rich traditions, giving the guests unforgettable impressions.