+998 71 619 23 33Angren kon boshqarmasi “Olmaliq KMK” AJning boyitilgan konsentralarni olishga asoslangan kon qazib olish va rudalarni qayta ishlashga ixtisoslashtirilgan eng yetakchi korxonalaridan biri hisoblanadi. 1966-yilda loyiha quvvati 50 ming tonna ruda qazib olish bo‘lgan Ko‘chbuloq koni tajriba–eksremental korxona sifatida topshirilishi bilan kon boshqarmasiga asos solingan. 1975-yilda tugab borayotgan zahiralarni to‘ldirish va konning quvvatlarini yiliga 200 ming tonaga chiqarish maqsadida “Slepoy –Kapitalniy” stvoli pastki gorizontlari zahiralarini ochish ishlariga kirishildi. 1975-yilda Angren oltin qazib olish koni va Oltin saralash fabrikasi “O‘zolmosoltin” ishlab chiqarish birlashmasi tarkibiga kiritildi. Angren kon maydonida ayni kunlarda faoliyat yuritayotgan Ko‘chbuloq, Qizil-Olma, Razvedochnaya, Samarcho‘q, Samg‘uron, Qayrag‘och kon va shaxtalari geologik o‘rganib chiqilishi tarixi o‘ziga xos bosqichliklarni bosib o‘tgan.
Angren kon boshqarmasi tarkibidagi birinchi bo‘lib faoliyati yo‘lga qo‘yilgan Ko‘chbuloq koni Qurama tog‘ tizmalarining shimoliy qismida joylashgan bo‘lib 1959-yilda topilgan, 1960-va 2000-yillar davomida qidiruv-baholash va navbatdagi mufassal razvedka ishlari bosqichma-bosqichliklarda olib borildi. 1974-yildan esa kon ekspluatasiyaga topshirildi. Ayni kunga kelib kon maydonida sanoat zahiralariga ega bo‘lgan Markaziy, Samarcho‘q, Chumovuq, Levoberejniy va Mejdurechye razvedka qilinishiga muvaffaq bo‘lingan.
Mazkur uchastkalarning asosiy zahiralari Markaziy uchastkasida to‘plangan. Uchastkada jami 130 tonnadan ortiq oltin zahiralari razvedka qilingan. Kon maydonining istiqbollari yuqoridir, chunonchi razvedka qilingan zahiralarning yarmi С1 toifasiga taalluqli va ular anchayn chuqur gorizontlar bilan bog‘langan. O‘n bitta ruda tanasidan uchtasi 92% oltin tarkibli hisoblanadi. Aynan ushbu kon maydoni negizida 2012-yildan boshlab “Uzun” uchastkasidagi 3a va 25a shtol'nyalarida 2015-yildan esa 17a shtolnyasida kon o‘tish va qazib olish ishlari boshlab yuborildi. Mazkur konning yana bir e'tirofga molik shaxtalaridan biri “Samg‘uron” shaxtasidir. Sharqiy Qurama Geologiya-qidiruv ekspedisiyasi tomonidan 1990-yillarda o‘rganilgan bir qator shtolnyalar Angren konchilariga topshirildi. 1995-yilda “Gornaya” shaxtasi faoliyati yo‘lga qo‘yilib unga keyinchalik “Samg‘uron” nomi berildi. 2002-yil oktabr oyiga kelib bir qator shtoln'yalar gorizontlarida kon qazish ishlari yo‘lgan qo‘yilgan shaxta sifatida Angren kon boshqarmasi tarkibiga qo‘shib olindi. Qo‘chbuloqning yaqin yillar ichida o‘zlashtirilgan va istiqbolli konlaridan biri sifatida baholanayotgan “Qayrag‘och” shaxtasi imkoniyatlar va zahiralari Rangli metallar geologiyasi ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi tomonidan mufassal baholanganidan so‘ng, 2014-yilda shaxta qurilishi ishlariga kirishildi. 2014-yil dekabr oyiga kelib 1 va 1a shtolniyalari tog‘-kon o‘tish ishlarini amalga oshirish uchun Angren kon boshqarmasi balansiga topshirildi. Ko‘chbuloq, Qizil-olma kon maydonlarida uzoq yillar davomida olib borilgan geologik–qidiruv ishlari va yangi konlarning foydalanishga topshirilishi Angren kon boshqarmasining yillik ishlab chiqarish quvvatlarini 700 ming tonaga chiqarish imkonini yaratdi. Qizil Olma koni negizida faoliyati joriy yilda yo‘lga qo‘yilgan “Samarcho‘q” va ”Mejdurechye” uchastkalarida olib borilgan geologik qidiruv ishlarga doir ma'lumotlarni navbatdagi maqolamizda e'lon qilamiz. Xulosa o‘rnida shuni ta'kidlash zarurki, Ko‘chbuloq kon maydonining rudalari kompleks ko‘rinishda bo‘lib, oltin va kumushdan tashqari mis, vismut, selen va telurni o‘z tarkibida mujassam etgan. Mazkur yo‘ldosh komponentlarni ma'danlardan ajratib konsentrat holatiga o‘tkazish qo‘shimcha sarf-harajatlarni talab qilmaydi. Eng asosiysi, 2012-yildan buyon Olmaliq kon metallurgiya kombinati tarkibida faoliyat yuritayotgan Angren kon boshqarmasi tomonidan mamlakatimiz rahbarining qarorlari asosida Qizil Olma koni negizida “Samarcho‘q” va “”Mejdurechye” yer osti kon qazib olish uchastkalarini qurish ishlari jadal olib borilmoqda. Mazkur investision loyihalar amalga oshirilishi bilan yillik kon qazib olish quvvati 120 000 va 100 000 tonnani tashkil etadigan konlardan qazib olinayotgan ma'danlar mamlakatimiz iqtisodiy qudrati yuksalishiga xizmat qiladi.

+998 71 619 23 33Angren Mining Department is one of the leading enterprises of "Almalyk MMC" JSC specializing in mining and ore processing based on the extraction of enriched concentrates. In 1966, when the Kochbulok mine, with a project capacity of 50,000 tons of ore mining, was handed over as an experimental enterprise, the mining department was founded. In 1975, in order to replenish the depleting reserves and increase the capacity of the mine to 200 thousand tons per year, the work of opening the reserves of the lower horizons of the "Slepoy-Kapitalny" shaft was started. In 1975, the Angren gold mine and gold refining factory were included in the "Ozolmosoltin" production association. The history of geological exploration of Kochbulok, Kyzil-Alma, Razvedochnaya, Samarchok, Samguron, Kairagoch mines and mines, which are currently operating in the Angren mine field, has gone through its own stages.
The Kochbuloq mine, which was the first to be operated within the Angren mining department, is located in the northern part of the Kurama mountain ranges and was discovered in 1959. During the 1960s and 2000s, exploration and further detailed exploration work was carried out in stages. was carried out. The mine was commissioned in 1974. To date, Central, Samarchok, Chumovuk, Levoberezhny and Mejdurechye, which have industrial reserves, have been explored in the mining area.
The main reserves of these sections are collected in the Central section. A total of more than 130 tons of gold reserves were explored in the area. Prospects of the field are high, half of the explored reserves belong to the S1 class and they are associated with very deep horizons. Three of the eleven ore bodies are 92% gold. It is on the basis of this mining area that since 2012 mining and mining operations have been started in shafts 3a and 25a in the "Uzun" section, and in shaft 17a since 2015. Another well-known mine of this mine is "Samguron" mine. A number of shafts explored in the 1990s by the Eastern Kurama Geological Exploration Expedition were handed over to Angren miners. In 1995, the operation of the "Gornaya" mine was launched, and it was later named "Samguron". By October 2002, Angren was incorporated into the Mines Authority as an abandoned mine with mining operations on a number of aquifer horizons. After a detailed assessment of the possibilities and reserves of the "Kayragoch" mine, which has been developed and considered as one of the promising mines of Kochbulok in recent years, by the scientific production association of the geology of non-ferrous metals, mine construction began in 2014. By December 2014, shafts 1 and 1a were handed over to the balance of the Angren Mining Department for the implementation of mining transition works. Long-term geological exploration and commissioning of new mines in the Kochbulok and Kyzyl-Olma mining areas made it possible to increase the annual production capacity of the Angren Mining Department to 700,000 tons. In our next article, we will publish the information on the geological explorations carried out in the "Samarchoq" and "Mezhdurechye" sections, which were launched this year on the basis of the Kyzil Olma mine. In conclusion, it should be noted that the ores of the Kochbulok mining area are complex and include copper, bismuth, selenium and tellurium in addition to gold and silver. Extraction of these satellite components from minerals to concentrate does not require additional costs. The main thing is that since 2012, the Angren Mining Department, which has been operating as part of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, has been actively building the underground mining sites "Samarchoq" and "Mejdurechye" on the basis of the Kyzil Alma mine based on the decisions of the head of our country. With the implementation of these investment projects, the minerals extracted from mines with an annual mining capacity of 120,000 and 100,000 tons will serve to increase the economic power of our country.