+998 71 619 23 33O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida 2022 yil 14 aprel kuni axborot texnologiyalari va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish borasida islohotlar natijadorligi hamda sohada 2022-2023 yillarda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishida davlat rahbari tomonidan tarmoq va soha rahbarlariga qator topshiriqlar berildi. Ushbu topshiriqlarning ijrosini ta'minlash maqsadida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida salmoqli ishlarga amalga oshirib kelinmoqda.
Bu haqda 2022 yil 1 iyun kuni MTTU MISiS Olmaliq filialida OKMK boshqaruvi raisining Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari Abdulla Azizov boshchiligida o‘tkazilgan yig‘ilishda to‘liq ma'lumot berildi.
Unda joriy yilning o‘tgan 5 oyi davomida kombinatda avtomatlashtirish va axborot texnologiyalari bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar hamda 2022 yilda bajarilishi lozim bo‘lgan vazifalar muhokama etildi.
Tadbirda so‘zga chiqqan Axborot texnologiyalari departamenti boshlig‘i Ravshan Maksumov sohada amalga oshirilgan ishlar yuzasidan hisobot berdi. Jumladan, hisobot davrida “Olmaliq KMK” AJni transformatsiya qilish doirasida OKMK tomonidan 2022 yil uchun 26 yanvar 81-sonli buyrug‘i bilan kombinatning biznes jarayonlari va texnologik jarayonlarini avtomatlashtirish darajasini oshirishga qaratilgan 27 ta chora-tadbirdan iborat (234 mlrd. so‘mga) ish rejasi tasdiqlandi va qo‘shimcha 30 dan ziyod loyihalar joriy etilmoqda.
Jumladan, kombinatda elektron hujjat aylanish va elektron pochta tizimlari Directum RX va MS Exchange dasturiy ta'minoti asosida takomillashtirildi. Natijada, 2000ta foydalanuvchilar tizimlashtirildi, qog‘oz hujjatlar almashinuvi 50 foizga qisqartirildi va kompyuter, smartfon ilovalaridan elektron shaklda amalga oshirilishini imkonini berdi.
Kon-geologik kompleks axborot tizimini (Grade control: Datamine Studio NPVS i Ore Controller) dasturiy ta'minoti o‘rnatildi. Pirovardida marksheyder, konchi va geologlar uchun konning yagona raqamli ma'lumotlar bazasi yaratildi va xalqaro JORC kodeksi asosida zaxiralarniing hisobga olish aniqligi oshirildi.
Mis boyitish fabrikasida va Mis eritish zavodida 6000 ta ishchi-xodimlar uchun beriladigan qog‘oz shaklidagi ovqatlanish talonlari elektron talonlariga almashtirildi va «E-Talon» axborot tizimi ishga tushirildi. Bu esa qog‘oz talonlardan voz kechish va hisobotni avtomatik ravishda yuritish imkonini berdi.
Buxgalteriya, moliyaviy hisobot va ma'lumotlar konsolidasiyasining avtomatlashtirilgan axborot tizimi joriy etilib, kombinatning 46ta tarkibiy bo‘linmalari uchun yagona hisobot axborot tizimi yaratildi. Buning natijasida hisobotlarni va ma'lumotlarni yig‘ish, byudjetni rejalashtirishda vaqt sarfi 50 foizga qisqartirilib, ma'lumotlarda xatoliklar kamayishiga erishildi .
Shuningdek materiallar, ish haqqi, asosiy fondlar, xizmat safari xarajatlari va yetkazib beruvchilar, pudratchilar, xizmatlari bo‘yicha hisobotlari elektron shaklga o‘tkazildi. Natijada, qog‘oz hujjatlarining 83 foizga optimallashtirildi, ya'ni 41 turdagi qog‘oz hujjatlari 7 turga qisqartirildi. Qolganlari ham tez orada raqamlashtiriladi va iyun oyidan boshlab butun kombinat bo‘ylab A4 formatdagi qog‘oz oyiga 50 ming varaqdan, yiliga esa 600 ming varaqdan ortiq tejalishi kutilmoqda.
Transport GPS monitoringi va yonilg‘i nazorati tizimiga Wialon dasturiy ta'minoti asosida qo‘shimcha 450 ta avtotransport voistalari tizimlashtirib, litsenziyalari xarid qilindi. Shu jumladan, 2200 ta OKMK transportlari jihozlandi va hisobot shakllari Realtimeda olib borilmoqda.
Maqsadli auditoriyani kengaytirish uchun OKMKning asosiy veb-sayti www.agmk.uz takomillashtirildi va yangi dizaynda ishlab chiqildi. Natijada, 300dan ortiq kunlik unikal tashrif buyuruvchilar va 1200 dan ortiq kunlik sahifalarni ko‘rilish sonlariga erishildi.
Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasining Gidrometallurgiya sexidagi 10 ta pechda jarayonlarni avtomatik boshqarish tizimi joriy etildi. Natijada, texnologik jarayonlari optimal rejimida yuritish va texnologik reglamentlardan chetga chiqishni nazorat qilish imkonini berdi.
Sherobod sement zavodida tayyor mahsulotni yuklab jo‘natishni nazorat qilish axborot tizimi joriy etildi. Natijada, yuklash hujjatlari maxsus belgilardan operativ qabul qilish imkonini berdi va operatsiyalar kamera, tarozilardan avtomatik tarzda olinib, xizmat ko‘rsatish tezligi 2 barobarga oshirildi.
Ijro apparatida ma'lumotlarni qayta ishlash markazida (server xonalari) elektr ta'minoti bilan bog‘liq o‘rtacha 9 marta (jami 30 soat) uzulish nosozliklarini oldini olish maqsadida, uzluksiz elektroenergiyasi manbalari va dizel-generator qurilmalari montaj qilinib, yangilandi.
OKMKda Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish boshqarmasining yangi tashkiliy tuzilmasi va NMvQQIChda (NPO), Rux zavodida, Angren kon boshqarmasida ishlab chiqarish texnologik jarayonlarini avtomatlashtirish bo‘limlarini tashkiliy tuzilmalari qayta ishlab chiqilib, maqbullashtirildi.
Shuningdek, foydalanuvchilarning komp'yuterlar, apparat, dasturiy ta'minot va o‘lchov vositalarai bilan bog‘liq muammolarini operativ hal qilish maqsadida, HelpDesk va O‘lchov vositalarini ta'mirlashni hisobga olish axborot tizimlari ishlab chiqilib joriy etildi. Natijada, 7500 dan ortiq qurilmalarga texnik xizmat ko‘rsatish, elektron so‘rovlarni qabul (monitoring) qilish va qog‘oz shakldagi hujjatlarni 7 dan 2 gacha qisqartirildi.
Kombinatda bir qator nufuzli xalqaro kompaniyalar, ta'lim muassasalari va xalqaro tashkilotlar bilan raqamlashtirish doirasida memorandum, shartnoma va kelishuvlarga asosan hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Jumladan, «AVEVA» va «Schneider Electric» kompaniya vakillari tomonidan OKMKda MES-tizimlarini joriy etish yuzasidan anglashuv memorandumi imzolandi. «Becker Mining Systems AG» (Germaniya) kompaniyasi vakillari tomonidan OKMK AJ IT-mutaxassislari malakasini oshirish va tajriba almashish bo‘yicha uchrashuvlar tashkil etildi.
Bundan tashqari, «Partners and Performance» kompaniyasi bilan hamkorlikda ishlab chiqarish samaradorligini oshirish bo‘yicha o‘z loyihalarini taqdim etdi. «Partners and Performance» o‘zini tog‘-kon va metallurgiya sanoati sohasida yetakchi konsalting kompaniyalardan biri sifatida namoyon etib, oltita qit'ada 1000 dan ortiq loyihalarni amalga oshirgan. Kompaniyaning asosiy yo‘nalishlari - operasion faoliyatni optimallashtirish, kapital va investitsiya loyihalari samaradorligini oshirish, xaridlar faoliyatini optimallashtirish va raqamli transformatsiya hisoblanadi.
Germaniyaning SIEMENS kompaniyasi va OKMK o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolangangan. Unga asosan temir yo‘l obyektlarini avtomatlashtirish uchun markazlashtirilgan xavfsizlik tizimlari va kalitlarni mikroprosessorli blokirovkalash tizimlarini qo‘llash, talabalarni va OKMK xodimlarini o‘qitish uchun MISiSning Olmaliqdagi filialida laboratoriya tashkil etish maqsdalari belgilandi.
OKMK va BCG konsalting kompaniyasi mutaxassislarining qo‘shma yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda kombinatda raqamlashtirishni istiqbolli rivojlantirish masalalari muhokama qilib IT mutaxassislariga qo‘shimcha WorkShop-treningi o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Shuningdek, «OMEGALYaNS» (Operations Management Engineering Alliance) kompaniyasi bilan MES – ishlab chiqarishning operativ boshqarish Konsepsiyasini ishlab chiqish, energomenejment, kimyoviy sanoatni batafsil rejalashtirish, ishlab chiqarishdagi yo‘qotishlarni kamaytirish va moddiy balans hisobini yuritish masalalari amalga oshirish maqsadida NDA hujjati rasmiylashtirish bo‘yicha uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Bugungi kunda OKMK tomonidan kadrlarni xalqaro standartlar bo‘yicha qisqa muddatli professional o‘qitish kurslarini tashkil etish bo‘yicha “Datamine International Limited” Xalqaro Kompaniyasi, MISiS va OKMK o‘rtasida 3 tomonlama xamkorlik bo‘yicha memorandumi imzolandi.
MISiSning Olmaliq filialida «OKMK – raqamli transformasiya sari» mavzusida motivasion seminar – trening, «1S ERP: xarid jarayonlari va omborlar» mavzusida o‘quv tadbirlari tashkil etildi.
Bundan tashqari, OKMK mutaxassislari tomonidan «Astrum» Akademiyasiga tashrifi davomida IT mutaxassislari uchun yaratilgan o‘quv jarayoni va shart-sharoitlar bilan tanishildi. «Astrum» Akademiyasining dasturchilarni OKMKda amalga oshirilayotgan IT loyihalar, ishlab chiqarish va avtomatlashtirish jarayonlari bilan tanishtirish va kelgusida ishlashga jalb etish rejalari belgilab olindi.
Toshkent davlat transport universiteti rahbariyati va professor-o‘qituvchilari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. OKMK uchun maqsadli kadrlar tayyorlash, transport sohasidagi ilmiy ishlar va hamkorlikning boshqa masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, OKMKda raqamlashtirish doirasida yana bir qator ishlar amalga oshirilishi ko‘zda tutilmoqda.
Xususan, 2022 yil yakuniga qadar Angren kon boshqarmasida “Qizil-olma” va “Razvedochnaya” kon shaxtalarida “Tog‘-kon dispetcheri” dispetcherlik nazoratining avtomatlashtirilgan tizimini joriy qilish (Gorniy dispetcher), “Yoshlik-I” va “Qalmoqqir” konlarida raqamli texnologiyalarni qo‘llagan xolda ishlab chiqarish jarayonlarini optimallashtirilib, unumdorligi oshiriladi.
Shuningdek, TJBTA (ASUTP) tizimlarini modernizasiya qilish va joriy etish (Angren kon boshqarmasi, Mis boyitish fabrikasi, Mis eritish zavodi, Xondiza kon boshqarmasi), avtomatlashtirilgan axborot tizimini joriy etish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, yonilg‘i-moylash materiallarini qabul qilish va transport texnikasiga taqsimlash obyektlari uchun yagona avtomatlashtirilgan axborot tizimini joriy etish, IT infratuzilmasini modernizatsiya qilish ham belgilangan.

+998 71 619 23 33On April 14, 2022 at the meeting held under the leadership of Sh.M. Mirziyoyev the President of the Republic of Uzbekistan regarding the effectiveness of reforms in the development of information technologies and the digital economy as well as the tasks to be implemented in the field during 2022-2023 years, the head of state gave a wide range of tasks to the leaders of sectors and fileds. In order to ensure the execution of these tasks, significant work is being carried out at the Almalyk mining and metallurgical complex.
This was fully informed at the meeting held on June 1, 2022 at the Almalyk branch of Natural Researches and Technology University MISIS under the leadership of Abdulla Azizov Deputy Chairman of the Management of Almalyk Mining and Metallurgical Complex for Digitization.
During the past 5 months of this year, the works carried out in the field of automation and information technologies at the complex and the tasks to be performed in 2022 were discussed.
Ravshan Maksumov the head of the Department of Information Technologies speaking at the event, gave a report on the work done in the field. In particular, during the reporting period, within the framework of the transformation of "Almalyk MMC" JSC, according to the order of January 26, 2022, the work plan consisting from 27 measures (for 234 billion sum) aimed at increasing the level of automation of business processes and technological processes of the complex has been approved and more than 30 additional projects are being implemented.
In particular, electronic document control and e-mail systems have been improved at the complex based on Directum RX and MS Exchange software. As a result, 2,000 users were systematized, the exchange of paper documents was reduced by 50 percent, and it was possible to do it electronically from computers and smartphone applications.
Software of mining geological complex information system (Grade control: Datamine Studio NPVS i Ore Controller) was installed. As a result, a single digital database of the mine was created for surveyors, miners and geologists, and the accuracy of reserve accounting was increased based on the international JORC code.
The paper ration cards issued to 6,000 employees at the Copper Enrichment Plant and the Copper Smelting Plant were replaced with electronic cards and the "E-Talon" information system was launched. This made it possible to avoid paper receipts and to run the report automatically.
An automated information system of accounting, financial reporting and data consolidation was introduced, and a single reporting information system was created for 46 structural divisions of the complex. As a result, the time spent on collecting reports and data, planning the budget was reduced by 50 percent, and errors in data were reduced.
Also, reports on materials, wages, basic funds, business trip expenses and suppliers, contractors, and services were transferred to electronic form. As a result, 83 percent of paper documents were optimized, that is, 41 types of paper documents were reduced to 7 types. The rest will be digitized soon, and starting from June, it is expected to save more than 50,000 sheets of A4 paper per month and 600,000 sheets per year throughout the plant.
Based on the Wialon software, additional 450 vehicles were systematized, and licenses were purchased for the transport GPS monitoring and fuel control system. Including, 2,200 pieces of vehicles of Almalyk Mining and Metallurgical Complex have been equipped and reporting forms are being conducted in Realtime.
In order to expand the target audience, the main website of Almalyk Mining and Metallurgical Complex www.agmk.uz has been improved and developed in a new design. As a result, more than 300 daily unique visitors and more than 1200 daily pageviews were achieved.
An automatic process control system was introduced in 10 furnaces of the Hydrometallurgy shop of the scientific production association for the production of rare metals and hard alloys. As a result, it was possible to run technological processes in an optimal mode and to control deviations from technological regulations.
An information system for controlling the loading and dispatch of finished products was introduced at the Sherabad cement plant. As a result, loading documents made it possible to receive operatively from special symbols, and operations were automatically taken from cameras, scales, and service speed was increased by 2 times.
Uninterruptible power sources and diesel-generator devices were installed and updated in order to prevent an average of 9 power outages (30 hours in total) in the data processing center (server rooms) of the executive machine.
The new organizational structure of the Department of Production Automation at Almalyk Mining and Metallurgical Complex and the organizational structures of the departments of automation of production technological processes at NMvQQICh (NPO), at the Zinc Plant, at the Angren Mining Department were redesigned and optimized.
Also, in order to solve the users' problems related to computers, hardware, software and measuring instruments, HelpDesk and information systems for accounting for the repair of measuring instruments were developed and introduced. As a result, maintenance of more than 7,500 devices, reception (monitoring) of electronic requests and paper documents were reduced from 7 to 2.
Within the framework of digitization, the complex has established cooperation with a number of prestigious international companies, educational institutions and international organizations based on memorandums, contracts and agreements.
In particular, the representatives of "AVEVA" and "Schneider Electric" signed a memorandum of understanding on the introduction of MES-systems at Almalyk Mining and Metallurgical Complex. Representatives of the company "Becker Mining Systems AG" (Germany) organized meetings on improving the skills of IT specialists of Almalyk Mining and Metallurgical Complex JSC and sharing experience.
In addition, in cooperation with "Partners and Performance" company, he presented his projects on increasing production efficiency. "Partners and Performance" has established itself as one of the leading consulting companies in the mining and metallurgical industry, having implemented more than 1,000 projects on six continents. The main directions of the company are optimization of operational activities, improvement of efficiency of capital and investment projects, optimization of procurement activities and digital transformation.
A memorandum of cooperation was signed between the German SIEMENS company and Almalyk Mining and Metallurgical Complex. Mainly, the goals of using centralized security systems and microprocessor locking systems for the automation of railway facilities, establishing a laboratory at the branch of MISiS in Almalyk for training students and employees of Almalyk Mining and Metallurgical Complex were set.
A joint meeting of experts of Almalyk Mining and Metallurgical Complex and BCG consulting company was held. It was decided to hold additional WorkShop-training for IT specialists after discussing issues of prospective development of digitization at the complex.
Also, with the company "OMEGALYANS" (Operations Management Engineering Alliance), a meeting was held on registration of an NDA document in order to develop MES - operational management concept of production, detailed planning of energy management, chemical industry, reduction of losses in production and material balance accounting.
Today, Almalyk Mining and Metallurgical Complex signed a memorandum on 3-way cooperation between "Datamine International Limited" International Company, MISiS and Almalyk Mining and Metallurgical Complex on organizing short-term professional training courses for personnel according to international standards.
A motivational seminar-training on the topic Almalyk Mining and Metallurgical Complex - towards digital transformation" and educational events on the topic "1S ERP: procurement processes and warehouses" were organized in the Almalyk branch of MISiS.
In addition, during their visit to the "Astrum" Academy, Almalyk Mining and Metallurgical Complex specialists got acquainted with the educational process and conditions created for IT specialists. The plans of "Astrum" Academy to familiarize programmers with the IT projects, production and automation processes implemented in Almalyk Mining and Metallurgical Complex and to attract them to work in the future have been determined.
A meeting was held with the management and professors of Tashkent State Transport University. Targeted personnel training for Almalyk Mining and Metallurgical Complex, scientific work in the field of transport and other issues of cooperation were discussed.
In addition, it is planned to carry out a number of other works within the framework of digitization at Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
In particular, by the end of 2022, the implementation of the automated system of dispatch control "Mining Dispatcher" in the "Kyzyl-Alma" and "Razvedochnaya" mines in the Angren Mine Department (Gorniy Dispatcher) using digital technologies in the "Yoshlik-I" and "Kalmokgyr" mines, production processes are optimized and productivity is increased.
It is also planned to modernize and introduce TJBTA (ASUTP) systems (Angren Mining Department, Copper Enrichment Factory, Copper Smelting Plant, Khandiza Mining Department), to introduce an automated information system.
In addition, introduction of a unified automated information system for the objects of acceptance of fuel and lubricants and distribution to transport equipment, modernization of the IT infrastructure is also defined.
A number of results are expected with the implementation of digitization projects at Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
In particular, a unified information space (ERP system) of complexd business processes will be created, a rapid management system will be established in the execution of mining operations, and the volume of rock transportation will be increased by 10 percent, operational costs in mines will be reduced by 5-10 percent, and fuel consumption will be reduced by 10 percent. Equipment safety in underground mines will be increased, all documents will be kept only in electronic form, and the information and communication infrastructure will be improved.