Sanoat yarmarkasida 426 mlrd. so‘mlik shartnomalar imzolandi
Joriy yilning 14-18 noyabr kunlari “O‘zekspomarkaz” milliy ko‘rgazmalar majmuasida Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Toshkent shahri hokimligi va Raqamli transformatsiya markazi hamkorlikda tashkil etilgan sanoat yarmarkasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ham ishtirok etdi.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilarni bir platformada jamlash, o‘zaro fikr va tajriba almashish uchun sharoit yaratish maqsadida tashkil etilgan ushbu yirik tadbirda 944 korxonaning 9350 nomdagi mahsulotlar ko‘rgazmasi tashkil etildi.
Mazkur yarmarka respublikaning yirik sanoat tashkilotlari bilan mahalliy sanoat korxonalari o‘rtasidagi ishlab chiqarish kooperatsiyasini yanada kengaytirishga qaratilgan.
Yarmarkada yirik tarmoq korxonalari tomonidan xarid qilingan import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ham namoyish etildi. Bu o‘z navbatida, mahalliy sanoat korxonalari uchun importbop tovarlar ishlab chiqarish hisobiga faoliyat ko‘lamini kengaytirish, raqobatbardosh sanoat mahsulotlari turini oshirish uchun yangi biznes g‘oyalarini ishlab chiqish imkonini beradi.
Yarmarkada OKMK tomonidan 500 dan ortiq turdagi import mahsulotlari, jumladan, kimyoviy mahsulotlar, portlatish vositalari, metallprokat, ferroqotishmalar va boshqalarni taqdim etdi. Shuningdek, kombinat tomonidan ishlab chiqarilayotgan 150 turdan ziyod mahsulotlar, jumladan, mis va rux mahsulotlari, sement, fosforit mahsulotlari, sulfat kislotasi, nodir metallar va qattiq qotishmalar namoyish etildi.
Sanoat yarmarkasida OKMK tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar taqdimoti o‘tkazilib, mamlakatimizda ishlabi chiqarilishi o‘zlashtiriladigan 2500 dan ziyod import mahsulotlar katalogi ham tarqatildi.
Tadbir ishtirokchilari va mehmonlari Respublikada yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan yangi loyihalar bilan tanishishdi. Jumladan, Koreya davlat bilan tashkil etilgan metallarni qayta ishlovchi uskunalarni ishlab chiqaradigan «AGMK-KOMA-HANKOOK» qo‘shma korxonasi, Germaniya bilan tashkil etilgan metallarni qaytish ishlovchi markazlar tayyorlaydigan «AGMK-ABM-ME- SOLUTIONS GP» qo‘shma korxonasi bilan tanishtirildi.
Shuningdek, yarmarkada temiryo‘l transporti uchun 74 turdagi qo‘yish mahsulotlarini ishlab chiqaradigan “Quyuv-mexanika zavodi” MChJ, yillik ishlab chiqarish hajmi 250 mlrd so‘m bo‘lgan uskunalarga quyish buyumlarini ishlab chiqarishni o‘zlashtirish bo‘yicha “Olmaliq quyuv-mexanika zavodi” MChJ kabi korxonalar ham ishtirokchilarga namoyish etildi.
Shuningdek, “Yoshlik-1 investitsiyaviy loyhasi” doirasida barpo etilayotgan, tegirmonlar, nasoslar, elaklar, gidrosiklonlar va tegirmonlarga, ekskavatorlarga va maydalagichlarga ehtiyot qismlar ishlab chiqaruvchi yangi “Mashinasozlik zavodi” loyihasi ham yarmarkada tanishtirildi.
OKMK mazkur sanoat yarmarkasida mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan muzokaralar natijasida mahsulotlar sotib olish va sotish uchun 426 mlrd so‘mlik shartnomalar imzolandi. Shundan kooperatsion portali orqali 342 mlrd so‘mga shartnomlar tuzildi.
Respublika tovar xom ashyo birjasi orqali tayyor mahsulotlarni sotish bo‘yicha 84 mlrd  so‘mlik shartnomalar imzolandi.
Ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun OKMK tomnidan kooperatsion portali orqali joriy yilning boshidan hozirgacha 1 142,2 mlrd so‘mlik shartnomalar imzolanganini alohida ta'kidlash joiz.
Tarmoqlararo sanoat yarmarkalarini o‘tkazilishi nafaqat yirik sanoat korxonalari, balki kichik va o‘rta biznes vakillari, tadbirkorlik sub'ektlari uchun ham uchun muhim ahamiyat kasb etadi.

+998 71 619 23 3314-18 ноября текущего года в национальном выставочном комплексе «Узэкспоцентр» прошла Республиканская межотраслевая промышленная ярмарка.
В этом мероприятии, организованном Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, хокимиятом города Ташкента и Центром цифровой трансформации, принял участие Алмалыкский горно-металлургический комбинат.
Целью мероприятия стало объединение отечественных производителей на одной платформе, создание для них условий для обмена мнениями и опытом. На мероприятии было представлено 9350 наименований продукции, произведенных 944 предприятиями 21-ой отрасли и 14 регионов Узбекистана.
Ярмарка была нацелена на расширение межотраслевой кооперации между крупнейшими промышленными предприятиями республики и местными производителями.
На данной ярмарке представлена импортозамещающая продукция, закупленная крупными сетевыми заказчиками. Это позволит отечественным промышленным предприятиям в перспективе расширить сферу деятельности за счет производства импортозамещающей продукции, сформировать новые бизнес-идеи для увеличения номенклатуры конкурентоспособной промышленной продукции.
На ярмарке АГМК представил свыше
500 видов импортируемой продукции (химическая продукция, средства и принадлежности взрывания, металлопрокат, ферросплавы и др.), также свыше 150 видов производимой продукции (медная и цинковая продукция, цемент, фосфоритная продукция, серная кислота, редкоземельные металлы и твердосплавные изделия и др.).
На ярмарке была презентована потребность комбината в оборудовании, технологических и технических установках при реализации новых инвестиционных проектов до 2030 года, в том числе при строительстве новых обогатительных фабрик (МОФ-3, МОФ-4) и расширения металлургического комплекса.
На промышленной ярмарке АО «Алмалыкский ГМК» принял участие в собственном стенде, где были презентованы выпускаемые продукции и раздача каталога импортных продукции свыше 2 500 видов для освоения производства в республике.
Участники ярмарки и гости были ознакомлены с реализуемыми новыми проектами по освоению новых видов продукции в республике,
а именно:
- с Корейской компанией «AGMK-KOMA-HANKOOK» – по производству металлообрабатывающих станков;
- с Германской компанией «AGMK-ABM-ME- SOLUTIONS GP» – по производству металлообрабатывающих центров;
- с ООО «Литейно-механический завод» 74 видов литейных изделий для железнодорожного транспорта;
- с ООО «Алмалыкский литейно-механический завод» – по освоению производства литейных изделий к оборудованиям с годовым объемом 250 млрд сумов.
Также был представлен новый проектируемый проект – «Машиностроительный завод» в рамках расширения металлургического комплекса (инвестиционного проекта «Освоение месторождение Ёшлик-1) – по производству мельницы, насосов, грохота, гидроциклоны и запасных частей к мельницам, экскаваторам, дробилкам.
АО «Алмалыкский ГМК» на данной промышленной ярмарке по итогам переговоров с отечественными производителями заключил договоров на купля-продажи продукции на общую сумму 426 млрд сумов, из них: договора на покупку продукции через кооперационный портал на общую сумму 342 млрд сумов.
договора на продажу готовой продукции через республиканской товарно-сырьевой биржи на общую сумму 84 млрд сумов.
Стоит отметить, что для производственных нужд с января до текущего периода на кооперационном портале АГМК заключил договора на общую сумму 1 142,2 млрд сумов.