Sanoatdagi muammolarning yechimi ilmda
Vazirlar Mahkamasining “O‘zbekiston Respublikasining innovatsion rivojlanish strategiyasini 2024-2025-yillarda amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq sanoat sohasidagi muammolarni hal etishga respublika ilmiy salohiyatini keng jalb qilish vazifasi belgilangan bo‘lib, unga koʻra sanoat korxonalariga olimlar tashrifini tashkil etish jadvali tasdiqlangan. Mazkur rejaga asosan joriy yilning 19-fevral kuni oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari professorlari OKMKga tashrif buyurishdi.
Tadbir avvalida kombinat mutaxassislari va olimlar ishtirokida ilmiy uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Respublika Fanlar Akademiyasi Materialshunoslik instituti, Toshkent davlat texnika universiteti, Geologiya va geofizika instituti hamda MTTU MISiS Olmaliq filialining mutaxassislari tomonidan taqdimotlar qilindi.
Jumladan, professor olimlar “Qalmoqqir konini o‘zlashtirish natijasida hosil bo‘lgan deformatsiyalarni sunʼiy yo‘ldosh usullari yordamida modelini yaratish”, “Boyitish fabrikalari chiqindilaridan sement materiallarini olish texnologiyalarini oʻrganish”, “Shixta namligini tezkor nazorat qilishning intellektual moslamasini ishlab chiqish va amaliyotga joriy etish” kabi mavzularda taqdimotlar oʻtkazildi.
Shuningdek, tadbirda “Sanoatda ishlatib bo‘lingan katalizatorlarni kompleks qayta ishlash”, “Kombinat chiqindilaridan nodir va noyob metallarni ajratib olish texnologiyasini yaratish”, “Pirometallurgiya jarayoni orqali oltin tarkibli togʻ jinslari va texnogen chiqindilardan kamyob metallarni shteynga ajratib olish”, “Sulfidli rux boyitmalarini Qaynar Qatlam pechida kuydirishda atrof-muhitga chiqayotgan changlar darajasini nisbatan kamaytirish”, “Sulfat kislota ishlab chiqarish uchun sarflanadigan vanadiy katalizatorlarini samarali utilizatsiya qilish texnologiyasi yoʻriqnoma-reglamentini ishlab chiqish",  "Togʻ- kon metallurgiya sanoatida oqava suvlarni tozalash uchun yangi samarador adsorbent-reagent ishlab chiqarish texnologiyasini joriy qilish" kabi mavzularda oʻtkazilgan taqdimotlar koʻpchilikda qiziqish uygʻotdi.
Ishlab chiqarishda mavjud boʻlgan muammolarga taklif etilgan ilmiy yechimlarga kombinat mutaxassislari tomonidan qiziqish bildirildi. Soha vakillari taqdimotlar boʻyicha professorlardan oʻz savollariga batafsil javob olishdi. Ayrim yoʻnalishlarda esa nazariy qarashlarning amaliyotga tabdiq etilishi yuzasidan bahs-munozalar ham boʻldi.
Sanoatning raqobatbardoshligini oshirishda ilm-fan yutuqlaridan keng foydalanish zarur. Buning uchun ilmiy-tadqiqot institutlari, universitetlar va ishlab chiqarish korxonalari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash orqali innovatsiyalarni joriy etish lozim. Faqatgina ilm-fan va texnologiyalarni rivojlantiribgina sanoatning barqaror va samarali o‘sishiga erishish mumkin. Seminardan soʻng, ilm ahli uchun kombinat tarkibiy boʻlinmalariga kichik ekskursiya ham tashkil etildi.
Uchrashuv davomida olimlar va mutaxassislar oʻzaro hamkorlikda iqtisodiy va ekologik samarador loyilar ustida birga ish olib borishni reja qilib olishdi.

Научные решения для промышленности: Проблемы и пути их решения
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по реализации стратегии инновационного развития страны на 2024-2025 годы» одной из задач является привлечение научного потенциала для решения проблем в промышленности.
В рамках этого была утверждена программа визитов ученых на промышленные предприятия. В соответствии с планом, 19 февраля текущего года профессорско-преподавательский состав вузов и научных учреждений страны посетил Алмалыкский горно-металлургический комбинат (АГМК).
На мероприятии состоялась научная встреча, в которой приняли участие специалисты комбината и ученые. В рамках встречи были представлены доклады специалистов Министерства высшего образования, науки и инноваций, Института материаловедения Академии наук Республики Узбекистан, Ташкентского государственного технического университета, Института геологии и геофизики, а также Алмалыкского филиала НИТУ «МИСиС».
В частности, профессорские доклады были посвящены таким темам, как «Моделирование деформаций, возникающих при освоении месторождения «Кальмакыр», с использованием спутниковых технологий», «Изучение технологий получения строительных материалов из отходов обогатительных фабрик», «Разработка интеллектуальных устройств для оперативного контроля влажности руды и внедрение их в практику» и др.
Доклады и предлагаемые научные решения вызвали большой интерес у специалистов комбината. В ходе обсуждения вопросов участники встречи получили подробные ответы от профессоров. В некоторых направлениях состоялись дискуссии о внедрении теоретических подходов в практику.
Было отмечено, что для повышения конкурентоспособности промышленности необходимо широко использовать достижения науки. Для этого нужно укреплять сотрудничество между научно-исследовательскими институтами, университетами и производственными предприятиями, что обеспечит внедрение инноваций. Только развивая науку и технологии, можно достичь стабильного и эффективного роста промышленности.
После семинара для ученых была организована небольшая экскурсия по структурным подразделениям комбината.
В ходе встречи ученые и специалисты договорились о совместной работе над проектами, направленными на повышение экономической и экологической эффективности.