Sanoatdagi muammolarning yechimi ilmda
Vazirlar Mahkamasining “O‘zbekiston Respublikasining innovatsion rivojlanish strategiyasini 2024-2025-yillarda amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq sanoat sohasidagi muammolarni hal etishga respublika ilmiy salohiyatini keng jalb qilish vazifasi belgilangan bo‘lib, unga koʻra sanoat korxonalariga olimlar tashrifini tashkil etish jadvali tasdiqlangan. Mazkur rejaga asosan joriy yilning 19-fevral kuni oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari professorlari OKMKga tashrif buyurishdi.
Tadbir avvalida kombinat mutaxassislari va olimlar ishtirokida ilmiy uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Respublika Fanlar Akademiyasi Materialshunoslik instituti, Toshkent davlat texnika universiteti, Geologiya va geofizika instituti hamda MTTU MISiS Olmaliq filialining mutaxassislari tomonidan taqdimotlar qilindi.
Jumladan, professor olimlar “Qalmoqqir konini o‘zlashtirish natijasida hosil bo‘lgan deformatsiyalarni sunʼiy yo‘ldosh usullari yordamida modelini yaratish”, “Boyitish fabrikalari chiqindilaridan sement materiallarini olish texnologiyalarini oʻrganish”, “Shixta namligini tezkor nazorat qilishning intellektual moslamasini ishlab chiqish va amaliyotga joriy etish” kabi mavzularda taqdimotlar oʻtkazildi.
Shuningdek, tadbirda “Sanoatda ishlatib bo‘lingan katalizatorlarni kompleks qayta ishlash”, “Kombinat chiqindilaridan nodir va noyob metallarni ajratib olish texnologiyasini yaratish”, “Pirometallurgiya jarayoni orqali oltin tarkibli togʻ jinslari va texnogen chiqindilardan kamyob metallarni shteynga ajratib olish”, “Sulfidli rux boyitmalarini Qaynar Qatlam pechida kuydirishda atrof-muhitga chiqayotgan changlar darajasini nisbatan kamaytirish”, “Sulfat kislota ishlab chiqarish uchun sarflanadigan vanadiy katalizatorlarini samarali utilizatsiya qilish texnologiyasi yoʻriqnoma-reglamentini ishlab chiqish",  "Togʻ- kon metallurgiya sanoatida oqava suvlarni tozalash uchun yangi samarador adsorbent-reagent ishlab chiqarish texnologiyasini joriy qilish" kabi mavzularda oʻtkazilgan taqdimotlar koʻpchilikda qiziqish uygʻotdi.
Ishlab chiqarishda mavjud boʻlgan muammolarga taklif etilgan ilmiy yechimlarga kombinat mutaxassislari tomonidan qiziqish bildirildi. Soha vakillari taqdimotlar boʻyicha professorlardan oʻz savollariga batafsil javob olishdi. Ayrim yoʻnalishlarda esa nazariy qarashlarning amaliyotga tabdiq etilishi yuzasidan bahs-munozalar ham boʻldi.
Sanoatning raqobatbardoshligini oshirishda ilm-fan yutuqlaridan keng foydalanish zarur. Buning uchun ilmiy-tadqiqot institutlari, universitetlar va ishlab chiqarish korxonalari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash orqali innovatsiyalarni joriy etish lozim. Faqatgina ilm-fan va texnologiyalarni rivojlantiribgina sanoatning barqaror va samarali o‘sishiga erishish mumkin. Seminardan soʻng, ilm ahli uchun kombinat tarkibiy boʻlinmalariga kichik ekskursiya ham tashkil etildi.
Uchrashuv davomida olimlar va mutaxassislar oʻzaro hamkorlikda iqtisodiy va ekologik samarador loyilar ustida birga ish olib borishni reja qilib olishdi.

+998 71 619 23 33In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On measures to implement the strategy for innovative development of the country for 2024-2025”, one of the tasks is to attract scientific potential to solve problems in industry.
As part of this, a program of visits of scientists to industrial enterprises was approved. In accordance with the plan, on February 19 of this year, the faculty of universities and scientific institutions of the country visited the Almalyk Mining and Metallurgical Complex (AMMC).
The event included a scientific meeting attended by specialists from the complex and scientists. As part of the meeting, reports were presented by specialists from the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, the Institute of Materials Science of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Tashkent State Technical University, the Institute of Geology and Geophysics, as well as the Almalyk branch of NRTU MISiS.
In particular, the professors’ reports were devoted to such topics as “Modeling deformations arising during the development of the “Kalmakyr” deposit using satellite technologies”, “Study of technologies for obtaining building materials from waste from processing plants”, “Development of intelligent devices for operational control of ore moisture and their implementation in practice”, etc.
The reports and proposed scientific solutions aroused great interest among the complex specialists. During the discussion of the issues, the meeting participants received detailed answers from the professors. In some areas, discussions took place on the implementation of theoretical approaches in practice.
It was noted that in order to increase the competitiveness of industry, it is necessary to widely use the achievements of science. To do this, it is necessary to strengthen cooperation between research institutes, universities and manufacturing enterprises, which will ensure the implementation of innovations. Only by developing science and technology can we achieve stable and effective growth in industry.
After the seminar, a short tour of the complex structural divisions was organized for the scientists.
During the meeting, scientists and specialists agreed to work together on projects aimed at increasing economic and environmental efficiency.