+998 71 619 23 33OKMKning “Olmaliq KMK” AJda “Enеrgiуа samaradorligini oshirish, mahsulot tannarxini qisqartirish va xarajatlarni kamaytirish maqsadida kombinat xodimlari o‘rtasida takliflarni o‘rganish to‘g‘risida”gi buyrug‘ini amalda natijadorligini oshirish maqsadida Sanoat temir yo‘l transport boshqarmasi mutaxassislari tomonidan “Yangi O‘zbekistonda - Yangi marralar” shiori ostida chuqur o‘ylangan g‘oyalar va zamonaviy bilimlarga tayangan holda “Ixtirolar uchun yo‘l xaritasi” ishlab chiqildi.
Ushbu rejalar va qilingan mehnatlar tez fursatlarda oʻz natijasini ko‘rsatmasdan qolmadi. 2024-yil 15-noyabr oyida “Yoqilg‘i – energiya resurslarini tejash bo‘yicha eng yaxshi taklif” tanlovida STTBning 6 nafar mutaxassislari “Tashakkurnoma” va pul mukofotlari bilan taqdirlandi. Quvonarlisi, ushbu takliflarni amaliyotda tadbiq etish natijasida kutilayotgan iqtisodiy samara yiliga 22 mlrd soʻm mablag‘ tashkil etishi ham mehnatlarning salmoqli ekanligini aks ettiradi. STTB ichki imkoniyatlari bilan ishlab chiqilayotgan mahsulotlar uchun “Olmaliq KMK” AJ Markaziy apparati Standartlashtirish va sertifikatlashtirish bo‘limi mutaxassislari bilan hamkorlikda majburiy sertifikatlashtirishga qaratilgan mahsulotlar uchun sertifikatlashtirish ishlari yo‘lga qo‘yilgan.
“Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining oʻrinbosari - bosh muhandis va Markaziy apparat Moliyaviy risk va kovenantlarni boshqarish boʻlimi koʻrsatmalari bilan STTBning “Ixtirochilik ilmiy-amaliy uchastka”sini sinov tariqasida tashkil qilish toʻgʻrisida” buyrugʻi asosida “Ixtirochilik ilmiy-amaliy uchastkasi” tashkil etildi.
Joriy yilning iyun kuni mazkur uchastkaning faoliyati bo’yicha taqdimot o’tkazildi. Unda OKMK bosh muhandisi v.b. Sergey Larionov, kombinat tarkibiy bo’linmalarining mas’ullari va mutaxassislari ishtirok etishdi.
STTBda ixtirochilik rivojlantirish va kombinatimiz rivojiga hissa qo‘shish hamda bu ishlarni amalga oshirish uchun barcha shart-sharoitlarni yaratib berish maqsadida boshqarmaning 3-temir yo‘l sexida tashkil etilgan mazkur uchastka aynan ixtirochilik ishlarni tajribada sinab ko‘rish va ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bilan shug‘ullanadi. Zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan, sinov tariqasida tashkil etilgan uchastkaga bugungi kunda 10 nafar STTBning yaratuvchanlik qobilyatiga ega mutaxassis xodimlari jalb etildi. Kelgusida bu jarayonlarni amalga oshirilishi uchun 10 ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi rejalashtirilgan. Ushbu uchastka ish faoliyatini boshlaganiga qisqa vaqt bo‘lishiga qaramasdan bir qancha yangiliklar yaratilinishiga erishilganligining o‘zi rejalar qanchalik puxta qilinganligidan dalolat beradi. Hozirgi vaqtga kelib ushbu uchastkada import mahsulotlari hisoblangan harakatlanuvchi tarkiblar uchun zarur bo‘lgan 8 ta ehtiyot qismlarni hech qanday ortiqcha xarajatlarsiz mavjud imkoniyatlardan foydalangan holda, mahalliylashtirilishiga erishildi. Ta’mir jarayonlari uchun zarur hisoblangan 8 ta ehtiyot qismlarini mahalliylashtirish natijasida bir yilda kutilayotgan iqtisodiy foyda 3.5 mlrd so‘mdan ortiq mablag‘ni tashkil etadi.
Ushbu salmoqli natijalarga erishishda, albatta STTB rahbariyati tomonidan olib borilayotgan keng ko‘lamli ishlar va boshqaruv tizimini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yganligi, hamda mehnatkash ahil jomoaning bilim va salohiyati asos bo‘lib xizmat qilmoqda.

Scientific and Practical Invention Section Has Been Created on the Basis of the IRTD
In order to improve energy efficiency, reduce production costs and optimize expenses, an order was issued at Almalyk MMC to collect and implement rationalization proposals among the plant's specialists.
In pursuance of this order, specialists from the Industrial Railway Transport Department (IRTD) developed a "Roadmap of Inventions" based on modern knowledge and ideas, under the motto: "New Heights in New Uzbekistan!"
In the shortest possible time, the work done yielded tangible results. Thus, on November 15, 2024, the six IRTD specialists were awarded letters of gratitude and cash prizes based on the results of the competition for the best proposal for energy saving. It is especially gratifying that the implementation of these initiatives in practice can yield the expected economic effect – about 22 billion UZS per year, which indicates the significance and effectiveness of the proposals.
IRTD also established work on mandatory certification of manufactured products in cooperation with specialists from the standardization and certification department of the central office of AMMC.
According to the order of the Deputy Chairman of the Board – Chief Engineer of Almalyk MMC, as well as the instructions of the Financial Risk and Covenant Management Department, the scientific and practical invention section was created on the basis of the IRTD in a pilot format.
On June 5 of this year, a presentation of the activities of this section was held. The Acting Chief Engineer of AMMC Sergey Larionov, the responsible persons and specialists of the structural divisions of the plant took part in this event,
The purpose of creating the section is to develop technical creativity and contribute to the development of the plant. It is located in the railway shop No. 3 of the IRTD and is designed to test and implement inventions in the production process. The section is equipped with modern equipment and currently employs 10 specialists with high creative potential. In the future, it is planned to create 10 more new jobs.
Despite the short period since the opening, the section has already demonstrated real results: it was possible to localize 8 types of spare parts for rolling stock, previously purchased abroad. Moreover, this was implemented exclusively through internal resources, without additional costs. The expected annual economic effect from the localization of these spare parts exceeds 3.5 billion UZS. Such successes were achieved thanks to the systematic work of the IRTD management, competent organization of processes and, of course, the professionalism and coordinated work of the work collective.