Talabalarning takliflari qo‘llab-quvvatlanadi
Joriy yilning 27-fevral kuni MTTU MISiS Olmaliq filialida OKMK Axborot texnologiyalari departamenti rahbari A.Rozikulov, Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish boshqarmasi boshlig‘i V.Irismetov hamda Mis boyitish fabrikasi direktori o‘rinbosari J.Ibragimov, oliygoh kafedrasil mudiri B.Temerbekovalar hamda axborot texnologiyalari va avtomatlashtirish yo‘nalishida ta'lim olayotgan 3-4 kurs talabalari ishtirokida uchrashuv o‘tkazildi.
Talabalarning salohiyati va kasbiy intilishlarini rivojlantirish, dual ta'lim doirasida ishlab chiqarish amaliyotlari sifatini oshirish, shuningdek, oliygoh va korxona o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kuchaytirish maqsadida tashkil etilgan uchrashuvda talabalarning bir qator takliflari ko‘rib chiqildi.
Muhokamalar davomida talabalarning raqamli egizaklarni joriy etish, bulutli hisoblash, uskunalarga texnik xizmat ko‘rsatishni bashorat qilish kabi tashabbuslari ko‘rib chiqilib, tavsiya va takliflar berildi.
Sun'iy intellekt va ishlab chiqarish jarayonlarini raqamlashtirish elementlarini o‘z ichiga olgan istiqbolli loyihalarga alohida e'tibor qaratildi. Ular orasida video-tahlil tizimlari, atrof-muhit monitoringi uchun sun'iy intellekt yechimlari, shuningdek, texnologik jarayonlarni boshqarishning innovasion texnologiyalarini alohida ta'kidlash joiz.
Uchrashuv yakunida kelgusi ishlarning asosiy yo‘nalishlari belgilandi. Jumladan, ta'lim jarayonini ishlab chiqarish ehtiyojlari bilan uyg‘unlashtirish bo‘yicha vazifalar va keyingi qadamlar shakllantirildi. Bu esa talabalarga qimmatli amaliy tajriba orttirish va real sanoat muammolariga tayyorgarlik darajasini oshirish imkonini beradi.

Идеи студентов для автоматизации производства
27 февраля текущего года в Алмалыкском филиале НИТУ «МИСиС» прошла встреча с участием руководителя департамента информационных технологий АГМК А. Розикулова, начальника управления автоматизации производства В. Ирисметова, заместителя директора медной обогатительной фабрики Ж. Ибрагимова, заведующей кафедрой Б. Темербековой, а также студентов 3-4 курсов, обучающихся в области информационных технологий и автоматизации.
Встреча была организована с целью поддержки развития потенциала студентов, повышения качества производственной практики в рамках дуального образования, а также укрепления сотрудничества между высшим образовательным учреждением и комбинатом. В ходе мероприятия был рассмотрен ряд предложений студентов.
Особое внимание было уделено инициативам студентов, таким как внедрение цифровых двойников, облачных вычислений и прогнозирование технического обслуживания оборудования. Все предложения были обсуждены, даны рекомендации и предложены пути их реализации.
Отдельно были рассмотрены перспективные проекты, связанные с использованием искусственного интеллекта и цифровизацией производственных процессов. Среди них выделяются системы видеонаблюдения, решения для мониторинга окружающей среды с помощью искусственного интеллекта, а также инновационные технологии управления технологическими процессами.
По итогам встречи были определены ключевые направления работы на будущее. В частности, были сформулированы задачи по согласованию учебного процесса с потребностями производства, что даст студентам возможность получить ценный практический опыт и улучшить свою подготовку к реальным промышленным задачам.