Tizim tashishning yangi modelini yaratadi
"Olmaliq KMK" AJning "Yoshlik I" va "Qalmoqqir" konlari negizida rangli va qimmatbaho metallar ishlab chiqarishni kengaytirishning I bosqichi doirasida "Yoshlik I" konini (birinchi navbat) o‘zlashtirish" investitsiya loyihasini amalga oshirish jarayonida kon-transport majmuasini boshqarishning avtomatlashtirilgan tizimi (KTM BAT) joriy etilmoqda. Ayni paytda EKG rusumli ekskavatorlar, SBSh burg‘ulash qurilmalari, BelAZ yuk mashinalari hamda konlarda ishlaydigan yo‘l-qurilish texnikalariga bort uskunalarini o‘rnatish ishlari yakunlanish bosqichiga yetgan.
Shuningdek, Sanoat temir yo‘l transporti boshqarmasida loyiha doirasida tortuv agregatlarini bort uskunalari bilan jihozlash ishlari olib borilmoqda.
Bugungi kunga kelib, 43 ta tortuv agregati planshet, ID karta o‘quvchisi va SOWA videoyozuv qurilmasidan iborat bort uskunalari bilan jihozlangan.
O‘rnatilgan uskunalar yordamida xavfsizlik darajasi oshiriladi, tezlik nazorati kuchaytiriladi va tortuvchi agregatlar mashinistlarining ishi samarali boshqariladi. Tizimning dasturiy ta'minoti ish samaradorligini baholash imkonini beradi hamda vaqt va resurslar sarfini kamaytirishga qaratilgan texnik xizmat ko‘rsatish ehtiyojlarini oldindan bashorat qiladi.
Kon-transport majmuasini boshqarishning avtomatlashtirilgan tizimi poyezdlar harakati jadvallarini optimallashtirish, to‘xtab turish vaqtini qisqartirish, harakat tarkibidan yanada samaraliroq foydalanish imkonini beradi. Shuningdek, xavfsizlik qoidalariga rioya etilishini nazorat qilish va har qanday og‘ishlarga tezkor munosabat bildirish imkoniyatini ta'minlaydi.
STTB rahbariyati esa temir yo‘l transporti faoliyati haqida to‘liq va dolzarb ma'lumotlarga ega bo‘ladi. Bu esa asosli boshqaruv qarorlarini qabul qilishga yordam beradi.
Sanoat temir yo‘l transportini boshqarishda avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimini joriy etish - bu texnologiyalar nafaqat yuqori samaradorlikni, balki ish xavfsizligini ham ta'minlaydigan kelajak sari qo‘yilgan qadamdir. Bunday innovatsiyalar tashishning yangi modelini yaratadi, bunda xatolar va to‘xtashlar minimallashtiriladi, boshqaruv jarayoni esa maksimal darajada shaffof va nazorat qilinadigan bo‘ladi.

+998 71 619 23 33В рамках реализации первой очереди инвестиционного проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I» и первого этапа расширения производства цветных и драгоценных металлов на базе месторождений АО «Алмалыкский ГМК» на карьерах «Ёшлик-I» и «Кальмакыр» в настоящее время внедряется автоматизированная система управления горнотранспортным комплексом (АСУ ГТК).
В настоящее время на завершающем этапе находятся работы по монтажу бортового оборудования на экскаваторах ЭКГ, буровых станках СБШ, автосамосвалах БелАЗ и дорожно-строительной технике, задействованных в карьерах.
В управлении промышленного железнодорожного транспорта в рамках проекта выполняются работы по оснащению тяговых агрегатов бортовым оборудованием. На сегодняшний день 43 тяговых агрегата оснащены оборудованием, состоящим из планшета, считывателя ID-карт и видеорегистратора «SOWA».
Установленное оборудование позволит повысить уровень безопасности, усилить контроль скорости и повысить эффективность работы машинистов тяговых агрегатов. Программное обеспечение системы помогает оценивать производительность, прогнозировать потребности в техническом обслуживании и снижать затраты времени и ресурсов.
Автоматизированная система управления горнотранспортным комплексом позволит оптимизировать графики движения поездов, сократить время простоев и более эффективно использовать подвижной состав. Также она обеспечит контроль соблюдения правил безопасности и оперативное реагирование на любые отклонения.
Благодаря системе руководство УПЖТ будет получать полные и актуальные данные о деятельности железнодорожного транспорта, что позволит принимать обоснованные управленческие решения.
Внедрение автоматизированной системы управления в промышленный железнодорожный транспорт – это шаг в будущее, в котором технологии обеспечивают не только высокую эффективность, но и безопасность работы. Такие инновации создают новую модель транспортировки, где ошибки и простои сведены к минимуму, а процесс управления становится максимально прозрачным и контролируемым.