+998 71 619 23 33Prezidentimizning 2018-yil 30-sentyabrdagi “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJning ishlab chiqarish quvvatlarini rekonstruksiya qilish va mustahkamlash bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori asosida Mis boyitish fabrikasida keng qamrovli rekonstruksiya va modernizatsiya ishlari amalga oshirib kelinmoqda.
“Olmaliq KMK” AJ da ishlab chiqilgan Mis boyitish fabrikasini rekonstruksiya qilish bo‘yicha qabul qilingan dasturga ko‘ra, 2024-yilning yanvar oyida mis konsentratini suvsizlantirish jarayonlarida ishtirok etuvchi yangi yuqori tezlikdagi SM-30 rusumidagi markaziy uzatmali, alohida reagent tayyoorlash va yetkazib berish stansiyasiga ega SG-30 rusumli 13-va 14 - sonli quyultirgichlar foydalanishga topshirildi.
Mazkur quyultirgichlarning o‘rnatilishi amalda ishlatilayotgan uskunalar sonini qisqartirish bilan bir qatorda, quyultirish jarayoni uchun konsentrat zichligi bo‘yicha belgilangan rejaviy ko‘rsatkichni bir me'yorda bajarish imkonini beradi. Keyingi o‘rinda turuvchi filtrlash jarayonlarining samaradorligini oshiradi. Ushbu qurilmalar kollektiv flotatsiya jarayonidan olingan ko‘pikli boyitmani suvsizlantirib beruvchi asosiy va nazorat quyultirgichlar hisoblanadi.
Mis-molibden konsentratlarini saralash va quritish sexida olib borilgan qayta jihozlash ishlari doirasida suvsizlantirish jarayonlariga yangi yuqori tezlikka ega 13- va 14-sonli quyultirgichlarning joriy etilishi konsentratlar sifat ko‘rsatkichini yaxshilash bilan bir qatorda aylanma suvlarni tiniqlashtirish va ulardan yana qayta foydalanish imkonini oshiradi.
Fabrika texnik ishlab chiqarish bo‘limi boshlig‘i v.b. Davron Eralievning ta'kidlashicha, ushbu quyultirgichlar boshqalariga qaraganda bir qator afzalliklar ega. Jumladan, agregatlar to‘liq avtomatlashtirilgan. Quyultirish jarayoniga beriladigan flokulyantlar, suvlarning darajasi, hajmini aniqlash to‘liq raqamlashtirilgan. Jarayondan chiqayotgan suvlarning tiniqligini ham datchiklar ko‘rsatib turadi.Ishlab chiqarish quvvati boshqalariga qaraganda yuqori.
Fabrikada modernizatsiya ishlari joriy yilda ham bardavomlik kasb etib, yanchish jarayonida Varman nasoslariga o‘tiladi. Shuningdek, konsentratdan oltinni gravitatsion usulda ajratib olish uchun qo‘llaniladigan markazdan qochma konsentratorlarni yanchish jarayoniga o‘rnatish ishlari amalga oshiriladi. Bundan tashqari, 1-,2- boyitish monoseksiyalarida rekonstruksiya ishlari bajarilib, yangi flotasion mashinalar qo‘yish ko‘zda tutilgan. Ma'lumot uchun hozirda fabrikada 7-sonli va 5a-sonli flotatsion monoseksiyalar rekonstruksiya qilinib, ishga tushirilgan.
Fabrikada amalga oshirilayotgan rekonstruksiya va modernizatsiya ishlari mis-molibden rudalarini boyitish bo‘yicha texnologik ko‘rsatkichlarni oshirishni ta'minlashi shubhasiz.

МОФ: увеличивая эффективность
На основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 30 сентября 2018 года «О мерах по реконструкции и стабилизации производственных мощностей АО «Алмалыкский ГМК» продолжается реализация Программы, предусматривающей замену основного технологического оборудования, техническое перевооружение цехов и подразделений.
В частности, в настоящее время ведется реконструкция и модернизация производственных мощностей медной обогатительной фабрики, одного из основных структурных подразделений Алмалыкского горно-металлургического комбината.
Так, в соответствии с программой в январе 2024 года в цехе селекции и сушки медно-молибденового концентрата, являющемся завершающим звеном в технологической цепочке медной обогатительной фабрики, введены в эксплуатацию новые высокоскоростные сгустители № 13 и № 14 марки СГ-30, применяемые в процессе обезвоживания медного концентрата. Сгустители имеют центральный привод и отдельные станции подготовки и подачи реагентов.
Установка этих сгустителей позволяет не только сократить количество фактически используемого оборудования, но и выполнить установленный плановый показатель плотности концентрата для процесса сгущения в пределах одной нормы. Также повышается эффективность процессов фильтрации. Эти устройства являются основными и контрольными сгустителями, которые обезвоживают концентрат, полученный в процессе коллективной флотации.
Внедрение новых высокоскоростных сгустителей № 13 и № 14 в процессы обезвоживания позволит улучшить качественные показатели концентратов, а также очистить циркулирующие воды и обеспечить их повторное использование.
Для более качественного процесса сгущения на МОФ готовят к установке новые сгустители, специальное оборудование при rидрометаллургическом процессе обогащения руд цветных металлов, предназначенное для сгущения и обесшламливания пульп и суспензий.
И.о. начальника производственно-технического отдела фабрики Даврон Эралиев: «Сгустители имеют ряд преимуществ: оборудование, отличающееся более высокой производительностью, полностью автоматизировано; оцифрованы процессы подачи флокулянтов, определения уровня и объема воды во время сгущения; чистоту воды, участвовавшей в процессе сгущения, индицируют датчики.
Работы по модернизации на фабрике продолжатся и в этом году. Так, в процессе дробления намечен переход на насосы линейки «Warman». Также планируется установка в процессе измельчения центробежных концентраторов, которые применяются для гравитационного извлечения золота из концентрата. Кроме этого, в моносекциях №№ 1, 2 выполнены реконструкционные работы, где предусмотрена установка новых флотационных машин. Для справки: реконструированы и введены в эксплуатацию флотационные моносекции №7 и №5а.
Работы по реконструкции и модернизации, проводимые на МОФ, несомненно, обеспечат повышение технологических показателей обогащения медно-молибденовых руд.