+998 71 619 23 33Bizga yaxshi ma'lum bo‘lgan Tuyabo‘g‘iz(Toshkent dengizi) suv omborining maydoni 20 km kvadrat. To‘la hajmi 250 mln m kub, foydali hajmi 224 mln m3, suv havzasining o‘rtacha chuqurligi 12,5 m ni tashkil etadi. “Yoshlik I” konini “Toshkent dengizi”ga nima aloqasi bor degan savol xayolingizdan o‘tishi tabiiy. Shoshmang, aloqasi bor. Qurilishiga 2017-yilda start berilgan konda bugungi kunga qadar 223,0 mln m3 kon yuzasini ochish ishlari bajarildi. Ushbu hajmdagi ishlarning ko‘lami esa naq Toshkent dengizi hajmiga teng. Albatta, bu hisob-kitoblarda og‘ishlar bo‘lishi mumkin, ammo 8 yil davomida konda yirik suv omborining hajmiga teng keladigan ishlar bajarilganining guvohi bo‘lamiz.
“Yoshlik I” konini o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 1-martdagi PQ-2807-sonli “Yoshlik I” koni negizida “Olmaliq KMK” AJning ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish chora tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq amalga oshirib kelinmoqda.
Loyiha doirasida hozirgi kunda “Yoshlik I” konining “Shimoliy-g‘arbiy Baliqti” va “Barakali” karyerlarida qizg‘in ishlar ketmoqda.
- “Yoshlik I” direksiyasi tog‘-kon ishlari bo‘yicha yetakchi muhandisi Eldorbek Sobirovning ma'lum qilishicha, bugungi kunda “Yoshlik I” konining 770-580 gorizontlarida kapital qazib olish va ustki qatlamni ochish ishlari olib borilmoqda. Konni o‘zlashtirish boshlangandan buyon 223,0 mln m3 kon yuzasini ochish ishlari bajarildi. Ushbu raqamlar ortida zahmatli mehnat yotibdi desak mubolag‘a bo‘lmaydi. 220 tonna yuk ko‘tarish quvvatiga ega bo‘lgan BelAZ avtosamosvali o‘rtacha bir ortganda 75 m kub tog‘ jinsini tashishi misolida ko‘rib chiqadigan bo‘lsak, (223 000 000:75=2 973 333) shu paytga 2 973 333 marotaba tashishni amalga oshirgan.
- Ishlar ikki smenada tashkil etilgan. 2024-yilda mahalliylashtirish dasturi asosida "NURAFSHON-MAXSUS-TEXNIKA" MChJda ishlab chiqarilgan 5 dona NMT-240 rusumli avtosamosval olib kelindi. Ushbu avtogigantlar konda tog‘ jinslarini tashishda yuqori samaradorlikni ta'minlamoqda.
Konning uzunligi 4,0 km, eni 2,3 km va chuqurligi 235 metrga yetdi. 41,7 km uzunlikdagi temir yo‘llar yotqizilib, elektrlashtirildi. Ayni kunga kelib konda 400 dona texnika vositalari ishlamoqda. Uzunligi 4,2 km bo‘lgan magistral konveyerlar ma'danni fabrika xomashyo omboriga tashishga tayyorlandi. Ushbu konveyer liniyasining o‘ziga xos jihatlaridan biri – yer relьefidan kelib chiqqan holda balandligi 44 metr bo‘lgan ko‘prik orqali o‘tadi. Konveyer liniyasida ma'danni tashish tezligi sekundiga 4 metrni tashkil etadi. Konveyer tizimini joriy etilishi ma'danni tashish xarajatlarini kamida 30 foizga kamaytiradi.
Kon va bo‘sh tog‘ jinslarini tashuvchi siklli oqim texnologiyasi uskunalarini elektr energiyasi bilan ta'minlovchi TP-8 podstansiyasi foydalanishga topshirildi. Ayni paytda temir yo‘l transporti uchun TP-9 110 kVli podstansiyani qurish ishlari amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyiha O‘zbekiston tarixidagi eng yirik investitsiya loyihalaridan biridir. Uning amalga oshirilishi natijasida kombinatning ishlab chiqarish quvvati bir necha barobarga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Ma'lumot uchun: “Yoshlik-1” koni dunyoda ma'dan tarkibida oltin hajmi bo‘yicha yirik kon, deya tan olindi. Ma'dan tarkibida oltin hajmi bo‘yicha kombinat zahiralari 1-o‘rinda, mis konlaridagi ma'dan o‘rtacha oltin tarkibi bo‘yicha 2-o‘rin, ma'dan hajmi bo‘yicha 3-o‘rin, tarkibidagi mis hajmi bo‘yicha 6-o‘rinni egallaydi.

В чём сходство месторождения «Ёшлик I» и Ташкентского моря?
Площадь хорошо известного нам Туябугузского водохранилища (так называемого Ташкентского моря) составляет 20 квадратных км, его полный объём — 250 млн кубометров, полезный объём — 224 млн кубометров, а средняя глубина — 12,5 метров.
На первый взгляд может показаться странным, при чём тут рудник «Ёшлик I». Однако параллели существуют. С момента начала строительства месторождения в 2017 году на текущий момент здесь выполнены вскрышные работы объёмом 223,0 млн кубометров — это практически эквивалент объёму водохранилища. Конечно, в расчётах возможны отклонения, но масштаб работ, проделанных за 8 лет, вполне сопоставим с объёмом крупного гидротехнического сооружения.
Освоение месторождения «Ёшлик I» осуществляется в рамках инвестиционного проекта, утверждённого Постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2017 года №ПП-2807 «О мерах по расширению производственных мощностей АО «Алмалыкский ГМК» на базе месторождения «Ёшлик I».
Сегодня активные работы ведутся в карьерах «Северо-западный Балыкты» и «Баракали».
По словам ведущего инженера по горным работам дирекции по освоению месторождения «Ёшлик I» Эльдорбека Сабирова, вскрышные и капитальные горные работы на горизонтах 770–580 выполняются в интенсивном режиме. Всего за годы освоения произведена выемка 223 млн кубометров горной массы. Для наглядности: если учитывать, что карьерный самосвал БелАЗ грузоподъёмностью 220 тонн за один рейс перевозил в среднем 75 кубометров горной породы, то за это время было совершено более 2 973 000 рейсов. Горные работы ведутся в две смены. В рамках программы локализации в 2024 году на месторождение поступили пять карьерных самосвалов марки NMT-240, произведённых ООО «NURAFSHON-MAXSUS-TEXNIKA». Эти машины обеспечивают высокую эффективность транспортировки вскрышной породы.
На сегодняшний день:
- Длина карьера составляет 4,0 км, ширина — 2,3 км, глубина достигла 235 метров;
- проложено и электрифицировано 41,7 км железнодорожных путей;
- на месторождении задействовано около 400 единиц техники.
- Введены в эксплуатацию магистральные конвейеры длиной 4,2 км, предназначенные для доставки руды на склад сырья медной обогатительной фабрики. Особенность конвейерной линии — мост высотой 44 метра, возведённый с учётом рельефа местности. Скорость транспортировки руды составляет 4 м/с, что позволяет снизить логистические издержки минимум на 30%.
Для электроснабжения циклично-поточной технологии транспортировки руды и вскрышных пород введена в строй подстанция ТП-8, в настоящее время ведётся строительство подстанции ТП-9 напряжением 110 кВ для нужд железнодорожного транспорта.
Этот проект по праву считается одним из крупнейших инвестиционных проектов в истории Узбекистана, реализация которого позволит кратно увеличить производственные мощности АГМК.