Zilzila - bashorat qilib bo‘lmas tabiiy ofat
Dunyoda har kuni o‘rtacha 55 000 ta kichik zilzila qayd etiladi. Ammo ularning aksariyati juda kuchsiz bo‘lgani uchun odamlarga sezilmaydi. Afsuski u tabiiy ofatlar ichida oldindan bashorat qilib bo‘lmasligi bilan halokatlidir. Ayniqsa, sanoat korxonalarida zilzila og‘ir iqtisodiy yo‘qotishlar va inson hayoti uchun jiddiy xavf tug‘dirishi mumkin. Shu sababli OKMKning barcha tarkibiy bo‘linmalarida fuqaro muhofazasiga qaratilgan o‘quv-taktik mashg‘ulotlari doimiy o‘tkazib kelinadi, ana shunday navbatdagi  o‘quv-taktik mashg‘uloti joriy yilning 26-fevral kuni Avtomobil transport boshqarmasida bo‘lib o‘tdi.
Tadbir ssenariysiga ko‘ra, 1-Avtokorxona hududida kuchli amplitudali yer silkinishi sodir bo‘ldi. Mazkur favqulodda vaziyat haqida zudlik bilan tegishli tashkilotlarga xabar berilib, vayronalar orasidan qolgan ishchi-xodimlarni qutqarish ishlari boshlab yuborildi.
Jarohatlangan ishchilar xavfsiz hududga olib chiqilib, ularga birinchi tez tibbiy yordam ko‘rsatildi.
Zilzila sabab yuzaga kelgan olov ko‘ngilli ot o‘chiruvchilar hamda yong‘in xavfsizligi xizmati tomonidan bartaraf etildi.
o‘quv-taktik mashg‘ulot so‘ngida favqulotda holatni bartaraf etishda ishtirok etgan barcha kuch va tuzilmalarning harakatlari tahlil qilinib yutuq hamda kamchiliklar muhokama qilindi.

Earthquakes are the most unpredictable natural phenomena
On average, about 55,000 small earthquakes are recorded worldwide every day. However, most of them are so weak that they go unnoticed.
Unfortunately, earthquakes are one of the most destructive natural disasters, since they cannot be predicted in advance. They are especially dangerous for industrial facilities, where they can lead to serious economic losses and endanger human lives.
That is why all structural divisions of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex regularly conduct tactical training on civil defense. The next such exercise was held on February 26 this year at the Automobile Transport Department.
According to the scenario, a powerful earthquake occurred on the territory of motor depot No. 1. The emergency situation was immediately reported to the relevant services, after which a rescue operation began to extract workers from under the rubble. The victims were evacuated to a safe zone, where they were given first aid.
The fire that arose as a result of the earthquake was successfully extinguished by volunteer fire brigades and the fire safety service.
At the end of the exercise, the actions of all involved forces and units were analyzed, successes and identified shortcomings and deficiencies were discussed.