Zilzila - bashorat qilib bo‘lmas tabiiy ofat
Dunyoda har kuni o‘rtacha 55 000 ta kichik zilzila qayd etiladi. Ammo ularning aksariyati juda kuchsiz bo‘lgani uchun odamlarga sezilmaydi. Afsuski u tabiiy ofatlar ichida oldindan bashorat qilib bo‘lmasligi bilan halokatlidir. Ayniqsa, sanoat korxonalarida zilzila og‘ir iqtisodiy yo‘qotishlar va inson hayoti uchun jiddiy xavf tug‘dirishi mumkin. Shu sababli OKMKning barcha tarkibiy bo‘linmalarida fuqaro muhofazasiga qaratilgan o‘quv-taktik mashg‘ulotlari doimiy o‘tkazib kelinadi, ana shunday navbatdagi  o‘quv-taktik mashg‘uloti joriy yilning 26-fevral kuni Avtomobil transport boshqarmasida bo‘lib o‘tdi.
Tadbir ssenariysiga ko‘ra, 1-Avtokorxona hududida kuchli amplitudali yer silkinishi sodir bo‘ldi. Mazkur favqulodda vaziyat haqida zudlik bilan tegishli tashkilotlarga xabar berilib, vayronalar orasidan qolgan ishchi-xodimlarni qutqarish ishlari boshlab yuborildi.
Jarohatlangan ishchilar xavfsiz hududga olib chiqilib, ularga birinchi tez tibbiy yordam ko‘rsatildi.
Zilzila sabab yuzaga kelgan olov ko‘ngilli ot o‘chiruvchilar hamda yong‘in xavfsizligi xizmati tomonidan bartaraf etildi.
o‘quv-taktik mashg‘ulot so‘ngida favqulotda holatni bartaraf etishda ishtirok etgan barcha kuch va tuzilmalarning harakatlari tahlil qilinib yutuq hamda kamchiliklar muhokama qilindi.

Землетрясение – самое непредсказуемое природное явление
Ежедневно в мире фиксируется в среднем около 55 000 небольших землетрясений. Однако большинство из них настолько слабы, что остаются незамеченными.
К сожалению, землетрясение – одно из самых разрушительных природных бедствий, поскольку его невозможно предсказать заранее. Особенно опасно оно для промышленных объектов, где может привести к серьезным экономическим потерям и поставить под угрозу человеческие жизни.
Именно поэтому во всех структурных подразделениях Алмалыкского горно-металлургического комбината регулярно проводятся учебно-тактические тренировки по гражданской защите. Очередные такие учения прошли 26 февраля этого года в управлении автомобильного транспорта.
По сценарию, на территории автобазы №1 произошло мощное землетрясение. О возникшей чрезвычайной ситуации незамедлительно сообщили в соответствующие службы, после чего началась спасательная операция по извлечению работников из-под завалов. Пострадавших эвакуировали в безопасную зону, где им оказали первую медицинскую помощь.
Возникший в результате землетрясения пожар был успешно ликвидирован добровольными пожарными дружинами и службой пожарной безопасности.
В завершение учений были проанализированы действия всех задействованных сил и подразделений, обсуждены успехи и выявленные недочеты и недостатки.